Dijital Pazarlama Eğitimleri

Eğitimler

10 yıl sonra işsiz kalmayacağım bir iş söyle, o eğitime katılacağım deseniz dijital pazarlama eğitimleri tam size göre derdim. Günümüzün dijital dünyasında bir yıldız gibi parlıyor ve dijital pazarlama sürekli olarak kabuk değiştiriyor. Aslında hepimizin bildiği 3 pazarlama vardır. Kulaktan kulağa pazarlama, geleneksel pazarlama (yani kağıda veya bir mecrada) ve dijital pazarlama.

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe reklamcılık günden güne farklılaşıyor ve gelişiyor. Dijitalleşme beraberinde dijital pazarlamayı da getiriyor. Dijital pazarlamanın etkinliğinin artması ise yeni bir gelir kapısını doğurdu. İşte bu yeni sektörde yer almak isteyen kişiler dijital pazarlama eğitimleri için daha fazla zaman ayırıyor.

Günümüzde dijital pazarlama eğitimleri ile ilgili çok sayıda imkan var. Kitaplar, podcastler ve videolar hızla yayılıyor. Yayılmasının en büyük sebebi ise popüler bir konu olması ve özellikle Z kuşağının ilgisini çekmesidir. Enstitü ise bu gündemde öğrencileri yalnız bırakmayıp dijital pazarlama eğitimlerini ücretsiz olarak sunmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey, bu tür eğitimlerin tek bir başlık altında değil, ayrı ayrı bir ders olarak ele alınması gerektiğidir. Çünkü başlı başına kapsamlı bir konu olduğu ortada.

Bu eğitimlerde öğrencilere dijital pazarlamanın ne olduğu ve nasıl etkin kullanabilecekleri anlatılmaktadır. Bu eğitimler genellikle sıfırdan başlayanlar için tasarlanmıştır. Bu sebeple eğitime katılabilmeleri için herhangi bir konuda bilgi sahibi olmaları beklenmiyor. Sadece bilgisayar kullanmayı bilmeleri yeterli. Sıfırdan başlayıp uzmanlık seviyesine gelmek isteyen herkes dijital pazarlama eğitimleri için bugün kayıt olabilir. Bu eğitimlerde öğrenciler dijital pazarlamanın temellerini öğrenecekler. Daha sonra ise bu mesleği yapabilecek düzeyde bilgi sahibi olup eğitimi tamamlayacaklar. Herhangi bir şirkette kariyer imkanı bulabilmeleri de mümkün.

Bu kategoride yer alan tüm eğitimler günümüz dijital pazarlama dünyasıyla ilgili en kapsamlı eğitimlerdir. Tüm alt dallarını ve bir digital marketing uzmanının bilmesi gereken her şey öğretilir. Eğitmenlerin sektörden olması da deneyimlerini aktardığı anlamına gelmektedir. Bilinen büyük işletmelerin dijital pazarlama yöneticileri bu derslere katılmakta ve öğrencilere deneyimlerini aktarmaktadır. Bu sebeple öğrencilerin kariyer imkanı açıktır.

İş dünyasının değiştiğini ve teknolojinin hızlı değişiminden herkes haberdar. Bu bir dijital devrim! Dijital pazarlama artık durdurulamaz ve bu tüm işletmeleri etkileyecek. Eğer kendinizi geliştirmek ve dijital pazarlama dünyasına katılmak istiyorsanız web sitemizdeki eğitimleri mutlaka inceleyin.

Dijital Pazarlama Eğitimleri Hangi Dersleri İçeriyor?

Enstitü, ülkemizde en fazla dijital pazarlama eğitimlerini barındıran kurumdur. Öğrencilerin yeni ve güncel bilgileri öğrenebilmesi için canlı yayınlarda sektör profesyonellerini ağırlar ve derse davet eder. Bu da sıfırdan başlayan öğrenciler için önemli bir fırsattır. Çünkü eğer bu meslekte çalışmak isterlerse nelerle karşılaşacaklarını ve hangi becerilerini geliştirmeleri gerektiğini öğreniyorlar. Dijital pazarlama eğitimlerinde genel olarak SEO, SEM, ve çeşitli sosyal medya kursları verilmektedir. Bunun yanında Facebook reklamcılığı, LinkedIn ve Twitter reklamcılığı gibi konularda bilgiler de verilir. 

Arama motoru optimizasyonu ve Tıklama Başına Ödeme (TBM) gibi yöntemlerin dijital stratejilerle öğrencilere aktarılması gerekiyor. Bu derslerde öğrenciler bu konularda ayrıntılı bilgiler ediniyor. Eğer bir e-ticaret işletmeniz varsa ve yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız bugün başlamanız gerekiyor.

Dijital Pazarlama Eğitimi Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim?

