AnasayfaBlogAnalitik Metot Geliştirme Uzmanı
Meslekler

Analitik Metot Geliştirme Uzmanı

16 Nisan 2021
Analitik Metot Geliştirme Uzmanı

Makine ve iş gücü gibi alanlarda var olan kaynakların kullanımını sağlamak için analitik metot geliştirme uzmanına ihtiyaç duyulur. Uzmanlar aynı zamanda kısa bir süre içinde daha fazla kaliteli ürün üretilebilmesi için hangi çalışma metodunun geliştirilmesi gerektiğini tespit ederler. Gelişen teknolojiler, sektörel büyüme, küreselleşme gibi önemli adımlar, bu alanda uzmanlara daha çok ihtiyaç duyulmasını gerektirmiştir. Genellikle ilaç firmalarında görev alırlar. Bu tür işletmelerde çalışmalarını yürüten uzmanlar ürünün istenilen kalitede olup olmadığını test etmekten sorumludur.

Analitik metot geliştirme uzmanı olmak için öncellikle bu mesleği sevip benimsemek önceliklidir. Bunun yanında da mesleğin olabildiğince sizin beklentilerinizi karşılaması gerekir. Eğer siz de bu meslek tam bana göre diyorsanız, Üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim alma şartını yerine getirmeniz gerekir. Yazımızda Analitik metot geliştirme uzmanı kimdir? Analitik metot geliştirme uzmanı olmak için hangi şartlar aranır? Analitik metot geliştirme uzmanı ne kadar maaş kazanır? Sorusuna aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.

Analitik Metot Geliştirme Uzmanı Nedir?

Analitik metot geliştirme uzmanı makine ve iş gücü gibi alanlardaki kaynakların etkin kullanımını sağlayan kişiye verilen addır. Az zaman içinde daha fazla kaliteli ürün üretilmesi için çalışma metodları belirler. Genellikle ilaç firmalarında ve laboratuvar bölümlerinde çalışan meslek uzmanı, ürünün istenilen kalitede olup olmadığını tespit eder. Geliştirilmesine karar verilmiş olan ürünün kalitesini kimyasal, mikrobiyolojik ve fiziksel testler aracılığı ile inceler.

Uluslararası geçerliliğe sahip parametreler ölçeğinde değerlendiren analitik metot geliştirme uzmanları, laboratuvar testlerinin geliştirilmesinde ve onaylanması konusunda uzmanlık gösterir. Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden; Kimya, Eczacılık, Biyomühendislik, Endüstri veya Kimya Mühendisliği bölümlerinden mezun olmaları gerekir.

Analitik Metot geliştirme uzmanı olmak için eğitim tamamlandıktan sonra artık mesleği yapmak üzere çalışmalarınızı sürdürmeye başlamış olacaklardır. Meslekte başarılı olmak için uzmanların kendini sürekli geliştirmeye devam etmesi gerekir. Yeni teknolojileri takip etmeli, yeniliklere açık olmaları gerekir. Görev aldıkları işler büyük titizlik gerektirdiği için dikkatli ve disiplinli bir çalışma sergilemeleri beklenir.

Analitik Metot Geliştirme Uzmanı Ne İş Yapar?

Analitik metot geliştirme uzmanı oldukça hassas ve detaylı çalışmalar yürütür. En önemli çalışmalarının başında; kurumların geliştireceği yeni ürünlerin laboratuvar analizlerini yapmak, testler uygulamaktır. Bu işlemler sırasında kullanılan ekipmanın temizlik ve düzenleri de uzmanların sorumlulukları arasında yer alır. Bulundukları kurumun özelliklerine göre yürüttükleri temel görevler aşağıdaki gibidir.

 • Kurumun geliştirilmek üzere karar verdiği yeni ürünlerin validasyonlarını, stabilite analizlerini ve diğer tüm laboratuvar araştırmalarını yapmaktan sorumludurlar.

 • Değerlendirme testleri esnasında kullandığı laboratuvar ekipmanlarının düzenini ve temizliğini sağlamaktan sorumludur.

 • Alınan numuneleri doğrulamak üzere sisteme kaydeder ve depolanmaları için uygun ortamları yaratır.

 • Araştırma sonuçlarının test edilmesini sağlar. Doğrulanması ve bulguların raporlanması dahil sürecin tüm aşamalarını araştırır.

 • Analitik metot geliştirme, validasyon ve doğrulama süreçleri tamamlanan ürünlerin yurt içi ve yurt dışı tescili ve ruhsatlandırılması için gereken teknik dokümantasyonu hazırlar.

 • Yetkililer tarafından onaylanan ürünler için araştırma ve geliştirme projeleri oluşturur. Bütçe hazırlıklarına yardımcı olur.

