AnasayfaBlogSosyal Medyada Pazarlama
Dijital Pazarlama

Sosyal Medyada Pazarlama

04 Kasım 2019
Sosyal Medyada Pazarlama

Sosyal medya nedir? Sosyal medya kullanıcılar ve kurumsal firmalar tarafından oluşturulmak istenen bilginin, anlık ve çift taraflı olarak paylaşımını ve tanıtımını sağlayan bir medya türüdür. Sosyal medyanın en kısa tanımı aslında paylaşım yapmaktır. 

Kişilerin ve kurumların, kurumsallaşmış firmaların düşünce, günlük yaşam, video, fotoğraf ve benzeri paylaşım yapmasını sağlar. Günümüzde kullanıcılar içerik, haber, makale, fotoğrafları haber veya blog sitelerine girmeden sosyal medya sayesinde görebilmekte ve görüşlerini yine sosyal medya aracılığıyla paylaşabilmektedir.

Sosyal Medya Hedef Kitle Analizi

Sosyal medyada hedef kitle bütün işlerde olduğu gibi önemlidir ve hedef kitle hiçbir zaman herkes değildir. 

Sosyal medyada hedef kitle analizi için gerekenler nelerdir?

  • Mevcut olan müşterimizle ilgili verileri takip etmeliyiz.

  • Web sitesi ve sosyal medya hesaplarının çözümlemelerine bakmalıyız.

  • Rakiplerimizi incelemeliyiz.

  • Takipçilerimiz ile iletişim halinde olmalıyız.

  • Reklam yapmalıyız.

Sosyal Medyanın İş Hayatı İçin Önemi

Sosyal medya etkisi işletmemizi tanıtmamız ve geliştirmemizi sağlayan en kolay, hızlı ve ucuz yoldur. Müşterilerimiz ile iletişim kurabilmek açısından da çok önemlidir. Kurduğumuz bu iletişim ile müşterilerimizin olumlu ve olumsuz yorumlarından yola çıkarken gerekli önlemleri almamızı sağlar. Sosyal medya izlemimiz ile kolaylıkla sahip olduğumuz dijital pazarlama planımızı geliştirebiliriz. Ayrıca sosyal medyada yaşanan gelişmelere ayak uydurmak dinamik bir yapıda olduğumuzu gösterir.

Sosyal Medyada Pazarlama Nedir?

Sosyal medyada pazarlama sosyal ağlar üzerinden kişi, kurum, ürün, hizmet ve olayların tanıtılması veya duyurulması maksadıyla yapılan faaliyetler ve stratejilerin tamamıdır. Sosyal medyada paylaşılan bir reklam, iş ilanı ya da ürün tanıtımının hemen yüzlerce, binlerce ve daha da fazla kişiye paylaşılabilmesi çok büyük bir özelliktir. Televizyon, radyo ve gazete gibi medya bölümlerinin tek yönlü olan iletişimi, artık insanların birbiriyle konuşabildiği ve düşüncelerini paylaşabildiği çift yönlü sosyal medya iletişimine dönüşmektedir. 

Sosyal ağ nedir?

Sosyal medyada bireylerin oluşturduğu çevrelerin veya grupların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan yapılanmaya sosyal ağ denir. Bu ağların büyüklüğü iş hayatında özellikle reklam, pazarlama ve insan kaynakları bölümlerinde büyük ilgi çekmektedir. 

Sosyal Medya Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

İnsanlar arasında bilinmek, pazarlamada çok önemli bir özelliktir. Sosyal medyada pazarlama yapmamın temin ettiği avantajlar bilinirliğimizi arttırmanın bir yoludur. Mevcut müşterilerimizin sahip olduğu aile, arkadaş ve benzeri çevreli sayesinde yeni müşterilere sahip olmamız kolaylaşır. 

Müşterilerimizin paylaşımlarımıza yaptığı yorumlar, beğeniler, paylaşımlar veya etiketler aracılığıyla ürün ya da hizmet alım sürecinde olan diğer müşterilerimizin de kararını iyi ya da kötü yönde etkileyecektir.  Müşterilerimize ek olarak sosyal medyamızda paylaştıklarımızı gören blog yazarları da memnun oldukları ya da olmadıkları bir şey olursa bunu sosyal medya üzerinden ileterek bizim de yaptığımız paylaşımlarımızda neye dikkat etmemiz gerektiğini ya da neye önem vermemiz gerektiğini görmemizi sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Pazarlama Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Popülerliğine göre değil iş odağımıza uygun sosyal medya platformları seçmeliyiz. Örneğin: hizmet sektörü ve benzeri sektörlerde iş yapan şirketler için Twitter ya da Facebook anında destek ve geri dönüş sağladığı için tercih edilebilir. Ürün tanıtımı ve benzeri için Instagram ve Pinterest gibi görsel temelli programlar tercih edilebilir. Hedef kitlemiz hakkında bilgi sahibi olmalıyız ve hedef kitlemizin sosyal medya kullanım saatlerine dikkat etmemiz gerekir.

Paylaşım yapmadan önce düşünmeli ve hemen karar vermemeliyiz. Takipçilerimizin yaptığı yorumlara gerektiğinde cevap vermeli ve dikkat etmeliyiz. Sosyal medya hesaplarımızı canlı tutmalıyız. Takipçilerimizin ilgisini canlı tutmak için sayfamızda gönderi ya da yorumlar paylaşmalıyız.  Çalışmakta olduğumuz sektörde bulunmakta olan güçlü firmaların paylaşımlarını takip etmeli ve öğrenmek ya da eklemek istediğimiz bir şey olduğunda yorumlar yapmalıyız.

Yazar: Maide Nazlı Özkoçak

sosyal medya pazarlama sosyal medya pazarlaması dijital pazarlama hedef kitle blog
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259