AnasayfaBlogAçık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

Açık uçlu mülakat soruları, işe alım uzmanının adaydan bir konu hakkında uzun bir konuşma yapmasını istediği bir tür görüşme sorusudur. Bu sorular genellikle görüşülen kişinin kişiliği, nasıl düşündükleri ve çeşitli durumlarda nasıl tepki verecekleri hakkında bir fikir edinmek için kullanılır. İşe alım uzmanı keşfedilecek daha çok şey olduğunu düşünüyorsa, belirli bir konuyu daha derinlemesine araştırmak için daha fazla soru sorulabilir.

Açık uçlu soruları yanıtlamak zor olsa da, bunlar işe alım uzmanının adayın kim olduğunu daha iyi anlayabilmeleri için önemli bir araçtır. Açık uçlu mülakat soruları ve cevapları mülakata girmeden önce gözden geçirilmelidir. Genel olarak, Açık uçlu mülakat soruları "evet" veya "hayır" diye cevaplandıramayacağınız sorulardır. İş görüşmesi farklı yönde ilerleyebilir ve bazen yolundan şaşabilir. Mülakatçılar sizden bir aday olarak işverenin kültürüne uyup uymayacağınızı görmek için kişiliğinize dair fikir edinmeye çalışırlar. Bu fikri edinmek için de çeşitli sorular sorarlar. Her durumda, bir aday olarak, işverenin veya yeni yöneticinizin duymak isteyeceği cevapları vermek sizin görevinizdir. Tabi eğer işe girmek istiyorsanız.

Açık uçlu mülakat soruları genellikle mülakata giren kişilerin tamamına aynı sorular sorulduğunda kullanılır. Bir sorunun ucu ne kadar açıksa, mülakata girenlerin verecekleri cevapların çeşitliliği o kadar fazla olur. Başvuranlar bu sorulara istedikleri gibi cevap verebilirler. Bu soruların doğru veya yanlış cevapları yoktur ama bir tanım veya açıklamayla birlikte detaylı cevaplar beklenir. Açık uçlu mülakat sorularına verdiğiniz cevaplarda mutlaka örnekler verin. Açıklamaya çalıştığınız şeyleri destekleyecek materyaller bulun. Detay vermek ve cevabınızı iş ile ve başvurduğunuz şirket ile ilişkilendirmek işe alım yolunda önemli bir adım atmanızı sağlar. Çünkü işveren mülakat cevaplarını adayları karşılaştırmak için kullanır.

Açık uçlu mülakat sorularını yanıtlamak için hangi eğitime katılmalıyım?

Kurumumuzda uygulamalı mülakat teknikleri eğitimi ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Bu mülakat teknikleri eğitimi, görüşmecinin aradığı şeye dayalı olarak soruları nasıl yanıtlayacağınızı öğretir. Kurs uygulamalıdır, böylece öğrendiklerinizi hemen uygulamaya koyabilirsiniz. Eğitimden kendinize güvenerek ayrılacaksınız ve bir sonraki iş görüşmeniz için yapacağınız en önemli yatırım bu olacaktır.

Mülakat sorusu: Bana kendinden bahsedebilir misin?

En çok kullanılan açık uçlu sorulardan biridir: ‘"Bana kendinden bahset." Bu açık uçlu mülakat sorusu sizi zorlayabilir. Bunu kolaylaştırmak için şu soruyu sormalısınız? İşveren bunu hangi amaçla soruyor? Bu soruyla işveren sizin kim olduğunuza ve neden pozisyon için en iyi aday olduğunuza dair hızlı ve iki üç dakikalık bir açıklama beklemektedir. Pozisyon için en iyi aday olarak kendinizi hazırlamak adına ne yaptığınızdan bahsetmelisiniz. Bunu desteklemek için bir veya iki örnek verin. ‘’Bana kendinden bahset’’ bana her şeyi anlat demek değildir. Sadece neden sizin en iyisi olduğunuzu anlatın.

--- 10 yılı aşkın deneyime sahip bir pazarlama uzmanı olarak, sürekli değişen dijital pazarlama ortamı hakkında derin bir anlayış kazandım. Bu bilgiyi hem küçük işletmeler hem de küresel markalar için sonuçlar elde etmek için kullandım. Becerilerim arasında SEO, SEM, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlaması yer alıyor. Ayrıca, Google Analytics konusunda uzmanım ve çeşitli CMS'lerle çalışma deneyimim var. Büyük resmi görebilen ve hedeflere ulaşan yaratıcı çözümler geliştirebilen biriyim. Ayrıca müşterilerle ve ekip üyeleriyle ilişkiler kurabilen güçlü bir iletişimciyim. Becerilerimin ve deneyimimin ekibiniz için değerli bir varlık olacağından eminim.