Üniversiteler ve sürekli eğitim merkezleri dijital pazarlama eğitimi konusunda ciddi bir atılım yaptı. Birçok üniversite bu eğitimleri veriyor ancak teorik bilgiden pratik bilgiye maalesef geçilemedi. Bu meslekte işe başladığınızda teorinin yanında deneyimlemenin ne kadar önemli olduğunu da göreceksiniz. Örneğin e-posta pazarlama artık kullanılmadığı gerekçesiyle bu tür kurslarda öğretilmez. Ancak gerçek bir dijital pazarlama uzmanı e-mail kampanyalarının halen etkili olduğunu bilir. Bu tip eğitimler genellikle dönüşüm oranı optimizasyonuna ve içerik yönetim sistemi gibi bölümlere odaklanır.

Enstitü online eğitim sisteminde bulunan dersler ise tamamen deneyimli eğitmenler tarafından verilmektedir. Bu kişiler aynı zamanda bir işletmede yöneticilik pozisyonunda görev alan kişilerdir. Bu sebeple dijital pazarlama eğitimleri seçerken eğitmenin kim olduğunu öğrenmeli ve kararınızı buna göre vermelisiniz.

Eğer eğitim alacağınız işletme size blog yazmak ve içerik oluşturmaktan başka bir öneride bulunmuyorsa kazanabileceğiniz pek fazla beceri yoktur. Örneğin Pazarlama İletişimi de dijital pazarlamanın önemli bir alanı iken birçok eğitim kurumunda bu konudan hiç bahsedilmemektedir. Eğitim başlıklarını ve derslerde ne anlatıldığını dikkatle incelemelisiniz.

Dijital Pazarlama Eğitimleri Ders Konuları Nelerdir?

Bir dijital pazarlama kursuna veya dijital pazarlamayla ilgili herhangi bir kursa katıldığınızda aşağıdaki konularda eğitim alacaksınız.

 • Dijital pazarlama araçlarını öğrenceksiniz.
 • Sosyal medya kanallarını ve araçlarını öğreneceksiniz. (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram vb)
 • Web sitenizin optimizasyonunun nasıl yapılacağını öğreneceksiniz.
 • Müşteri deneyimini nasıl arttıracağınızı öğreneceksiniz.
 • Daha da önemlisi SEO konusunda bilgi edineceksiniz. Sadece Google değil, bunun yanında Bing ve Yandex gibi arama motorlarından nasıl başarılı olabileceğinizi öğreneceksiniz.

Arama motoru optimizasyonu dijital pazarlama için en önemli konulardan biridir.

Hangi Eğitimler Var?

 • Adwords (Ads) eğitimi
 • SEO eğitimi,
 • İleri seviye SEO eğitimi,
 • Sosyal medya uzmanlığı eğitimi,
 • Facebook ve Instagram reklamcılığı eğitimi,
 • Dijital pazarlama eğitimi,
 • Pazarlama iletişimi
 • CX Müşteri deneyimi
 • Tüketici davranışları,
 • İçerik yazarlığı,
 • Blog yazarlığı

olarak sıralanabilir. 

Eğer dijital pazarlamayı “Dijital” ve “Pazarlama” olarak ikiye ayırırsak bu saydığımız eğitimleri de bu iki kelimeye yerleştirebiliriz. Dijital tarafında teknoloji kullanılarak yapılan eğitimler yer almaktadır. Diğer tarafta ise tüketici davranışları ve pazarlama iletişimi gibi daha teorik bilgi içeren ancak öğrencilerin pazarlamayı anlamasına yardımcı olacak uzman seviyesinde dersler yer almaktadır.

Dijital Pazarlama Eğitimlerinin Sertifikasıyla Nerelerde Çalışabilirim?

Bir dijital pazarlama uzmanının çalışabileceği şirket sayısı bir hayli fazladır. İçeriğinde başında da söylediğimiz gibi dijitalleşme günden güne artıyor ve bu hiç durmadan devam edecek. Dijital pazarlamanın payı her yıl ikiye katlanıyor. Bu alanda sertifika alan bir öğrenci bir işletmenin dijital pazarlama ekibine dahil olabilir. Deneyim elde ettikten sonra ise kolaylıkla yönetici pozisyonlarına terfi edebilir.

Bununla birlikte freelance çalışma imkanı da bulunmaktadır. Dünya çapında freelance iş imkanı sunan internet sitelerinden freelance işler edinerek gelir elde edilebilir. Eğer döviz geliri elde edebilirseniz bu çok daha avantajlı hale getirir. Sertifikanızın olması ise bu tür platformlarda etkilidir. Çünkü müşterileriniz eğitimli bir uzmanla çalışmak ister. Bunu da dijital pazarlama eğitimleri sertifikanızla gösterebilirsiniz.

Eğer bir alanda uzmanlaşmak ve gelecekte yer alacak bir meslek seçmek istiyorsanız bu alanı tercih etmelisiniz. Eğer sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmış olmazsınız. Dijital pazarlama hem eğlenceli hem de saygın bir meslektir. 

Devamını Gör..