Analitik Metot Geliştirme Uzmanı Maaşları

Kurum yetkilileri tarafından onaylanan ürünlerin araştırılmasında ve geliştirilmesinde projeler hazırlayan analitik metot geliştirme uzmanları, bütçe hazırlanması sırasında da yardımcı olmaktadır. Analitik Metot Geliştirme Uzmanı genellikle ilaç firmalarında çalışabilmektedir. Kimya endüstrisinde, ilaç firmalarında, ürünlerin test edileceği, ilaçların yapım aşamasında analiz yapılabilecekleri her yerde çalışmalarını sürdürebilir. Özellikle laboratuvar bölümlerinde ürün geliştirilmesinde, yurtdışına gönderilen ürünlerin raporlarını hazırlama da önemli görevler üstlenirler.

Analitik metot geliştirme uzmanlarının sürekli kendilerini geliştirmeye devam etmeleri gerekir. Mesleki gelişimlerinin yanı sıra kişisel gelişimlerine de önem vermeleri beklenir. Kurumlarda kazandıkları maaşlarda eğitim ve tecrübeleri kadar, kendilerine kattıkları nitelikler da önemli rol oynar. Bazı kurumlar çalışanlarının gelişimlerine katkıda bulunmak için kişisel gelişim eğitimlerini destekler. Tüm bunların yanında uzmanların maaşları kurumun özelliklerine göre de değişiklikler gösterir. Analitik metot geliştirme uzmanlarının kazançları aşağıdaki gibidir.

 • Yeni işe başlamış bir analitik metot geliştirme uzmanı 3.85O TL maaş elde eder.

 • Tecrübe edinmiş bir analitik metot geliştirme uzmanı ortalama 4.500 TL maaş kazanır.

 • Deneyimli bir analitik metot geliştirme uzmanı ise 6.000 TL kadar gelir elde edebilir.

Analitik Metot Geliştirme Uzmanı Nasıl Olunur?

İlk olarak bilmeniz gereken konularda biri hatta en önemlisi analitik metot geliştirme uzmanı olmak için hangi bölümleri okumanız gerektiğidir. Bu sayede analitik metot geliştirme uzmanı olmanın ve kariyer planı yapmanın yollarına daha çabuk ulaşmış olacaksınız. Kimya, eczacılık, Endüstri gibi dört yıllık lisans bölümlerden mutlaka mezun olma şartı aranır. Çünkü bu mesleği yerine getirebilmeniz için mutlaka eğitim konusunda aranan şartları yerine getirmeniz gerekir.

4 yıllık üniversite bölümleri içinde yer alan Kimya, Eczacılık, Biyomühendislik, Endüstri veya Kimya Mühendisliği bölümlerinden başarıyla mezun olan adaylar Analitik Metot Geliştirme Uzmanı olmaya hak kazanır. Bunun yanında Farmasötik Kimya ya da Analitik Kimya bölümlerinde yüksek lisans ya da doktora sahibi olan adaylar daha kolay iş bulma imkanına sahiptir.

Üniversitelerin ilgili bölümlerden mezun olduktan sonra Analitik ve Organik Kimya Farmasötik Hammaddeler, Farmasötik Teknoloji, Toksikoloji, Farmakognozi, Besin güvenliği gibi alanlarda ve bununla birlikte ilaç firmalarında yer alan ürün geliştirilme aşamalarında verimli olabilmek için eğitim almanız faydalı olur. Analitik metot geliştirme uzmanı olmak için aldığınız teknik bilgilerin yanında bazı önemli niteliklere de sahip olmanız beklenir. Bu nitelikler kariyerinizde daha hızlı yol almanızda büyük bir rol oynar. Nitelikler şu şekildedir;

 • Analitik düşünme becerisine sahip olmak,

 • Problemler karşısında hızlı ve etkili çözümler üretmek,

 • Ekip çalışması gerektiren çalışmalar içinde olacağı için güçlü bir iletişim yeteneğine sahip olmak,

 • Detaylara dikkat ederek, titiz ve disiplinli çalışmak,

 • Uzun süre konsantrasyon sağlayabilmek,

 • Yaratıcılık konusunda uzmanlık göstermek ve eleştirel düşünme becerisine sahip olmak,

 • Yabancı dil özellikle iyi derece İngilizce bilmek,

 • Sayısal derslerle ilgili olmak özellikle matematik dersinde başarılı olmak,

 • Erkek adayların askeri yükümlülüğünü tamamlamış olması aranan şartlar arasındadır.

analitik metot geliştirme uzmanı analitik metod geliştirme uzmanı analitik metot geliştirme uzmanı nedir analitik metot geliştirme uzmanı ne iş yapar analitik metot geliştirme uzmanı maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat