AnasayfaBlogBasım ve Yayın Teknolojileri Bölümü (MYO)
Bölümler

Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü (MYO)

04 Aralık 2020
Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü (MYO)

Herkesin bildiği gibi üniversite eğitiminde 2 yıllık ve 4 yıllık sistemler bulunmaktadır. Öğrenciler puanları yettiği kadar 4 yıllık üniversiteyi tercih eder. Puanı az olan öğrenciler ise 2 yıllık bölümlere yönelir. Aslında 2 yıllık bölümlerde 4 yıllık bölümler kadar önemlidir. Basım ve yayın teknolojileri bölümü içinde bu söylediklerimiz geçerlidir. Bu yazıda ayrıca belki de daha önce duymadığınız bir ip ucunu sizlerle paylaşacağım. Hadi gelin başlayalım.

2 yıllık üniversite tercihi başarısız öğrencilerin zorunlu seçtiği bölüm olarak gözükmektedir. Aslında bu algı oldukça yanlış. Öncelikle bazı 2 yıllık bölümler var ki, 4 yıllık bölümlerden daha değerli. İş bulma imkanı daha fazla. Önemli olan seçilen bölümün geleceğini görebilmek ve başarı yakalamak. Daha sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Şimdi burayı dikkatli okuyun! 2 yıllık basım ve yayın teknolojileri bölümü tercih eden öğrenciyi mezun olduktan sonra büyük bir avantaj bekliyor. O da Dikey Geçiş Sınavı. Bu sınavla birlikte 2 yıllık üniversiteyi 4 yıllığa tamamlama şansınız var. Ayrıca üniversiteye geçiş sınavından daha kolay. Sadece matematik ve türkçe müfredatından sorumlusunuz. Bu da işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

Hatta bazı yaptığım tespitlere ve aldığım duyumlara göre öğrencilerin bazıları 2 yıllık bölüm seçerek daha sonradan 4 yıllığa geçiş yapıyor. Çünkü sınavın daha kolay olması bu şansı veriyor.

Diğer yandan yukarıda da belirttiğim gibi 2 yıllık basım ve yayın teknolojileri bölümünden mezun olarak iyi bir iş bulabilirsiniz. Bu tamamen kendinizi yetiştirmekle alakalıdır. Üniversiteyi iyi bir dereceyle tamamlayarak istenilen hedeflere ulaşabilirsiniz. Bölümle ilgili daha fazla bilgi için yazıya devam ediyorum.

Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Nedir?

Dergi, kitap, gazete, içerik gibi üretilen argümanların, ham halden bütün bir hale gelene kadar olan sürecin bir eğitim olarak verildiği üniversite sistemidir. Yani basım ve yayın teknolojileri bölümü okuyan bir öğrenci yazılı ve sözlü basını uygulamalı ve teorik olarak görmektedir. Aynı zamanda dergi, kitap ve gazete gibi baskıların işleyiş süreçlerini tek tek eğitim olarak almaktadır.

Gazete ve dergi tasarımları, dijital medya üzerinde yazı işlemleri gibi günümüzün genel ihtiyaçlarına hitap eden eğitimlerde sağlanmaktadır. Sosyal medya yazarlığı, editör ve haberci gibi unvanlara sahip olunabilen bir meslek grubudur. Verilen eğitim yoğunlukta baskı ve basın üzerine şekillenmektedir. 2 yıllık bir bölüm olmasına rağmen verilen eğitim son derece güzeldir. Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıllık şu bölümler tercih edilebilir;

Basım ve Yayın Teknolojileri İş İmkanları Nelerdir?

Basım ve yayın teknolojileri bölümünden mezun olan kişiler için iş imkanı bir hayli fazladır. Alınan eğitimde birden fazla meslek grubuna ait konuların işlenmesi büyük bir avantaj sağlar. Ancak bölümü tarih edenlerin sayısınında fazla oluşu bu alanda bir rekabet oluşur. Yine de basım ve yayın teknolojileri iş imkanları bakımından iyi seviyede sayılmaktadır. Özel ve resmi kurumlarda çalışma imkanı bulunabilmektedir.

 • Reklamcılık

 • Dergi Yayıncılığı

 • Ulusal ve Yerel Gazeteler

 • Medya ve Yapım Şirketleri

 • Haber Ajansları

 • Grafik Tasarım Ajansı

 • Web Tasarım Firmaları

 • Sosyal Medya

 • Televizyon Yayıncılığı

 • İnternet ve Sosyal Medya Tasarımı

Gibi alanlarda iş bulmak mümkündür. Ayrıca kendini iyi yetiştiren biri tamamen bağımsızda çalışma yürütebilir. Evden freelance olarak tüm bu yukarıdaki işleri yapabilir. Kısacası kendi işinin patronu olmak zevkini tadar.

Basım ve Yayın Teknolojileri Mezunları Ne İş Yapar?

Basım ve yayın teknolojileri bölümünden mezun olanlar editörlük, haber yayıncılığı, sosyal medya yöneticiliği görevlerini üstlenir. Çalıştığı kurumda verilen herhangi bir görevi eksiksiz şekilde yerine getirir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler daha çok dijital alanda çalışmalar yürütür. Yerel gazetelerin basım ve yayınlanması gibi işlerde yine basım ve yayın teknolojileri mezunlarının yaptığı işlerdir.

