Close
Mobil Menu Bars

Verimli Ders Nasıl Çalışılır?

16 Mayıs 2020, 1900 defa okundu.
Verimli Ders Nasıl Çalışılır?
verimli ders çalışma, verimlilik, zihin haritası yöntemi, motivasyon, çalışma programı

Eğitim hayatımızın hangi evresinde olursak olalım zorunlu ya da isteğe bağlı olsun, ders çalışmak durumundayız. Öğrencilik döneminde genellikle sınavlar dolayısıyla ders çalışılıyor ve bu bir zorunluluk olarak görülüyor. Oysaki zamanında ders çalışmak, ileriye dönük kendimize yatırım yapmanın da bir yolunu oluşturuyor. Bu sebeple ders çalışma etkinliği, sağladığı kazanımlar nedeniyle herkes tarafından tasdik edilen bir mesele. Böylesine önem arz eden bir konuyu da daha verimli hâle getirmenin yolları, eğitim alanında tartışılagelen bir durumu meydana getiriyor.

Ders çalışma etkinliğini, verimli hâle getirmenin yolları eğitimciler ve öğrenciler tarafından çeşitli yöntemlerle deneniyor. Eğitim sistemi içinde verimli ders çalışma yöntemlerine yönelik pek çok alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Bu alternatiflerin çeşitliğine rağmen her öğrencinin farklı niteliklere ve kapasiteye sahip olduğunu düşünecek olursak verimli ders çalışma öncelikle kişinin çözümüne kalacak bir konudur.

Tabii ki her konuda olduğu gibi tavsiyeler ve yöntemler kişiyi harekete geçirebilir ve işe de yarabilir. Fakat unutmamamız gereken bir şey var ki  harekete geçtiğimiz kadar, hareketi sürdürebilmek de önemlidir. İşte bu noktada ders çalışma hareketini uzun süre yürütecek olan şey, kişinin çözümü olacaktır. Verimliliği sağlamaya yönelik her adım aynı sonucu veremeyebilir. Ders çalışmak için de kendinize uygun bir verimlilik anlayışı geliştirmelisiniz. Yazımızda da buna uygun olarak verimli ders çalışmanın yöntemlerini, kendinize uyarlayabileceğiniz şekilde aktaracağız. 

verimli ders çalışma, verimlilik, zihin haritası yöntemi, motivasyon, çalışma programı

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Öğrencilikte ortak olan bir sorun var ki masanın başına geçip ders çalışma isteği ve motivasyonu bir türlü gelmek bilmez. Bunun birçok iç ve dış sebebi olmasına rağmen genelimizde ders çalışmanın zorunlu olduğu algısı vardır. Bu algı sebebiyle isteğimiz dışında bir şey yapmak, ekstra bir çabayı gerektiriyor. Kendimizi farklı yöntemler ve tavsiyelerle besleyerek çaba göstersek de ders çalışma rutuni kolay kolay kazanılmıyor.

Eğitim hayatının önemli bir parçası hâline gelen ve bir zorunluluk atfedilen ders çalışma, zaman zaman kişide stres kaynağı da olabiliyor. Özellikle sınavlara hazırlanan öğrencilerde ders çalışma zorunluluğu ve ders çalışmamanın yarattığı huzursuzluk, stresi kolayca çağırabiliyor.

Böyle bir durumda, öğrencilerin ve eğitimcilerin stres yönetimi kavramıyla tanışmaları ve verimli bir ders rutininin ana odağında kişinin duygu durumunun etkili olduğunu bilmeleri gerekir. Bu yüzden verimli ders çalışma etkinliği, her zaman genellemeye tabi tutulmaz. Her öğrencinin farklı bir ders çalışma rutini ve değişebilen duygu durumu vardır. Yine de teknikleri ve tavsiyeleri size en doğru gelecek şekilde uyarlayabildiğinizde, verimli ve ilgi çekici bir ders çalışma başlangıcını yakalayabilirsiniz. 

Bakış Açısı Belirleyin

Verimli bir ders çalışması için mevcut durumunuzu gözden geçirmeniz önemlidir. Bakış açısı denilen şey, çalışma yönteminizin ne olduğunu kendinizin keşfetmenizdir. Örneğin, hangi çalışma ortamının size iyi geldiğini düşünmeniz, hangi durumlarda çalışmaya elverişli olduğunuzu bulmak, verimli bir sürece giden yolu açacaktır. Ders çalışma yöntemleri size sıkıcı ve faydasız görünüyorsa kendi nihai hedefiniz doğrultusunda bir çalışma disiplini oluşturun.

Dakikalara bölerek çalışma, uzun ara vererek çalışma, kütüphanede çalışma, ekip hâlinde çalışma, balkonda çalışma gibi sizin açınızdan keyifli hâle getirebileceğiniz bir verimlilik yaratabilirsiniz. Unutmayın ki sizin için keyif vermeyen bir durum ve yöntem, verimliliğin önündeki engellerden biridir. Bu yüzden ilginizi süreç içinde tatmin edecek bir bakış açınızı keşfetmeye koyulun.

 verimli ders çalışma, verimlilik, zihin haritası yöntemi, motivasyon, çalışma programı

Zihin Haritası Yöntemini Kullanın

En etkili ve keyifli çalışma yöntemlerinden biri zihin haritası yöntemidir. Zihin haritası yöntemi, içerdiği işlevsellik ve kolaylık sayesinde eğitimciler tarafından önerilmekte. Bu yöntem, bir kağıdın yatay şekilde kullanılmasıyla uygulanır. Çalışacağınız ders kapsamında ana başlığınızı ya da konunuzu kağıdın ortasına yazıp buradan türeyecek ana dallar bularak konunun derinliğine inebilirsiniz.