Açık Uçlu Mülakat Soruları Nelerdir?

İş mülakatında karşılaşabileceğiniz bazı açık uçlu mülakat sorularına örnekler:

Başarıyı nasıl değerlendirirsiniz?

Öncelikle, başarının sizin için ne anlama geldiğini tanımlamanız gerekir. Zenginlik mi Şöhret? Güç? Mutluluk? Başarının birçok farklı tanımı vardır, bu nedenle ne için uğraştığınız konusunda net olmanız gerekir.

Başarının sizin için ne anlama geldiğini öğrendikten sonraki adım, hedefler belirlemek ve başarı tanımınıza ulaşmanıza yardımcı olacak bir eylem planı oluşturmaktır. En başarılı insanlar, açıkça tanımlanmış hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için bir eylem planı olanlardır.

Son olarak, karşılaştığınız engeller veya zorluklar ne olursa olsun, hedeflerinize odaklanmanız ve onlar için çalışmaya devam etmeniz önemlidir.

Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Kendimi çalışkan, güvenilir ve dürüst biri olarak tanımlayabilirim. Her zaman yardım eli uzatmaya hazırım ve işimle gurur duyuyorum. Ayrıca yeni insanlar tanımaktan hoşlanan arkadaş canlısı bir insanım. Boş zamanlarımda kitap okumayı ve yeni yerler keşfetmeyi severim.

Bana özgeçmişinizde olmayan bir şeyi anlatın.

Köpekleri çok seviyorum ve son bir yıldır hayvan barınağında gönüllü olarak çalışıyorum. Ayrıca köpek davranışları ve eğitimi üzerine araştırma yapıyorum ve gelecekte kendi köpek eğitimi işimi kurmayı umuyorum.

En güçlü özelliğiniz nedir?

En güçlü özelliğimin çok analitik ve detay odaklı olma yeteneğim olduğunu söyleyebilirim. Her zaman süreci veya ürünü iyileştirmenin yollarını ararım ve karmaşık sistemleri hızlı bir şekilde anlama becerisine sahibim. Ek olarak, güçlü bir iş ahlakım var ve işi halletmek için her zaman fazladan yol kat etmeye hazırım.

En güçlü yanınız performansınızın artmasına nasıl yardımcı olur?

En büyük gücüm, baskı altında sakin kalabilme yeteneğimdir. Önceki pozisyonlarımda stresli durumlarda gelişme eğilimim var. Ulaşılması gereken hedefler veya çözülmesi gereken zor sorunlar olduğunda, odağımı koruyabilir ve sakin kalabilirim. Bu, net düşünmemi ve doğru kararlar vermemi sağlıyor. Ayrıca, işler zorlaştığında bile başkalarıyla iyi çalışmamı sağlıyor. Kısacası en büyük gücüm baskı altında sakin kalabilme ve odaklanabilme yeteneğim ve bu da başarılı bir çalışan olmamı sağladı.

En zayıf yönünüz nedir?

Yeteneklerimden hiçbirinin zayıf olduğunu düşünmüyorum, ancak birini seçmem gerekse topluluk önünde konuşmam olurdu. Kalabalık grupların önünde sunum yapmak zorunda kaldığımda gergin oluyorum, ama bunun üzerinde çalışıyorum. Diksiyon derslerine katılarak bunun üstesinden gelmeye çalışıyorum. Pratik yaparak sinirlerimi yenebileceğime ve etkili konuşmalar yapabileceğime eminim.

Önceki işinizden neden ayrıldınız?

Bir iş görüşmesinde sorulan en yaygın sorulardan biri, "Neden önceki işinizden ayrıldınız?" Bu soruyu profesyonel ve olumlu bir şekilde yanıtlamanız önemlidir. Örneğin, becerilerinizi yeni ve farklı bir şekilde kullanma fırsatı aradığınız için önceki işinizden ayrıldığınızı söyleyebilirsiniz. Alternatif olarak, önceki işinizden, değerlerinize daha uygun bir şirket aradığınız için ayrıldığınızı söyleyebilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, cevabınızı olumlu bir çerçeveye oturtmalısınız ve önceki işvereniniz hakkında olumsuz konuşmaktan kaçınmalısınız.

Stresle ve baskıyla nasıl başa çıkarsınız?

