AnasayfaBlogZ Kuşağına Pazarlama Yapmak : TikTok Reklamları
Sosyal Medya

Z Kuşağına Pazarlama Yapmak : TikTok Reklamları

01 Ekim 2021
Z Kuşağına Pazarlama Yapmak : TikTok Reklamları

TikTok, kullanıcıların özel yapım müziklerle, özel kısa videolar oluşturmasını ve görüntülemesini sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Dünya çapında 500 milyon aktif kullanıcıya sahip olan TikTok uygulaması, kullanımını bugünlerde de giderek arttırmaktadır. Uygulamanın alamet-i farikası kişilere sunduğu kolay videolar hazırlama imkanı ve hızlı tüketilebilen bir ürün grubu oluşturmaktır.

Dünya genelinde birçok farklı alandaki ünlü şirket TikTok kullanıcılarıyla sözleşmeler imzalamış, bu popülariteden yararlanmaya başlamıştır. Ayrıca bir diğer önemli nokta, TikTok’un sahip olduğu kullanıcılardır. TikTok kullanıcılarının büyük çoğunluğunu Z Kuşağı diye nitelendirilen 30 yaş altı kesim oluşturuyor. Ve bu yaş grubu artan satın alma gücü ve internet kullanım oranlarıyla pazarlamacılar için önem arz etmekte. Bu da bizi sosyal medya reklamcılığının bir kolu olmakta olan TikTok reklamlarına getiriyor. 

TikTok'ta Nasıl Pazarlama Yapılır ? 

TikTok’ta pazarlama yapmak için en ucuz yol, bir profil oluşturmak, içerik üretmek ve bir kitle oluşturmaktır. Yalnızca markanızı tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda görüntüleyenleri de çeken videolar hazırlamakta sizin elinizde.

Ya da videolardan önce gösterilen, kullanıcılar kaydırdıkça görünen, markalı efektleri gibi ücretli TikTok reklamları yapma imkanınız da bulunuyor.

TikTok reklamları için influencerlar ile çalışmak da pazarlama adına bir diğer yöntem. Bu genellikle kozmetik firmalarının kullandığı bir yol olarak ön plana çıkıyor. Geliştirilmekte bir özellik olan, Instagram’da da görmüş olabileceğiniz yana kaydırıp alışveriş yapılabilen videolar. Bu markalar için doğrudan satış yapabilmeyi sağlayacağından daha etkili pazarlama yapmayı sağlayacaktır.

TikTok’ta neler yapılıyor?

TikTok'un yaptığı videolara eşlik etmek için seslerin ve müziklerin kullanılmasıdır. Bu, şarkı snippet'lerini, konuşmaları, TV veya film diyalogunu veya rastgele kullanıcı yorumlarını içerebilir. Burdaki önemli nokta, bir videoda ses kullanıldıktan sonra TikTok'a kaydedilmiş olması ve daha sonra diğer içerik oluşturucular tarafından tekrar kullanılabilmesidir.

Lil Nas X isimle şarkıcı, Old Town Road parçası ile TİkTok’da viral haline gelmiş, daha sonra bu büyük bir popülarite sağlamış ve Billboard listelerinde 1 numaraya yükselmesine, 19 hafta kalarak tarihe geçmesine neden olmuştur. Bu da TikTok pazarlama tekniklerinin kullanımının önemini gösteriyor. Dans challenge’lar, bir içerik oluşturucu belirli bir şarkıyla dans ettiğinde ve diğerleri onu yeniden oluşturduğunda yayılır. Örneğin The Git Up isimli bir şarkı, sahibi tarafından değil bir kullanıcı tarafından dans içeriğinde kullanıldı ve trend sonunda toplam 157 milyon görüntülenmeye ulaştı.

Uygulamanın Diğer Özelliklerini Kullanma

Facebook veya Twitter gibi sosyal medya sitelerinin aksine, TikTok kullanıcıları genellikle içeriklerini trendlere dayandırırlar. Hızla değişebilir, bir hafta popüler olan bir sonraki hafta olmayacak şekilde trendler çok hızlı tüketiliyor. 

 Bir hashtag challenge oluşturulduğunda, bu bir görev ile diğer kullanıcılara gidiyor ve bu şekilde kullanmaya ve teşvik edilmeye başlanıyor. Markalar hashtag için ödeme yaptığında, hashtag'leri birkaç gün boyunca tanıtılır ve TikTok, kullanıcıların markanın ürünlerin satın alabileceği bir siteye yönlendirir. Kroger, okul alışveriş sezonuna geri dönüş sırasında #TransformUrDorm hashtag challenge ile bu pazarlama türüne örnek bir firma oldu.

TikTok kitlesini her gün arttırmaya devam ediyor ve efektif kullanıcı kitlesi Türkiye’de de kendinden oldukça söz ettiriyor. Pazarlama kampanyaları için çok büyük bir pazar oluşumu sağlandı ve geç olmadan Z kuşağının sesini dinlemeye başlamalısınız. Bugünlerde evlerde olan dünyadaki bireyler tarafından da favori bir uygulama haline gelmiş ve sosyal medya pazarlamacılığındaki yeri artmaktadır. 

TikTok böyle bir yaratıcılık alanı olduğundan, TikTok’ta pazarlama söz konusu olduğunda oluşturabileceğiniz reklamlar ve içerikler tamamen sizin hayal gücünüze bağlı tıpkı kullanıcılar gibi. Ayrıca, TikTok reklamları oluşturmanın en iyi yolu, özellikle de daha küçük pazarlama bütçelerine sahip markalar için, işe yarayabilecek her şeyi denemeye ve test etmeye başlamaktır.

Her şeyden önce, TikTok kullanıcıları akıllı ve eğlenceli videolar istiyor, bu nedenle reklamlarınızı oluşturduğunuz videolarla yapacaksanız, hedefiniz bu yönde olmalı. Pazarlama gayesini çok fazla ön plana çıkaran şirketler Z Kuşağı tarafından sıkıcı ve çekilmez sıfatlarını alabilir. Anında başarılı olmayı da beklemeyin, bazı kullanıcılar tek bir videodan ya da hiç beklemediği bir zamanda viral reklam olabildiler. 

dijital pazarlama sosyal medya TikTok z kuşağına pazarlama yapmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259