AnasayfaBlogSosyal Medya İletişiminin Pazarlamaya Etkisi
Sosyal Medya

Sosyal Medya İletişiminin Pazarlamaya Etkisi

18 Eylül 2019
Sosyal Medya İletişiminin Pazarlamaya Etkisi

İnsanlığın oluşumundan beri birbiriyle iletişim halinde olduğu yapılan birçok arkeolojik kazı ve tarihi araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Sosyal ilişkiler kurmaya ihtiyaç duyan insanoğlu için iletişim hem bedensel hem de ruhsal bütünlüğü için de bir zaruriyettir. Tarihsel periyotlar arasında iletişimin araçları da farklılık göstermiştir. 

İlk dönemlerde beden dilinin yanında çeşitli şekil karakter ve hiyeroglif imgeler üzerinden iletişim kuran insan günümüze geldiğinde ortak yazılı diller üzerinden iletişim faaliyetini yürütmektedir. Ancak internet hayatımıza girmesiyle birlikte iletişimin en önemli ortamı haline gelmiş ve sosyal hayatın hemen hemen tüm iletişim araçları web ortamına entegre olmuştur.

Sosyal Medya Nasıl Yaygınlaştı?

İnternetle tanıştığımız 90’lı yıllardan beri her gün giderek daha fazla bireyin hayatına girdiği ve yaşamımızın daha çok sahasını işgal ettiği bir gerçek. Özellikle Web 2.0 olarak adlandırılan internetin bol etkileşimli çağına girdiğimizden beri internet cazibesi giderek yayılıyor. Tam da burada internet üzerinden kurmaya başladığımız iletişimin geleneksel medya tekelini nasıl ve neden altüst ettiğini de bilmek gerek.

Geleneksel medyada bir mesajı ya da bilgiyi alıcılara ulaştırmak için belli bir masrafa gereksinim duyulan araçlar ve mesajı gönderende de belli bir yetkinlik olması gerekliydi. Ancak internetin yeni sürümleri ve sosyal medya böyle bir gereksinimi ortadan kaldırdı. 

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak 

İletişimi başlatmak ve medya yöneticisi olmak hem az masraflı hem de basit hale geldi. Evlerimizde baş köşeye koyduğumuz masaüstü bilgisayarlar ve laptopların ardından şimdi en yaygın iletişim araçlarımız tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımız sayesinde hepimiz amatör medyacılar haline geldik.

Özellikle 2000’li yılların son döneminde kendini iyice göstermeye başlayan sosyal medya siteleri ve bunlarla uyumlu hale gelen akıllı telefonlarımız birbirlerini beslemeye başladı. Kiminin eski bir arkadaşını bulmak kiminin yıllardır görüşemediği akrabasıyla hasret gidermek için merak edip girdiği Facebook ile başlayan sosyal medya bugün kimsenin küçümseyemeyeceği bir aktör haline geldi. Şimdilerde ise sosyal medya her yerde.

Sosyal Medya Gerçeği

Sosyal medya artık hayatlarımızda yadsınamaz bir gerçek haline geldi. Sosyal medya ve hayatımıza etkileri oldukça büyük. Adından da anlaşılacağı üzere sosyal ihtiyaçlarımızdan biri olan iletişim faaliyetini karşılamak için yaratılan sosyal medya hayatımızın farklı kulvarlarında baş gösteriyor. Bunu kabul ettikten sonra hayatımızdaki bu vazgeçemediğimiz aktörün neden bizim için bu kadar önemli hale geldiğinin sebeplerini de ortaya koymamalıyız.

Yapımız gereği dünyada ve ülkemizde neler olduğunu öğrenmek istiyoruz. Günümüzde birçok insan bilhassa Twitter’ı haberleri takip etmek ve çeşitli gelişmeler karşısında diğer kişilerin ne düşündüğünü öğrenmek için kullanıyor. Bireyler çeşitli mevzular hakkında kendi görüşlerinin de diğer insanlar tarafından bilinmesini istiyor. Bir zamanlar revaçta olan blog sayfalarından esinlenerek tasarlanan Twitter tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor. 

Sosyal Medya Pazarlaması 

Yine iletişim halinde olduğumuz veya olmak istediğimiz insanların ne yaptığını ve ne düşündüğünü öğrendiğimiz Facebook eski popülerliğini yitirmesine rağmen dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya sitesi. 

Instagram’ın Popülerliği

E-ticaret kısmı Instagram’ın ilk dönemlerinde sosyal medya tarafından pek de sık icra edilen bir işlev değildi. Ancak internetten para kazanma yolları keşfedildiğinden beri günümüzde büyük markalar bile Instagram’ı bir tanıtım aracı olarak kullanmaktan geri kalmıyorlar. Ayrıca başarılı ve geniş kitlelere hitap eden bir blogger olduğunuzda özel firmalar size reklam vermek ve sizinle iş birliği yapmak isteyecektir. 

Instagram neden hayatımızın merkezinde yer alıyor?

Instagram iki farklı sebepten yine hayatlarımızın merkezini işgal ediyor. Bir taraftan bakıldığında e-ticaretin büyük bir bölümünün döndüğü bir mecra haline geldi. Bir taraftan da iletişimde olduğumuz kişilerin hayatlarından birer ipucu yakalamak için kullanıyoruz ve merak/ paylaşma ihtiyacımızı gideriyoruz.

Sosyal medya üzerinden reklam vermek için eğitim var mı?

Istanbul İşletme Enstitüsü bu konuda sertifika destekli ücretsiz online eğitimler vermekte. Facebook ve Instagram Reklamcılığı eğitimi ile bu konuda da profesyonelleşebilirsiniz. Birçok insanın meslek haline getirdiği YouTube büyük medya devlerinin bile radarından kaçmıyor. Başlarda eğlence amaçlı kullanırken şimdilerde bilgi ve haber yayımının en önemli aracı haline geldi.

Televizyon yayıncılığını baltalamasındaki en önemli nedeni ise YouTube’un daha çok kullanıcı merkezli olmasıdır. Özetlemek gerekirse sosyal faaliyetlerimizi yürütmek için bir araç olarak tasarlanan sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Her araç gibi işlevselliğinden faydalanıp onu bir hayat amacı haline getirmemek ise bizlere düşen en önemli görev.

sosyal medya facebook ve instagram reklamcılığı dijital pazarlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219