AnasayfaBlogTeknoloji Eğitimde Gerçekten Faydalı Mı?
Teknoloji

Teknoloji Eğitimde Gerçekten Faydalı Mı?

10 Mayıs 2019
Teknoloji Eğitimde Gerçekten Faydalı Mı?

Teknoloji günden güne bölünüp çoğalarak hayatımıza nüfuz eden bir tür virüs gibi… Sürekli formasyonu değişiyor ve her geçen gün kendine katılanlar ile ilginç hal almaya başlıyor. Aslında işimizi kolaylaştırmaya yaramakla kalmıyor, bizi kendine tutsak ediyor. Sayamayacağımız kadar hayatımızın her alanında var değil mi? En önemlisi, şu anda bu yazıyı yazarken bile parmaklarımın arasında işte, diyorum.

Gelelim okul çağındaki çocuklarımızı veya sonraki nesilleri nasıl etkiliyor, nasıl etkileyecek? Eğitim ile teknolojinin ilişkisi yıllardır tartışılan bir konu. Kara tahtalardan akıllı tahtalara uzanan, eski tip bilgisayarlardan tabletlere geçildiği, bir tıklama ile bilgiye ulaşabilme kolaylığının olduğu, kağıt kalem çizimlerinden üç boyutlu görsellere geçilmesinin yaratıcılığı, alfa kuşağı veya sonrası belki de öğretmen kimdir diye bilemeyeceği ve daha fazlasının olacağı bir serüven bu.

İsteyin veya istemeyin ama hepimiz bir şekilde bu serüvene katılmak durumunda kalıyoruz.

Artık küçük yaşlardan beri bilgisayar, tablet ve cep telefonlarıyla en yakın arkadaş olan çocuklarımız teknoloji ile daha hızlı öğreniyor elbette. Beyinleri o kadar öğrenmeye ve keşfetmeye açtır ki bazen gerekli mi gereksiz mi yoksa doğru mu yanlış mı diye bilmediğimiz bir sürü bilgiyi de farkına varmadan hafızalarına kayıt ediyorlar ve teknoloji ile birlikte bazı sınırlarda ortadan kalkmaya başlıyor. Maalesef her bilginin bu serüvende denetlenebilmesi mümkün olmuyor.

Teknoloji Bize Ne Kattı?

Dünya üzerindeki tüm gelişmeleri anında takip edebilmek önemlidir. Zaman kaybı olmadan her açıdan daha yaratıcı, kendine özgü, yenilikçi, tam donanımlı ve dinamik bir nesil yetiştirmek ise bizler için daha önemlidir. Hem görsel hem işitsel dersler ve eğitimler daha iyi bir algı seviyesine, dikkat çekmeye, kavramların akılda kalıcılığını arttırmaya, adaptasyona ve farklı düşünce tekniklerine yol açar.

Kaçırılan derslerin telafisinin artık daha da kolaylaştığını ve derslerin anlatımı konusunda pratikliğin zirve yaptığını söyleyebiliriz. Uzaktan eğitim veya online eğitimler sayesinde farklı pencerelere açılmak daha kolay ve daha hızlı. Tabii ki şu kısım da çok önemli olsa gerek, teknoloji veya bilgiyi nasıl kullanmak konusunda bilinçli şekilde hareket etmek ve farkına varabilmek.

Diğer yandan ise teknoloji ile eşitsizliğin büyüdüğünü görebiliyoruz ve hissedebiliyoruz. Buna basit ve belki de hepinizin aklına gelebilecek olan şu örneği vermek istiyorum; bazı anne babaların herhangi bir sebepten ötürü çocuklarının istedikleri teknoloji aletlerini onlara sağlayamamaları veya çocukların kendilerini sınıfta göstermek için sürekli bir yarış içerisine girerek hep daha iyisine en yenisine sahip olma arzuları. Geleneksel eğitimin yoğun olduğu zamanlarda en azından herkesi aynı seviyeye getirmek daha mümkün olabiliyordu.

Çocuklara Etkisi Nedir?

Teknoloji ile beraber bazen çocuklarda tembelleşmenin yaygınlaşması, hazıra direkt konma, hareketsiz yaşama doğru adımlar atma, beyin jimnastiğinin fazla yapılmaması veya kendi yeteneğinin farkına varılmasına izin verilememesi kaçınılmaz oluyor maalesef.

