AnasayfaBlogTuruncu Renk ve Anlamı
Nedir?

Turuncu Renk ve Anlamı

29 Kasım 2020
Turuncu Renk ve Anlamı

Renklerin hayatımızdaki yeri, biz fark etmesek de oldukça büyüktür. Bunu genelde geri plana atarız, önemsemeyiz. Aslında psikolojimizin üstlerde ya da altlarda olmasının nedenlerinden biridir. Genellikle sevdiğimiz renkler psikolojimizi etkileyen ve bizi ele veren renklerdir. Dışarıdan bir kişi bizi tanımak için kişilik analizimizi, seçtiğimiz renklerden kolayca çıkarabilir. Giyimimizde, makyajımızda, odamızdaki seçtiğimiz renklerde ya da evimizin genelinde… Tabi ki her zaman renklerin anlamlarına göre giyinmeyiz, ev dekore etmeyiz ya da herhangi bir şeyde tercih etmeyiz. Ama yoğunlukla olan veya yaşanılan durumlar için bu tip psikolojik etkenlerden etkilenmek mümkündür. 

Daha önceki yazılarımda kırmızı renk ve anlamından bahsetmiştim. Üzerimizde ne gibi etkiler bırakıyor, nelere sebep oluyor, hangi alanlarda kullanımı tercih ediliyor gibi detayları birlikte inceledik. Bu günkü yazımızda da turuncu rengin üzerimizde bıraktığı etkilerle birlikte ne anlamlara geliyormuş, yine birlikte inceleyelim. Umarım sizlerde keyif alırsınız. 

Turuncu renk, çok ama çok keyifli bir renktir. Olumsuzluğa pek yer yoktur. Dışa dönük olmayı ve dinamik olmayı sever. İç açıcı bir renktir. Mutluluk verir, heyecanlı ve dinamiktir. Genelde çarpıcı olmayı sevenlerin ilk tercihidir. Gösteriş ve şatafatın rengidir. Tabi şimdi “gösterişin rengi kırmızıdır” diye geçebilir aklınızdan. Evet, doğruluk payı var ama, turuncu rengi de kırmız rengin bir tonudur ve gösteriş konusunda kırmızı kadar rahatsız etmeden ortamda dikkatleri üzerine çekecek kadar kuvvetlidir.

Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlıdır, cesaret ve güven vericidir. Turuncu renkli ortamlarda kendimizi daha neşeli ve canlı hissederiz. Daha sohbete eğimli oluruz. Böylece zihnimiz harekete geçer ve turuncu rengin enerjisiyle daha motive işimize odaklanırız. Yani işin özü hayatımızın küçük bir yerinde bile olsa turuncu rengini kullanmak bize iyi gelecektir. Peki nasıl ortamlarda kullanılmalıdır? Bize ne gibi duygular hissettirir? Kısaca bahsettikten sonra, detaylı olarak bir inceleme yapalım.

Turuncu Rengin Anlamı

Turuncu rengi genellikle çocuk odalarında, mutfak ve yemek odalarında kullanıma uygun bir renktir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bizi daha mutlu ve canlı hissettirdiği için çalışma odalarında kullanılması, motivasyonu sağlamak adına doğru bir tercih olur. Okullarda, anaokulları ve kreşlerde, hastanelerin çocuk bölümlerinde genellikle turuncu renk kullanıldığını görürüz. 

Renkler, meslek seçimlerinde de etkilidir. Turuncu rengi seven kişiler genellikle daha dışa dönük, daha neşeli, daha pozitif düşünebilirler. Oldukça sosyal insanlardır. Güven vericidir. Sosyal yönlerinin kuvvetli olması ile birlikte, iş hayatlarında daha çok insanlarla alakalı meslekleri tercih edebilirler. Bazı durumlarda gösterişe yatkın oluşları, onları sürekli haklı olma ve üstün gelme isteğine maruz bırakabilir. Bu durumda daha dikkatli olmalı ve negatif bir olayı pozitife çevirmek, kişinin mutlak zekasına kalmış olacaktır. Turuncu renk seven kişiler risk almayı severler ve rekabetçidirler. Çoğunlukla ticaret, Müşteri İlişkileri, Müşteri Temsilcisi, Hemşire, Öğretmen, Reklamcı ya da pazarlamacı gibi insanlarla iletişimi yoğun olan meslekleri seçebilirler. 

Sağlık konusunda ise turuncu renk iştah açıcıdır. Ne de olsa kırmızı rengin bir tonudur. Ama, merak etmeyin! Kırmızı renk kadar yüksek dozda etkili değildir. Genellikle mutfaklarda ve yemek odalarında turuncu renk yoğun olarak kullanılabilir. Böylece keyif veren uzun sofra muhabbetlerinden kendinizi kolay alamayabilirsiniz. Yemek paketlerinde de yine aynı şekilde turuncu renk tercih edilir. Daha hafif, doyurucu, sindirimi daha kolay ve enerji dolu yiyecekler üzerinde, dikkat ettiyseniz, turuncu rengi kullanılır. Yine aynı mantıktaki restoranlar da turuncu rengini mekan tasarımlarında kullanırlar. Böylece hem iştah kabartıcı hem de uzun oturmayı sağlayan hoş sohbetlerle dolu bir ortam sağlanmış olunur. 