Yıllar geçtikçe tecrübe kazanan kişiler müdürlüğe kadar yükselerek kendi alanında uzman kişiliğe kavuşur. Daha çok sorumluluk alsa da başarılı bir iş hayatı yakalar. Kısacası bu alan içerisinde haber takibi, gazete ve dergi basımı, tasarım ve sosyal medya takibi gibi pek çok iş yapılmaktadır.

Basım ve Yayın Teknolojileri Dersleri Nelerdir?

Basım ve yayın teknolojileri dersleri genel manada bölümle ilgili dersler verilmektedir. Sadece ilk sene her bölümde olduğu gibi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi, İngilizce, Türk Dili dersleri bulunmaktadır. Diğer tüm dersler bölümle alakalıdır.

4 yıllık bölümler gibi bu bölümde de seçmeli dersler yer almaktadır. Ancak özel üniversitelerde seçmeli dersler farklılık gösterebilir. Derslerin bazıları teorik bazı ise uygulamalı şekilde olduğunu hatırlatalım. Basım ve yayın teknolojiler bölümü dersleri şu şekildedir;

 • Basım ve Yayıncılığa Giriş

 • Bilgisayar Destekli Grafik Tasarımı

 • Matbaa Malzeme Bilgisi ve Terminolojisi

 • Teknik Resim

 • Mesleki Matematik

 • İş Güvenliği

 • Ambalaj Teknolojisi

 • Kalite Güvencesi ve Kalite Yönetim Sistemleri

 • Renk Bilgisi

 • Temel Bilgi Teknolojileri

 • Baskı Teknikleri

 • Bilgisayar Destekli Karton Ambalaj Tasarımı

 • Ofset Baskı Teknolojisi

 • Mesleki Proje

 • Web Tasarımı

 • İllüstrasyon

 • Yazı ve Tipografi

 • Bilgisayar Destekli Sayfa Tasarımı

 • Görüntü İşleme Teknikleri

 • Ciltleme Teknikleri

Seçmeli derslerde aşağıdaki gibidir;

 • Etkili Sunum Teknikleri

 • Eleştirel Düşünme, Yaratıcılık ve Girişimcilik

 • Reklam ve Pazarlama

 • Çevre Koruma, İş Sağlığı ve Güvenliği

Basım ve Yayın Teknolojileri Taban Puanları ve Sıralama

Basım ve yayın teknolojileri bölümü ülkemizde hem devlet hem de özel üniversitelerde bulunmaktadır. Hatta hemen hemen her üniversitenin ilgili fakültelerinde yer almaktadır. Öğrencilerin tercih listesine eklemesinde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Ancak bazı üniversiteler daha fazla tercih edilebilmektedir. Bu yüzden ortalamanın üzerinde bir puana daha sahip olmak gerekir. 5 önemli üniversitenin puan sıralamasını paylaşacağım. Basım ve yayın teknolojileri taban puanları ve sıralaması özel ve devlet üniversitelerinde şu şekildedir;

Üniversite  Bölüm  Puan Türü  Kont.  Taban Puan  SıralamaMarmara Üniversitesi  Basım ve Yayın Teknolojileri  TYT 60 268,86786 663026Ege Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri  TYT 65 256,11369 803461Eskişehir Teknik Üniversitesi  Basım ve Yayın Teknolojileri  TYT 60 242,43719 975631İstanbul Bilgi Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri (Burslu)  TYT 4 288,42996 489500Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri (Burslu) TYT 4 261,51929 740982

Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Nedir?

Dergi, kitap, gazete, içerik gibi üretilen argümanların, ham halden bütün bir hale gelene kadar olan sürecin bir eğitim olarak verildiği üniversite sistemidir. Yani basım ve yayın teknolojileri bölümü okuyan bir öğrenci yazılı ve sözlü basını uygulamalı ve teorik olarak görmektedir. Aynı zamanda dergi, kitap ve gazete gibi baskıların işleyiş süreçlerini tek tek eğitim olarak almaktadır.

Basım ve Yayın Teknolojileri İş İmkanları Nelerdir?

Basım ve yayın teknolojileri bölümünden mezun olan kişiler için iş imkanı bir hayli fazladır. Alınan eğitimde birden fazla meslek grubuna ait konuların işlenmesi büyük bir avantaj sağlar. Reklamcılık, Dergi Yayıncılığı, Ulusal ve Yerel Gazeteler, Medya ve Yapım Şirketleri, Haber Ajansları, Grafik Tasarım Ajansı, Web Tasarım Firmaları, Sosyal Medya, Televizyon Yayıncılığı, İnternet ve Sosyal Medya Tasarımı alanlarında iş imkanı vardır.

Basım ve Yayın Teknolojileri Mezunları Ne İş Yapar?

Basım ve yayın teknolojileri bölümünden mezun olanlar editörlük, haber yayıncılığı, sosyal medya yöneticiliği görevlerini üstlenir. Çalıştığı kurumda verilen herhangi bir görevi eksiksiz şekilde yerine getirir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler daha çok dijital alanda çalışmalar yürütür.

basım ve yayın teknolojileri bölümü basım ve yayın teknolojileri basım ve yayın teknolojileri bölümü dersleri basım ve yayın teknolojileri iş imkanları basım ve yayın teknolojileri bölümü taban puanları ve sıralaması
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Diksiyon Eğitimi
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
190119
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
40099