Close
Mobil Menu Bars

Zaman Yönetimi İçin Planlama

03 Eylül 2019, 1840 defa okundu.
Zaman Yönetimi İçin Planlama
zaman yönetimi, zaman, plan, başarılı insanlar, online eğitimler, zaman yönetimi eğitimi,

Zamanınızın yetmediğinden yakınıyor musunuz? “Onun da günde 24 saati var, benim de. O çok fazla şey yaparken ben neredeyse hiçbir işimi yetiştiremiyorum.” mu diyorsunuz? O halde zaman yönetimi sayesinde bir gününüzü nasıl daha verimli geçirebileceğinizi anlatalım.

Öncelik Planınızı Belirleyin

Zaman yönetimi için öncelik planı çok önemlidir. Her şeyi bir anda yapamazsınız. Öncelikle bu durumu kabullenmelisiniz. Her şeyi bir anda yapmak istemeniz o gün içinde neredeyse hiçbir şey yapamamanıza sebep olur. Ama zamanı yönetmek sizin elinizde bunu unutmayın. Gün içinde yapacaklarınızı önem sırasına göre listeleyiniz ve günlük programınızı ona göre yapınız.

Böylece önemli olan işlerinize erkenden başlayacağınız için enerjinizi daha verimli kullanmış olursunuz ve işlerinizi daha rahat yaparsınız. Zamana dair yapılabilecek tek şey ondan en iyi biçimde faydalanmak. Zamanı doğru kullanın. Zaman yönetimi planı yaparken önceliklerimizi sevdiğimiz, hızlı bitecek, bizi yormayacak ve kolay olan işlere göre belirlemek de bizi başarısız yapar.

Zaman çarkı nasıl kullanılır? 

Günlük plan yaparken zaman çarkı kullanmanız zamanı daha iyi yönetmenizi sağlar. Hazırladığınız zaman çarkını görebileceğiniz bir yere asmanız ya da dışarıdaysanız telefonunuzda duvar kâğıdı olarak ayarlamanız sizin için faydalı olacaktır. 

Gününüzü Planlayın

Planınızın çok sıkışık olmamasına dikkat etmelisiniz. Zaman yönetimi için bu çok önemlidir. Sıkışık bir program sizi yorar, daraltır ve işlerinizi yetiştiremediğiniz için moralinizi bozup motivasyonunuzu azaltır. Sıkışık bir plan yerine daha rahat bir plan tasarlamalısınız. Gün içinde her an çıkabilecek işler için 2-3 saatinizi boş bırakmalısınız. Böylece beklenmedik işler çıktığında stres altına girmemiş olursunuz. Gün içinde planda olmayan işleriniz çıkmazsa o vakitleri de verimli geçirerek planladığınız çalışma saatinden 2-3 saat fazla çalışmış olursunuz. Bu da kendinizi iyi hissetmenizi ve motivasyonunuzun artmasını sağlar. 

Planınızı Kontrol Edin

Zaman yönetimi konusunda diğer bir önemli noktaysa plan kontrolüdür. Eğer bir gün önce yaptığınız planda eksikleriniz olduysa, işlerinizi yetiştiremediyseniz ya da işlerinizi beklediğinizden daha kısa sürede tamamladıysanız bunu göz önüne alarak yeni planınızı ona göre yapmanız gerekir. 

Zaman yönetiminde plan kontrolü nasıl yapılır?

Plansızlık işinizi yetiştirememeniz strese girmenize sebep olur. Bu durumda kendinize daha rahat bir program hazırlamalısınız. Eğer işler beklediğinizden daha erken bittiyse de planınızı değiştirerek biraz daha yoğun bir plan hazırlamanız sizin kişisel gelişiminiz için daha faydalı olacaktır. Çünkü vaktinden önce biten iş “İşimi erken bitirdim. Nasılsa diğer işe daha vakit var.” demenize ve o aradaki süreyi genelde verimsiz geçirmenize sebep olur. 

Arkadaşlarınızı Sorun Olarak Görmeyin

Arkadaşlarınızla geçireceğiniz vakitleri de planınız dahilinde yapın. Bir arkadaşınız hiç planda yokken o gün sizinle vakit geçirmek için buluşmak istediyse bu daveti kibarca reddetmelisiniz. “Üzgünüm, bugün müsait değilim. Yapacak işlerim var ama eğer sen de müsait olursan şu gün şu saatte buluşabiliriz.” demeniz arkadaşlarınızı hiç kırmayacaktır. 

Bununla birlikte sizin planlı biri olduğunuzu fark edip saygı duyacaklardır ve bundan sonra buluşma isteklerini size önceden haber vereceklerdir. Üstelik arkadaşlarınız arasında zaman konusunda sıkıntı yaşadığını düşünenler de sizden zaman yönetimi ile ilgili bilgi isteyeceklerdir. 

Yolculukta Geçen Süreler Felaket Değildir

Yolculuk süreniz uzun sürüyorsa bunu krizden fırsata çevirmeyi öğrenmeniz lazım. Yolculuk esnasında kitap okuyabilir, kitap okuyamıyorsanız ilgi alanınıza göre video izleyebilir ya da ilgilendiğiniz konu hakkındaki konuşmaları dinleyerek gelişimize katkı sağlayabilirsiniz. Bunu yaparsanız bir süre sonra yolculuk esnasında ne kadar çok şey öğrendiğinizi görünce hayrete düşebilirsiniz ve zaman yönetimi konusuna daha çok önem verebilirsiniz. 

Boşa Geçen Zamanları Hafife Almayın

Gün içinde 5-10 dakika ya da daha fazla beklediğiniz zaman dilimleri var. Örneğin, otobüs, metro, hastane… Zaman yönetimi sizin bu süreyi fark etmenizi ve verimli geçirmenizi sağlıyor. Parça parça olduğu için genelde bu sürenin farkında olmuyorsunuz ama buralarda beklerken geçirdiğiniz süreyi toplayınca gün içinde çok fazla zaman kaybettiğinizi görebilirsiniz. Yolculuk esnasında önerdiklerimizi burada da öneriyoruz ve buralarda geçen süreyi küçümsememenizi tavsiye ediyoruz.

Unutmayın; başarılı insanlar zaman yönetimi sayesinde yani zamanlarını iyi değerlendirerek o başarıya sahip olmuşlardır. Bunları yaparak, aslında daha önceden farkında olmadığınız zamanları fark etmiş ve bu zamanları verimli bir şekilde kullanmış olacaksınız. Yani bir günde yine 24 saat olacak ama siz 24 saatin aslında ne kadar çok olduğunu zaman yönetimi sayesinde anlamış olacaksınız. Kendinizi sıkıntıya sokmayın.

Hayatınızı stresli değil, rahat ve planlı bir şekilde yaşayın. İş hayatında etkin zaman yönetimi başarılı bir hayatın göstergesi olacaktır. Belki de bunların bütününü kapsayan bir eğitim programına katılmak çok doğru olabilir.

Zaman yönetimi için bir kurs var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler veriyor. Alacağınız Zaman Yönetimi Eğitimi size bu konuda çok yardımcı olabilir.

Yazar: Betül Kevset Tuğla
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!