AnasayfaBlogTiyatronun Duayen Oyuncusu: Gazanfer Özcan
Tarihte Bugün

Tiyatronun Duayen Oyuncusu: Gazanfer Özcan

27 Ocak 2021
Tiyatronun Duayen Oyuncusu: Gazanfer Özcan

Türk tiyatrosunun usta ismi Gazanfer Özcan, yarım asrını sanata verdi, ömrünü tiyatroya adadı. 50 yılı aşan sanat yaşamına pek çok unutulmaz eser sığdırdı. Çok sayıda tiyatro oyununda sahnedeydi. Tiyatronun yanı sıra dizilerde ve sinema filmlerinde rol aldı, seslendirmenlik yaptı. Öyle ki film sektörünün yüzde 60’ını seslendirdiğini söylemişti.

Tiyatronun yeri başkaydı; sahnede seyirciyle göz göze gelmenin mutluluğu hayatının en özel anlarıydı. 1998 yılında Devlet Sanatçısı oldu. Bu unvanı Kültür ve Turizm Bakanlığı verdi.

Kuruntu Ailesi dizisindeki Hüsnü Kuruntu rolüyle çok sevildi. Avrupa Yakası’nda oynadığı Tahsin Sütçüoğlu rolü ise yeni neslin usta oyuncuyu tanımasına aracı oldu.

Usta oyuncu Gazanfer Özcan, 90 yıl önce bugün 27 Ocak 1931’de hayata gözlerini açtı. 17 Şubat 2009’da İstanbul’da hayata veda etti. Dostları onu anlatırken samimiyetinden ve neşesinden bahsediyordu. Konuşkandı, zevkle dinleniyordu. Esprileriyle insanları hayrete düşürüyordu. Doğum günü anısına Gazanfer Özcan’ı bir kez daha analım.

Gazanfer Özcan Hayatını Tiyatroya Adadı

27 Ocak 1931’de İstanbul’da doğan oyuncunun tam ismi Saim Gazanfer Özcan. 5 kardeşin ortancası. İlkokulu Cihangir’de ortaokulu Beyoğlu’nda okudu.Ailesindeki tek sanatçı değildi. Amcası Şükrü Bey’de tiyatrocu, Dârülbedâyi’de tiyatro oyuncusu. Özcan’ın ağabeyi Rüstem Bey’de tiyatro sanatçısı. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın kadrosuna girmeyi başarsa da daha 17 yaşında vereme yakalandı ve 1939 yılında hayata veda etti.

Küçüklüğünde polis olmak istiyordu ancak lise yıllarında tiyatroya yöneldi. Gazanfer Özcan, polis olma tutkusundan vazgeçmedi. Polis Okulu’na müracaat etti. 1947'de Ankara’ya gitmesi gerekiyordu ancak gidemedi. Böylece çocukluk tutkusundan vazgeçmek zorunda kaldı.

Vefa Lisesinde öğrenciydi. Lise yılları hayatının dönüm noktası oldu. Bazı sebeplerle okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Bu ayrılış yıl sonu müsamerelerinde rol alma konusunda teşvik etti. Çok çalıştı ve Hisse-i Şayia piyesinde Bircan Efendi rolünü oynadı. Bu rol tiyatroya yönelmesinde kilometre taşı oldu.

1961 yılında Artist Dergisi’ne verdiği röportajda tiyatroyla tanışma serüvenini şöyle anlatıyordu: “Liseyi bitirmeme çeyrek kamıştı ki okuldan ayrıldım. Daha doğrusu ayırdılar. Bu ayrılık sebebi hayatımda dönüm noktası oldu. Sene sonu müsamerelerinde rol elde edebilmek için büyük mücadelelere giriştim. Nihayet piyeste Bircan Efendi rolünü elde edebildim. Çıktık oynadık. Bana bir güven gelmesin mi? Kendi kendime dedim, Oğlum Gazanfer, sen bu yolda bir şeyler yapabilirsin.” O özgüvenle liseyi bitirmeden Eminönü Halk Evi’nin Temsil koluna katıldı. Böylece tiyatro hayatı da başlamıştı.

