AnasayfaBlogYaratıcı Liderlik Nedir?
Liderlik

Yaratıcı Liderlik Nedir?

05 Temmuz 2018
Yaratıcı Liderlik Nedir?

Yaratıcılığı nasıl düşünmeliyiz? Konu yaratıcılık olduğunda aklımızda genellikle bir sanatçının tavrına ve kişiliğine sahip insanlar ya da sıra dışı fikirleri olan özgün kişiler canlanır. Yani toplumdan ve organize yapılardan sıyrılmış, anlamlı bir iletişimden uzak kişiler. Oysa yaratıcılık her zaman böyle şatafatlı biçimlerde ortaya çıkmaz ve çoğunlukla mükemmel bir liderlik vasfıdır.

Yaratma Gücü Nedir?

Yaratma gücü hemen her durumda hayal gücü ile ilişkilidir. Şahıs, karşılaştığı durumu gözlemler, anlar; ona farklı bir perspektif ile yaklaşır ve bu durumdan başkalarının çıkaramayacağı sonuçlar çıkarmayı başarır. Yenilikten çekinmez hatta yeni deneyimler peşinde koşmayı arzular. Bu karakterdeki insanlar karşılarına çıkan engeller karşısında yılmazlar ve risk almayı severler. Tüm bu sayılanlar esasen bir liderin sahip olması gereken nitelikleri de kapsar.

Belirgin Liderlik Özellikleri

Uzun yıllardan beri liderlik kavramı ile ilgili pek çok araştırma yapılmış, pek çok teori geliştirilmiştir. Bunlara bakılarak lider kişinin sahip olduğu özellikler şöyle özetlenebilir;

  • Liderler takım ruhuna inanır; genel başarıyı bireysel başarının önüne koyarlar.

  • Sert bir karar alıcıdan ziyade bütünün bir parçasıdırlar, sürece tam anlamıyla dahil olurlar.

  • Zayıflıklarının esiri olmazlar. Gelişime her daim açıktırlar.

  • Olay ve durumları farklı bir bakış açısıyla kavrar, farklılıkları benimserler.

  • Etkileyicidirler, sosyal becerileri güçlüdür, insanlara değer verirler.

  • Herkes için anlamlı bir hedef ve vizyon oluşturmayı bilirler.

Bu özelliklerin hepsinin şu ya da bu şekilde sonradan öğrenilebilir ve geliştirilebilir olduğu açık. Öz farkındalık ve özgüven sahibi birisi kendini inşa etmeye kararlı olduğu vakit yukarıda sayılanlar, elde edilebilir becerilerdir. Fakat yine de tüm bunlar bir şahsı bir lider, daha doğrusu iyi bir lider yapmak için yeterli midir?

Liderleri diğerlerinden ayıran özellik nedir?

Liderlik karakterine sahip insanları diğerlerinden ayıran en önemli hususlardan birisi onların değişim kavramıyla aralarındaki ilişkidir. Liderler değişimi ve değişimin getireceklerini kolayca anlama becerisine sahiptirler. Değişimi önceden sezerler, onu en iyi şekilde karşılarlar ve ona yön verirler. Korkusuzdurlar. Bunların da ötesinde liderlik, değişimi çağırma cesareti ve onu yaratma kudretidir. Bu da ancak yaratıcı bir tavrın eseri olabilir.

Günümüz İş Dünyasında Liderlik

Başarılı kişiler, kolları sıvayıp arzu ettikleri ortamı arayan, bulamayınca da yaratan kişilerdir” diyor Bernard Shaw. Günümüz dünyası değişkenler ve belirsizlikler ile sarılmıştır. İş çevresi sürekli olarak değişmekte ve örgütleri her yeni duruma adapte olmaya itmektedir. Böyle bir dünyada çalışanlar da tıpkı şirketler gibi kendi potansiyellerini görmek ve arttırmak, her yeni günün şartlarıyla uyumlu davranışlar sergilemeyi öğrenmek mecburiyetinde. Örgütler de bu duruma paralel olarak geleneksel ve kurallara bağlı bir yönetici modelinden ziyade liderler ile çalışmayı istemekteler.

Aranan Lider Olmak

Kendi çevresini sanki bir oyun alanıymış gibi algılayan, rüzgarı arkasına alan değil ama rüzgarı dilediği gibi şekillendiren insanlar liderlik ihtiyacı olan örgütlerin tam da aradığı kişiler olmak durumundalar. Bahsi geçen iş dinamikleri içinde yaratıcı liderlik kişiliğine sahip kişiler, sıradan yöneticilerin aksine ezber metotları kullanarak zorlama bir uyum yaratmaya yanaşmazlar. Bunun yerine birlikte çalıştıkları insanların aradıkları güç ve enerjiyi kendi içlerinde bulmasına önayak olurlar. İlham yaratırlar, günümüz iş dünyasının ihtiyaç duyduğu şey de tam olarak bu ilhamdır.

Yaratıcılığınızı Yönlendirin

Yazmayan bir yazar film çekmeyen bir yönetmen misiniz? Sahip olduğunuz yeteneklerin ve kişiliğin gerçeklikteki yeri konusunda şüpheleriniz olabilir. Öyleyse yeni bir alanda kendinizi test etmekten korkmayın. Kendinize ilham olun liderlik eğitimi alın. Liderlik becerisi eğitim gerektirir. Yaratıcı kişiliğiniz size gerçekçi bir kariyer kazandırabilir.

Liderlik eğitimi nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsünden ücretsiz online eğitimler alabilir ve sonunda sertifika sahibi olabilirsiniz. Liderlik ve İşletme Yöneticiliği Eğitimi ve Liderlik Eğitimi/Postmodern Liderlik gibi eğitimlerin size büyük faydası olacaktır.

Yazan: Togay Gümüşoğlu

işi liderlik eğitimiliderlikonline eğitimler yaratıcı yaratıcılık yönetici
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.