AnasayfaBlogAdalet Bölümü (MYO) Nedir?
Bölümler

Adalet Bölümü (MYO) Nedir?

17 Kasım 2020
Adalet Bölümü

Ön lisans tercihleri arasında sıkça adını duyduğumuz adalet bölümü, 2 yıllık eğitim sunan hukuk alanlarından biridir. Aslında bölümün popüler olmasının temel nedeni de hukuk bölümü ile ilgili olan bağlantısıdır. Adalet bölümü; hukuk hizmetlerini hızlandıran bir süreçte görev alacak mezunlar yetiştirmektedir. Bölüm, üniversitelerin Adalet Meslek Yüksekokullarında yer almaktadır. Bölüm derslerinin çoğunluğu da hukuk, hak ve hukuk hizmeti ile ilgili içeriklerden oluşmaktadır. Birçok öğrencinin tercih ettiği ve tavsiye aldığı bölümü daha yakından inceleyerek tercih etmek, doğru bir kariyer planının da başlangıcı olacaktır. 

Adalet bölümü, sıklıkla hukuk bölümü ile karşılaştırılsa da hukuk bölümünün 2 yıllık karşılığı değildir. Her iki bölüm mezunları, farklı meslek icralarını yerine getirirler. Bununla birlikte her iki bölümün mezunları da özel ve kamu sektörüne ait hukuk alanında çalışmaktadırlar. Adalet bölümü mesleki eğitiminin yanı sıra hukuk sistemi ve adalet kavramına yönelik bilgi birikimi sunmasıyla da öğrencilerin genel kültürünü artırmaktadır. Bu bölümü tüm detaylarıyla tanımak ve tercih dönemindeki soru işaretlerinizi cevaplamak adına, yazımınız ileriki kısımlarını da okuyabilirsiniz. 

Adalet Bölümü (MYO) Nedir?

Adalet bölümü, kamu ve özel sektör dahilinde hukuk hizmeti veren kurumlarda, çeşitli görevler üstlenen mezunlar yetiştirmektedir. Mezunlar, savcı ve hakimlere yardımcı olan pozisyonlarda olmakla beraber, hukuk kurumlarında başka görevleri de yerine getirebilecek eğitime sahiplerdir. Adalet bölümü, bir ön lisans programı olmasına rağmen geniş eğitim içeriklerine ve nitelikli eğitim anlayışına sahiptir. Bölümde; hukuk dalları, hukukun ilgilendiği alanlar ve genel olarak bilgisayar kullanımına yönelik eğitimler verilir. 

Yardımcı adalet personeli olarak eğitim alan mezunlar, kendi hukuk bilgi ve uygulamalarını da üst seviyeye çıkarmış olurlar. Bununla birlikte bölümü en gözde yapan etken şüphesiz, hukuk bölümüne geçişi sağlamasıdır. Bölüm, bu geçiş hakkını tanımasına rağmen, bölümü giriş için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle ön lisans bölümü başarılı bir şekilde sürdürmek ve DGS'ye bu avantajla girmek gerekir. Eğitim sisteminin alışık olduğumuz taraflarından biri olan sınav belirleyicilik, ön lisanstan lisansa geçişte de etkili olmaktadır. Bundan dolayı DGS'ye ciddi bir hazırlık gerekmektedir. Ayrıca DGS'de, eşit ağırlık alanına yönelik çalışma planlarınız olmalıdır.  Pek çok adalet bölümü öğrencisinin temel hedefi bu geçişi tamamlamak olsa da adalet bölümü de okunmaya değer bir bölümdür. Bölüm mezunları, diğer ön lisans bölüm mezunlarına göre daha rahat iş bulabilmektedir. Ayrıca adalet bölümü açıköğretim düzeyinde de eğitim sağlamaktadır. Fakat, eğer bir aksi durumunuz yoksa örgün eğitim görmek, daha nitelikli ve yetkin bir eğitim almanıza değecektir. 

Adalet Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Adalet bölümü, iş olanakları açısından da tercih edilen bölümlerden biridir. Adalet bölümü mezunları; mahkemede görevli olabilir ya da hukuk bürolarında çalışabilmektedirler. Mezunlar; mahkemede yazı işleri alanında çalışabilir. Yine, icra memurluğu ve yardımcılığı görevlerinde bulanabilirler. Ayrıca ceza infaz kurumlarında da çalışma olanağı bulunmaktadır. Kamu alanında çalışabilmek ve bu görevleri yerine getirmek için KPSS'ye girmek şarttır. Her geçen yıl adalet bölümü taban puanları yükselmekte ve 90 taban puanına doğru ilerlemektedir. 

