AnasayfaBlogAmazon’un Yeni CEO’su Andy Jassy
Haber

Amazon’un Yeni CEO’su Andy Jassy

06 Temmuz 2021
Amazon’un Yeni CEO’su Andy Jassy

Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Amazon, için tarihi günlerden biri 5 Temmuz’du. Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, 27 yıl sonra şirketin CEO’luğundan ayrıldı. Dünyanın en zenginleri listesinin zirvesindeki iş insanı Bezoss, şirketin yönetim kurulu başkanı olarak kalacak. Amazon'un günlük işleyişinden büyük ölçüde uzaklaşacak. Bezoss, diğer şirketleri Blue Origin ve Washington Post’a daha fazla zaman ayıracak. 

Jeff Bezos, CEO’luk görevini Andy Jassy’ye devretti ve uzun yıllar beraber çalıştığı arkadaşına güvendiğini söyledi. Dünyanın en merak edilen CEO’su olan Andy Jassy’yi daha yakından tanımak için hayat hikayesine göz atalım. 

Andy Jassy Kimdir?

Andy Jassy, 1968 yılında doğdu. Babası avukat annesi ise sanatsever. Üç kardeşin ortancası olan Jassy New York’a 30 dakika mesafedeki Scarsdale'de büyüdü. Çocukluk ve gençlik yıllarında hayali spor muhabiri olmaktı. Üniversiteyi Harvard’da okudu ve onur derecesiyle mezun oldu. Spor muhabiri hayalini gerçekleştiremese de spordan kopmadı. Buz hokeyi takımı Seattle Kraken’in sahiplerinden. Elana Rochelle Caplan ile evli ve iki çocuk babası. 

Dünyanın en iyi işletme okullarından olan Harvard Business School'da yüksek lisansını tamamladı. 2019 yılında verdiği bir röportajda; 1997 yılının Mayıs ayında Cuma günü sınavına girdiğini ve ertesi pazartesi günü de Amazon’da işe başladığını anlattı.

1997 yılında Amazon'a katılan Andy Jassy; o günlerde ne iş yapacağını bilmiyordu. 2002 yılına kadar pazarlama müdürü idi. 2002 yılında personel müdürü oldu. 18 ay Jeff Bezos’un gölgesi gibi çalıştı. Özel toplantıları da dahil olmak üzere bütün toplantılara katıldı. 

Gölge rolünün kendisine kazandırdığını bir röportajında; “Jeff'in her gün nasıl çalıştığını, liderliğini, doğrudan iletişimini ve raporlarını izleyebilmek değerliydi." ifadeleriyle paylaştı. Jeff Bezos’un eski asistanı Ann Hiatt NY Times’a verdiği röportajda, Andy Jassy’in Bezoss’un fikir ortağı olduğunu, kararları birlikte aldıklarını söylemişti.

Amazon Web Services'i Kurdu

Gölge adam rolünün ardından o yılların yeni teknoloji bulut bilişimin keşfedilmesiyle ilgili görevi üstlendi. 2003'te Amazon Web Services'in (AWS) kurulmasına öncülük etti. Amazon’un CEO’su görevini üstlenene kadar da Amazon Web Services'in CEO’su idi. 
Andy Jassy, CEO’luğunu yürüttüğü yıllarda Amazon Web Services milyonlarca insanın kullandığı büyüklükte bulut bilişim platformu oldu. Bu platformun rakipleri arasında Microsoft ve Oracle de vardı. Bulut bilişim pazarının yüzde 30’u Amazon Web Services'in kontrolünde.

53 yaşındaki Jassy, Jeff Bezos’tan dört yaş küçük. Amazon’un 1,7 trilyon dolarlık değere ulaşmasında Jassy’in payı büyüktü. Bezoss ta koltuğunu yaklaşık çeyrek asırdır beraber çalıştığı iş arkadaşına devretmiş oldu. Andy Jassy ile ilgili Bezoss’un yolundan ilerleyeceği yorumları yapılıyor. 

Dünyanın trilyon dolarlık şirketleri ile teknoloji yarışı, Amazon işçilerinin sendikalaşma çabaları gibi pek çok sorun Andy Jassy’yi bekliyor. Yeni CEO’nun ilgili Bezoss’un yolundan ilerleyeceği yorumları yapılıyor. Belki birkaç yıl sonra dünyanın en zenginleri arasındaki yerini alır. Ne dersiniz? 

Amazon’un yeni CEO’su Andy Jassy Kimdir?

Andy Jassy, 1968 yılında doğdu. 1997 yılında Amazon'a katılan Andy Jassy; 2002 yılına kadar pazarlama müdürü idi. 2002 yılında personel müdürü oldu. 18 ay Jeff Bezos’un gölgesi gibi çalıştı. 2003'te Amazon Web Services'in (AWS) kurulmasına öncülük etti.

Andy Jassy Daha Önce Hangi Şirketi Yönetiyordu?

Andy Jassy; Amazon’un CEO’su görevini üstlenene kadar da Amazon Web Services'in CEO’su idi. Andy Jassy, CEO’luğunu yürüttüğü yıllarda Amazon Web Services milyonlarca insanın kullandığı büyüklükte bulut bilişim platformu oldu.

Amazon CEO’luğunu Bırakan Jeff Bezos Ne iş Yapacak?

Dünyanın en zenginleri listesinin zirvesindeki iş insanı Jeff Bezos, şirketin yönetim kurulu başkanı olarak kalacak. Amazon'un günlük işleyişinden büyük ölçüde uzaklaşacak. Bezoss, diğer şirketleri Blue Origin ve Washington Post’a daha fazla zaman ayıracak. 

Amazon’un yeni CEO’su Andy Jassy Jeff Bezos Andy Jassy Kimdir
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Amazondan Para Kazanma Yöntemleri
Satış - Pazarlama

Amazondan Para Kazanma Yöntemleri

12 Ekim 2018
Amazonda Satış Nasıl Yapılır?
Girişimcilik

Amazonda Satış Nasıl Yapılır?

13 Kasım 2020
Sosyal Güvenlik Eğitimi
5
(11)

Sosyal Güvenlik Eğitimi

7 Konu5 Saat
Çağatay EmeksizÇağatay Emeksiz
775209
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349