Stres ve baskıyla başa çıkmanın en iyi yolunun organize olmak ve her seferinde bir adım atmak olduğunu düşünüyorum. Tamamlamam gereken çok fazla işim varsa, her şeyi not defterine yazıyorum ve bir eylem planı oluşturuyorum. Bu şekilde işime odaklanabilirim. Ayrıca gün içinde birkaç dakika da olsa ara vermeye çalışıyorum. Bu, kafamı temizlememe ve işime taze enerjiyle geri dönmeme yardımcı oluyor. Eğer çok stresli hissediyorsam, yürüyüşe çıkıyorum veya kitap okuyorum. Tüm bunlar stresle etkili bir şekilde başa çıkmamı ve elimden gelenin en iyisini yapmamı sağlıyor.

Sizi ne motive eder?

Beni en çok motive eden şeylerden biri öğrenme ve gelişme fırsatıdır. Her zaman becerilerimi ve bilgimi geliştirmenin yollarını arıyorum ve her yeni zorluğun tam da bunu yapmak için bir fırsat olduğuna inanıyorum. Ayrıca ortak bir hedefe kendini adamış insanlardan oluşan bir ekiple çalışmaktan da keyif alıyorum. Herkes ortak bir amaç için çalıştığında, bu çok motive edici olabilir. Son olarak, diğer insanların yaşamları üzerinde olumlu bir etki yapma fırsatı beni motive ediyor. İster bir meslektaşıma bir sorunu çözmede yardım et, ister toplumda bir fark yarat, çabalarımın bir fark yarattığını bilmek beni çok mutlu ediyor.

Sizin için alması en zor kararlar nelerdir?

Her gün vermek zorunda olduğum en zor kararlardan biri ne giyeceğimdir. Bir ofiste çalışıyorum, bu yüzden profesyonel görünmem gerekiyor ama aynı zamanda rahat hissetmek istiyorum. Sık sık dolabımın önünde dakikalarca durur ve ne giyeceğimi düşünürüm. Vermem gereken bir diğer zor karar da öğle yemeğinde ne yiyeceğimdir. Dışarıda pek çok sağlıksız alternatif var ve buna karşı koymak zor olabilir. Sık sık lezzetli bir şey yemeyi istemekle sağlıklı bir şey istemek arasında kalırım. Bu kararlar sinir bozucudur, ancak sağlığım için önemli olduklarını biliyorum.

Neye tutku duyarsınız?

İşe alım uzmanları tutkularınız hakkında soru sorduğunda, iki şeye bakarlar: birincisi, sizi işe özellikle uygun kılan herhangi bir özelliğiniz olup olmadığını bilmek isterler ve ikincisi, bağlılık düzeyinizi ölçmek isterler. Örneğin, bir pasta şefi olarak bir iş görüşmesi yapıyorsanız ve pasta yapma konusunda tutkulu olduğunuzu söylüyorsanız, işe alım uzmanı sizin gerekli beceri ve deneyime sahip olduğunuzu bilecektir. Öte yandan, başkalarına yardım etme konusunda tutkulu olduğunuzu söylerseniz, işe alım uzmanı azimli olduğunuzu bilecektir. Sonuç olarak, işe alım uzmanları tutkularınızı sorduğunda, hem profesyonel hem de insan olarak kim olduğunuza dair bir fikir edinmeye çalışıyorlar.

En çok nefret ettiğiniz şeyler neler?

En nefret ettiğim şeyleri saptamak zor çünkü mümkün olduğunca nefret dolu düşünce ve duygulardan uzak durmaya çalışıyorum. Bununla birlikte, sürekli olarak beni rahatsız eden birkaç şey var. Örneğin, insanların geç kalmasından nefret ederim. Karşısındaki insanın zamanına saygısızlık gösterenler günün akışını bozar. İnsanların dağınık ya da düzensiz olmasından da nefret ederim. İşlerin yapılmasını zorlaştırır ve bir kaos ortamı yaratır. Son olarak, insanların dürüst olmamasından nefret ediyorum. Yalan, güvensizlik ve şüphe yaratır ve ilişkileri yok eder. Bunlar en nefret ettiğim şeylerden sadece birkaçı.

Bu iş için kendinizi iyi görüyor musunuz? Neden?

Becerilerim ve motivasyonum nedeniyle bu iş için iyi olduğuma inanıyorum. Bu pozisyon için gerekli becerilere ve yeni şeyler öğrenme ve görevimde gelişme motivasyonuna sahibim. Ayrıca, güçlü bir iş ahlakım var ve işi halletmek için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyım. Bu niteliklerin beni ekibiniz için önemli bir personel haline getireceğine inanıyorum.

Bu pozisyonda karşılaşmayı beklediğiniz zorluklar neler?