Özel sektör dahilinde ise hukuk bürolarında çalışma imkânı bulunmaktadır. Adalet bölümü mezunları, hukuk ve avukatlık bürolarında çalışabildikleri gibi muhasebe bürolarında da çalışabilmektedirler. Bu iş olanaklarının yanı sıra farklı iş alanlarında, kendinizi geliştirmenize bağlı olarak çalışabilirsiniz. Pazarlama,  halkla ilişkiler, yönetici asistanlığı, koordinatörlük gibi alan ve mesleklerde çalışma imkânı da vardır. 

Adalet Bölümü Tercih Edilmeli mi?

Adalet bölümü, ön lisans bölümler arasında tercih edilebilecek en mantıklı programlardan biridir. Bununla beraber bölümü yalnızca hukuka geçiş için düşünüyorsanız eğitim boyunca hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü, DGS ve bölüm diploma notunuz neticesinde tercih edeceğinizin hukuka geçiş, kolay olmamaktadır. Yine de bu hedefe yönelik ciddi çalışma neticesinde, bölüme geçişi de kolaylaştırabilirsiniz. 

Adalet bölümünü yalnızca bu geçiş için tercih etmeyecekseniz, bölümü okumanız doğru bir seçim olacaktır. Yalnız adalet bölümü ve alanının bazı zorluklarını da bilmek gerek. Kamu alımlarının yeteri kadar artmadığı adalet bölümü, son yıllarda yükselen puanlar ile alım yapmaktadır. Bunun farkında olarak 2 yıllık eğitimin de avantajını kullanarak KPSS ve ilgili alan meslek sınavlarına hazırlanabilirsiniz. 

Adalet Bölümü MYO Dersleri Nelerdir?

Adalet bölümü dersleri, hukuk dalları ve mevzuatı ile ilgili içeriklerden oluşmaktadır. Bölüm 2 yıllık olduğu için 120 AKTS değerini tamamlamak, zorunludur. Ayrıca pek çok üniversitede zorunlu staj uygulaması da vardır. Bunun yanı sıra yazı işleri alanında yetkinlik kazandıracak klavye teknikleri ve bilgisayar kullanımı dersleri de vardır. Genel olarak adalet bölümü dersleri aşağıdaki gibidir: 

 • Temel Hukuki Kavramlar

 • Yargı Örgütü

 • Temel İş Hukuku

 • Adalet Meslek Etiği

 • Anayasa Hukuku

 • Klavye Teknikleri

 • Tebligat Hukuk Bilgisi

 • Ceza Hukuku

 • Temel İngilizce

 • İcra Hukuku

 • İdare Hukuku

 • Staj

 • İdari Yargı

 • Yazı İşleri Mevzuatı

 • Cezaevi Yönetimi ve İnfaz Hukuk Bilgisi

 • Genel Muhasebe

İlgili eğitim: Genel Muhasebe Eğitimi

 • Temel Bilgisayar Teknolojileri

 • Avukatlık ve Noterlik Hukuk Bilgisi

 • Ticaret Hukuku

 • Büro Yönetim Teknikleri

 • Türk Devrim Tarihi

Adalet Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Adalet bölümü, yalnızca TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Bölüme giriş için başka bir ön koşul bulunmamaktadır. İlk başta, bölümün TYT ile öğrenci alması bir avantaj gibi görülürken tercihin yalnızca tek bir sınava bağlı olması, baskıyı artırabilir ve mutlak başarılı olmanızı gerektirir. Buradaki başarı kriteri ise adalet bölümünün istediği taban puanları elde edebilmenizdir. 2019 verilerine baktığımızda, en yüksek taban puanının 346 olduğunu görüyoruz.  En yüksek taban puan ve sıralamaya sahip üniversite de İstanbul Bilgi Üniversitesidir. Bölümün en düşük taban puan değeri ise 189'dur. 

Adalet bölümünü daha nitelikli üniversitelerde okumak için en az 400 bin içinde yer almak gerekiyor. TYT sınavının niteliğine bakacak olursak da bu sıralamaları elde etmek zor değildir. Adalet bölümü taban puanları ve sıralama değerleri açısından ilk 5'te yer alan üniversitelere de göz atarak çalışma planlarınızı düzenleyebilirsiniz.

ÜniversiteBölümSıralama
İstanbul Bilgi ÜniversitesiAdalet (Burslu)200.272
Hasan Kalyoncu ÜniversitesiAdalet (Burslu)233.931
İstanbul Okan ÜniversitesiAdalet (Burslu- İÖ)285.550
Yaşar ÜniversitesiAdalet (Burslu)315.559
Marmara ÜniversitesiAdalet325.446
adalet bölümü nedir adalet bölümü meslek yüksek okulu adalet bölümü MYO iki yıllık adalet bölümü
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.