AnasayfaBlogBir Markanın Sloganını Önemli Yapan Şey Sizce Nedir?
Markalaşma

Bir Markanın Sloganını Önemli Yapan Şey Sizce Nedir?

18 Şubat 2019
Bu, köşesi kıvrılmış kırmızı ve siyah bir çıkartmadır. Çıkartma düz, beyaz bir arka plan üzerine yerleştirilmiştir ve resimdeki tek şeydir. Çıkartma dikdörtgen şeklindedir ve alt kısmında kavisli bir köşe bulunmaktadır. Çıkartmanın renkleri parlak ve canlıdır; kırmızı renk alanın büyük kısmını kaplarken siyah renk kontrast bir kenarlık oluşturmaktadır. Çıkartmanın üzerindeki metin siyah renkle yazılmış ve şu şekilde okunuyor: Aşk. Çıkartmanın kendisi parlak bir yüzeye sahip ve genel görüntüye benzersiz bir doku katıyor.

Bu koca evren insan hayatında çeşitli değişimler yaratmaktadır. Bunlar genellikle ekonomik, kültürel, sosyal ve teknolojik alanda meydana gelmektedir. Günümüz dünyasında bu kavramlar hem iş hayatında hem de insanlar arasında rekabet olgusu oluşturmaktadır. Bu durum karşısında şirketler ve markalar diğerlerinden kendilerini  farklı kılmak ve ön plana çıkartmak amacıyla çeşitli arayışlar yapmaktadırlar. Onların amaçları iş hayatında markalarının etkin ve bilinen bir unsur halini almasıdır. Bu da markaya kimliğini veren slogan ile gerçekleşir. Bir markanın en değerli yapı taşı olan “slogan” özellikle iş hayatında önemli bir araçtır. Bu kavramı geliştirmek insanın becerisine, zekasına ve yaratıcılığına kalmıştır.

Slogan kavramı nedir? İş hayatında, büyük ya da küçük hiç fark etmeksizin her şirket kalıcılığı yakalamak, kendi markalarını ya da ürünlerini ön plana çıkarmak için etkili slogan yaratmak isterler. Çünkü bu kavram kelimelerin bir araya gelerek oluşturduğu cümlelerden oluşan yaratıcı unsurlardır. Slogan, bir markanın ya da ürünün en önemli unsurudur. Sloganlar, markaların en etkin iletişim ağı olmakla birlikte bir markayı ya da ürünü ebedileştiren tek araçtır. Bununla birlikte, slogan bir markanın kimliğini oluşturarak, markaya ya da ürüne değer katar. Böylelikle, ürünler ve hizmetler geniş kitlelere ulaşmaktadır. Dahası, slogan marka imajını yaratarak onu destekler ve güçlendirir. Böylece, insanlarla arasında kalıcı bir bağ yakalar. Firmalar, kurumlar ve birçok şirket slogan yaratırken özgün olmaya ve anahtar kelimeleri iyi seçmeye çalışmaktadırlar. Çünkü insan zihninde etkili ve farklı kılınmak isterler.

Sloganın önemi nedir? Şirketler ilk olarak markalarıyla gündeme gelirler ve bunu ön plana çıkaran slogan kavramıdır. Örneğin; “Şok” markası insanların zihinlerine ilk olarak “Hepsi İyi Marka Fabrikadan Halka” sloganı markanın tanınabilirliği açısından olmazsa olmaz unsurdur. Bu ve benzeri markaların kalıcılığı sloganların önemini bir kez daha vurgular ve markaların gücünü simgelemektedirler. İş hayatında, slogan gerekli olduğu gibi bu kavramı güçlü bir unsur haline getirmek başarının anahtarıdır. Örnek vermem gerekirse; Turkcell: “Turkcelle Bağlan Hayata” Snickers: “Açken Sen, Sen Değilsin” LC Waikiki: “İyi Giyinmek Herkesin Hakkı” vb. Böylece, marka ve ürünler taşıdığı slogan ile diğer benzer marka ve ürünlerden ayrılır. Kendilerine ait orijinal olan slogan sayesinde insanların hafızalarında canlı kalırlar. Tüketici toplum olan insanlar uzun zaman dahi geçse o markanın sloganını asla unutmaz. Başka bir örnek vermem gerekirse; “Kirlenmek Güzeldir” sloganını okuduğunuzda hiç şüphesiz ki bir çoğunuzun aklına “Omo” markası gelecektir ya da  “Mutluluğa Kapak Aç” sloganını   okuduğunuzda aklınıza “Coca Cola” markası gelecektir. Bu bağlamda her iki sloganı okuduğunuzda zihninizde bu markalarla ilgili fikirler oluşmaktadır. Bu durum şunu göstermektedir ki bu markalar güçlü ve özgün sloganlar yaratarak başarıyı elde etmişlerdir. Yani, slogan kavramını önemli yapan farklılaşma, hatırlanabilirlik, algı oluşturma, markalaşma ve kurumsallaşma gibi unsurlardır. Slogan için önemli olan bu kavramlar şirketlerin markaları için önem arz etmektedir.

İyi bir sloganın altın kuralları neler?

