AnasayfaBlogAşağılık Kompleksi Nasıl Aşılır?
Kişisel Gelişim

Aşağılık Kompleksi Nasıl Aşılır?

09 Eylül 2021
Aşağılık Kompleksi

Kendimize olan güvenimiz, zihin ve ruh sağlığı açısından önemlidir. Aşağılık kompleksi, kendimize olan güvenin zayıflamasına neden olur. Bunun sonucunda da, doğal olarak, kendimizi her anlamda yetersiz hissederiz. Aşağılık kompleksi, kişiye mutsuz ve keyifsiz hissettirir. 

Aşağılık kompleksini aşmak, daha iyi bir yaşamın anahtarıdır. Ancak bunun öncesinde, aşağılık kompleksinin ne olduğunu anlamak gerekir. Aşağılık kompleksi ile ilgili duyguların üstesinden nasıl gelineceğini anlamak odak nokta olmalıdır. Bunu aşabilmek için ne ile karşı karşıya kaldığınızı bilmek zorundasınız. 

Aşağılık kompleksi kendinizi geçici olarak kötü hissetmek değil, her geçen gün devam eden bir duygudur. Bu duygular, kendinizle ilgili kabul ettiğiniz negatif duygulardır. Tüm bunlarla birlikte, bu gibi duygulardan kurtulmanıza yardımcı olacak bazı yöntemler bulunmaktadır. Aşağılık kompleksi ile başa çıkmanıza yarayacak bu yöntemlere geçmeden önce aşağılık kompleksinin ne olduğuna kısaca bakalım.

Aşağılık Kompleksi Nedir?

Psikiyatristlere göre aşağılık kompleksi, gerçek ya da hayali kaynaklardan kaynaklanan yetersizlik hissini içerir. Daha da somutlaştırmak gerekirse, bireylerin kendini gerek ruhsal gerekse bedensel açıdan yetersiz ve değersiz olarak gördüğü psikolojik bir durumdur. Genellikle çocukluk döneminden kalan bu duygu, kişilerin diğer insanlara göre kendini daha yetersiz olarak algılamasıyla yaşanır. 

Aşağılık Kompleksini Aşma Yöntemleri Nelerdir?

1- Kaynak Noktasını Belirleyin

Çevrenizdeki insanlardan aşağı hissedebilirsiniz. Bu, aşağılık kompleksinin doğal bir sonucudur. Ancak iyi yönden bakacak olursak, zayıf yönlerinizi tespit etmenizde yardımcı olacak birine odaklanabilirsiniz. Örneğin, sizden "üstün olduğunu düşündüğünüz" birini seçin ve kendi kendinize şunu sorun: "Kendimi neden bu kişiden aşağıda hissediyorum?" Seçtiğiniz kişiyi analiz etmeniz, güven seviyenizin yükselmesine yardımcı olacaktır. 

2- Kendinizle Olumlu Konuşmak

Çoğu zaman, kendimiz hakkında iyi şeyler düşünüp konuşarak, aşağılık kompleksi hissinin üstesinden gelmeyi öğrenebiliriz. Buradaki kilit nokta, olumsuz düşünceler yerine olumlu olan düşünceleri hayatınıza geçirmeniz. Kendimizle yapacağımız her bir olumsuz konuşmaya karşın, olumlu özelliklerimizi de göz önünde bulundurmalıyız.

Zaman içerisinde, güven seviyenizde büyük bir değişiklik olduğunu fark edeceksiniz. Biri size karşı olumsuz bir tutum sergilediğinde ya da hakaret ettiğinde, kendinize olan güveniniz sayesinde en iyi şekilde savunmaya geçebileceksiniz. 

3- Köklerinizi Bulun

Aşağılık kompleksi ile nasıl başa çıkmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, nereden geldiğinizi anımsamanız gerekir. Bu duygunun nasıl ortaya çıktığını bilmiyor olabilirsiniz. Çocukluk döneminizde reddedilme, travma yaşadıysanız aşağılık kompleksi köklerde olabilir. Ve bu durumu incelemeniz gerekebilir. 

Kendinizi analiz etmeye başlayabilir ya da bu alanda profesyonel yardım almaya başlayabilirsiniz. Zihninizde derinliklere yolculuk edin. Bu köklerin bazıları çok uzağa giderken bazıları da büyüktür. Yani geçmişinizden çok sayıda konuyu, durumu ve insanı kapsamaktadır. Güveninizi iyileştirmek ve kazanmak için bu kökleri keşfetmelisiniz.

4- Olumlu İnsanlarla Birlikte Olun

Aşağılık kompleksi ve yetersizlik duygusunun üstesinden gelmenin bir diğer yolu, kendinizi mümkün olduğunca pozitif insanlarla çevrelemektir. Olumlu insanlar, size kendinize nasıl davranmanız gerektiğini hatırlatır. Size verdikleri değeri ve yeteneklerinizi anımsatırlar.

Farkındaysanız, olumlu insanlar başkalarını genelde eleştirmez. Bunun yerine, sevgi ile iyileştirmenin yollarını bulurlar. Bu durumda ne yapmanız gerektiği çok açık. Toksik davranışlardan veya olumsuz kişilerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

5- Kendiniz Olun

Hayatta hep başkalarını örnek alıp başka insanların izinden gittiyseniz bir an geri çekilmelisiniz. Başka biri gibi olmayı durdurun. Herkesin etkisinden arındıktan sonra kendinizi bulun. Kim olduğunuzu keşfedin ve kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Bu küçük ama etkili hareket, aşağılık kompleksi ve diğer olumsuz komplekslerin üstesinden gelme yeteneğinizi artıracaktır.

6- Kişisel Gelişim

Aşağılık kompleksi ile başa çıkmada bir diğer önemli yöntem, kendinizi kişisel olarak geliştirmeyi sürdürmenizdir. Bu sayede kendinizi daha iyi tanıyabilir, kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz.

Enstitü tarafından verilen Kişisel Gelişim Eğitimleri size destek olacaktır. Daha fazla olanaktan faydalanmak için Enstitü sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Aşağılık kompleksi hissini aşmanız kolay değildir, kabul ediyorum. Bu durumu aşmak, yaşamınızı daha güzel bir şekilde sürdürmenize olanak sağlar. Kendinize duyabileceğiniz güven, çok az sayıda kişinin sahip olabildiği bir özelliktir. Aşağılık kompleksi aslında çoğumuzda belli bir düzeyde barınmaktadır. 

Ne olursa olsun, siz bu dünyada biriciksiniz. Kendinizi sevmeniz ve olduğunuz gibi kabul etmeniz gerekir. İyi yönlerinize odaklanmalı, yeteneklerinizin farkına varmalısınız. 

aşağılık kompleksi nasıl aşılır kendine güvenme kendini geliştirme kişisel gelişim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler

14 Mayıs 2019
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat