Close
Mobil Menu Bars

Stres İçin Egzersiz Önerileri

17 Mayıs 2019, 1565 defa okundu.
Stres İçin Egzersiz Önerileri
stres, stres için egzersizler, uyku kalitesi, çalışma koşulları, ekonomik sıkıntılar, bedensel ve zihinsel egzersizler

Stres, sıkıntılı bir ruh hali anlamına gelir. Beynimize ya da bedenimize dışarıdan ya da iç dünyamızdan  gelen negatif mesajlardır. Bu duruma duygu karmaşası adı da verilebilmektedir. Bu karmaşıklıktan dolayı  kişinin depresyona girmesi zihinsel bir problem olurken, bedenimizde yarattığı halsizlik hissi fiziksel bir problem halini almaktadır. Günümüzde bir çok insanın günlük hayatlarında yaşadığı çok küçük olaylar bile kişinin stres ile karşılaşmasına neden olabilmektedir.

Strese Neden Olan Durumlar Nelerdir ? 

  • Çalışma koşulları
  • Ekonomik sıkıntılar 
  • Barınma problemleri
  • Büyük şehirlerde trafik problemleri
  • Çevre kirliliği
  • Psikolojik problemler vb. durumlar örnek olarak gösterilebilmektedir.

Stres İle Başa Çıkmanın Yolları 

Başarılı bir stres yönetimi için günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunları beraber inceleyelim.

Bedensel ve Zihinsel  Egzersizler Yapın

Planlı spor programları yerine az zamanlı egzersizler bile beyniniz için harikalar yaratabilir. Minik bir antrenman ile  başlayabilirsiniz. Sabahları yoga yapmaya başlamak gibi veya sadece 20 dakika koşar adımlarla tempolu bir yürüyüş stres için meydan okuyucu olabilmektedir.

Zihninizi Sessiz ve Düşüncesiz Olması İçin Eğitin 

İlk aşama olarak,  gün içerisinde birkaç dakika gözlerinizi kapatın ve sakinleşmek için derin nefesler almaya çalışın. 10 defa akciğerleriniz kasık kemiklerinizin arasındaymış gibi düşünün ve nefes alın. İşe yaradığını görmek heyecan verici olacaktır. Bunu denemek stres kadar fazla zamanınızı almayacaktır. Bu egzersiz gün boyunca kafanızı ve bedeninizi meşgul eden stresli  ve yorgun hissetmenize sebep olan tüm rastgele düşüncelere karşı çıkmanıza yardımcı olabilir.

Müzik Dinleyin

Beyninizin müzik ile temasının daha iyi ve akıcı olmasına yardımcı olun. Müzik, doğru dinlenildiği zaman ruh halinizi düzenleyebilir ve sizi daha fazla enerjik hissettirir, işlerinizi daha kolay düzenlemek için iyi bir şekilde motive olmanıza katkı sağlar. Ayrıca beyin kimyasını ve duyusal zevk merkezlerimizi kontrol etmeye yardımcı olan dopamin seviyesinde artış sağlayarak beyin kimyasını etkiler. Aynı zamanda karşılıklı ilişki kurmamıza yardımcı olan oksitosin hormonunu tetikler. Stres engelleyici birçok müzik bulunabilmektedir. 

Kitap Okuyun

Fazla kitap okumaya özen gösterin. Peki neden daha fazla kitap okumalıyız? Çünkü , nefesimizi sağlamlaştırmaya yardımcı olan endorfinleri arttırabilir, hayal dünyamızı canlı tutabilir ve hatta hayatımızda yaşadığımız durumlara karşı nasıl daha farklı tepkiler verebileceğimiz konusunda kendimizi geliştirmemize yardımcı olur. İçerisinde bulunduğumuz baskı ve stres halinden kolayca sıyrılabiliriz. Stres ile başa çıkma yollarını kişisel gelişim fortmatıyla hazırlanmış kitaplardan daha detaylı öğrenebiliriz.

Resimleri İnceleyin

Size daha iyi hissettirecek resimlere bakın. Resimler kişiden kişiye farklı mesajlar gönderebilmektedir. İşte bu yüzden bir resme odaklanın ve sizde yarattığı hissi anlamaya çalışın. Manzara resimleri bol yeşil ve açık renklerin olduğu resimler veya suyun yoğunlukta olduğu resimler bilinçaltınızı rahatlatıp  gergin halinizden uzaklaşmanıza yardımcı olabilmektedir.

Düzenli Uyuyun

Doğru miktarda uyuduğunuzdan emin olun. Ara sıra bütün gece ayakta kalmanız gerekebilir. Ancak sonrasında mutlaka kaliteli bir uykuya ihtiyacınız olur. Peki uyku kalitesi neden önemlidir? Çünkü kronik uyku yoksunluğu sinirlerimizi zorlar, bilişsel yeteneklerimize zarar verip konsantrasyon problemi yaşamamıza neden olur. Bizi olduğumuzdan daha kötümser ve asabi bir hale getirir. Bu da IQ’muzu azaltabilir. 

En iyi, en mükemmel olmak zorundaymışsınız düşüncesini bir an önce geride bırakın. Kişinin kendisinden çok fazla şey beklemesi kendisinin en iyi ve en mükemmel halini görmek istemesi bazen bazı durumlar içerisinde sıkışmış hissetmenize neden olur ve stres bu durumda hemen sizi ele geçirir. Ancak unutmayın ki, kimse her zaman mükemmel değildir. 

Yazar: Rozerin Dağkıran

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!