AnasayfaBlogE-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

09 Aralık 2019
Elektronik ticaret veya e ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir.

Elektronik ticaret veya e-ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir. Perakende satış sitelerinden şirketler arası ticari mal ve hizmet alışverişlerine kadar çeşitli iş türlerini kapsar. En popüler e-ticaret örneği, çoğumuzun günlük hayatta yaptığı, herhangi bir ürünün internet üzerinden alınıp satılması olarak tanımlanan online alışveriştir. Bununla birlikte e-ticaret, online açık artırmalar, ödeme noktaları, online bilet alma ve internet bankacılığı gibi başka faaliyetleri de içerebilir.

E-ticaret, tüketicilerin zaman ve mesafe engeli olmaksızın elektronik olarak mal ve hizmet alışverişinde bulunmalarını sağlar. Son beş yıl içerisinde gerçekleşen e-ticaret pazarındaki büyümenin daha da hızlanarak artması bekleniyor. Yakın gelecekte geleneksel ve elektronik ticaret arasındaki fark gittikçe açılacak ve çok daha fazla işletme faaliyetlerini internete taşıyacak.

E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir?

E-ticaret katılımcıların türüne göre üç farklı modelde sınıflandırılır. Bu iş modellerinden ilki, İngilizce Business to Business kelimelerin kısaltması olan B2B iş modelidir. Türkçeye işletmeler arası olarak da çevrilen bu modelde işletmeden işletmeye satış söz konusudur. Üretici tüketiciye ürünü satar, ama tüketici ürünü kendi için değil bir işletme için alır. İşletmelere ofis malzemeleri satan kırtasiyeler bu iş modeline bir örnektir. B2B şirketler motivasyon kaynağı olarak toplu satışlarda birim başına indirimli fiyat uygularlar.

E-ticaret iş modellerinden ikincisi B2C iş modelidir. İngilizce Business to Consumer kelimelerinin kısaltması olan B2C modeli Türkçe işletmeden tüketiciye anlamı taşır. B2C, işletmelerin az miktarda ürün alan tüketicilere satış yaptığı en yaygın iş modelidir. B2C iş modelinin en bilinen örneği, tüketicilerin giyim ve elektronik ürün satın aldıkları online alışveriş siteleridir. Burada önemli olan tüketiciye ürün hakkında uygun görselleri, açıklamaları ve fiyatları sunmaktır. Ürünlere yapılan yorumlar ve ödeme seçeneklerinin çokluğu tüketici portföyünü genişletir.

E-ticaret iş modellerinden üçüncüsü, İngilizce Consumer to Consumer kelimelerinin kısaltması olan ve Türkçede tüketiciden tüketiciye anlamına gelen C2C iş modelidir. C2C, daha önce bir şey satın alan tüketicilerin bu ürünü başka bir tüketiciye tekrar satmaya çalıştıkları nispeten yeni bir iş modelidir.  İkinci el ürün satışı yapılan online alışveriş siteleri bu iş modeline örnektir. Tüketici bu e-ticaret sitelerinde profil açar ve ürünlerini ekler. E-ticaret sitesi de genellikle bunun için tüketiciden belli bir komisyon alır.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

E-ticaret pazarının son birkaç yılda bu derece bir büyüme göstermesinin bir neden var. Günümüzde internet günlük hayatın vazgeçilmez bir şartı haline geldi. Bununla birlikte insanlar internet üzerinden nasıl para kazanabileceklerini düşünmeye başladılar. İnternetin gücünü keşfeden birçok birey ve şirket e-ticaretin sayısız avantajlarından yararlanmayı öğrenmeye başladı.

E-ticaret sitesi kurmanın en büyük avantajı küresel bir market niteliği taşımasıdır. Fiziksel bir mağaza her zaman hizmet edebileceği bir coğrafi alanla sınırlı olacaktır. Bir online mağaza ya da bu konuda herhangi bir e-ticaret türü pazar olarak tüm dünyaya sahiptir. Yerel müşteri profilinden, herhangi ek bir ücret ödemeden küresel bir pazara açılmak online işlem yapmanın en büyük avantajlarından biridir. 2018 yılında, küresel bazda perakende satışların %11,9'u e-ticaret siteleri aracılığı ile gerçekleşti ve bu her yıl giderek artacak.

Online bir işletme sahibi olmanın bir diğer avantajı 7/24 açık olmasıdır. Tüketiciler e-ticaret sitesi aracılığı ile hafta içi ya da hafta sonu, gündüz ya da gece demeden istedikleri gibi alışveriş yapabilirler. 24 saat kullanılabilirlik özelliği, e-ticaret sitesi sahibinin satışlarında çarpıcı bir artış sağlar.  Bir müşteri için ise rahat ve kullanışlı bir seçenektir.

E-ticaret şirketleri önemli ölçüde düşük işletme maliyetlerinden yararlanır. Satış personeli işe almak veya fiziksel bir vitrin oluşturmak gibi sıkıntıları yoktur. E-ticaret maliyetlerini tamamıyla depolama ve ürünler belirler. Ayrıca fabrikadan halka satış yapanlar daha düşük ön yatırım gereksinimlerinin tadını çıkarırlar. E-ticaret sistemleri işletme maliyetlerinden tasarruf sağlayabildiklerinden müşterilerine daha iyi fırsatlar ve indirimler sunabilirler.

E-ticaret şirketleri, sipariş, teslimat ve ödeme prosedürlerini hızlandırmak için elektronik araçları kullanarak envanter yönetimini otomatikleştirebilir. Envanter yönetimi ile milyarlarca işletme ve envanter maliyeti kazanır. Yeni sektör trendleri ve müşteri alışkanlıklarının ortada olduğu böyle bir pazarda, hedefli pazarlama stratejileri ile e-ticaret şirketleri müşteri bulmakta hiç zorlanmaz.

Az sayıda tüketicinin sevdiği ve ihtiyaç duyduğu ürünlerin satışı anlamındaki niş pazarlama, e-ticaret için çok uygun bir stratejidir. Bir niş ürünü popüler hale getirmek zor olabilir. Öte yandan, bir e-ticaret şirketi istiyorsanız başka bir yatırım yapmadan, oldukça kârlı bir niş işi kurabilirsiniz. İşinizin orijinalliğiyle orantılı olarak büyük bir müşteri kitlesi oluşturabilir ve dünyanın herhangi bir yerindeki müşterilere satış yapabilirsiniz.

Eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız sabah 9 akşam 5 arasında ofisinizde oturmak zorunda değilsiniz. Günün her saatinde ve her yerde işiniz ile ilgilenebilirsiniz. Bir dizüstü bilgisayar ve iyi bir internet bağlantısı, işinizi dünyanın her yerinden yönetmek için yeterlidir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Bir online alışveriş sitesi kurmak muhtemelen bir günden daha az zaman alacak olsa da karlı bir e-ticaret işini araştırmak, inşa etmek, başlatmak ve büyütmek birkaç adım uygulayarak ve doğru kararlar alarak geçilmesi gereken bir süreçtir. Bir e-ticaret işi kurmanın ilk adımı hangi ürünleri satacağınıza karar vermektir. Kârlı e-ticaret fikirleri bulmak zor bir iş olabilir, bu yüzden ciddi düşünüp doğru kararlar almanız gerekir. Gelecekte bir kar elde etmenize ve işi ölçeklendirmenize olanak sağlayacak ürünleri seçmeniz önemlidir. Ne satmak istediğinize karar verdikten sonra ürünleri nasıl ve nerede stoklayacağınıza karar vermeniz gerekir. Ürün ve envanter tedarikinde kullanılan dört ana yöntem; yapım, imalat, toptan alış veya fabrikadan halka satıştır.

Ürün fikriniz, e-ticaret pazarının hangi tarafında yer alacağınızı belirleyecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler rekabet alanınız, fiyatlandırma stratejiniz ve benzersiz fiyat öneriniz olacaktır. Bu noktada büyüme stratejinizi şekillendirecek ve olası tehditleri veya engelleri belirlemenize yardımcı olacak bir iş planı taslağı hazırlamak da iyi bir fikirdir. Şimdi, gelecek vaat eden bir ürün fikriniz ve e-ticaret piyasasına net bir genel bakışınız olduğuna göre, markanızın adı, marka kuralları ve logonuz gibi mağazanızın temel unsurlarını düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Markanızı en baştan doğru bir şekilde belirlemek büyümeyi hızlandırmaya ve potansiyel müşterilerin kalbini fethetmeye yardımcı olabilir. Mağazayı oluşturmaya odaklanmadan önce, SEO'nun temellerini incelemek için biraz zaman harcamanız gerekir. Böylece işletmeniz iyi bir başlangıç ​​yapar.

E-ticaret mağazası kurmaya sıfırdan başlayabilirsiniz. Bunun için web sitesi kurma işine yarayan domain ve hosting hizmeti satın almanız gerekir. Bu daha fazla zaman alabilir ve daha yüksek maliyetli olabilir. Özel bir online mağaza inşa etmek tüm kararları verebilmenizi sağlar fakat online e-ticaret platformlarını kullanarak daha hızlı ve kolay bir yol da tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz e-ticaret platformunun mevcut tema ve araçlarını kullanarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer siz de e-ticaret ile para kazanmak istiyorsanız Enstitü tarafından sunulan online eğitimler alabilirsiniz. E-ticaret eğitimi ile e-ticaret sisteminin tanımından ürün kargolamaya kadarki tüm süreci detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Dijital pazarlama kursu ile de içerik pazarlama, online satış, online hizmet, sosyal medya araçları gibi birçok konu hakkında bilgi edinip kariyerinize yön verebilirsiniz. Canlı dersler ve eğitim notları yardımıyla tamamlayacağınız eğitimler sonunda bir sertifikaya da sahip olacaksınız.

e-ticaret e-ticaret şirketi e-ticaret siteleri e-ticaret eğitimi dijital pazarlama eğitimi online eğitimler
İrem Elitez
İrem Elitez
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Dijital Pazarlama

E- Ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

04 Aralık 2019
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
399169
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat