AnasayfaBlogE-ticaret Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

E-ticaret Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar?

14 Mayıs 2021
E-ticaret Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar?

Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte pek çok marka mal ve hizmetlerini elektronik ortama taşımaya başlamıştır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine daha fazla kişiye ulaşabilmek için markalar ve pek çok satış firması e-ticaret üzerinden satışlarını yapmayı daha avantajlı bulmaktadır. Bununla birlikte birçok yeni iş imkanı ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi e-ticaret sorumlusu olarak adlandırılan ve çevrimiçi ticaret platformlarına hakim olan kişilerdir.

E-ticaret sorumluları markalar için e-ticaret sitesi kurulumu ve organizasyonu konusunda büyük bir sorumluluk almaktadırlar. Pek çok global ve ulusal markalar rakipleriyle rekabetlerini de gözeterek e-ticaret konusunda bilgili ve uzman kişiler ile çalışmak istemektedirler. Böylece markalar hem daha fazla kişiye erişim sağlama imkanına hem de daha geniş bir pazarda ismini duyurma fırsatına sahip olabilirler. E-ticaret sorumlusu satış yapma becerilerine sahip, bilgisayar ve web sitesi alanından mesul olan kişilerdir.

E-ticaret Sorumlusu Nedir?

E-ticaret sorumlusu olan kimseler, e-ticaretin sunduğu avantajları kullanıcılar ile buluşturabilmek ve bundan en fazla verimi alabilmek için çalışmalar yaparlar. Günümüzde dijital dünyada çok sayıda e-ticaret sorumlusu, markaların imajını geliştirip sağlamlaştırmak için istihdam edilmeye başlamıştır. Çoğunlukla çevrimiçi satış organizasyonunu oluşturan ve bunun tüm kontrollerini üstlenen bir göreve sahiplerdir.

Müşterilerin ürünlere her an her yerde ulaşabilecekleri bir alt yapıyı oluşturmak ve onlara dijital ortamdan satış yapmak temel hedefleri arasındadır. Satış yapmanın haricinde markaya web sitesi kurma, kargo ve lojistik sürecin takibini yapma gibi sorumlulukları da üstlenir. Bu sorumlulukların sınırlarına firma karar verir. Bazen sadece kargolar ile ilgili durumlar için e-ticaret sorumlusuna ihtiyaç duyabilirken bazen de e-ticaret altyapısı, yazılım, dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda ihtiyaç duyar. 

E-ticaret Sorumlusu Ne İş Yapar?

E-ticaret oldukça geniş ve detaylı bir sektör haline gelmektedir. Bu sektör sürekli canlı kaldığı için markalar, ürünlerinin stokları, kargo ve teslimat süreçleri, fon transferleri, ürünlerin pazarlanması ve kendi bilinirliklerini arttırabilmek adına bu alanda uzman kişiler ile işbirliği yapmaktan yanadır. E-ticaret sorumlusu olan kişiler de markaların bu istekleri doğrultusunda kendilerini geliştirmek durumunda kalır. Gelin birlikte bu alanda çalışmak isteyenlerin sahip olması gereken niteliklere yakından bakalım:

 • Öncelikle markanın hem görsel hem de içerik olarak dikkat çekici özelliklere sahip olan bir e-ticaret sitesinin kurulması gerekir. Halihazırda bir internet sitesi var ise bu site üzerinden düzenlemeler yapmalıdır.

 • E-ticaret sitesindeki etkileşimleri, dönüşüm oranlarını, sitedeki yoğunluğun ne zaman ve hangi şartlarda daha aktif olduğunu tespit ederek bu alanda uygun düzenlemeler geliştirmelidir. 

 • Yapılacak bu faaliyetleri analiz ederek markaya haftalık, aylık yad a yıllık olarak rapor şeklinde sunabilmelidir.

 • En doğru stratejiyi bulmak ve onu doğru bir şekilde uygulayabilmek için e-ticaret sitesindeki SEO ihtiyaçlarını belirleyebilmelidir. 

 • Ürünlerin kargolanması, stokların yenilenmesi ve transfer süreciyle ilgili iyileştirmeleri yapabilmelidir

 • Marka için daha karlı olabilecek fırsatları analiz edebilmelidir.

 • Sürekli ve kesintisiz bir hizmet verebilmek için altyapı ve yazılım konusunda hassas davranmalıdır.

 • Elde olan kaynakları nasıl daha iyi kullanabilirim diye düşünerek yeni stratejileri uygulama konusunda girişken olmalıdır

 • Site içerisinde gerekli olan görsel olarak da önem arz eden resim, grafik ve tasarımların yapılmasını sağlamalıdır. 

 • Yukarıda yer alan becerilere sahip olan bir e-ticaret sorumlusuyla çalışmak markanın hizmet kalitesini oldukça etkileyeceği için önemlidir. 

E-ticaret sorumlusunun sağladığı faydalar

 • Firmaların yabacı olduğu e-ticaret alanına katıldıkları süreçte onlara danışmanlık hizmeti sunar.