Sadece bunlar değil birçok etmen sıralamaya devam edebilirim. Çocukların yalnızlaşmasına, okuma alışkanlıklarının körelmesine, sosyal becerilerinin geri plana atılmasına, uygunsuz içeriklerle karşılaşmalarına ve hatta bazen fazla kullanımdan ötürü sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Teknoloji Yokken Ne Yapıyorduk?

Peki biraz geçmişe doğru yolculuk yapmaya ve hatırlamaya ne dersiniz? Geleneksel eğitimden online eğitime dönüşüm başlamadan öncesine gidelim. Örneğin; bizim zamanımızdaki geleneksel eğitim verildiği yıllara. Bilginin öğretmenlerden alındığı, kitaplardan araştırmaların yapıldığı, klasik sınavların cevaplarını sayfalar dolusu yazıldığı, yabancı derslerin kelimelerini öğrenmek için defalarca yazdığımız satırlar, fizik ve matematik gibi derslerdeki denklemlerin teoremlerin çözümlerinin açıklanmasından tutun da elişi derslerinden, teknik resim çizimlerinden, maketlerin yapıldığı, müzik ve beden eğitimi derslerindeki takım çalışmaları zamanları…

Gayet keyifli bazen de stres içinde kaldığımız, yaratıcılık sınırlarımızı zorladığımız, bilginin önemini ve değerini kavradığımız, sorular ile sürekli birbirimiz ile etkileşimde olduğumuz, tartışmalar yaptığımız, tahtalara çizdiğimiz yazdığımız, öğretmen sesiyle irkildiğimiz, doğru düşündüğümüz yöntemleri veya cevapları olsun sonuna kadar savunduğumuz ve ispatlamaya çalıştığımız, hafızamızı kağıtlara döktüğümüz, deneme sınavlarında yarıştığımız bize birçok değer katan o önemli anlar. 

Gerek okullarda gerek ev hayatında teknoloji imkanlarının nasıl, ne kadar, ne için ve neden kullanıldığı çok önemlidir. Eğitime katkılarının yanında çocuklardan aldığı ve götürdüğü değerleri de baz almak gerekir. Artık teknoloji konusundan kaçmak mümkün değildir, hatta böyle bir düşünce ütopik bir yaşam alanını işaret eder bizlere. Aynı zamanda eğitim programlarında teknoloji kullanımı hususunda en büyük yük öğretmenlerin sırtında olmalıdır. Çünkü donanımlı, uygun, bilinçli, ve yetkin bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.

Anne ve babalara düşen görevleri uzun uzun yazmaya gerek yoktur, diye düşünüyorum, zaten gözetim ve denetleme olmadan kullanılan bir teknoloji ve çocuklar üzerindeki yıkıcı etkilerini hayal etmek istemiyorum. Her zaman teknoloji tarafından destek alabileceğimizi biliyoruz ancak bazen değişiklik yaparak geleneksel yöntemlere de yönelebiliriz diye düşünüyorum. Ünlü İngiliz felsefecisi olan Francis Bacon’ın bir sözü ile noktalamak istiyorum: “Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir. Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil, muhafaza ettiklerimizdir. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil, kafamıza yerleştirdiklerimizdir.”

Teknoloji Bize Ne Kattı?

Hem görsel hem işitsel dersler ve eğitimler daha iyi bir algı seviyesine, dikkat çekmeye, kavramların akılda kalıcılığını arttırmaya, adaptasyona ve farklı düşünce tekniklerine yol açar.

Teknolojinin Çocuklara Etkisi Nedir?

Teknoloji ile beraber bazen çocuklarda tembelleşmenin yaygınlaşması, hazıra direkt konma, hareketsiz yaşama doğru adımlar atma, beyin jimnastiğinin fazla yapılmaması veya kendi yeteneğinin farkına varılmasına izin verilememesi kaçınılmaz oluyor maalesef.

Teknolojinin Eğitimle İlişkisi Nedir?

Gerek okullarda gerek ev hayatında teknoloji imkanlarının nasıl, ne kadar, ne için ve neden kullanıldığı çok önemlidir. Eğitime katkılarının yanında çocuklardan aldığı ve götürdüğü değerleri de baz almak gerekir. 

Yazar: Melike Sezginer

teknoloji eğitim uzaktan eğitim online eğitim geleneksel eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.