1955 yılına gelindiğinde hayatında bir dönüm noktası daha yaşandı. Mahallenin Romanı oyunu sahnelenecekti. Oyunda rol alan Reşit Gürzap rahatsızlandı. Rol Gazanfer Özcan’a verildi. 1 saatlik çalışmanın sonunda Gürzap’ın yerine sahneye çıktı. O zamana kadar da pek çok büyük oyunda oynamıştı, kendi ifadesiyle “küçük roller” almıştı.

 

Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu

Eşi Gönül Ülkü ile de 1949 yılında Şehir Tiyatroları’na kayıt yaptırmaya gittiğinde tanıştı. İki iyi arkadaştılar. Başkalarıyla evlendiler ancak evlilikleri mutlu bitmedi. 1962 yılına gelindiğinde iki iyi arkadaş hayatlarını birleştirme karar almıştı. Çift, 47 yıl aynı yastığa baş koydu. 

Şehir Tiyatroları’nda kadrosuz çalışıyordu. Bu sebeple farklı tiyatro topluluklarıyla da sahneye çıktı. Türkiye Turnesi yaptı. 1961 yılına gelindiğinde ise Şehir Tiyatroları’ndan ayrıldı. Gönül Ülkü ile evlilikleri aynı zamanda sanat evliliğiydi. 1962’de Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdu.

Oynadığı tiyatro oyunlarından bazıları;

 • Yeter Artık

 • Sülüman Bacanak

 • Koca Eşşek

 • Aşk Mektubu

 • 5 Milyona Kim Ölmez

 • Nereden Nereye

 • Karım Gene Doğurdu

 • Hanımlar Terzihanesi

 • Maymun Gözünü Açtı

 • Öp Babanın Elini

 • Yağmurdan Kaçarken

 • Oh Olsun

 • Sabır ve Sebat

 • Mektep Arkadaşı

 • Adını Çocuklar Koysun

Hüsnü Kuruntu Çok Sevildi

Kuruntu Ailesi, TRT’de yayınlanan dizilerden. Hüsnü Kuruntu adlı oyun televizyonda yayınlandı. Yayınlananan 3 bölüm çok sevilince dizi yapıldı. Yönetmeni Uğur Erkır’dı. Gazenfer Özcan dizide Hüsnü Kuruntu karakterini oynadı, çok sevildi. Röportajlarında Hüsnü Kuruntu karakterini babasına benzettiğini söylemişti. Tabii karaktere kendinden de bir şeyler katmıştı. Özcan’a göre karaktere kendi katkısı yüzde 30’du.

10 Ekim 1985’te yayına başlayan dizinin ömrü uzun oldu ancak belli dönemlerde ekranda değildi. Toplamda 5 sezon devam eden dizi ara yayından kaldırıldı sonra tekrar geri döndü. Yayınlandığı dönemin sevilen sitcom dizisiydi dizide gazenfer Özcan’a eşi Gönül Ülkü,Adile Naşit, Doğu Erkan, ve Gazanfer Gündüz de eşlik etti. Hüsnü Bey amca ve bizim Kuruntu Ailesi dizleri de Kuruntu Ailesi’nin devamı dizilerdi. Usta Oyuncu, bu dizilerde de oynadı.