Bu pozisyonda karşılaşmayı beklediğim zorluklardan biri, yeni yazılım programlarını öğrenme ihtiyacıdır. Çeşitli bilgisayar uygulamaları konusunda rahat olsam da, grafik tasarım endüstrisinin her zaman değiştiğini ve geliştiğini biliyorum. Bu işte başarılı olabilmek için en son trendlere ve teknolojilere ayak uydurabilmem gerekiyor. Beklediğim bir diğer zorluk da yaratıcı ekiple çalışmak. Bir takımın parçası olarak çalışma deneyimim olmasına rağmen, her takımın kendi dinamiği vardır. Sorunsuz bir iş akışı oluşturmak için iş arkadaşlarımı tanımak için zaman ayırmam gerekecek. Bu pozisyonda karşılaşabileceğim her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek beceri ve yeteneklere sahip olduğumdan eminim.

Gelecek için amaçlarınız neler?

Gelecekle ilgili hedeflerimi düşünürken hem kısa hem de uzun vadeli düşünmeyi severim. Kısa vadede, becerilerimi geliştirmeye ve işe yaklaşımımı iyileştirmeye odaklandım. Ayrıca meslektaşlarımla olumlu ilişkiler kurmaya çalışıyorum. Uzun vadede, daha büyük bir sorumluluk pozisyonuna terfi etmeyi umuyorum. Ayrıca, şirkete anlamlı bir şekilde katkıda bulunabilmem için öğrenmeye ve becerilerimi genişletmeye devam etmeyi umuyorum. Nihai hedefim, bilgi ve yeteneklerime saygı duyulan ekibin paha biçilmez bir üyesi olmaktır.

Açık uçlu Mülakat Soruları Tipleri 

Sistematik Mülakat Soruları

Sistematik mülakat soruları, herhangi bir İK profesyonelinin cephaneliğinde hayati bir araçtır. Tanım olarak, sistematik sorular, bir adayın bir organizasyon içindeki bir rol için belirli niteliklerini ortaya çıkarmak için tasarlanmış sorulardır. Başka bir deyişle, işe alım yöneticilerinin belirli bir pozisyon için olası en iyi adayları belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Doğru kullanıldığında, sistematik sorular yalnızca en nitelikli adayların dikkate alınmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, işe alım sürecinde olası önyargıların önlenmesine de yardımcı olabilirler.

Sistematik soruları sormadan önce her zaman dikkatli bir şekilde hazırlanmalı ve kıdemli İK personeli tarafından onaylanmalıdır. Doğru kullanıldıklarında, en iyi yetenekleri belirleme ve işe alma arayışında paha biçilmez bir araç olabilirler.

Davranışsal Mülakat Soruları

Davranışsal mülakat, gelecekteki durumlarda nasıl davranacağınıza dair bir fikir edinmek için yapılır. Bu görüşme türü genellikle müşteri hizmetleri veya insan odaklı beceriler gerektiren işler için kullanılır. İşte bazı örnek davranışsal mülakat soruları:

Zor bir müşteriyle uğraşmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.

  • Nasıl hallettin?

  • Sonuç neydi?

Bir müşteriye yardım etmek zorunda kaldığınızda neler yaptınız?

  • Ne yaptın?

  • Neden bunu yaptın?

  • Sonuç neydi?

Zorlu bir iş durumuyla uğraşmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.

  • Durum neydi?

  • Ne yaptın?

  • Nasıl oldu?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları 

Yetkinlik bazlı mülakatta, görüşmeci, başvurduğunuz işle ilgili belirli görevleri veya davranışları gerçekleştirme yeteneğinizi değerlendirmek için tasarlanmış sorular soracaktır. Örneğin, zor bir müşteriyle uğraşmak zorunda kaldığınız veya zorlu bir son teslim tarihini karşılamanız gereken bir zamanı tanımlamanızı isteyebilirler. Bu tür görüşme genellikle işverenin iş için gerekli olan özel becerilere ve deneyime sahip adaylar aradığı durumlarda kullanılır. Bazı durumlarda davranışınızın yerinde örneklerini düşünmek zor olabileceğinden, bu tür bir görüşmeye hazırlıklı olmak gerekir. Bununla birlikte, geçmiş deneyimlerinizi yansıtmak için biraz zaman ayırarak, görüşmeciye yeterliliğinizi gösterecek birkaç ilgili örnek bulabilmelisiniz.

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları açık uçlu mülakat sorusu açık uçlu sorular mülakat mülakat sorusu ucu açık soru
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Açık Uçlu Soru Nedir?
Soru Sorma Teknikleri

Açık Uçlu Soru Nedir?

06 Aralık 2019
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018