AnasayfaBlogViral Reklam Nedir? Viral Reklam Örnekleri
Dijital Pazarlama

Viral Reklam Nedir? Viral Reklam Örnekleri

02 Ocak 2020
Viral Reklam Nedir? Viral Reklam Örnekleri

Reklamcılık sektörü de diğer sektörler gibi teknolojinin gelişimi ve internet kullanımının artması ile birlikte yeni oluşan alanlarla hizmet vermeye başlamıştır. Yeni gelişmeler, reklamların yayılma hızını da arttırabilecek şekilde gelişirken dijital alanda yayınlanmak üzere üretilen reklam içerikleri ortaya çıkarılmıştır.

Viral reklam, büyük bir bölümünü videoların oluşturduğu ve büyük oranda internet ortamında yayılan bir reklam türüdür. İnternetin kullanım alanının genişlemesi ve bu alanlarda yapılan paylaşımların son derece yüksek sayılara ulaşması viral reklamı popüler hale getirmiştir.

Viral reklam, sürekli içerik paylaşımı ve e- posta yöntemini de kullanarak internet kullanıcılar arasında hızlı bir şekilde yayılma çabasıdır. En çok kullanıldığı alan ise sosyal medya video paylaşım siteleri olmaktadır. Doğrudan video paylaşımı yapılan YouTube’un yanı sıra, içerisinde video paylaşımına izin veren Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

İnternet kullanan insanların büyük bölümünün bu sitelerden en az birinde hesabının bulunması nedeniyle ulaşılabilen kitlenin sayısı oldukça fazladır. Viral reklamın amacı da tam olarak budur. Geniş kitlelere ulaşarak, doğrudan reklamı yapılan ürünü tanıtmayı değil, ilgi çekici bir biçimde kurgulanan bir olay üzerinden reklam yapmayı ve yayılmayı amaçlar.

Viral reklam için büyük bütçeler ayırmak gerekmez. Önemli olan iyi bir kurgu oluşturarak bir olayı olabildiğince gerçekçi bir biçimde aktarmaktır. Çoğu zaman oyuncuların amatör olması gerçekçiliği arttırmak açısından avantaj sağlamaktadır. Herhangi bir ev ortamı bile reklam çekimi için kullanılabilir. Böylece reklama inandırıcılık kazandırılarak insanlar üzerinde etkisi arttırılabilir. Viral reklamı yaymak için sosyal paylaşım sitesinde bir hesabın olması yeterlidir.

Viral Reklam Örnekleri

İnsanların ilgisini çekebilmiş ve başarı sağlamış viral reklam örnekleri bulunmaktadır. Bu reklamlar oldukça gerçekçi görünecek şekilde kurgulanmış ve çekilmişlerdir. Bu sayede insanlar tarafından günlük bir olay olarak kabul edilerek önemli paylaşım sayılarına ulaşmışlardır.

SuperFresh - Gelin’in Kayınvalidesini İfşalaması: Viral reklamda, kadınların kendi aralarında yaptıkları bir ev buluşmasında, kayınvalide diğer kadınlara yaptığı yiyecekleri pazardan aldığı sebzelerle ve taze olarak yaptığını anlatıyor. Gelin ise bu anları gizli kamera gibi görünen bir kamerayla kaydediyor. Gelin, eşinin de çok sevdiği böreği nasıl yaptığını kayınvalidesine soruyor. Kayınvalide ise yine aynı şekilde böreğin yapılışını anlatıyor. Daha sonra gelin mutfağa çay koyma bahanesiyle giderek buzdolabında kayınvalidesinin aslında kullandığı SuperFresh ürünlerini gösteriyor ve eşinin de çok beğendiği böreğin aslında hazır donmuş gıda olan SuperFresh ürünü olduğunu söylüyor. Böylece oldukça gerçekçi görünen bu reklam sayesinde firmanın ürün tanıtımı yapılıyor.

Pegasus Havayolları – Sürprize Bak Sen: Bu viral reklamda da çekimler amatör bir şekilde yapılıyor. Bir çiftin boyoz yemek için günübirlik İzmir’e gidip dönüşünü seyrediyoruz. Kız arkadaşı boyoz yemek istediği için onu İzmir’e götürme sürprizi yapan bir genç, kendi cep telefonundan sıradan, günlük bir video izlenimiyle olayları kaydediyor. Pegasus Havayolları’nın günübirlik bir ziyaret için bile avantajlı fırsatlar sunduğu reklamın alt metni olarak müşterilere aktarılıyor.

Günlük olaylar gibi kurgulanan reklamlardan ayrı olarak firmaların bizzat kendileri tarafından çekilen viral reklamlar da bulunmaktadır. Bu reklamlarda da ilgi çekici olaylara yer verilmektedir. Ancak firmanın reklamı çektiği bellidir ve çekimlerin amatörce gösterilmesine gerek yoktur.

Volvo – İki Tır Arasındaki İp Cambazı: Volvo’nun bu reklamında firmaya ait iki tırın arasına gerilen ip üzerinde, tırlar hareketliyken bir tırdan diğerine geçmeye çalışan bir ip cambazı yer alıyor. VH serisi tırların tanıtımı için çekilen reklamda izleyenlerin heyecanlanması ve tehlikeyi hissetmesi amaçlanıyor. İki tırın birbirleriyle oldukça uyumlu şekilde olması ip cambazının düşmemesi için önemli bir detay olarak yer alıyor. Böylece tırların kontrol ve hassasiyet açısından ne kadar gelişmiş olduğu gösteriliyor. Reklamın sonlarına doğru iki tırın ilerlediği yolun sonunda bir tünel görünüyor. Cambazın karşıya geçmeye çalıştığı sırada tünele yaklaşılması heyecanı oldukça arttırıyor ve ilgi çekicilik zirveye ulaşıyor.

Volkswagen – Star Wars Müziğini Havlayarak Çalan Köpekler: Videoda Volkswagen’in hiçbir ürünü gösterilmemesine rağmen sahnede köpeklerin havlayarak Star Wars tema müziğini seslendirdikleri görülüyor. Bu video hem popüler olan bir film serisinin müziğini hem de sevimli canlılar olan köpekleri bir araya getirerek insanların video boyunca oldukça eğlenmesini sağlıyor. Sempatik bir viral reklam olan bu video, ilgi çekiciliği sayesinde insanlar arasında paylaşılarak hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Viral Reklam Avantajları Nelerdir?

  • Viral reklam maliyet açısından televizyon reklamları gibi büyük bütçeler gerektirmemektedir. Reklamın amacı olabildiğince gerçekçi ve doğal görünmek olduğundan ekstra bir prodüksiyon maliyeti gerektirmez. Az sayıda oyuncuyla, amatör kameralar aracılığıyla çekilebilir. Bu yönleriyle ekonomik açıdan oldukça avantajlıdır.

  • Viral reklamlarda markaların yerine olaylar ön plana çıkarılır. İnsanlar markaların reklamını yapmak istemeyeceği için ilgi çekici ve samimi olaylar kurgulanır. Böylece insanlar bu videoları paylaşırlar. Reklamlar hızlıca yayılmış olur, reklam ve dağıtım gibi bedeller ortadan kalkar.

  • Bu reklamların içerisinde yer alan slogan ve benzeri diyaloglar genç kullanıcılar tarafından benimsenerek günlük hayatın içerisinde kullanılmaya başlar. Böylece geleneksel bir yöntem olan kulaktan kulağa metodu da devreye girmiş olur.

  • Reklamın ait olduğu marka videonun içerinde az da olsa yer aldığı için insanların zihnine kazınır. Reklamı izleyen kişi markanın web sitesine ya da o ürüne bir yönelim gösterir. Böylece klasik reklam amacı da gerçekleştirilmiş olur.

  • Viral reklamlar, klasik reklamlara göre daha fazla geniş kitlelere ulaşma potansiyeline sahiptir. Başka ülkelerde çekilen İngilizce bir reklam dünyanın her yerine hızlıca yayılabilmektedir. İnternette bulunan altyazı görüntüleme seçenekleri ile farklı dilleri konuşan kişiler de bu reklamlara ulaşabilmektedir.

  • Viral reklamlar hedef kitleye yönelik gerçekleştirilme konusunda daha avantajlıdır. Kadınlar için üretilen bir ürünün reklamı, kadınların daha çok kullandığı platformlarda yayılabilir. Gençleri hedefleyen reklamlar o kitlenin kullandığı dili benimseyerek gençler arasında yayılım gösterebilir.

  • Bu reklamlar markanın amacına ulaşması konusunda oldukça hızlı fayda sağlayabilir. Ürüne yönelik reaksiyonları anında alabilir.

Viral Video Nedir?

Viral reklam, hızlı bir şekilde yayılabilmesi ve kurgulanan olayın açıkça ifade edilebilmesi için büyük oranda viral videolar yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Viral pazarlama amacı ve viral kelimesinin de anlamını ifade eden bir virüs gibi hızla yayılma durumu bu videoların da amacını açıklamaktadır. Bir reklamın geniş kitlelere en hızlı şekilde yayılmasının aracı olarak viral videolar kullanılmaktadır.

Viral videolar temel olarak ikiye ayrılırlar. İlki, son kullanıcılar tarafından çekilen videolar, ikincisi ise reklamı yapacak olan firma tarafından çekilen videolardır. Bir ürünü deneyimleyerek o ürün ile ilgili deneyimlerini video aracılığıyla diğer kullanıcılara aktaran kullanıcılar ilk viral video türünü ifade eder. Reklam videosunun direkt olarak firma tarafından çekilmesi ise kurgulanan bir olay etrafında ürünü de videoya yerleştirerek gerçekleştirilmektedir.

Viral reklam için çekilen videolar genellikle amatör çekimler yapılarak gerçekleştirilir. Videoda anlatılan olay detaylıca düşünülerek kurgulanır. Çünkü ilgi çekiciliği yakalayamayan olaylar insanlar tarafından paylaşılmaz ve viral video amacına ulaşamaz. Reklamı yapılacak ürüne videonun içerisinde dikkatli bir şekilde yer verilmelidir. Videonun viral reklam olduğunun hemen anlaşılmaması gerekir. İnsanlar videonun reklam olduğunu anladıklarında videoyu paylaşmaktan vazgeçebilirler.

Viral Reklam Hangi Amaçla Yapılır?

Ürünlerin tanıtımlarının dijital ortamda hızlı bir şekilde yapılabilmesi için gerçekleştirilir. Ürün tanıtımının yanı sıra bir markanın popülerliğini ve tercih edilirliğini arttırmak için de kullanılmaktadır. Bu reklamların başarıya ulaşması halinde bilinirliğe olan katkısı oldukça fazladır.

Viral Reklam En Çok Nasıl Gerçekleştirilir?

Viral videolar bu reklamlar için en çok tercih edilen yöntemdir. Kurgulanan olayların anlatılması bu yöntemle daha kolaydır. Az da olsa tercih edilen viral e- posta ya da paylaşım sitelerine sahte yorumlar yapma gibi yöntemler bulunmaktadır.

Viral Video ile Klasik Reklam Videoları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Viral reklamların maliyet açısından ve daha hızlı yayılarak hedef kitleye ulaşması açısından viral video daha avantajlıdır. Klasik reklam videolarının hazırlanması daha uzun süreler alır ve yayınlanabilmesi için televizyon kanallarına belli ödemeler yapılması gerekir. Viral videolar ise daha az bir prodüksiyon ile hazırlanarak internet ortamında ücretsiz olarak yayınlanabilir.

viral reklam viral reklam nedir viral reklam örnekleri viral video viral video nedir viral
Cem Taşdöğen
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209