Rol aldığı dizlerden bazıları;

 • Kuruntu Ailesi 

 • Hüsnü Bey Amca 

 • Bizim Kuruntu Ailesi 

 • Baba

 • Avrupa Yakası

Yeni Nesil Gazanfer Özcan’ı Avrupa Yakası İle Tanıdı

Avrupa Yakası, halen en çok sevilen komedi dizlerinin ilk sıralarında. Tekrar bölümleri Youtube’dan izleniyor, sosyal medyada gündem oluyor. Avrupa Yakası’nın senaryosunu Gülse Birsel yazdı. Çok sevilen durum komedisinin sevilen karakterlerinden biri de Tahsin Sütçüoğlu’ydu. Bu role hayat veren isim Gazanfer Özcan oldu. 190 bölümlük dizinin tamamında oynadı. Avrupa Yakası Gazanfer Özcan’ın yeni nesil diğer ifadeyle Z kuşağı tarafından tanındığı diziydi. Dizide birbirinden ünlü oyuncular rol aldı. Özcan’ın yanı sıra Gülse Birsel, Ata Demirer, Levent Üzümcü, Engin Günaydın, Yavuz Seçkin de dizide oynayan oyunculardandı.

Sinemadaki ilk rolü İngiliz Kemal Lawrance’a Karşı filmiyle oldu. 1952 yılından 1975 yılına kadar pek çok filmde oynadı. Sinemanın fetret yıllarında ara verdi. 2000’li yıllardan sonra Komser Şekspir, Keloğlan Karaprens'e Karşı ve Beyaz Melek filmlerinde rol aldı. Son oynadığı sinema filmi Beyaz Melek oldu. Hemen her röportajında sinemayı çok sevmediğini dile getiriyordu. Tiyatro onun için başkaydı. Tiyatro sahnesinde seyirciyle göz göze geldiği anda yaşadığı mutluluğun yerini hiçbir şey tutamazdı.

Oyunculuğun yanı sıra seslendirmenlik (selendirme sanatçısı) yaptı. Seslendirmeyi seviyordu. Bu sevgiyi anlatırken insanı yormadığına değiniyordu. Ayrıca kendi sesini dinlemenin de farklı olduğunu söylüyordu. Üç farklı alanda seslendirme yaptı: Dublaj, reklam ve radyo faaliyetleri. Röportajlarında film sektörünün yüzde 60’ını konuştuğunu anlatıyordu.

2009 yılının ilk günlerinde kronik akciğer rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırıldı. 1,5 ay boyunda hastanede tedavi altındaydı. 17 Şubat 2009’da hayatını kaybetti. Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. 

Gazanfer Özcan Kimdir?

Gazanfer Özcan türk tiyatrosunun ustalarından. 27 Ocak 1931’de İstanbul’da doğdu. Sayısız oyun oynadı. Dizilerde ve sinema filmlerinde rol aldı. 50 yılı aşkın sanat yaşamına pek çok unutulmaz eser sığdırdı. 17 Şubat 2009’da hayatını kaybetti. Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. 

Gazanfer Özcan Tiyatroya Nasıl Başladı?

Tiyatroya başlamasında lise yılları dönüm noktası oldu. Vefa Lisesi’nde öğrenciydi. Bazı sebeplerle okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Bu ayrılış yılsonu müsamerelerinde rol alma konusunda teşvik etti. Çok çalıştı ve Hisse-i Şayia piyesinde Bircan Efendi rolünü oynadı. Bu rol tiyatroya yönelmesinde önemliydi. 

Gazanfer Özcan Hangi Dizilerde Oynadı?

Kuruntu Ailesi, Hüsnü Bey Amca, Bizim Kuruntu Ailesi, Baba ve Avrupa Yakası oynadığı dizilerden bazılarıydı. TRT’de yayınlanan Kuruntu Ailesi dizisindeki Hüsnü Kuruntu rolüyle çok sevildi. Avrupa Yakası’nda oynadığı Tahsin Sütçüoğlu rolü ise yeni neslin usta oyuncuyu tanımasına vesile oldu. 

Gazanfer Özcan tiyatronun duayen ismi Gazanfer Özcan usta tiyatrocu Gazanfer Özcan kimdir gönül ülkü-Gazanfer Özcan tiyatrosu
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaratıcı Drama Eğitimi
5
(27)

Yaratıcı Drama Eğitimi

9 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
850209
Oyunculuk Eğitimi
4.9
(12)

Oyunculuk Eğitimi

12 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855209