Konunuzu daha da anlamlandırmak ve eğlenceli hâle getirmek için renkli kalemler ve çizeceğiniz basit resimleri kullanabilirsiniz. Basit çizimler, hem çalışırken keyiflenmenizi hem de çalıştığınız konunun çağrışım yaparak belleğinizde daha kalıcı olmasını sağlar. Biliyoruz ki görseller, yazılardan daha kolay hatırlanıyor ve çağrışım yapmayı da kolaylaştırıyor. 

Ders Çalışmanızın Nihai Amacını Bulun

Verimli bir çalışma için belki de en önemli koşul, hedef odaklı olmaktır. Özellikle sınav döneminde hedefsiz ve bundan kaynaklı motivasyon olmadan çalışmak, süreci hayli zorlaştırmaktadır. Her ne kadar sınavları kazanmak ve başarılı olmak bir hedef gibi görünse de sizin taşıdığınızın asıl hedefin ne olduğunun keşfi, nihai motivasyon kaynağınız olacaktır. Neden sınavlarda başarılı olmak istiyorsunuz ve bunun sonucu sizde nasıl bir etki yaratacak, bu gibi sorularla hedefinizi bulabilir ya da yaratabilirsiniz. Motivasyon sağlamak için ilk önce hedefinizin olumlu sonucunu düşünebilir ve kendinizi çalışma masasına oturmaya ikna edebilirsiniz.

Bir Rehber Edinin

Sizin için en verimli ve doğru çalışmayı kendinizin bulması beklense de kendinize yetmeyeceğiniz durumlarda bir rehber edinebilirsiniz. Özellikle motivasyonu keşfetmek için kendiniz dışında bir ses duymak, size iyi gelebilir ve harekete geçmenize yardımcı olabilir. Sizinle aynı hedefi paylaşmış ve başarılı olmuş kişilerin; videolarına, hikâyelerine, sözlerine bakmak, sizi çalışmak için teşvik edebilir. Sözlerin etkisi hem olumlu hem de olumsuz birçok durumu doğurabiliyor. Buradan hareketle kendinizi harekete geçiremeyecek durumdaysanız hedeflerini gerçekleştirmiş kişilerin konuşmaları ve sözleri, size katkı sunacaktır.

 verimli ders çalışma, verimlilik, zihin haritası yöntemi, motivasyon, çalışma programı

Verimli Ders Çalışmanın Önündeki Engeller

Verimli bir dersin önünde kişinin yaşadığı iç ve dış sebeplere bağlı pek çok engel bulunabilir. Genel açıdan bakacak olursak ise motivasyonsuzluk ve odaklanamama sorunları, verimliliği engelleyen unsurlar oluyor. Kendi hedefiniz ölçüsünde verimlilik ilkesine uygun olacak bir program ile ders çalışma etkinliğini başlatabilirsiniz.

Genel olarak çalışmanızın önündeki engelleri keşfederek onları etkisiz hâle getirecek bir yöntem bulabilirsiniz. Aşağıda sıralanmış verimli ders çalışma rutinini etkileyen engellerin hangilerinin sizde olduğunu bularak buna karşı bir çalışma düzeni oluşturmaya başlayabilirsiniz. Doğru çalışma programı ile verimliliğinizin gittikçe artacağını da görebilirsiniz. Yapmanız gereken şey, bir zorunluluk dahi olsa verimli ders çalışmayı, kendi açınızdan keşfetmenizdir. 

  • Odaklanamama- Konsantrasyon Kaybı
  • Hedefsiz Çalışma
  • Motivasyon Kaynağını Bulamama
  • Yoğun Stres ve Ağır Sorumluluk Duygusu
  • Çalışılan Derse Karşı İlgisizlik 
  • Tek Bir Duyu Aracılığıyla Ders Çalışma
  • Ders Materyallerinin Mevcut Olmaması- Uygun Olmaması
  • Çalışmaya Nereden Başlayacağını Bilememe
  • Çalışma Ortamını Yaratamama
  • Yanlış Programı Uygulama

Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir?

Verimli ders çalışma için öncelikle çalışma rutinine yönelik bir bakış açısı oluşturmalısınız. En etkili ders çalışma yöntemlerinden biri olarak zihin haritası yolunu da kullanabilirsiniz. Motivasyon sağlamak amacıyla nihai başarı hedefinizi keşfedebilir ve süreç içinde hedefinizi gerçekleştiren kişilerin sözlerine de ilgi gösterebilirsiniz.

Zihin Haritası Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Yatay tutulan bir kağıdın ortasına ana konu yazılır ve bu konudan farklı dallar* konular çıkartılır. Merkezden hareketle birçok konu dalı, çağrışım etkisi yapar ve ana konuya bağlanır. Konuyu daha eğlenceli ve bellekte kalıcı hâle getirmek için konunun çağrıştırdığı unsurları, çizmek önerilir. 

Verimliliğin önündeki engeller nelerdir?

Genel olarak hedefsiz çalışma, motivasyonsuzluk, ders programı geliştirememe, derse olan ilgisizlik, çalışılan ortamın uygun olmaması gibi nedenler vardır. Her öğrencinin farklı bir yaşantısı olduğundan, iç ve dış sebeplere dayalı pek çok engeli sayabiliriz. Ders çalışmanın önündeki engellerin tespiti, doğru bir program geliştirmenize yardımcı olur. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!