AnasayfaBlogBütünsel Gelişimi ile Hayatımı Nasıl Değiştirdim?
Kişisel Gelişim

Bütünsel Gelişimi ile Hayatımı Nasıl Değiştirdim?

16 Kasım 2021
Bütünsel Gelişimi ile Hayatımı Nasıl Değiştirdim?

Çağın her anlamda gelişmesi, hayatın her alanına yansıyor. Eğitim başta olmak üzere çocuk gelişimi, sağlık ve kültür-sanat gibi pek çok sistemde bu farklılıklar görülüypr. Dijital bir dönemde yaşamamız, çeşitli disiplinlerde eski ekollerin kullanılmasını da sağlıyor. Disiplinlerarası bu dönemin getirdikleri arasında, kişisel gelişim baş rol oyuncusu olmaktadır. Bireylere fiziksel, ruhsal, sosyal ve mesleki anlamda fayda sağlayan bazı alanlar, yeni kavramları da doğuruyor. Bunlardan biri olan Bütünsel Gelişim, kişilerin çocukluk dönemlerinden başlayan bir etkiye sahiptir.

Okullardan işletmelere kadar her yerde tercih edilen Bütünsel Gelişim, tarih ve felsefe açısından köklü bir geçmişe uzanır. İşlevselliği ile göze çarpan bu kavram, etki alanı sayesinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Eğitim ve koçluk alanlarında tercih edilen Bütünsel Gelişim, ruhunuzu takip etmenizi de gerektirir. Kendinize soru sorarak başlayabileceğiniz bu süreç, sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönleriniz ile sizi mutlu ve mutsuz eden anlarınızı sorgulayarak devam eder. Hayatınızı değiştirmek istediğinizde, nereden başlamanız gerektiği ile ilgili yol gösterici olur. Kendinizi motive etmenin yolları arasında yer alan Bütünsel Gelişim, ruhunuzu tanımanız için en büyük desteği verir. Yan eğitimler ile hayalini kurduğunuz bir yaşama ulaşabilir ve verimli bir ömür inşa edebilirsiniz. Bu içerik size, Bütünsel Gelişim kavramının hayat üzerindeki rolünü aktarmayı hedeflemektedir.

Bütünsel Gelişim Nedir?

Bütünsel Gelişim, işten okul hayatına kadar pek çok alanda kullanılan bir modeldir. Bir işletmenin her unsuru arasında bulunan ilişkiyi vurgular. Her şeyin bir olduğu fikrinden yola çıkılarak meydana gelen bir kavramdır. Bütünsel Gelişim modeline, bir firmada bulunan pazarlama ve satış departmanları ile destek ekiplerinin ayrı gibi gözükse de, bir araya gelmesi örnek olarak verilir. Genellikle, iş hayatında uygulanır. Bu kavram, tüm işletme için kullanılabileceği gibi tek bir projede de geçerli olabilir. Başarı ve başarısızlık üzerine kurulu olan bir tekniktir. Bir alandaki başarının diğer kısımlara başarı sağlamayacağını ancak başarısızlığın yayılacağını belirtir.

Bütünsel Gelişim, bireylerin yaşamında da görülür. İnsanlar fiizksel, ruhsal ve sosyal anlamda bütün olarak yaşar. Kişisel gelişim tamamlanırken sosyal bilinç, farkındalık, hedef ve yetenek gibi tanımlamalar ile tanışılır. Kişinin her alanda kendini tanımasını sağlar. Yaşam kalitesini artırdığı gibi kendini gerçekleştirmesinde de rehber olarak görev yapar. Bireylerin negatife değil, pozitif durumlara odaklanmasına destek olur.

Bütünsel Gelişimin Amacı

Bütünsel Yaklaşım; felsefe, sosyoloji, antropoloji, tıp, din ve psikoloji gibi birçok alanda kullanılır. Birbiriyle ilgili birimlerin değerlendirilerek amacın anlaşılabileceği kanısına varılır. Ekoloji ve sosyoloji alanları ile yakın ilişkide olan Bütünsel Yaklaşım, sistem kuramı ile de tanımlanır. Multidisipliner bir düşünce tarzı ve yatay bağlantılar kurmaya imkan tanır. Bütünsellik kelimesinin temel oluşturduğu bu kavram, İngilizce "holizm"den gelir. Bütünü oluşturan parçaların kendi toplamından daha değerli olduğunu kanıtlar. Bu tanım ile her alana uygulanabilir bir özellikte olduğunu gösterir.

Bütünsel Yaklaşım, hem teorik hem de pratik olarak anlam ifade eder. Moslow, bu kavramın fiziksel, duygusal ve sanatsal açıdan kişilerin potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olur. İnsani gelişmeyi hedefleyen Bütünsel Yaklaşımın amacı, bireyin dönüşümünü etkin bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Çocuk Gelişimine Odaklanan Bir Kavram

Çocuğun tamamına odaklanan Bütünsel Gelişim zihin, beden ve ruh arasında güçlü bir bağ kurulmasına yardımcı olur. 1960 ve 1970'lerde ortaya çıkan bütünsel çocuk gelişim yöntemi, kişilerin ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde gelişmesini destekler. Çocuğun çevresinde bulunan diğer kişi ve canlılar ile iletişimini güçlendirir. Okulda doğal ve rahat bir ortamda öğrencilerin uygulamalı bir şekilde öğrenim görmesini sağlar. Kendileri için öğrenmeye teşvik eden bu gelişim modeli, kendi gelişimlerini takip etmelerini de kolaylaştırır.

