Close
Mobil Menu Bars

Yaşam Becerisi İçin İş Hayatının Önemi

21 Haziran 2019, 1360 defa okundu.
Yaşam Becerisi İçin İş Hayatının Önemi
iş hayatı, eğitim, öğretim, maslow, gelecek, online eğitimler, yaşam,

İnsan hayatının önemli bir kısmı eğitimle geçiriyor. Genelde eğitim sürecinin sonunda iş hayatı başlıyor. Bu süreçte bilgi ve yeteneklerimizi yeterince geliştirilebiliyor muyuz? 

Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi 

İnsan, aile, emek, üretim, refah kavramları yüzyıllardır farklı düşüncelerin konusu oldu. Diğer yandan gelişme, kalkınma ve son zamanlarda sürdürülebilirlik ve gelecekçilik kavramları da sık sık tartışılıyor. İş hayatı ile Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidini bağdaştırabilmek mümkün. 

Bireyin öncelikli olarak en temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir işe sahip olmak istemesi son derece doğal. İş hayatı bireyin bir yere veya topluluğa aidiyet duygusunu besleyebilir. Aynı zamanda iş hayatı kişinin kazandığı başarı ve itibar ile birlikte kariyerinde üst basamaklara çıkmasını sağlayabilir. 

İş Hayatı Ve Özel Hayat

İş hayatı denince akla farklı bir yaşam biçimi mi geliyor? İş hayatı etik ilkeler, sorumluluk duygusu, görev bilinci, saygı, hak sahibi olmak, hak vermek ve paylaşmak gibi kavramlara özel hayattan farklı anlamlar yükleyebilir mi? Birey işte ya da evde farklı kimliklere bürünür mü? Bireyin iş hayatı ya da özel hayatı farklı iki kişiliğin yansımasına yol açabilir mi?

İşyerinde görevlerini zamanında yerine getiren, saygılı, mutlu bir birey, evinde sorumsuz, saygısız veya mutsuz olabilir mi? Evinde tertipli, sorumluluk sahibi, aile ilişkileri iyi, sorumsuz, tembel veya çalışma arkadaşları ile çatışma halinde olabilir mi? Bu soruların cevabı evet ise, bu durum salt ikiyüzlülük olarak değerlendirilebilir mi? 

Bireyin iş hayatı ile özel yaşamını kesin bir çizgiyle ayırmak oldukça zordur. Bu ayrım zorunluluk mudur?  Başarı bütüncül bir kavramdır. İş hayatında başarılı olmanın formülleri her zaman var. Başarı denge kavramıyla örtüşmekte ve bunun yanı sıra da yetinmemeye bağlı. Bireyin fizyolojik ve manevi ihtiyaçlarını karşılamadan kendi içinde devinimini sağlaması oldukça zor. Özel yaşamında ilkeleri ve kuralları olan birinin işinde ilkesiz ve kuralsız çalışması düşünülebilir mi? Asıl olan mutluluksa birey evinde ya da işinde mutlu olmak için empati ve paylaşım gibi kavramları göz ardı etmemelidir. 

İş Hayatı Sadece Para Kazanmak Mı?

İş hayatı rekabetle anılmaktadır. Evde ya da işte birey farklı rollere bürünse bile asıl olan dayanışma değil mi? Evinde ya da işinde sorunları bir sarmala dönüştürmek yerine çözümün bir parçası olmak ve iş hayatını kolaylaştırmak aslında zor değil. Bireyin bulunduğu ortama göre farklı tepkiler verebilmesi gayet doğaldır. Bununla birlikte sağlam bir kişilik yapısı bireyin hem evinde hem de işinde hedeflerine ulaşmasını sağlar.

Bireyin amacı sadece para kazanmak mı? Maddi açıdan refaha erişmiş bireyin çalışmaması mı gerekir? Gelişmek için maddi refah sosyal refahla bütünleşmeli. Bireyin temel ihtiyaçları tatmin oldukça evrilme başlayabilir. Birey kendini geliştirmenin ve bulunduğu konumdan farklı bir duruma geçmenin yollarını arar dururken kaçınılmaz bir döngünün parçası olur. 

Gelecek İçin Çalışmak

Yaratıcılık, keşif, var olmayana imrenme ve ulaşma hayali bireyi yeni arayışlara yönlendirebilir. Bu noktada birey ateşi bulan ilk insanın heyecanını hissedebilecek mi? Acaba nesnelerin interneti yapay zeka bireyin kendini sanal alemde gerçekleştirmeye çabalaması mı?Yaşadıklarını kabullenip yeni çıkarımlara ulaşmayı kazanımlarını başkalarıyla paylaşarak birlikte gelişmeyi özümseyen bir bireyler farklı çalışmalar yapabilirler.

Birey uzun bir eğitim/öğretim sürecinin sonunda edindiği bilgileri insanlığın geleceği için kazanımlar elde etmek amacıyla kullanması da mümkün. Sadece kendimizden sorumlu değiliz. Evrenin bir parçası olduğumuza göre sorumluluğumuz çok büyük. Hepimiz yaşadığımız anda geleceğe de iz bırakıyoruz. Gerek iş gerekse özel yaşantımızı yapılandırırken asıl olan bıraktığımız izin tüketici ya da yok edici değil yapıcı ve yaratıcı olması.

Eğitim Şart

İş hayatında çok yönlü olabilmek gerekir. Bu da sahip olduğunuz ilgi alanlarıyla ilgili eğitimler almak ve diğer ilgi alanlarınızla hayattan zevk alarak çalışmak demek. Aynı zamanda ruhunuzun doyması ve yaptığınız işten hiç sıkılmamak demek. İstanbul İşletme Enstitüsü iş hayatı üzerine online eğitimler veriyor. Katılımcı olarak ücretsiz İş Hayatı Eğitimleri almanız mümkün.

Yazar: Demet Ağaoğlu

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!