AnasayfaBlogYabancı Dil Öğrenme ve Yurt Dışına Çıkma Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenme ve Yurt Dışına Çıkma Yolları

22 Mayıs 2019
Yabancı Dil Öğrenme ve Yurt Dışına Çıkma Yolları

Gittikçe küreselleşen dünyamızda ülkeler devamlı iletişim içerisinde, gerek iş dünyasında gerek internetteki bilgilere erişme konusunda başarılı olmak için yabancı dil eğitimleri almak kaçınılmaz hâle geldi. Fakat İngilizce ya da ana diliniz olmayan başka bir dili konuşmak sandığınız kadar zor değil. Bunun için aklınıza gelen gelmeyen bir sürü yol mevcut. Gelin bazılarına beraber göz atalım.

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri Neler?

Yabancı dil öğrenmek için kullanılabilecek birçok farklı teknik var. Bazı insanlar yabancı dili daldırma yoluyla, hedef dilin konuşulduğu bir ülkede yaşayarak öğrenmeyi tercih eder. Diğerleri ise ders alarak veya dil öğrenme yazılımı kullanarak daha planlı yöntemler kullanmayı tercih eder. Kullanılan yöntem ne olursa olsun, öğrenme sürecini kolaylaştırmak için uyulması gereken bazı temel ilkeler vardır.

Yabancı dil öğrenirken yapılması gereken en önemli şeylerden biri, bir çalışma programı oluşturmak ve buna bağlı kalmaktır. Her gün belirli bir zamanı ders çalışmaya ayırmak, düzenli olarak ilerleme kaydedilmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, materyali ilginç ve ilgi çekici hale getirmek de faydalı olacaktır. Örneğin, sadece kelime ezberlemek yerine, bu kelimeleri ana dili İngilizce olan kişilerle karşılıklı konuşarak kullanmayı veya cümleler halinde yazmayı denemek gibi.

Yabancı Dilde Dizi-Film İzleyin

Yabancı dil öğrenmek için yayınlanan alt yazılı içerikleri izlemeyi alışkanlık haline getirin. İngilizce, Almanca, İspanyolca, Yunanca ve Arapça dillerinde çok sayıda dizi ve film mevcut. İsterseniz başlangıç olarak İngilizceyi hem duyarak hem de alt yazısını okuyarak işe başlayabilirsiniz. 
Size dilinizi geliştirmede fayda sağlayabilecek başka siteler de var elbette. Almanca için de özellikle deutschewelle sitesini de tavsiye edebilirim. Oradan dilerseniz başlangıç dilerseniz ileri seviyelerde öğretici diziler, müzikler, videolara erişebilirsiniz. İlk başta zor gelse de BBC, Deutsche Welle, RTL gibi kanalları Tv’den ya da internetten takip edebilirsiniz. İnanın sandığınızdan daha çok faydası dokunacak! Üstelik bu kanallarda farklı dillerde de takip edebilirsiniz.

Pratik Yapın

Pratik yapmak için illa o ülkeye gitmem gerekiyor, diye düşünmeyin. Dil kurslarının kendi oluşturduğu konuşma kurslarına ya da facebook gibi sosyal medyalarda oluşturulan konuşma kulüplerine katılabilirsiniz. Eğer üniversite öğrencisiyseniz AISEC, Avrupa Gönüllü Hizmeti gibi platformlar aracılığıyla yurt dışında staj veya toplum hizmetleri yapmak için yurt dışına çıkabilir veya aynı şekilde ülkemize gelen yabancı öğrencilerle vakit geçirip pratik yapabilirsiniz.

Mobil Uygulamaları Kullanın

Konuşacak yabancı hâlâ bulamıyorum ya da çok yoğunum evden, işten dışarı çıkmaya bile vaktim yok diyorsanız bazı mobil uygulamaları tercih edebilirsiniz. Cambly’de az bir meblağ karşılığında yabancı öğretmenlerle konuşabilir,  Speak’de birden fazla dilde pratik yapma imkânı bulabilir, Airtripp’de gitmek istediğiniz ülkedeki yabancılarla pratik yapabilirsiniz.