 • Geleneksel ödeme yöntemlerinin dışında Sanal POS ve benzeri ödeme yöntemlerinin kullanımını sağlar.

 • Müşteri geri bildirimlerini alarak öneri ve şikayetler doğrultusunda yeni stratejiler geliştirir.

 • İnternet sitesinin oluşturulması, düzenlenmesi ve geliştirilmesi noktasında yenilikçi bir yaklaşım getirir.

 • Markanın müşterileri ile sanal bir ortamdan da olsa bir bağ kurmasını sağlar.

 • Alnında bilgili ve tecrübeli olan kişiler sayesinde en uygun dijital pazarlama yöntemini bulmak konusunda yaşanılan karmaşayı giderir.

 • Sorunsuz, kesintisiz ve güvenli bir e-ticaret sürecini sağlamaya çalışır.

E-ticaret Sorumlusu Maaşları

E-ticaret alanında kendini geliştirmiş ve bu alanda uzmanlık derecesinde bir yeterliliğe sahip olan kişiler markalar tarafından özellikle tercih edilen kimselerdir. Dijital pazarlama konusunda bilgili ve eğitimli kişiler bu sektörde daha iyi yerlere gelebilmektedir. Çünkü ne kadar bilgi ve tecrübeye sahip olurlarsa o kadar çok e-ticaret alanında avantajlı olacaklardır.

Genellikle işletme, bilgisayar teknolojisi ve programlama, bilgisayar programcılığı ve iktisat bölümlerinden mezun olan kişiler e-ticaret sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Ortalama kazançları 3000-5000 TL arasında değişir. E-ticaret sorumlusunun maaşları, çalıştıkları işyeri, marka ya da işin kapsamına göre değişiklik gösterir. Çoğunlukla ticaret, tekstil ve bilişim sektöründe hizmet vermektedirler. 

E-ticaret Sorumlusu Nasıl Olunur?

E-ticaret sorumlusu olmak için en az lise mezunu olmak gerekir. Meslek Yüksekokullarının Pazarlama ve E-Ticaret bölümlerinde ön lisans eğitimi alarak bu meslekte ilerleyebilirsiniz. Verilen eğitimin başarılı bir şekilde tamamlandığı taktirde E-ticaret ön lisans diplomasına sahip olabilirsiniz. Ancak yalnızca buradaki bilgiler yeterli değildir. Kariyer olarak daha fazlasına sahip olmak ve bu sektörde ilerlemek isterseniz bazı eğitimleri ayrıca almanız gerekecektir. Çünkü ticaretin tüm süreçlerine hakim olmanız ve bazı niteliklere sahip olmanız oldukça önemlidir. 

 • İlk olarak, pazarlama ve satış alanında bir muhasebeci kadar olmasa da yeterli bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Çalıştığınız markayı karlı çıkaracak hamleler yapmalı ve bir sonraki adımınızı daima planlayarak atmalısınız. Ayrıca satış konusundaki hukuki ve yasal gereklilikleri de bilmeniz önemlidir.

 • İkinci olarak, iyi ve ileri düzeyde SEO bilgisine sahip olmanız gerekir. Sadece e-ticaret alanında değil, bütün internet siteleri içeriklerini ve sayfalarının düzenini SEO uyumlu yapmadıkları taktirde bu sektörde başarılı olamazlar. Özgün ve aranma hacmine uygun şekilde üretilen satış içerikleri SEO uyumlu olması sayesinde markaya, uzun vadede kalıcı bir geri dönüş sağlayacaktır.

 • Ardından bir e-ticaret sorumlusunun Dreamweaver, Illustrator, Photoshop gibi alanlarda yetkinliğe sahip olması gerekir. Daha dikkat çekici başlıklar, sayfa düzeni, sitenin teması ya da ürünlerin görselleri gibi pek çok şeyde teknik becerilerini kullanmalıdır. 

 • Görselliğin yanında metin editörlüğü konusunda da HTML/CSS bilgisine sahip olmalıdır. E-ticaret sorumlusu, markanın internet sitesi üzerindeki içeriklerin üretilesi noktasında SEO uyumlu içerik üreten yazarlar ile anlaşarak çalışmalar yürütebilir. 

 • Son olarak e-ticaret sitesinin düzgün ve planlı bir şekilde işlemesini kontrol etmek ve verimliliğini analiz etmek için Google Analytics gibi analiz yazılım platformlarını kullanabilmek gerekir.

E-ticaret Sorumlusu E-ticaret Sorumlusu nedir E-ticaret Sorumlusu ne iş yapar E-ticaret Sorumlusu maaşları E-ticaret Sorumlusu nasıl olunur
Zeyneb Kürkcü
Zeyneb Kürkcü
Blog Yazarı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü 4. sınıf öğrenci. 7 ay boyunca bir içerik ajansında e-ticaret üzerine içerik yazarlığı yaptı. Kitap-dizi-film ve motivasyon üzerine kendi instagram bloğunu yaklaşık 3 yıldır aktif bir şekilde kullanıyor ve takipçilerine içerik üretiyor. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-ticaret Sitesi Analizi
Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitesi Analizi

24 Aralık 2019
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209