AnasayfaBlogYurt Dışında Eğitim Öncesi Bilinmesi Gerekenler
Yabancı Dil Eğitimi

Yurt Dışında Eğitim Öncesi Bilinmesi Gerekenler

23 Temmuz 2019
Yurt Dışında Eğitim Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Yurt dışında eğitim son yıllarda kariyer gelişimi için çok önemli bir unsur haline geldi. Uluslararası şirketlerde rol almak isteyen adaylar özgeçmişlerine ekledikleri bu ekstra eğitim ile diğer adayların önüne geçebiliyor. Ayrıca diğer şirketler de bunu önemli bir deneyim olarak görüyorlar. 

Yurt dışında eğitim almak için pek çok fırsat var. Hepimiz yabancı dil öğrenme ve yurt dışına çıkma yolları konusunu araştırmışızdır. Ancak hayatımızda açacağımız bu yeni sayfaya gelmeden önce neler yapmalıyız?

Eğitim Kurumları Ve Bölümler 

Eğer hali hazırda bir üniversite öğrencisiyseniz ve değişim öğrencisi olarak yurt dışında eğitim almak istiyorsanız, başvurmak istediğiniz okulun ve programın internet sayfasını kontrol ederek verdikleri derslere bakın. Kredilerini kontrol edin ve okuduğunuz okulda aldığınız derslerin transfer edileceğinden emin olun. Eğer yüksek lisans için yurt dışında eğitim almak istiyorsanız hedef programın hangi bölümlerden öğrenci aldığını araştırın. Hedeflediğiniz okulları bu çerçevede belirleyin.

Finans

Eğer yurt dışında eğitim almak için başvurduğunuz programın ücretini siz karşılayamayacaksanız okulun burs olanaklarından faydalanmak isteyebilirsiniz. Gitmek istediğiniz okulun bursluluk sınavı veya burs almak için belli kriterleri olabilir. Bu konuda bilgi almak için hedef okulunuzun uluslararası öğrenci departmanıyla iletişime geçebilirsiniz.

Belgeler/Tarihler Ve Bürokratik İşlemler

Gitmek istediğiniz ülkeye göre vize işlemleri konusunda araştırma yapın. Hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Ne kadar vaktiniz kaldığı konusunda emin olun ve aksiyon almanız gereken son tarihleri birer birer not alın. Bu size düzenli bir takvim sağlayacaktır.

Konaklama

Uluslararası öğrenci departmanı size yurt ve apart konusunda bilgi verebilir. Kalmak istediğiniz bölge ve okulunuz arasındaki mesafeyi, konaklayacağınız bölgenin yapısını araştırın. Bu size vakit kazandıracaktır.

Gelenekler Din Ve Sosyal Kurallar

Yurt dışında eğitim almaya karar verdiğinizde gideceğiniz ülkenin toplumuna karışmış olursunuz. Bu yüzden bu toplumun geleneklerini bilmek size avantaj kazandırır. Uymanız gereken kuralları öğrenmeniz faydanıza olur. Ayrıca bu bölgenin dini hakkında bilgi edinmek size hem farklı bir bakış açısı sağlar hem de bu toplumun hassas noktalarını öğrenmeniz konusunda yardımcı olur.

Sigorta Ve Sağlık

Yurt dışına çıkarken zorunlu sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Ancak bundan daha fazlasını istiyorsanız ülkenizdeki sigorta şirketleriyle görüşüp fiyat ve hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca ülkeden ayrılmadan önce kapsamlı bir muayene ileriki tarihlerde meydana gelebilecek olası olumsuzlukları önleyebilir.

Bagaj

Bu yolculuğun belki de en önemli unsurlarından biri yanınızda ne götürdüğünüzdür. Gideceğiniz bölgenin iklimi hakkında araştırma yapmayı unutmayın. Bu bavul hazırlamak konusunda size fikir verecek. Bavul hazırlarken listeler hayat kurtarır. Bir liste hazırlamayı düşünebilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız hava yolları şirketinin bagaj kurallarını öğrenin, gerekirse fazla bilgi için direkt iletişime geçin. Böylece havaalanında beklenmedik sürprizlerle karşılaşmazsınız. Ve yurt dışında eğitim serüveni daha yolunuzun başında sizi yormaz.

Seyahat

Yurt dışında eğitim alırken bir yandan da seyahat etmeyi düşünüyorsanız kaba taslak bir rota belirleyin. Bu ülkeler arasındaki ulaşımınızın maliyetini hesaplayın. Seyahatinizi yola çıkmadan önce finanse edin. Yurt dışında eğitim almak maliyetli, yorucu ve yıpratıcı görünebilir. Ancak uluslararası öğrenci kabul eden bir okulda eğitim almak hem özgeçmişinizde bulunduğunda size avantaj sağlar hem de kişisel gelişiminiz için mükemmel bir unsurdur. 

Gerekli adımları atarsanız bu uğraştırıcı süreç keyifli anılara dönüşebilir. Planlı olmak her zaman avantajlıdır ancak bazen planın dışına çıkabilirsiniz. Bu sizi korkutmamalı. Yurt dışında eğitim alırken planın dışında olmanın hem öğretici hem de eğlendirici olduğunu göreceksiniz. Bu süreç ile hem kariyer gelişimizi destekleyecek hem de tek başınıza mücadele etmeyi öğreneceksiniz.

Yurt dışında eğitim alabilmeniz için kaçınılmaz olan dil eğitiminizi günlük hayatınızdan işinizden geri kalmadan alabilirsiniz. Kesinlikle yabancı dil eğitimi şart. İstanbul İşletme Enstitüsü'nün düzenlemiş olduğu ücretsiz online eğitimler kapsamında verilen Yabancı Dil Eğitimleri sizin için verimli bir başlangıç olabilir.

Yazar: Burcu Yılmaz

yurt dışında eğitim kariyer eğitim yabancı dil online eğitimler finans seyahat
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.