AnasayfaBlogÇağımızın Hastalığı: Stres
Stres Yönetimi

Çağımızın Hastalığı: Stres

02 Temmuz 2019
Çağımızın Hastalığı Stres

Stres sıkıntı yaratan durumlar karşında vücudun verdiği tepkidir. Stresin vücuda çok büyük dertler zararları vardır. Tükürük salgısının artmasına, terlemeye, nefes almanın hızlanmasına, göz bebeklerinin büyümesine, kalbin daha hızlı çarpmasına ve mide sorunlarına neden olabilir. Bu saydıklarımız bedenin strese karşı verdiği biyolojik tepkilerdir. 

Stresin Belirtileri

 • Kendini değersiz ve yetersiz hissetme. 

 • Basit bir konuda bile karar verememe. 

 • Beklenmedik bir anda ortaya çıkan öfke ve kızgınlık durumları. 

 • Başarıya odaklanmak yerine başarısızlığa odaklanmak. 

 • Aşırı hayal kurmak ve hayallere dalmak. 

 • Duygusal ve cinsel hayatta sorunlar yaşamak. 

Stresin Sonuçları

 • Aşırı endişe veya kayıtsız kalma.

 • Ölüm ve intiharı sık düşünme. 

 • Tansiyon rahatsızlığı. 

 • Baş ağrısı, yorgunluk ve mide bulanması. 

 • Toplumsal ilişkilerde bozukluk ve uyumsuzluk. 

 • Sindirim bozukluğu, aşırı terleme ve nefes darlığı 

Stres Yaratan Kaynaklar 

 • Yaşanan olumsuz olaylar ve başarısızlıklar. 

 • Yapılması gereken işlerin sınırlı bir zamana sıkışması. 

 • Çözümlenemeyen olaylar. 

 • Ergenlik çağı. 

 • Gürültü kirliliği.

 • Sürekli kapalı havaya sahip bir yerde yaşamak .

Stresi Kontrol Altına Almak

Stres kontrolü önemlidir. Kontrol altındaki stres kişiyi harekete geçirip başarıya götürür. Bizim isteğimiz kontrol dışı stresi kontrol altına alabilmek. Çocukluk yıllarımızdan itibaren iletişim kurduğumuz her insandan olumsuz düşünmeyi öğreniriz. Çocukken bunun hatalı bir düşünme tarzı olduğunu algılayamadığımız için bu düşünme tarzı yaşamımızın bir parçası haline gelir. Dolayısıyla öncelikle bu hatayı düzeltmekle işe başlayabiliriz.

Stres ve stresten korunma yolları için farklı aktiviteler mevcuttur. Fizyolojik olarak bir sıkıntı yaşanmıyorsa doğrudan spor yapmak stresi azaltır. Stres kontrolü İçin yürüyüş kişiye bu konuda çok yardımcı olur. Bunun yanı sıra bisiklete binme ve nefes egzersizleri de stresi azaltmaya yarayan etkili bir yöntem. Çünkü doğru nefes alarak kaslarımızı daha kolay gevşetebiliriz. Stres kontrolü zor değil yeter ki strese teslim olmayın ve huzurlu yaşayın. Stres ile başa çıkmanın diğer yolu da online eğitimler kapsamında Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi ve Stres Yönetimi Eğitimi almak.

Zaman Yönetimi Önemli

Bir başka yolu ise zamanı doğru yönetebilmektir. Stresin nedenlerinden biri de yetiştiremediğimiz işler ve kısıtlı zamandır. Gün içinde yapmamız gereken onlarca iş olabilir. İşler arasında sıkışıp kalma hissi kendine veya sevdiklerine zaman ayıramamak da stres nedenlerinden biridir. Dolayısıyla bunları yetiştirme telaşı da stres yaratan bir diğer kaynaktır.

Yapmamız gereken işleri önem sırasına göre sıralamak yaşanan kaosu çözmemize yardımcı olacak yöntemlerden biridir. Bunun yanı sıra hayır demeyi öğrenmek, düzenli olmak, işleri ertelememek de diğer zaman yönetimi yöntemleri arasında yer alır. 

Problem Çözme Ve İletişim Becerileri

Problem çözme, iletişim becerilerini geliştirme ve beslenmeye dikkat etme de stres kontrolü yöntemlerindendir. Kişiler gerek iş hayatı gerek özel hayatı olsun birçok problemle karşılaşabilir. Kişiler problemleri çözebildiği sürece stresle baş etme becerileri gelişir. 
Sorun aslında problemleri çözemedikleri zaman ortaya çıkar.

Kişilerin probleme yaklaşımları, tanımlamaları, seçenekleri, uygun çözümün bulunması ve uygulanması adımlarını izleyerek problemi ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Sonuç olumsuz olursa diğer seçeneklere geçilebilir. İnsanlarla kurulan iletişim biçimi de strese yol açan durumlar arasında olabilir. İletişimde sorunlar yaşıyorsak eğer şunları tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor demektir. 

 • Karşı tarafı iyi bir biçimde dinliyor muyuz?

 • Karşımızdaki kişiyle empati kurabiliyor muyuz? 

İletişim sadece sözle olmaz beden dilimizle de olur. Hatta iletişimin büyük çoğunluğu beden dilidir. Beden dilimizi doğru kullanabiliyor muyuz? Her türlü iletişim sürecinde mesajlarınızı karşı tarafa güçlü bir şekilde iletmek ve avantaj kazanmak istiyorsanız beden dili denilen bu kavramı çok etkin kullanmak gerekiyor. Ücretsiz alabileceğiniz Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

Beslenmeye Dikkat

Son olarak da düzenli beslenme alışkanlığına da değinmek faydalı olacaktır. Bazı yiyecekler yorgunluğa ve uykusuzluğa yol açabildiği gibi sinirleri de doğrudan uyarabilir. Çok fazla yemek yemek veya dengesiz beslenmek de strese neden olur. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenmek stres ile baş etmenize yardımcı olur.

Stres Nedir?

Stres sıkıntı yaratan durumlar karşısında vücudun verdiği tepkidir. Stresin vücuda çok büyük dertler zararları vardır. 

Stresin Belirtileri Nelerdir?

Kendini değersiz ve yetersiz hissetme. Basit bir konuda bile karar verememe. Beklenmedik bir anda ortaya çıkan öfke ve kızgınlık durumları. Başarıya odaklanmak yerine başarısızlığa odaklanmak. Aşırı hayal kurmak ve hayallere dalmak. 

Kontrol Altındaki Stres Ne Sağlar?

Stres kontrolü önemlidir. Kontrol altındaki stres kişiyi harekete geçirip başarıya götürür. Bizim isteğimiz kontrol dışı stresi kontrol altına alabilmek.

Yazar: Tayfun Şengül

stres empati iletişim beden dili beslenme problem çözme online eğitimler stres nedir stresle başa çıkma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14059
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat