AnasayfaBlogYLSY Bursu Nedir? Kimler Başvurabilir?
Nedir?

YLSY Bursu Nedir? Kimler Başvurabilir?

13 Nisan 2021
YLSY Bursu Nedir?

1929 yılında TBMM'de kabul edilen 1416 sayılı kanun ile yürürlüğe giren lisansüstü bursluluk programıdır. Program aracılığıyla ülkemizdeki akademik kuruluşların ve kamu kurumlarının yetişmiş insan ihtiyacını karşılanır. Aynı zamanda ülkemizin ihtiyaç duyduğu gelişmiş ülkelerdeki bilim ve teknoloji transferinin gerçekleşmesi de amaçlanır.

Bu bursluluk programı kapsamında yurtdışında belirli ülkelerde ve üniversitelerde öğrencilerin hem yüksek lisans hem de doktora eğitimi almalarına imkan sağlanır. Bursiyerlerin konaklama, seyahat, yaşam giderleri ve eğitim ödemeleri gibi birçok ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanır. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan öğrenciler daha sonra ülkemizdeki çeşitli kurumlarda görevlendirilir.

YLSY Bursu Başvuru Süreci

YLSY bursuna başvuru yapmak için belirli ön koşulları taşımak gerekir. Bu ön koşullar aşağıdaki gibidir.  

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 

  2. En az lisans mezunu olmak, 

  3. Lisans eğitimini en az 2.50 / 65 ortalama ile bitirmek 

  4. 31 yaşından gün almamış olmak (2014 YLSY için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak), 

  5. ALES’ten en az 70 puan almış olmak, 

  6. Yükseköğrenimi veya kamu görevi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak, 

  7. Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya erteletebilecek durumda bulunmak), 

  8. Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya elverişli olmak (Kontenjanlara yerleştirilen adaylardan sağlık kurulu raporu istenir)  

Yukarıda yer alan koşulları sağlayan adaylar her yıl Ağustos- Ekim ayları arasında MEB tarafından yapılan ilana başvurabilirler.

YLSY Bursu Değerlendirme Süreci

Ön koşulları sağlayan adaylar yapmış oldukları başvuru sonrası çeşitli değerlendirmelerden geçer. Öncelikle adayların lisans mezuniyet ortalamasının %20'si ve ALES puanlarının %40'ı alınarak YLSY başvuru puanı elde edilir. Bu YLSY başvuru puanıyla başvurulan kontenjanın 3 katı kadar aday puan sıralamasına göre sözlü sınava katılma hakkı elde eder.

Sözlü sınav söz konusu kontenjanla ilgili akademisyen ve kamu yöneticilerinden oluşan mülakat heyeti tarafından yürütülür. Sözlü sınavda mülakat heyeti tarafından adayların bilgi, birikimi, iletişim becerileri ve temsil yetenekleri değerlendirilir. Sözlü sınav sonrası adayların sahip olduğu YLSY başvuru puanına ek olarak sözlü sınav değerlendirmesinin %40'ı eklenerek YLSY puanı elde edilir. Elde edilen YLSY puanına göre adaylar puan sıralamasına göre başvurdukları kontenjan içerisinde tercih işlemleri yapar. Tercih işlemleri sonucunda uygun programa yerleşen adaylar YLSY bursiyeri olarak ilan edilir.

YLSY Bursu Bursiyerlik Süreci

Bursiyerlik hakkı kazanan adaylar bazı noter ve evrak işlemleri sonucunda resmi bursiyer ilan edilir. Noter işlemleri içerisinde tazminat ve kefalet işlemleri bulunur. Adaylar kefalet şartlarını taşıyan 2 tane kefille birlikte noterde işlemleri gerçekleştirir. Bunun yanı sıra adaylar tam teşekküllü sağlık raporu ve eğitim hayatlarıyla ilgili çeşitli belgeleri içeren evrakları MEB'e teslim eder. Evrak teslim sürecini başarıyla tamamlayan adaylar, 1416 sayılı kanun kapsamında bursiyerlere sunulan tüm hak ve imkanlardan faydalanır. Bursiyerlerin yurtdışı lisansüstü eğitim imkanıyla birlikte yurtiçi ve yurtdışı dil eğitimi alma hakkı da verilir.

Tüm bu hak ve imkanlar kapsamında YLSY bursu ülkemizdeki öğrencilerin hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirebilmelerinde önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bursiyerler Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan maddi ve manevi destekle yurtdışındaki seçkin üniversitelerde eğitim görme fırsatı yakalıyor. Eğitim sonrası ülkemize geri dönen bursiyerler, elde ettikleri önemli pozisyonlarla ülkemizin gelişimine katkı sağlıyor. Tüm bu nedenlerle başvuru şartlarını taşıyan adaylar için burs programı, günümüzde de önem taşıyor.

Burs YLSY YLSY Bursu YLSY Bursu Nedir YLSY Bursu Başvuru Süreci YLSY Bursu Değerlendirme Süreci
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
698225
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat