AnasayfaBlogTrilyon Dolarlık Şirketler
İşletme

Trilyon Dolarlık Şirketler

02 Temmuz 2021
Bu resim farklı renklere sahip bir grup logoyu göstermektedir. Sol üst köşede yapraklı siyah bir elma logosu var. Bunun altında siyah bir 'A' harfi var. Bunun sağında da siyah oval şekilli bir nesne var. Sağ alt köşede ise birkaç soyut şekli tasvir eden siyah beyaz bir logo yer alıyor. Tüm logolar dikdörtgen bir düzende ve aynı boyutta görünüyor. Görüntü iyi aydınlatılmış ve yüksek bir açıdan çekilmiş gibi görünüyor.
ŞirketDeğer (Trilyon Dolar)Ana Faaliyet Alanı
Facebook1,008Sosyal Medya
Alphabet Inc.1,668Arama Motoru, Video Paylaşım Sitesi
Amazon1,727E-Ticaret
Microsoft2,024Yazılım
Apple2,249Teknoloji Ürünleri
LinkedInİş Dünyası Sosyal Medya Platformu
Microsoft OfficeOfis Programları
GoogleArama Motoru
YouTubeVideo Paylaşım Sitesi
Amazon MusicDijital Müzik Platformu

Dünyanın en değerli şirketleri teknoloji devleri. Bu trilyoner şirketler arasına sosyal medya devi Facebook’ta katıldı. 1 trilyon doları aşan değeriyle trilyoner şirketlerin 5’incisi oldu. Facebook trilyon barajını lehine sonuçlanan tekel davası sonrası aştı.

Facebook’u en değerli 5 şirketten biri olması kurucusu Mark Zuckerberg’in servetine servet kattı. 128 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde 4’üncü sıraya yükseldi. Bu kısa bilgilerin ardından şimdilik 5 üyesi bulunan trilyonerler kulübünün şirketleri ve başarılarını bir kere daha hatırlayalım.

Trilyon Dolarlık Şirketler Kulübü

Trilyon dolarlık şirketlerin tamamı teknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşları. E-ticaret, yapay zeka, akıllı telefonlar, bulut bilişim ve sosyal medya alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin tamamı ABD merkezli. İşte trilyoner şirketler: 

  • Facebook: 1 trilyon 8 milyar dolar

  • Alphabet Inc (Google’ın çatı kuruluşu): 1,668 trilyon dolar

  • Amazon: 1,727 trilyon dolar

  • Microsoft: 2,024 trilyon dolar

  • Apple: 2, 249 trilyon dolar

Şirket sahiplerinin de milyarderler kulübünde olduğunu hatırlatıp detaylara geçelim.

Dünyanın En Değerli Şirketi: Apple

Apple dünyanın en değerli şirketi. 2 trilyon dolar barajını geçen ve 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk dev idi. Apple markasının temelleri 1976 yılında atıldı. Amerika merkezli Apple’ın kurucuları ise Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak. Adını bilgisayar üretimiyle duyuran Apple, çok uluslu bir şirket. Bilgisayar üretimiyle başladığı teknoloji üretimini genişletti; bilgisayar yazılımı, kişisel bilgisayar ve tüketicilere yönelik elektronik.

En yaygın ve bilinen ürünleri başından iPhohe geliyor. iPhohe telefonlar en çok satılan telefon markası. iPad tablet, Mac serisi bilgisayarlar ve akıllı saat Apple Watch diğer popüler ürünleri. Dünyanın farklı coğrafyalarında kullanılan yazılımları ise işletim sistemleri iOS ve OS X, sistemleri, internet tarayıcı Safari, medya tarayıcısı iTunes, iCloud, iMessage ve Apple TV+. 

Apple güncel piyasa değeri 2,249 trilyon dolar ile en büyük teknoloji şirketi.

İkinci Trilyoner Şirket Microsoft

Microsoft, trilyoner şirketler kulübünün ikinci üyesi. En güncel piyasa değeriyle 2 trilyon dolar barajını geçen diğer teknoloji devi. Bill Gates ve Paul Allen Microsoft’u 1975 yılında kurdu. Dünyanın en bilinenleri arasında yer alması işletim sistemi Microsoft Windows aracılığıyla oldu. Microsoft Windows günümüzde de en çok kullanılan iletişim şirketlerinden. Şirketin ilk üretimi MS-DOS işletim sistemi idi. Microsoft Windows, 1980’li yıllardan sonra popüler oldu.

İşletim sistemleri tek ürünü değil. Microsoft Office programları ve web tarayıcıları Internet Explorer ve Edge popüler yazılımlarından. Video oyun konsolları Xbox ve tablet serisi Microsoft Surface en bilinen donanım ürünü. Teknoloji alanına da yatırım yaptı. İş dünyasının tercih ettiği sosyal medya platformu LinkedIn’ı 2016 yılında satın aldı. Skype Technologies’ı ise 2018 yılında aldı. Microsoft’un en güncel piyasa değeri, 2,024 trilyon dolar.

İlgili eğitim: Microsoft Office Sertifikası

E-Ticaret Devi Amazon 

Trilyon dolarlık şirketler kulübünün bir diğer üyesi ise e-ticaret devi Amazon. Güncel piyasa değeri ise 1,727 trilyon dolar. Jeff Bezos Amazon’u 1994 yılında kurdu. İlk olarak online kitap ticaretiyle başladı. Kısa sürede dünyanın en büyük e-ticaret platformu haline geldi. Amazon’un sahibi Bezos 200 milyar dolara yaklaşan serveti ile dünyanın en zengin iş insanı. Son dönemde uzay yolculuğu ile de adından sıkça söz ettiren Bezos, kendi uzay şirketi Blue Origin'in ilk uzay yolcularından biri olacak. Yol arkadaşını ise açık arttırma ile belirledi. Açık attırmayı 28 milyon dolar veren kişi kazandı ancak kimliğine dair henüz bilgi yok. Jeff Bezos’un da katılacağı uzay yolculuklarına dair bilgileri, “Uzay Yolculuğu ve Milyonluk Biletleri” başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. Konunun dışına sapan bu küçük nottan sonra Amazon ile ilgili bilgilere geri dönelim. 

Amazon Amerika’nın en çok istihdam sağlayan şirketleri arasında yer alıyor: 650 binden fazla işçi çalıştırıyor. E-ticaret devi olan şirket farklı alanlarda da ön plana çıkıyor. Yapay zeka, bulut bilişim, e-kitap okuyucu ve dijital yayın platformu olan markaları var. Amazon Music, Amazon Prime Video, Amazon Web Services, Kindle ve Amazon Alexa bu markalar. 

Google’ın Çatı Kuruluşu Alphabet Inc.

Google’ın çatı kuruluşu Alphabet Inc. güncel piyasa olarak 1,668 trilyon dolar değerinde. Alphabet Inc. 2015 yılında kuruldu. Kuruluş amacı Google ve bağlı şirketleri tek çatı altında toplamak. Şirketi Google'ın da kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page yönetiyor. Şirketin en bilinen markaları arama motoru Google ve video paylaşım sitesi YouTube. Pek çok akıllı telefon markasının kullandığı Android işletim sistemi de bu şirket çatısı altında. Diğer markaları ise Google bağlantılı; Gmail, Google Haritalar, Google Takvim, Google Pixel ve Google Drive. Alphabet kuruluşu olan bir başka şirket de DeepMind ve yapay zeka alanında çalışmalar yapıyor.

Trilyon Dolarlık Şirketler Kulübünün Son Üyesi Facebook

Trilyon dolarlık şirketler kulübünün en yeni üyesi ise dünyanın en çok kullanılan sosyal medyası Facebook. Mark Zuckerberg, Facebook’u 2004 yılında kurdu. İlk kuruluş amacı Harvard Üniversitesindeki öğrenciler arasında işletişimi sağlamaktı. Sonrasında kapsama alanı genişletildi. 2006 yılından sonra ise dünyaya açıldı. Kısa sürede dünyanın en büyük sosyal medya platformu haline geldi. Zuckerberg, sosyal medya platformları alanında başka şirketleri de aldı. Instagram'ı 2012’de WhatsApp'ı ise 2014 yılında satın aldı ve çokça tercih edilen sosyal medya platformlarını Facebook çatısı altında topladı.

