AnasayfaBlogStres Yönetimi İçin Etkili İpuçları
Stres Yönetimi

Stres Yönetimi İçin Etkili İpuçları

16 Ekim 2019
Stres Yönetimi İçin Etkili İpuçları

Günlük hayatın getirmiş olduğu sorumluluklar ve modern hayatın zorunlulukları üzerinizde ister istemez yoğun bir stres yaratır. Ve bu stresi yönetemediğinizde zaman içerisinde tüm hayatınıza yansımaya başlar. İş hayatınıza, ailenize ve arkadaşlarınıza.  

Stresi Yönetebilmek

Yaşadığınız olumsuzluklara tahammül sınırınızda ve insanlarla olan iletişiminizde olumsuz etkilere neden olur. Dolayısı ile bütün bunlar içinden çıkılmaz bir hale gelmiş gibi görünerek sizi mutsuzluğa ve zaman içinde depresyona sürükleyebilir. Ancak stresi yönetmede zorlandığımızda bize yardımcı olabilecek yöntemler mevcut. 

4 Saniye Kuralı

Aslında bu bir nefes egzersizi. Nefes aldığımızda oksijenin tüm vücudumuzda gezinmesinde yardımcı oluyor. Aynı zamanda sakinleşmeye de birebir ve uygulaması çok kolay olduğundan her yerde rahatlıkla yapabilirsiniz. Yalnızca nefes alın 4 saniye, tutun 4 saniye ve nefes verin 4 saniye. Bu kolay, her zaman her yerde uygulanabilir ve aynı zamanda etkili bir yöntem.

Hobi Edinmek

Her insanın yapmaktan hoşlandığı aktiviteler vardır. Fakat gün içerisinde yoğunluktan veya başka sebeplerden erteleyebiliyoruz ve hatta onlara hiç zaman gelmeyebiliyor. Hiçbir şeye zaman kalmamasından yakınarak herkesin ertelediği o ufak mutluluk anları, aslında stresi yönetmeye yardımcı noktalar olabilir. Tiyatro, sinema, konser, çeşitli kurslar ve daha birçok aktivite sizi içinizi kemiren o kötü duygulardan arındırma konusunda etkili olabilir. En iyisi bu planları ertelememek ve bir an önce uygulamaya geçirmek.

Hareket Edin Sabit Kalmayın

Stresi yönetmeye yardımcı bir diğer yöntem tabii ki hayatımızın olmazsa olmazı hareket. Birçoğumuz özellikle iş başındayken sabit bir şekilde belki de saatlerce aynı pozisyonda kalıyor. Ancak bu durum hem vücudumuz için hem de psikolojimiz için hiç sağlıklı değil. Gün içerisinde mutlaka yürüyüş yapın. Örneğin; araç kullanmak yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz. Gerekirse motive olmak için adımsayar uygulamaları indirebilirsiniz. 

Yoga ve Meditasyon

Yoga insanın vücudunu, kaslarını esnetmesi üzerine yapılan bir aktivite olduğundan stresi yönetme konusu ile doğrudan ilişkili diyebiliriz. Yoga ve meditasyon gevşemeye ve insanın kendi benliğine yönelmesine yardımcı olur. Gerçekten doğru şekilde yapıldığında sakinleşme ve stresi yönetme konusunda oldukça etkili bir yöntem, bir yaşam biçimi olabilir. 

Doğal Ortamlarda Vakit Geçirin

Hafta sonlarınızı doğal alanlarda vakit geçirecek şekilde planlayabilirsiniz. Özellikle şehir hayatında kalabalık, trafik, gürültü, kirli hava ve daha birçok olumsuzluklara maruz kalıyoruz. Bu olumsuzluklar stresin artmasına sebep oluyor. Sürekli bir yerlere yetişme telaşı, bir şeyleri yetiştirme telaşı içerisinde koca bir hafta geçiyor ve kendinize ayıracak vakit bile kalmayabiliyor. 

Sabahları vaktiniz varsa doğal ortamda kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra güne başlayabilirsiniz. Bu hem sizin gün içerisinde sakin kalmanıza yardımcı olacak hem de bunu bir rutin haline getirirseniz hayatınızdaki stresi yönetme konusunda etkili olduğunu fark edeceksiniz. 

Kendim İçin Neler Yaptım?

Bunlar aslında hepimizin rahatlıkla uygulayabileceği yöntemler. Fakat sürekli bahanelerle günümüz hastalığı tembellikle ertelenen ve başlansa da devamı gelmeyen aktiviteler. Ancak eksik olan şey öz farkındalığımız. Yoğun temponun içinde modern hayatın gereklilikleri içinde asıl önemli olan şeyi unutuyoruz, kendimizi.  

Biraz durup nefes almak sakince düşünerek ve kendinize ‘Ben şu an ne yapıyorum? Kendim için neler yaptım? sorularını sorarak öz farkındalığınızı artırabilirsiniz. Unutmayın ki yaşadığınız hayat kendi hayatınız ve aslında akışını siz belirliyorsunuz. Stresi yönetme konusunda başarılı olursanız bu size her alanda olumlu geri dönüş sağlayacaktır. En önemli şey öncelikle kendi mutluluğunuz. Siz pozitif olursanız hayatınızın akışı da pozitif olacaktır. 

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stres yönetimi günlük yaşam kalitemiz için son derece önemli yere sahiptir. Ancak stres sizi değil siz stresi yönetin. Bunun için nitelikli online eğitimler mevcut. 

Stresle başa çıkmak için eğitim nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü farkı ile stres yönetimi eğitimi alarak gerek günlük hayatınızda gerekse profesyonel hayatınızda stresle başa çıkan daha mutlu bireylere dönüşebilirsiniz.

Yazar: Defne Doğan

meditasyononline eğitimlerstres stres yönetimiyoga
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Belirtileri Nelerdir?
Stres Yönetimi

Stres Belirtileri Nelerdir?

19 Şubat 2021
Stres ve Stresi Yönetme Yolları
Stres Yönetimi

Stres ve Stresi Yönetme Yolları

20 Ağustos 2019
Stres Yönetimi İçin 4 İpucu
Stres Yönetimi

Stres Yönetimi İçin 4 İpucu

04 Kasım 2015
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14059
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105