AnasayfaBlogYalın Yaşam Detoksu: Minimalizm
Nedir?

Yalın Yaşam Detoksu: Minimalizm

09 Ocak 2021
Yalın Yaşam Detoksu: Minimalizm

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi, alım gücünün yükselmesi, kalabalıklaşmanın, stresli yaşamın verdiği zihin karmaşıklığıyla hayatımıza giren bu olgulardan kurtulamayacağımızı düşünürüz.

Okurken dahi motivasyonumuzu düşüren, yaşam standartlarımızı bozan bu duygusal yüklerden arınabilmenin, basit ve daha az eşya ile daha çok mutluluğu yakalayabilmenin aslında bir yaşam felsefesi bulunuyor: Minimalizm.

İlk olarak 1960’lı yıllarda bir sanat akımı olarak ortaya çıkan Minimalizm felsefesi, günümüzde birçok alanda uygulanabiliyor. Yaşamımızdaki fazla parçalardan kurtularak, bizi yoran düşüncelerden uzaklaşarak, daha yalın bir yaşam sürebilmeyi benimsiyor. Yani aslında sadece maddesel değil, duygusal yüklerden de kurtulmayı sağlıyor. Minimalizm felsefesi geçmişte sadece tekrarlanan ve simetrik çizgilerden oluşan bir sanat akımıyken, günümüzde bir yaşam felsefesi haline gelerek bizi özgür, mutlu ve sadeleşmiş kılıyor. 

Türkiye’de henüz popüler projeler bulunmasa da, dünyada bu felsefeyi benimseyerek projeleri hayata geçirmiş birçok insan bulunuyor. PROJECT333 (3 ay 33 parça), 10 item closet (10 parça kıyafet), Capsule Wardrobe (Kapsül Gardrop), Monokrom Giyim Akımı gibi projeler minimalist düşünce ışığında sadeleşmemize yardımcı oluyor.

Sadece projelerle değil, Pierre Cardin, Coco Chanel, Calvin Klein gibi dünyaca ünlü tasarımcılar da minimalist yaklaşımları kıyafetlere yansıtarak yalınlık ve nesnelliği ön planda tutuyorlar.

Tüm bunların tek bir amacı bulunuyor. “Less is more / az çoktur” sözünü ilke ediniyor ve fazlalıklardan kurtuluyorsunuz. Diğer bir deyişle, Yalın Yaşam Detoksu ile arınmış oluyorsunuz.

Yalın Yaşam Detoksuna Nasıl ve Nereden Başlamalıyız?

Öncelikle sizi en çok yoran, strese sokan şeylerden uzaklaşıyorsunuz. Bunları belirleyebilmek için en basit şekilde bir kâğıda sahip olduğumuz eşyaları başlıklar halinde yazarak başlayabilirsiniz. Sizlere yardımcı olabilmek adına hazırlamış olduğum listeyi aşağıda paylaşıyorum. Böylece kendi yaşamınızdaki eşyalara uygulayarak kurtulmaya başlayabilirsiniz. 

  • Belki yıllardır aynı noktada duran, hiçbir işe yaramadığı halde evinizde yeri olan bir eşya ile vedalaşmamız kolay olmayabilir. 

  • eşyaya aslında gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, işlevselliği, verimliliği, sürdürülebilirliğini sorgulayarak karar verebilirsiniz. 

  • Kurtulmak istediğiniz eşyaları çöpe atmak yerine, ikinci el mobil uygulamalarda satarak yeni kazançlar elde edebilir veya o eşyaya sizden daha çok ihtiyacı olan birisine verebilirsiniz. Bu yaklaşım, hem daha fazla motive olmanızı sağlar, hem de sadeleşmenin zenginliğini hissettirir. 

Sadece eşyalarınız değil, duygusal yükleriniz de zihninizi oldukça meşgul ediyor. Yanında kendinizi iyi hissettirmeyen, konuşurken size olumsuz bir imaj yaratan arkadaşlarınızı, telefon rehberinizi, sosyal medya takipçi listelerinizi başlıklar halinde belirlemeniz, listelerinizi planlayabilmeniz için iyi bir başlangıç olur.

Başlıkları yazdıkça, hayatınızda hiçbir değeri olmadığı halde bu yüklerin zihninizi ne kadar yorduğunuzu fark edeceksiniz. Daha önce hiç iletişimde bulunmadığınız, sosyal medya hesaplarında takip ettiğiniz, ancak sizi özendiren, lüksü satın alma hırsınızı sürekli olarak harekete geçirip motivasyonunuzu düşüren sayfaların, çektiğiniz fotoğraflarınızın, bilgisayarınızda gittikçe kalabalıklaşan masaüstü klasörlerin aslında zamanla özgürlüğümüzü kısıtlamaya başladığını görüyoruz.

Yalın Yaşam Detoksu Bize Ne Katar?

Yalın yaşam detoksunun deneyimlemenin kattığı değerleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Yoğun, karmaşık ve yorucu bir hayattan uzak, sadeliği tercih edebilirsiniz

  • Yaşam ve sahip olduklarınız için şükredebilir, olumsuz durumlara daha iyi niyetli yaklaşabilirsiniz.

  • “Buna ihtiyacım var mı?” ilkesini benimseyebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olana odaklanabilir, gereksiz harcamalardan kaçınabilirsiniz.

  • İlişkilerinizi gözden geçirebilir, geçmişteki kırgınlıkları unutarak, anda kalmayı ve mutlu olabilmeyi ilke edinebilirsiniz.

Tüm bunları yapabilmek için harekete geçip, deneyimlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Kiyosaki “Başlamak için doğru şeyin olmasını bekleyen biriyseniz, uzun süre bekleyebilirsiniz.” diyor. Ertelediğimiz şeylerin yaşamımızı ne kadar etkilediğini bizlere anlatıyor. Tüm bu arınmalar aylarınızı, hatta yıllarınızı alabilir. Çünkü minimalizmin yolu, yaşamımıza dâhil olan ve bize iyi gelmeyen her şeyden arınmanızdan geçiyor. Arındıkça özgürleşiyor, sadeleştikçe yaşamınızı güzelleştiriyorsunuz.

Minimalizm minimalizm nedir yalın yaşam detoksu yalın yaşam detoksuna nasıl başlamalıyız yalın yaşam sadelik
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Toyota ve Yalın Üretim Nedir?
Üretim Yönetimi

Toyota ve Yalın Üretim Nedir?

15 Eylül 2020
Minimalizm Nedir? Minimalist Ne Demek?
Kişisel Gelişim

Minimalizm Nedir? Minimalist Ne Demek?

11 Aralık 2019
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
16089
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105