Turuncu Renk Neler Hissettirir?

Turuncu renk, kişilikler üzerinde de bir takım yansımalar oluşturur. Turuncu renk seven kişiler yeni fikirlere açık olmayı severler. Daha çok ruhu serbest bırakma taraftarıdırlar ve özgürlük düşkünüdürler. Kendilerine öz saygıları yüksektir. Bununla birlikte başkalarına da saygılı olmayı önemserler. 

Pazarlama ve iletişim anlamında turuncu renk gençlik demektir. 15-18 yaş aralığındaki hedef kitle için tanıtılacak ürünlerde yoğunlukla turuncu renk tercih edilir. Güven verici olması, çok fazla kişi tarafından kullanılmaması, turuncu rengin diğer renklerden daha farklı ve çekici olması gibi faktörler gençlerin bu rengi daha çok tercih etme sebebidir. Yani dostluk ve arkadaşlık turuncu rengin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu da gençlerin bu rengi sevmeleri için oldukça geçerli bir nedendir. 

Turuncu renk yenilenme hissi verir. Fiziksel enerji ile dengemizi tazeler. Günbatımı rengidir. Güneşin renklerindendir. Günün doğuşu ile canlanıp, günbatımı ile tazelenir insan. Bu vakitler arasında ise atmosferimizde turuncu renkleri bulunmaktadır. Yani yeniden doğuşun temsili rengidir. Turuncu rengi maneviyatı arttırır. Paranoya ve depresyon gibi hastalıkların da tedavilerinde kullanılmaktadır. Enerji ile ilgili bir çok materyal, dikkat ettiyseniz turuncu renklidir. Spor alanlarında da kullanılır. Yenilenmek ve ruhsal olarak arınmak için odanızda bir yerde turuncu renkli bir şey bulundurmanız, sizi daha da ısıtacaktır.

Turuncu Rengin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Turuncu rengin sağlık üzerindeki etkilerine gelelim biraz. Yazımızın başından bu yana hep neşeli ve canlandırıcı etkiye sahip olduğundan bahsettik. İşte bu özellik, turuncu renginin iyileştirici etkilerinden en önemlisi. Olumsuz ya da negatif düşüncelere yer vermeyen turuncu rengi, hasta insanları daha hızlı ve kolay iyileşmesine yardımcı olur. Tabi orantılı kullanmak her zaman en iyisi. Turuncu renk sağlığımızı düzeltmede neler mi yapar? 

  • Ciğerleri genişletir. Böylece solunumu arttırır.

  • Raşitizm ve kemik erimesini önler.

  • Tiroit bezlerinin düzenli çalışmasında etkilidir. Sağ ve sol bezlerde bulunan 4 paratiroit bezinin işlevselliğini önlemeye yardım eder. 

  • Şiddetli ve istemsiz sıkışmaları, spazmı önlemeye yardımcıdır. 

  • Kokulara karşı uyarıcıdır. 

  • Krampları rahatlatır. 

  • Kalsiyum emilimine yardımcı olur. 

  • Nabız hızlandırır. 

  • Ruhsal enerjiyi dengede tutmaya yardımcı olur. 

  • Stresi azaltır. Depresif, paranoya ve panik atak gibi hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır.

Turuncu renginde marifetleri bu şekilde. Yaşam alanlarında bir miktarda olsa kullanılmasında faydası olan turuncu renk, genel olarak bu özelliklere sahip ve etkileri de bu şekilde. Renklerin gücüne, anlamına ve etkilerine inanmak, aslında bizi psikolojik olarak iyi hissettirecek, motivasyonumuzu yükseltecek şeylerdir. Hayatımızı olumlu yönde sürdürebilmek için gözle görülür ve direkt etkileri olmasa bile, renklerin hislerimizde ve beyin sağlığımızın düzenli işlemesinde olumlu etkiler sağlayacaktır. Kişisel gelişimimizi olumlu yönde geliştirmesi, bizleri daha başarılı ve daha kendimize güvenen bireyler olarak ayakta tutar. Sizde kendiniz için güçlü bir kişisel gelişim eğitimi programı arıyorsanız IIENSTITU web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. IIENSTITU, ücretsiz online eğitimler vermenin yanı sıra bu eğitimler sonunda, iş hayatınızda da size destek olacak sertifika da sunmaktadır. Ayrıca IIENSTITU Blog yazılarını okuyabilir, keyifli ve bilgi dolu anlar geçirebilirsiniz.

Turuncu renk ve anlamı turuncu turuncu rengin anlamı turuncu renk neler hissettirir
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sarı Renk ve Anlamı
Kişisel Gelişim

Sarı Renk ve Anlamı

10 Aralık 2020
Mavi Renk ve Anlamı
Kişisel Gelişim

Mavi Renk ve Anlamı Nedir?

10 Ekim 2020
Kırmızı Renk ve Anlamı
Nedir?

Kırmızı Renk ve Anlamı

13 Kasım 2020
10 Günde NLP Öğrenmek Mümkün Mü?
Kişisel Gelişim

10 Günde NLP Öğrenmek Mümkün Mü?

13 Aralık 2021
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399