1) Yalın, basit ve anlaşılır olmalı

Daha öncesinde de bahsettiğim gibi firmalar, iş yaşamında markalarını kalıcı hale getirmek için slogan oluşturmaktadırlar. Ancak bazı şirketler karmaşık kelimelerle, uzun ve anlaşılması zor cümlelerle yarattıkları slogan sonucunda marka imajını zedelemektedirler. bu sebeplerden ötürü, bir slogan her zaman sade, basit ve açıklayıcı olmalıdır. Örneğin; “Ton Ton Ton Dardanel Ton” (Dardanel Ton markası) ne kadar basit ve anlaşılır olduğunu okuduğunuzda anlıyorsunuz. Başka bir örnek vermem gerekirse, “Su Hayat’tır” (Hayat Su markası) bu sloganda oldukça sade, basit, anlaşılır ve etkili bir şekilde oluşturulmuştur. Dahası, suyun en önemli işlevini de slogan içerisinde tüketicilerin zihninde vurgulamaktadır.

2) Farklı olmalıdır

Şirketler, diğer firmaların markaları ile rekabet halindedirler. Sloganın gücünü kullanarak farklılık yaratmak onlar için en önemli adımdır. Bunu gerçekleştirirken de oluşturdukları sloganın diğer markalar ile benzerlik göstermemesi gerekir. Farklı ve özgün bir slogan yaratmalıdırlar. Aksi taktirde, insanlar alıştıkları klişe kelimelerle kurulmuş olan cümleleri bir zaman sonra unutacaklardır. Örneğin; Adidas markası “İmposible İs Nothing “ sloganıyla imkansız diye bir kavramın olmadığını, eğer istersen her şeyi yapabileceğini tüketici zihninde farklı bir marka imajı yaratmak istemiştir. Başka bir örnek verirsem eğer 7-up içecek markası “ Uncola (Kola değil)” sloganıyla rekabet içerisinde olduğu diğer gazlı içecek firmalarından yarattığı slogan ile farklılaşmıştır.

3) Marka ismini çağrıştırmalı

Bir slogan, marka ismini çağrıştırırken o markanın ismini içermelidir. Örneğin; Filli Boya markası “En güzel boya Filli boya” sloganıyla markasının ismine slogan içerisinde yer vermiştir. Bir başka örnek; Kilim Mobilya markası “Bir kilim yeter sevgilim” sloganıyla markasının ismini çağrıştırmıştır. Bu bağlamda, tüketiciler içerisinde daha çok kalıcılık yakalanmaktadır ve sloganın marka ile bütünleşmesi sağlanmaktadır.

4) Orijinal olmalı

Sloganlar her zaman aslını yaşatmaktadır. Güçlü bir slogan orijinal olmalıdır. Aksi durumda diğer rekabet halindeki firmalar arasında kaybolur. Bu yüzden, şirketler her zaman farklı bir slogan üreterek orijinalliği yakalamalıdır. Örneğin; Eti Browni markası  “Mutlu et kendini” sloganıyla tüketicilere bu ürünü yediğinizde mutlu olunacağını dile getirerek orijinalliğini ortaya çıkarmıştır.

5) İnanılır ve Güvenilir olmalı

Tüketiciler için bir markanın inanılır ve güvenilir olması o markaya bağlılık oluşturur. Bu durumda sloganın tüketici zihninde nasıl etkin rol oynadığı ile doğru orantılıdır. Tüketici hiçbir zaman güvenmediği ya da inanmadığı bir markaya para vermek istemez. Bunu örnekle açıklarsam eğer Robert Bosch’un: "İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim." sözü her şeyi açıklamaktadır. Bosch markası “Önce Güven” sloganıyla tüketicilere kendi kabul ettirmiştir.

Slogan marka oluşumunda en önemli unsurlardan biridir. Bu kavram marka kimliğine yön verir. İş hayatında, başarılı ve etkili bir slogan şirket ve firmalara katkı sağlamaktadır. Etkili slogan yaratan şirketler markalarını daha çok ön plana çıkartırlar. Marka değerine ve marka imajına katkı sağlarlar. Böylece, markalarının tüketici tarafından hem daha çok hatırlanmasını hem de bilinmesini sağlamaktadırlar. Başarılı ve etkili slogan her zaman markayı güçlü tutarak markayı farklılaştırır ve firmalara katkı sağlar. 

slogan marka iienstitumarka imajımarkalaşma slogan önemitüketicişirket
Geniş çimenlik bir alanda güneşin tadını çıkaran bir kadın duruyor. Beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymiş, saçları hafif rüzgârda dalgalanıyor. Ellerini ceplerine sokmuş, yüzünde huzurlu bir ifadeyle ufka doğru bakıyor. Çevresindeki doğanın güzelliğini seyrederken memnun ve rahatlamış görünüyor. Gözleri kapalı, temiz havayı içine çekerken dudaklarında dingin bir gülümseme var. Manzara sakin ve huzur verici, onun manzaradaki varlığı doğal dünyanın uyumunu hatırlatıyor.
Ecem Elçi
Blog Yazarı

Antalya Bilim Üniversitesi'nden mezundur. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.