AnasayfaBlogÇalışan Deneyimi Yaratmak
Çalışan Katılımı

Çalışan Deneyimi Yaratmak

23 Kasım 2018
Çalışan Deneyimi Yaratmak

İnsan Kaynakları departmanı; işe alımdan bordroya, yasal süreçlerden eğitim tasarlanmasına kadar birçok farklı görevi kapsamaktadır. Bu alanlarda her alt bölüm için konusunun uzmanları görev almaktadır. Bence departmanın altına bir de satış ve pazarlama teknikleri ile reklam kategorisini de koyabiliriz; bunun nedeni bir süredir organizasyonlarımızda, toplantılarımızda sıkça bahsedilmeye başlanılan “çalışan deneyimi”dir.

Çalışan Deneyimi Nedir?

Müşteri deneyimi gibi firmalarda konumlanmalarına göre, sektörlerine göre, yapılan işte görevlendirilecek çalışanların özelliklerine göre “çalışan deneyimi” yaratmaya başladılar. Çalışanlarının şirkete geldiklerinde ne hissetmesini istiyorlar, şirketlerinden bahsederken ne hissediyorlar ve hatta bir adım ileri giderek çalışan adaylarının şirket ile ilgili ne hissetmesini istiyorlar sorularının yaratım süreçleri başladı.

Şirketler bunu sadece işveren etkin çalışma ortamı için yapmıyor, gelen yeni nesil artık bunu talep ediyor. Gününün çoğu zamanını geçirdiği iş yerinde keyifle, iyi hissederek çalışmak istiyor. İşte tam bu noktada insan kaynakları ve yönetim oturuyor ardından çalışanların ne hissetmesini, ne düşünmesini istediklerine odaklanıyorlar. Bir aile ortamı yaratmanın ve farklı düşüncelerin desteklendiği bir ortam, eğlenceli bir ortam veya üretim odaklı ama etkileşimi düşük bir ortam gibi çeşitlendirilebilir.

Şirketin Kendini Konumlandırmasında Önemli Öğeler

  • Aidiyet

  • Eğlence

  • Üretim

  • İletişim

  • Rekabet

  • Ekip çalışması

Bunların 1-10 skalasında öneminin belirlenmesi ve uygun bir ortam yaratılması ancak şirketin dışarıdaki yüzünü ve duruşunu belirlemesi ile olacaktır. Müşteriye verdiği izlenim sıcak ve güvenli iken çalışma ortamının soğuk ve bant sistemi kıvamında olması marka duruşunda tutarsızlık yaratacak ve personel değişim devirini arttıracaktır. Çünkü her çalışan aynı zamanda bir müşteridir ve müşteri olarak dışarıda aldığı hissi içeride bulamayan çalışanın kendisini ait hissedeceği başka bir yer arayışına girmesi uzun sürmeyecektir. Şirketlerin ve yönetimlerin tutarlılığı bu aşamada da önem taşımaktadır.

Tüm bu anlattıklarım insan kaynaklarının sosyal tarafını gösterdiğini ve bu disiplinde her kavramın birbiri ile iletişim içerisinde olduğunun göstergesidir. Çalışan deneyimi; şirketin tutarlılığını gösterirken çalışan memnuniyetinin yaratılmasıdır. Bu tutarlılığın sağlanması personel devrini düşürecek ve işe alım maliyetlerini azaltırken, çalışanın performans arttırma konusunda da gelişme göstermesini sağlayacaktır. Yine tutarlı bir çalışan deneyimi tasarlanması doğru konumlanmanın teyit edilmesini ve doğru elemanın işe çekilmesini sağlayacaktır. Personel devri düşürken daha az çıkış maliyeti ve iş davası riskinin azalmasını da sağlar. Şirkette aidiyet duygusu oluşturularak kuvvetli çalışanlarla yenilik yapmak ve ilerlemek daha hızlı olacaktır.

Çalışanlarınızın deneyimlerine artı bir değer katmak ve verimliliklerini arttırmak istiyorsanız Enstitü'de yer alan insan kaynaklarında eğitim ve geliştirme, yetenek yönetimi ve yetenek inovasyonu eğitimlerine katılabilirsiniz. Bu eğitimlerde alanında uzmanlardan bir çalışanın verimliliğini ve deneyimini geliştirmek üzere bilgiler alabilirsiniz. En önemlisi de şirketinizde çalışan kişiler için benzersiz bir deneyim yaşatmanıza yardımcı olacak teknikleri öğreneceksiniz.

Bu eğitimler kesinlikle ik alanında çalışan deneyimine önem veren kişiler için hazırlandı. Bunun yanı sıra bir çalışan olarak da bu deneyimi edinmek istiyorsanız uzmanların aldığı bu eğitimlere katılın ve siz de sektörün profesyonellerinden çalışan deneyiminin ne olduğunu dinleyin.

Çalışan Deneyimi Yaratmak
Aslı Aydın Öztaş
Aslı Aydın Öztaş
Blog Yazarı

İstanbul Ünivertesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda sertifika sahibidir. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Öğrenmeyi Öğrenmek
Kişisel Gelişim

Öğrenmeyi Öğrenmek Nedir?

04 Ocak 2021
İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek? Gençler İş Beğenmiyor mu?
İş Arama Teknikleri

İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek?

15 Aralık 2021
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
16080
Dijital İK Eğitimi
4.9
(9)

Dijital İK Eğitimi

8 Konu10 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
29080
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150