AnasayfaBlogYeni Bir Trend: Minimalist Pazarlama
Satış - Pazarlama

Yeni Bir Trend: Minimalist Pazarlama

20 Haziran 2019
Yeni Bir Trend: Minimalist Pazarlama

Minimalist pazarlama, minimalizm felsefesini benimseyerek fazlalık yaratan pazarlama uygulamalarından sıyrılıp hedeflenen stratejik kararlardan taviz vermeden uygulamalarını minimum düzeyde tutarak en kısa ve en basit yoldan hedeflerine ulaşma çabasıdır. 

Minimalizm Nedir?

Minimum kelimesinden türeyen minimalizm, temelde bir şey için gerekli olan en az miktar olarak tanımlanmaktadır. Basit, sade ve yalın anlamına gelen minimalizm hayatımızda çokluktan arınmayı benimseyecek bir felsefedir. Minimalizm akımı 1960’lı yıllardan itibaren sanattan, mimariye, müziğe, tekstil ve dekorasyona kadar hayatımızda yer edinmektedir. 

Tüketicilerin aşırı alım yapmanın zararlı olduğuna karar verdiği yeni bir trend olan minimalist pazarlama minimalizm akımını benimsemekte ve bilinçli karar vermeyi yönlendirmektedir. Tüketim toplumunda artık tüketici daha az isteyen ihtiyaçları kadar tüketen ve sadeliğe değer veren bir toplum olarak evrilmeye çalışmaktadır. Özellikle son yıllarda artan ürün sayısı ve tüketim çılgınlığı pazarlamanın stratejilerinde değişikliğe gidilmesini zorunlu kılmakta ve minimalist düşünce yapısının pazarlama süreçlerine entegre edilmesini ön görmektedir.

Minimalist Pazarlama Fonksiyonları Neler?

  • Strateji tarafından yönlendirilmektedir.

  • Minimalist sistemin özünde daha az insan ve daha fazla sistem vardır.

  • Niceliğe önem vermemekte, kaliteye odaklanmaktadır.

  • Sıralı çalışmalardan oluşmaktadır.

  • Raporlara daha az zaman harcamaktadır.

  • En temel yeteneklere ve başarılı görevlere odaklanmaktadır.

Minimalist Pazarlama Stratejileri Neler?

Minimalist pazarlamanın temelini güven ve özgünlük oluşturmalıdır. Minimalist pazarlama stratejisine sahip olmak önemli midir? Net ve anlaşılır mesajlar vermek, şeffaf olmak marka kimliği inşasında ve marka güveni sağlamada önemlidir. Tüketicilere ihtiyaçları olmayan hiçbir şeyi almamayı öğretmeli ve bu düşünceyi destekleyecek politikaları geliştirilmelidir. Temiz ambalaj tasarımları ve basitleştirilmiş yaratıcı konseptler minimalist felsefe ile bütünleştirilmelidir.

Minimalist pazarlamada yaratıcılık için pazarlama stratejinizi ve taktikleri tasarlamaya başlamadan önce hedef kitlenin bu açılarını araştırarak çarpıcı bir biçimde etkinliğinizi arttırabilirsiniz. Örneğin, Iphone tüketicilerde büyük çantalar ya da evrak çantaları taşıma alışkanlığını değiştirmektedir. Adres defteri, kamera, hesap makinesi veya kitap gibi eşyaları tek bir telefona sığdırarak hepsini etkili bir şekilde bir pakette birleştirmektedir. Ürünlerdeki yapılacak olan sadelikler hem tasarrufa hem de tüketicide temiz bir görünüme sahibim hissi yaratacaktır. 

Sade renkler ve yalın bir tipografi kullanılarak okunması kolay fontlarda ürünün tüketici için nasıl faydalı olacağına dair mesajları gayet kesin ve basit bir şekilde iletebilmelidir. Minimalist düşüncenin temelini oluşturan düşünmeden tüketimin hızla aşırı tüketime dönüşmesi sonucunda hayatın fazlalığı içerisinde bireyin özünü kaybetmiş olmasıdır. 

Minimalist Pazarlama Uygulamaları

Bu düşünce pazarlama uygulamaları içinde geçerli olmalıdır. Daha azın daha fazla olacağı düşüncesi pazarlama uygulamaları içinde anlamlandırılmalıdır. Minimalist tüketimi destekleyecek ürünlerin üretimi ve anlamlı marka hikayeleri oluşturmak gerekmektedir. 
Minimalist pazarlama yaratıcı ve tutarlı stratejiler oluşturularak işletme kaynaklarını verimli kullanmalıdır. Minimalizm, en modern markalaşma trendlerinden biridir ve temiz tasarıma yoğun olarak odaklanarak muhteşem ve sezgisel bir marka yaratabilmektedir.

Minimalist Pazarlama Ne Değildir?

Minimalist pazarlama yenilik ve teknoloji karşıtlığı olarak algılanmamalıdır. Sorgulamadan tüketmeyi körükleyen işletmelerin düşünce yapısının aksine kaynakları daha verimli kullanmayı ve ihtiyaç olanın tüketilmesini teşvik eden stratejilere sahip olmaktır. 
Minimalist pazarlama ekonomiye zarar vermez aksine ekonomik sürdürülebilirliğe katkısı olacaktır. Ekonomik durgunluktan ve artan borçlar gibi nedenlerle daha az/daha fazla felsefesinin benimsenmesi yanlıştır. Bu düşünce yapısı zorunluluktan çok tercih meselesidir. Bu tür sorunları düzeltmek için bir yöntem değildir. Bir hayat felsefesidir. 

Minimalist çalışmalarda işletmeler sadece minimalizmi sadelik olarak algılamamalıdır. Örneğin, bir web sitesinin tamamı beyaz renk olmamalıdır. Fotoğraflanacak ürünü anlamsız olarak çekmek, tasarımda tüketiciyi rahatlatmak için gereksiz ve ürünle alakasız sadelikler yanlış olacaktır. Bu stratejiler yerine temiz, net faaliyetler içerisinde anlamlı tasarımlar ve net amaçların bir kombinasyonu oluşturulmalıdır. Pazarlama konusu ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler almanız mümkün. Satış ve Pazarlama Teknikleri Eğitimi sizin için biçilmiş bir kaftan.

Yazar: Özlem Yalav

minimalist pazarlama pazarlama minimalizm minimalist teknoloji online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
20069
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
13059