AnasayfaBlogTrilyon Dolarlık Şirketler
İşletme

Trilyon Dolarlık Şirketler

02 Temmuz 2021
Trilyon Dolarlık Şirketler

Dünyanın en değerli şirketleri teknoloji devleri. Bu trilyoner şirketler arasına sosyal medya devi Facebook’ta katıldı. 1 trilyon doları aşan değeriyle trilyoner şirketlerin 5’incisi oldu. Facebook trilyon barajını lehine sonuçlanan tekel davası sonrası aştı.

Facebook’u en değerli 5 şirketten biri olması kurucusu Mark Zuckerberg’in servetine servet kattı. 128 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde 4’üncü sıraya yükseldi. Bu kısa bilgilerin ardından şimdilik 5 üyesi bulunan trilyonerler kulübünün şirketleri ve başarılarını bir kere daha hatırlayalım.

Trilyon Dolarlık Şirketler Kulübü

Trilyon dolarlık şirketlerin tamamı teknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşları. E-ticaret, yapay zeka, akıllı telefonlar, bulut bilişim ve sosyal medya alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin tamamı ABD merkezli. İşte trilyoner şirketler: 

  • Facebook: 1 trilyon 8 milyar dolar

  • Alphabet Inc (Google’ın çatı kuruluşu): 1,668 trilyon dolar

  • Amazon: 1,727 trilyon dolar

  • Microsoft: 2,024 trilyon dolar

  • Apple: 2, 249 trilyon dolar

Şirket sahiplerinin de milyarderler kulübünde olduğunu hatırlatıp detaylara geçelim.

Dünyanın En Değerli Şirketi: Apple

Apple dünyanın en değerli şirketi. 2 trilyon dolar barajını geçen ve 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk dev idi. Apple markasının temelleri 1976 yılında atıldı. Amerika merkezli Apple’ın kurucuları ise Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak. Adını bilgisayar üretimiyle duyuran Apple, çok uluslu bir şirket. Bilgisayar üretimiyle başladığı teknoloji üretimini genişletti; bilgisayar yazılımı, kişisel bilgisayar ve tüketicilere yönelik elektronik.

En yaygın ve bilinen ürünleri başından iPhohe geliyor. iPhohe telefonlar en çok satılan telefon markası. iPad tablet, Mac serisi bilgisayarlar ve akıllı saat Apple Watch diğer popüler ürünleri. Dünyanın farklı coğrafyalarında kullanılan yazılımları ise işletim sistemleri iOS ve OS X, sistemleri, internet tarayıcı Safari, medya tarayıcısı iTunes, iCloud, iMessage ve Apple TV+. 

Apple güncel piyasa değeri 2,249 trilyon dolar ile en büyük teknoloji şirketi.

İkinci Trilyoner Şirket Microsoft

Microsoft, trilyoner şirketler kulübünün ikinci üyesi. En güncel piyasa değeriyle 2 trilyon dolar barajını geçen diğer teknoloji devi. Bill Gates ve Paul Allen Microsoft’u 1975 yılında kurdu. Dünyanın en bilinenleri arasında yer alması işletim sistemi Microsoft Windows aracılığıyla oldu. Microsoft Windows günümüzde de en çok kullanılan iletişim şirketlerinden. Şirketin ilk üretimi MS-DOS işletim sistemi idi. Microsoft Windows, 1980’li yıllardan sonra popüler oldu.

İşletim sistemleri tek ürünü değil. Microsoft Office programları ve web tarayıcıları Internet Explorer ve Edge popüler yazılımlarından. Video oyun konsolları Xbox ve tablet serisi Microsoft Surface en bilinen donanım ürünü. Teknoloji alanına da yatırım yaptı. İş dünyasının tercih ettiği sosyal medya platformu LinkedIn’ı 2016 yılında satın aldı. Skype Technologies’ı ise 2018 yılında aldı. Microsoft’un en güncel piyasa değeri, 2,024 trilyon dolar.

E-Ticaret Devi Amazon 

Trilyon dolarlık şirketler kulübünün bir diğer üyesi ise e-ticaret devi Amazon. Güncel piyasa değeri ise 1,727 trilyon dolar. Jeff Bezos Amazon’u 1994 yılında kurdu. İlk olarak online kitap ticaretiyle başladı. Kısa sürede dünyanın en büyük e-ticaret platformu haline geldi. Amazon’un sahibi Bezos 200 milyar dolara yaklaşan serveti ile dünyanın en zengin iş insanı. Son dönemde uzay yolculuğu ile de adından sıkça söz ettiren Bezos, kendi uzay şirketi Blue Origin'in ilk uzay yolcularından biri olacak. Yol arkadaşını ise açık arttırma ile belirledi. Açık attırmayı 28 milyon dolar veren kişi kazandı ancak kimliğine dair henüz bilgi yok. Jeff Bezos’un da katılacağı uzay yolculuklarına dair bilgileri, “Uzay Yolculuğu ve Milyonluk Biletleri” başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. Konunun dışına sapan bu küçük nottan sonra Amazon ile ilgili bilgilere geri dönelim. 