Facebook uzun süredir tekelcilik davası ile de gündem geliyordu. 28 Haziran Pazartesi günü mahkeme sosyal medya devine açılan tekelcilik davalarını reddetti. Mahkeme kararına yeterli delilin bulunmadığını gerekçe gösterdi. Mahkemenin kararının ardından borsada işlem gören Facebook hisseleri yüzde 4,2 değer kazandı. Bu artışla birlikte Facebook’un güncel piyasa değeri 1 trilyon 8 milyar dolara yükseldi. Apple, Microsoft, Alphabet Inc. ve Amazon’dan sonra trilyon dolar barajını geçen beşinci şirket oldu ve trilyoner şirketler kulübünün bir üyesi haline geldi. 

Bu 5 teknoloji devinin kurucuları da dünya milyarderleri listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Mark Zuckerberg, Facebook hisselerindeki artışın ardından Microsoft Kurucusu Bill Gates'i geride bıraktı ve dünyanın en zengin dördüncü iş insanı oldu. Amazon kurucusu Jeff Bezos listenin zirvesinde. Bernard Arnault ikinci sırada Elon Musk ise üçüncü sırada Bezos'u takip ediyor. Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ise ilk 10’da yer alıyor.

Facebook, 1,008, Sosyal Medya, Alphabet Inc, 1,668, Arama Motoru, Video Paylaşım Sitesi, Amazon, 1,727, E-Ticaret, Microsoft, 2,024, Yazılım, Apple, 2,249, Teknoloji Ürünleri, LinkedIn, , İş Dünyası Sosyal Medya Platformu, Microsoft Office, , Ofis Programları, Google, , Arama Motoru, YouTube, , Video Paylaşım Sitesi, Amazon Music, , Dijital Müzik Platformu
Trilyon Dolarlık Şirketler Trilyon Dolarlık Şirketler kulübü Trilyoner şirketler Trilyoner şirketler kulübü
Boynuna parlak kırmızı bir başörtüsü bağlamış bir kadın kameraya bakıyor. Koyu renk gözleri uzun siyah kirpikleriyle çerçevelenmiş ve yüzünde ciddi bir ifade var. Hafif bir kumaştan yapılmış olan eşarp omuzlarından ve göğsünden aşağıya yumuşak bir şekilde düşüyor. Saçları yüzünden geriye doğru toplanmış ve kollarını önünde kavuşturmuş bir şekilde duruyor. Kendinden emin ve kararlı görünüyor, karşısına ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır.
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görsel çevrimiçi bir Python kursuna ait. Kollarını kavuşturmuş, kendine güven ve kararlılık sergileyen bir adam görülüyor. Yüzünün yakın çekimi, odaklanmasını ve öğrenmeye olan bağlılığını ortaya koyuyor. Bir saatin yakın çekimi zaman yönetiminin önemini vurguluyor. Siyah arka plana karşı beyaz harfler, kursun profesyonelliği ve adanmışlığı hakkında bir fikir veriyor. Kıllı kolun yakın çekimi, gerekli olacak sıkı çalışmayı ve çabayı sembolize ediyor. Siyah takım elbiseli adam otorite ve güvenilirlik havası veriyor. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek bu kursu olağanüstü bir çevrimiçi Python kursu haline getiriyor. Öğrenciye başarılı olması için gereken bilgi ve becerileri sağlayacağından emin olabilirsiniz.
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Bu görüntüde bir ön muhasebe eğitimine katılan bir grup insan görülüyor. Muhtemelen kurs hakkında bilgi içeren siyah metinli beyaz dikdörtgen tabelaları okuyorlar. Ortadaki adamın gözlüklü ve mavi beyaz takım elbiseli olması eğitmen olduğunu gösteriyor. İlgi çekici ve bilgilendirici bir deneyim gibi görünüyor.
5
(66)

Ön Muhasebe Eğitimi

11 Konu5 Saat