Dualingo ile İngilizce başta olmak üzere 10’nun üzerinde dil seçeneği ve kolaydan zora 5 ayrı seviyede konuşma, okuma, dinleme becerilerinizi geliştirebiliyorsunuz. Uygulama aracılığıyla kendi şehrinizdeki kullanıcılarla yapılan konuşma kulüplerine de katılım sağlayabiliyorsunuz. TOEFL, IELTS, GMAT gibi sınavlara hazırlanıyorum diyorsanız da Vocabsushi uygulamasını cep telefonunuza indirip kelime bilginizi arttırabilirsiniz.

O Dilde Düşünmeye Çalışın

Bunu her zaman yapmak zor gelebilir özellikle de o dilin konuşulduğu ortamda sürekli bulunmadığınızda ancak kendinizle baş başa kaldığınız 5 dakikalık arada, metrodayken ya da otobüsteyken düşüncelerinizi başka dilde cümlelere dökmeyi deneyebilirsiniz.

Ayrıca yolda yürürken, toplu taşımada veya evde dinlenirken yabancı şarkılar veya mobil uygulamaların hikâyelerini dinleyebilirsiniz, inanın çok faydası dokunacaktır.

Bol Bol Okuyun

O dili konuşabilmek için şüphesiz kelime dağarcığınızı geliştirmeniz gerekecek. Bunun için seviyenize uygun bir kitap tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Örneğin İngilizce için Oxford ve Cambrige’in başlangıç seviyesinden ileri seviyesine kadar olan kitaplarının faydası dokunacaktır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için var.

Buradan öğrendiğiniz yeni kelimeleri de fihrist oluşturup yazabilir ya da kendinize arkalı önlü birine Türkçesini diğerine diğer dili yazmak üzere kelime kartları oluşturabilirsiniz.

İlgili Eğitim: Sıfırdan İngilizce Kursu (Tüm Seviyeler)

Yurt Dışına Gitmenin Kolay Yolları Neler?

İlk bakışta en pahalı yöntem gibi görünse de aslında yurt dışına gidip yabancı dilinizi geliştirmenizin pek çok yolu vardır. İşte bunlardan bazıları:

  • AU PAIR: Üniversite öğrencisiyseniz yurt dışında misafir olarak kalacağınız ailenin çocuklarıyla ilgilendiğiniz au-pair programı harika bir seçenek olabilir.     

  • WORK AND TRAVEL: Şehrinizdeki yurt dışı eğitim hizmetleri aracı kuruluşuna giderek, pasaport, vize işlemleri, iş bulma vb. konularda rahatlıkla bilgi alabilirsiniz. Hem para kazanacaksınız, hem de seyahat edeceksiniz!

  • Avrupa Gönüllü Hizmeti: Yaptıkları projelere katılarak hem yararlı bir organizasyonda çalışmış olacak hem de harika bir deneyim kazanacaksınız. Üstelik bu organizasyon, gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta ücretlerini kendileri karşılıyor. Bu yüzden paranız cebinizde kalacak. Hatta belli bir cep harçlığı bile veriyorlar. Tek kuralı 17-30 yaş aralığında olmak.

  • Ev Değişim Siteleri: Ben artık yetişkinim daha çok para kazanıyorum ya da evliyim diye düşünüyorsanız ailenizle birlikte ev değişim programlarının yapıldığı homelink.org gibi sitelerden evlerinizi bir süreliğine değiş tokuş edebilir, yurt dışındaki ziyaretinizi ucuza gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar: Irmak Cankul

yabancı dil yabancı dil öğrenmek yabancı dil eğitimleri ingilizce yurt dışına gitme yurt dışında eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
İspanyolca Kursu A2
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
855259
İngilizce A1-A2 Eğitimi, İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir kurstur.
4.7
(424)

İngilizce Eğitimi (A1-A2)

23 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
775239