Bütünsel Gelişimi destekleyen öğretmenlerin amacı, öğrencilerin kendilerini güçlü hissetmelerini sağlamaktır. Coşku, empati ve merak unsurları ile uğraşmalarına destek olur. Ebeveynler, Bütünsel Gelişime teşvik etmede baş rol oyuncusudur. Çocuklara değer, beceri ve davranışları öğreten bir kavramdır. Yaratıcı oyun çeşitleri için alan oluşturur. Anne ve babalar, çocuklarının ilgi alanlarına uygun aktiviteler yaratır. Örneğin, otomobilleri seven çocuklar için araçların üretim aşamalarını anlatan hikâyeler okuyabilir, müzelere götürebilir ya da oyun oynatabilirsiniz. Bütünsel Gelişim, ebeveyn ve öğretmenler arasında güvene dayalı bir ilişki kurulmasını sağlar. Çocukların çıkarları doğrultusunda uygulanan bir modeldir. Çok yönlü bir eğitim modelini vurgulayan bu yaklaşım türü, öğrencinin bir bütün olduğunu savunur.

Bütüncül Gelişimin Oyun Terapisi Alanında Kullanımı

Oyun Terapisi, çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmesini sağlar. Çocuklar arasında sembolik bir etkileşim kurar. Terapi çeşitleri arasında; çocuk merkezli, deneyimsel, filial, gelişimsel, psikanalitik, bilişsel davranışçı, kum ve theraplay yer alır. Bu yöntemler kaygı bozuklukları, depresyon, kıskançlık, ölüm ve boşanma süreci, özgüven, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, hiperaktivite ve bağlanma gibi sorunlarda tedavi amaçlı kullanılır.

Ruh sağlığı profesyonelleri tarafından yürütülen bu süreç, çocuğa uygun bir model çerçevesinde gerçekleştirilir. Bütüncül Oyun Terapisi, her çocuğun ihtiyacına yönelik kullanılır. Çocuğun sorunu tespit edilerek uygulamaya geçilir. Kukla, boya, araba, bebek, ayna, hamur ve çizim kağıdı gibi malzemeler kullanılarak çocuğun iç dünyasına inilir. Uzmanın ve hastanın beklentileri doğrultusunda seans sayısına karar verilir.

Bütünsel Gelişim Eğitiminin Kapsamlı İçeriği

Bütünsel Gelişim eğitimi, katılımcıların farkındalığını geliştirmesini sağlar. Eğitimin konu başlıkları arasında; kavram tanımı, değişim, öz farkındalık, Maslow İhtiyaçlar Piramidi, bakış açısı değişimi, onaylama, Kazan-Kazan Yaklaşımı, Değerler Listesi, Swot Analizi, Hayat Amacı Belirleme, Smart Hedef, Bütünsel Gelişimi Değerlendirme Teknikleri yer alır. Bu eğitimin içeriği, kişinin kendini duygusal anlamda geliştirmesini sağlar. İş ve özel hayatında bulunan sorunlara karşı farklı bir bakış açısı kazanır. Aile ve arkadaşları ile ilişkisini bilinçli bir şekilde kurarak sağlam temellere oturtur. Çocukların bilinçaltını doğrudan etkileyen bu model, iş hayatında da başarılara imza atmanıza yardımcı olur.

Bütünsel Gelişim Eğitiminin Katılımcılara Kazandırdığı Avantajlar

Bütünsel Gelişim eğitimi, içeriği sayesinde çeşitli kazanımlar sunar. Öncelikle, bu etkinliğe kimler katılır? Bir bakalım:

  • Kendini geliştirmeyi, değiştirmeyi ve dönüştürmeyi hedefleyenler,

  • Kısa bir süre içerisinde Bütünsel Gelişim isteyenler,

  • İş ve özel hayatında belirlediği hedeflere ulaşmayı amaçlayanlar,

  • Konu ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler.

Yapılan etkinlikler sayesinde psikolojik anlamda büyük bir değişim yaşama imkanı sunar. Yeni deneyimler yaşayarak duygular arası bağlantı kurmanıza destek olur. Sorunlarınıza farklı bir bakış açısı ile yaklaşarak çözüme ulaşmanızı sağlar.

bütünsel gelişimbütünsel gelişim eğitimibütünsel gelişim kursubütünsel gelişim eğitim
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Nedir?
Kişisel Gelişim

Bütünsel Gelişim Nedir?

24 Kasım 2021
Kişisel Gelişim Yazarları İlham Verir
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Yazarları İlham Verir

02 Aralık 2019
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15049
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat