Fotoğraf Çekim Teknikleri Eğitimi


$6.08$7.62

5,0
3 Ratings
478 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 5 Live Class
 • 1 Document
 • 1 Quiz
 • 1 Homework
 • 1 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

Fotoğraf Çekim Teknikleri Eğitimi

Daha iyi fotoğraflar çekmek ister misiniz?

Profesyonel fotoğrafçıların kullandığı teknikleri siz de öğrenebilirsiniz. Nasıl mı? Fotoğraf çekim teknikleri eğitiminde öğreneceğiniz teknikler kameranızdan mümkün olan en iyi sonucu almanıza yardımcı olur. Fotoğraf çekme tekniklerinizi geliştirmenin birçok farklı yolu var ve bu eğitimde birden fazla tekniği öğreneceksiniz. Her şey iyi bir kameraya ve lense sahip olmakla ilgili değil, aynı zamanda ekipmanınızdan mümkün olan en iyi performansı sağlamak ve en iyi fotoğrafı elde etmekle ilgili.

Profesyonel fotoğraf çekim tekniklerini öğrenmek istiyorsanız Enstitü’de sizin için harika bir eğitim var! Herkesin bu teknikleri öğrenebilmesi ve kendi başına harika fotoğrafları çekme konusunda uzmanlaşması için bu kursu uzman eğitmen aracılığıyla hazırladık. Fotoğraf çekim teknikleri kursu, fotoğrafçılık hakkında daha fazla bilgi edinmek ve becerilerinizi geliştirmek isteyen herkes için hazırlandı. Her zaman harika fotoğraflar çekmek isteyenlerden yola çıkarak tasarlandı.

Yapmanız gereken tek şey eğitime hemen katılmak ve öğrenmeye başlamak! Bugün bize katılın ve neden Enstitü’de kendinizi geliştirebileceğinizi size gösterelim. Fotoğraf çekme teknikleri ile fotoğraflarını yeniden eğlenceli hale getirin.

Fotoğrafçı bir görüntüyü sanata dönüştüren kişidir. Ancak herkese fotoğrafçı denmez. Bir fotoğrafçı sanatsal bir vizyona sahip olan ve bir konuyu bir karede nasıl yansıtabileceğini bilen kişidir. Aynı zamanda fotoğrafçılık tekniklerini iyi bilmelidir. Çok pahalı ekipmanlar satın alabilirsiniz ancak fotoğrafçılıktaki temel çekim tekniklerini bilmiyorsanız sadece fotoğraf çekmeyi seven bir kişi olmaktan öteye gidemezsiniz.

Birçok kişi fotoğraf çekim tekniklerini yalnızca profesyonellerin kullanabileceği ya da görüntülerin benzersiz görünmesini sağlayacak kamera ayarlarını yapmakla ilgili olduğunu düşünür. Ancak amatör olan fotoğrafçılar da bu fotoğraf çekim tekniklerini bilmelidir. Profesyonel veya giriş seviyesi DSLR fotoğraf makineleri kullanmanız farketmez. Çünkü bu teknikleri bilmek elinizdeki makineden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

 • Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar.
 • Aktif internet bağlantısı

Fotoğraf Çekim Teknikleri Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

 • Daha iyi fotoğraflar çekmek isteyenler,
 • Fotoğraf çekim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler,
 • Fotoğraf çekme teknikleri konusunda profesyonelleşmek isteyenler,
 • Profesyonel fotoğrafçılar,
 • Fotoğraf makinesiyle en iyi pozları yakalamak isteyenler.

What you will learn?

Öncelikle fotoğraf tekniklerinin statik kurallar olmadığını bilmelisiniz. Kamera üreticileri bile kamera performansını artırmak için her zaman yeni teknolojiler geliştiriyorlar. Bu nedenle eski kameraları kullanmak için bazı teknikler günümüz kameralarında geçerli olmayabilir. Ancak üzülmeyin bu eğitimde en güncel fotoğraf teknikleriyle elinizdeki makine ile neler yapabileceğinizi gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

Bununla birlikte fotoğraf çekmek için kullandığınız tekniklerin en doğru şekilde kullanımı ile mümkün olan en iyi sonucu alırsınız. Fotoğraf çekim tekniklerinin tamamı sadece bir kamera ayarından ibaret değil. Fotoğrafı çekmek için kullandığınız tekniklerle fotoğrafınızın kalitesindeki farkı gözlerinizle göreceksiniz.

İster yeni kameranızı kullanmaya çalışan biri olun ister profesyonel, kariyer yapmaya çalışan ve kendini geliştirmek isteyen herkes ilginç ve yaratıcı fotoğrafları ortaya çıkarmayı fotoğraf çekim teknikleri eğitiminde öğrenecek!

Topics of Education

Uzun Pozlama

 • Uzun pozlama tekniği nedir?
 • Uzun pozlama tekniği için gerekli ekipmanlar nelerdir?
 • Uzun pozlama tekniği nasıl uygulanır?
 • Işıkla çizme ve ışıkla boyama teknikleri için gerekli malzemeler nelerdir?

Bokeh

 • Bokeh tekniği nedir?
 • Bokeh tekniği için gerekli ekipmanlar nelerdir?
 • Bokeh tekniği için gerekli malzemeler nelerdir?
 • Bokeh tekniği nasıl uygulanır?

Zoom in - Zoom out

 • Zoom in - zoom out tekniği nedir?
 • Zoom in - zoom out tekniği için gerekli ekipmanlar nelerdir?
 • Zoom in - zoom out tekniği için gerekli malzemeler nelerdir?
 • Zoom in - zoom out tekniği nasıl uygulanır?

High Key -  Low Key

 • High Key -  Low Key tekniği nedir?
 • High Key -  Low Key tekniği için gerekli ekipmanlar nelerdir?
 • High Key -  Low Key tekniği için gerekli malzemeler nelerdir?
 • High Key -  Low Key tekniği nasıl uygulanır?

Pan Çekimi

 • Pan Çekim tekniği nedir?
 • Pan Çekim tekniği için gerekli ekipmanlar nelerdir?
 • Pan Çekim tekniği için gerekli malzemeler nelerdir?
 • Pan Çekim tekniği nasıl uygulanır?

FAQs About Education

Fotoğraf Çekme Teknikleri Nelerdir?

Fotoğraf çekme teknikleri bir fotoğrafı çekmeden önce her seferinde düşünmeniz gereken ilk şeylerden biridir. Resminizin tamamını veya bir kısmını ele alıyor olabilir. İşte bu noktada fotoğraf çekme teknikleri neleri dahil etmeniz gerektiğini veya neleri hariç tutacağınızı sağlayan çerçeveyi görebilmenizi sağlar. Bu konuda dikkatlice seçim yapmanız son derece önemlidir.

Fotoğraf çekme teknikleri arasında kompozisyon da yetenekli bir fotoğrafçı için olmazsa olmazdır. Çerçevinizin büyük bir bölümünü doğa, gökyüzü, ağaçlar veya başka nesnelerle doldurmak istiyor olabilirsiniz. Ancak son görüntüdeki görünüm tam olarak istediğiniz gibi olmayabilir. Bu eğitimde bir kompozisyonu nasıl mükemmelleştirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Sadece çekimi çerçevelemek her şeyi bir kompozisyonla anlatmak tek başına yeterli olabilir. Duygular ve ruh halleri gibi belirli konularda da vurgulama yapmak istiyor olabilirsiniz. Daha derin anlamlı konular oluşturmanız için de elbette başka fotoğraf çekme teknikleri var. Alan derinliği, netleme gibi birçok fotoğraf çekme tekniğinin bir arada kullanılması da söz konusudur.

Örneğin alan derinliği yaratan bir fotoğraf çekme tekniğini ele alıyorsanız fotoğrafınızın alan derinliği ne kadar geniş olursa nesnenin net ve odaklanma oranı daha fazla artar. Bu efekt yalnızca belirli nesnelerin veya ögelerin odakta olduğu ancak diğerlerinin olmadığı bir görüntü oluşturmanız için kullanılabilir. İnsanların fotoğrafa ilk baktığında dikkatini çekmesini istediğiniz şeyler için kullanılan bir fotoğraf çekim tekniğidir.

Fotoğraf çekim teknikleri eğitiminde öğreneceğiniz konular arasında bulunan bokeh tekniğinde nesneyi izole etmek için sığ alan derinliği kullanarak estetik bir arka plan bulanıklığı yaratabileceksiniz. Fotoğraf çekme teknikleri arasında kullanılan bu teknikte diyafram ayarlarından ne kadar ışığın geçtiğini kontrol ederek bokeh miktarını ve stilini kontrol etmenizi sağlar. Düşük f duraklarında bu popüler tekniğinin etkisini kullanabilirsiniz.

Fotoğraf çekmek için kullanabileceğiniz ve bu eğitimde öğreneceğiniz bir diğer konu ise uzun pozlama tekniğidir. Temel olarak üç tür uzun pozlama tekniği vardır. Yani bulanıklaştırma, ışık izi tekniği ve çoklu pozlama tekniğidir. İlki adından anlaşılacağı üzere hareket eden nesneler sabit kalırken bulanıklaşır. Bunun nedeni ise çekim sırasında kullanılan yavaş deklanşör hızıdır. İkinci olan ışık izi uzun pozlama tekniğinde ise genelde neon tabelalar gibi parlak ışıkların olduğu düşük ışık koşullarında yapılır. Bu ışıklar bir görüntü üzerinde hareket eden döngüler ve eğriler oluşturmanızı sağlar. Son ve üçüncü pozlama tekniğinde ise çift pozlama gibi belirli bir efekt oluşturmak için birden fazla görüntü kullanılan bir fotoğraf çekme tekniğidir.

Eğitimde öğreneceğiniz bir diğer teknik ise pan shot yani panoramik çekim olarak da bilinen, geniş bir alanı çekmek için soldan sağa veya tam tersi pan yapmanızı sağlayan bir fotoğraf çekim tekniğidir. Bu teknikte kameranız sabit kalır ancak yatay olarak soldan sağa veya tam tersi olacak şekilde döndürürsünüz. Bu hareket başımızın soldan sağa hareket etmesi ile benzerlik gösterir. Mükemmel pan fotoğraf çekmek için ihtiyacınız olan şey doğru zamanlamadır.

Zoom in - zoom out tekniğinde ise fotoğrafçıların kullandığı en yaygın terimler arasında yer alan yakınlaştırma ve kırpmadır. Ancak çoğu kişi bunların farklı şeyler ifade ettiğini bilmezler ve resimler çekildikten veya düzenlendikten sonra çok farklı etkilere sebep olabilir. Mesela diyelim ki 18-55 mm’lik bir lens ile bir grup insanın fotoğrafını çektiniz. Bu çok geniş bir açı değil ve daha fazla insanı dahil etmek istiyorsunuz. İşte bu noktada eğitimde öğreneceğiniz bir fotoğraf çekim tekniği de zoom in - zoom out tekniğidir.

Bir diğer high key tekniği ise sahnenin veya kompozisyonun çok az gölgeye sahip olduğu veya hiç gölgesi olmayan biz fotoğraf çekim tekniğidir. Yüksek kontrastlı gölgelerin oluşturulduğu bir teknikdir. Fotoğrafçılığın dünya çapında fantastik fotoğrafçılık için kullandığı tekniklerden biri olmakla birlikte fotoğraf çekim teknikleri eğitiminde daha fazlasını öğreneceksiniz.

High Key tekniği, sahnenin veya kompozisyonun çok az gölgeye sahip olduğu veya hiç gölgeye sahip olmadığı yerdir, Low Key tekniği ise sahne veya kompozisyonun yüksek kontrastlı gölgelerle doldurulduğu yerdir.

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (3)
Course Rating 5,0
Cansu Kaleli
22 Aralık 2021
5.0

Fotoğraf konusunda ilerlemek isteyenlere gerçekten ufuk açıyor. Özellikle de dijital alanda ürün satışı yapanlar kendi ürünlerinin fotoğraflarını burada öğrenecekleri çekim teknikleriyle daha gösterişli sunabilir. Teşekkürler Enstitü.

Mehmet Rifat Us
13 Aralık 2021
5.0

Dersler anlaşılır ve başarılı. Benim için faydalı oldu. Teşekkürler.

Sultan Cevher
04 Aralık 2021
5.0
Çok şey öğrendim gerçekten. Etkili bir ders.