Amazon Amerika’nın en çok istihdam sağlayan şirketleri arasında yer alıyor: 650 binden fazla işçi çalıştırıyor. E-ticaret devi olan şirket farklı alanlarda da ön plana çıkıyor. Yapay zeka, bulut bilişim, e-kitap okuyucu ve dijital yayın platformu olan markaları var. Amazon Music, Amazon Prime Video, Amazon Web Services, Kindle ve Amazon Alexa bu markalar. 

Google’ın Çatı Kuruluşu Alphabet Inc.

Google’ın çatı kuruluşu Alphabet Inc. güncel piyasa olarak 1,668 trilyon dolar değerinde. Alphabet Inc. 2015 yılında kuruldu. Kuruluş amacı Google ve bağlı şirketleri tek çatı altında toplamak. Şirketi Google'ın da kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page yönetiyor. Şirketin en bilinen markaları arama motoru Google ve video paylaşım sitesi YouTube. Pek çok akıllı telefon markasının kullandığı Android işletim sistemi de bu şirket çatısı altında. Diğer markaları ise Google bağlantılı; Gmail, Google Haritalar, Google Takvim, Google Pixel ve Google Drive. Alphabet kuruluşu olan bir başka şirket de DeepMind ve yapay zeka alanında çalışmalar yapıyor.

Trilyon Dolarlık Şirketler Kulübünün Son Üyesi Facebook

Trilyon dolarlık şirketler kulübünün en yeni üyesi ise dünyanın en çok kullanılan sosyal medyası Facebook. Mark Zuckerberg, Facebook’u 2004 yılında kurdu. İlk kuruluş amacı Harvard Üniversitesindeki öğrenciler arasında işletişimi sağlamaktı. Sonrasında kapsama alanı genişletildi. 2006 yılından sonra ise dünyaya açıldı. Kısa sürede dünyanın en büyük sosyal medya platformu haline geldi. Zuckerberg, sosyal medya platformları alanında başka şirketleri de aldı. Instagram'ı 2012’de WhatsApp'ı ise 2014 yılında satın aldı ve çokça tercih edilen sosyal medya platformlarını Facebook çatısı altında topladı.

Facebook uzun süredir tekelcilik davası ile de gündem geliyordu. 28 Haziran Pazartesi günü mahkeme sosyal medya devine açılan tekelcilik davalarını reddetti. Mahkeme kararına yeterli delilin bulunmadığını gerekçe gösterdi. Mahkemenin kararının ardından borsada işlem gören Facebook hisseleri yüzde 4,2 değer kazandı. Bu artışla birlikte Facebook’un güncel piyasa değeri 1 trilyon 8 milyar dolara yükseldi. Apple, Microsoft, Alphabet Inc. ve Amazon’dan sonra trilyon dolar barajını geçen beşinci şirket oldu ve trilyoner şirketler kulübünün bir üyesi haline geldi. 

Bu 5 teknoloji devinin kurucuları da dünya milyarderleri listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Mark Zuckerberg, Facebook hisselerindeki artışın ardından Microsoft Kurucusu Bill Gates'i geride bıraktı ve dünyanın en zengin dördüncü iş insanı oldu. Amazon kurucusu Jeff Bezos listenin zirvesinde. Bernard Arnault ikinci sırada Elon Musk ise üçüncü sırada Bezos'u takip ediyor. Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ise ilk 10’da yer alıyor.

Trilyon Dolarlık Şirketler Trilyon Dolarlık Şirketler kulübü Trilyoner şirketler Trilyoner şirketler kulübü
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Şirket Kurmak İçin Neler Gereklidir?
İş Hayatı

Şirket Kurmak İçin Neler Gereklidir?

09 Şubat 2020
Dünyaca Ünlü Havayolu Şirketleri
İş Hayatı

Dünyaca Ünlü Havayolu Şirketleri

19 Mayıs 2020
CEO Nedir? Nasıl Olunur?
Meslekler

CEO Nedir? Nasıl Olunur?

08 Temmuz 2020
Dünyanın En Değerli Markaları 
İş Hayatı

Dünyanın En Değerli Markaları 

22 Mayıs 2020