AnasayfaBlogSosyal Medya Ve Topluluk Yöneticisi
Sosyal Medya

Sosyal Medya Ve Topluluk Yöneticisi

08 Temmuz 2019
Beyaz tuşları olan siyah bir klavye üzerinde yazı yazan iki elin yakın çekimi. Sağ el işaret, orta ve yüzük parmaklarıyla üç tuşu basılı tutarken, sol el işaret ve orta parmaklarıyla iki tuşu basılı tutmaktadır. Her iki elin serçe parmakları herhangi bir tuşun üzerinde değildir. Klavye, siyah ve beyaz tuşlar arasındaki kontrastı artıran parlak bir ışıkla aydınlatılmıştır. Tuşlarda hafif bir parlaklık var ve bu da görüntüye genel olarak parlak bir görünüm veriyor. Görüntünün sol üst köşesinde ince bir ışık ipucu var.
KonuSosyal Medya YöneticisiTopluluk Yöneticisi
GörevlerMarkanın sosyal medya stratejilerini oluşturur ve uygular, içerik üretir ve yayınlar.Topluluğun katılımını artırır, etkileşimleri yönetir ve topluluk ilişkilerini korur ve geliştirir.
Beceri Setleriİçerik oluşturma, SEO, data analizi ve raporlama yetenekleri.İlişki yönetimi, etkinlik düzenleme, çözümlemeler yapma ve iletişim becerileri.
AmaçMarkanın online görünürlüğünü artırmak ve trafik oluşturmak.Topluluk üyelerinin marka ile olan ilişkisini güçlendirmek ve sadakat oluşturmak.
MetriklerTakipçi sayısı, beğeni ve paylaşım sayılarını analiz eder.Topluluk etkinliklerine katılım, üye etkinlik ve etkileşimleri takip eder.
RolDaha çok dışa dönük bir roldür, geniş kitlelere ulaşmayı hedefler.Daha çok içe dönük bir roldür, belirli bir topluluğun etkinliğini ve katılımını hedefler.
KanalFacebook, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya platformları.Forumlar, mesaj panoları, VIP gruplar ve özel etkinlikler.
Meslek GelişimiDijital pazarlama ve sosyal medya stratejileri konusunda uzmanlaşabilir.Halkla ilişkiler ve etkinlik yönetimi alanında uzmanlaşabilir.
İçerik YönetimiMarkanın sosyal medya hesaplarını yönetir ve içerik oluşturur.Topluluk üyeleri ile ilgili değerli içerikler oluşturur ve bunları paylaşır.
İlişki YönetimiMarkanın sosyal medya takipçileri ile olan ilişkisini yönetir.Topluluk üyeleri ile marka arasındaki ilişkiyi yönetir ve geliştirir.

İnternetin gelişmesi ve sosyal ağların hayatımızda daha etkin rol almasıyla birlikte sosyal medya yöneticisi ve topluluk yöneticisi adı verilen yeni meslekler ortaya çıktı. Birçok kişi aynı anlama geldiğini düşünüyor olsa da bu iki kavram görevleri ve işlevleri bakımından birbirlerinden ayrılır. Peki bir sosyal medya yöneticisi ile topluluk yöneticisi arasındaki fark nedir?

Aradaki Fark Nedir?

Küçük şirketlerde iki rolü bir kişi üstlenebilir ancak orta ölçekli bir marka veya şirketin sosyal medya hesabı tek bir kişi tarafından yönetilemez. Tipik olarak birçok şirket en az bir sosyal medya yöneticisine ve bir topluluk yöneticisine ihtiyaç duyar. Sosyal medya endüstrisi geliştikçe pazarlama takımındaki her görevde bu değişmeye bağlı olarak gelişme gösterir. 

Bu nedenle genel anlamda iki iş birbirinden farklılık göstermekle beraber iki karşıt meslek değil tersine tamamlayıcı niteliktedir. Sosyal medya yöneticisi ile bir topluluk yöneticisi arasındaki en önemli farklardan biri müşteriler ile kurulan ilişkinin yapısıdır. Son yıllarda tüm dünyada sosyal medya ve markalar arasında sıkı bir bağ oluştu. Sosyal medya yöneticileri temel olarak markanın kendisi gibi davranırken, topluluk yöneticileri kendilerini tanıtmakta oldukları marka adına temsil eder ve savunur.

Sosyal Medya Yöneticisi

Sosyal medya yöneticisi, hizmet verdiği şirket adına sosyal bir strateji geliştirir ve bunu her açıdan yürütür. Markanın sosyel medya platformlarında imaj ve itibarını yönetmekten sorumludur. Sanıldığının aksine topluluk yöneticisi sosyal ağlarda yayınlanan içerikleri oluşturmaz. Bu görev sosyal medya yöneticisi tarafından gerçekleştirilir. Sosyal medya yöneticisinin temel hedefi sosyal bir marka olmaktır. Yani her açıdan bir marka gibi hareket ederek markayı yansıtan en iyi içerikleri yayınlamak, düzenlemek, içerik takvimini yönetmek ve diğer görsel içeriklerin oluşumunu denetlemekle ilgilenir. 

İyi bir sosyal medya yöneticisi tüm sosyal ağlara iyi düzeyde hakim olmalı ve her birine uygun şekilde hazırlanmış çeşitli içerikler sunmayı bilmelidir. Burada ana hedef sosyal medya kanallarının büyümesidir. Ne kadar içeriğin yayınlandığını insanların nasıl tepkiler verdiğini, en çok hangi içeriğin ilgi gördüğünü ve takipçilerin daha fazla nasıl artabileceğini analiz eder. Sosyal ağlar aracılığıyla müşterileri web sitesine çekerek nitelikli müşteri adaylarının kazanılmasına katkı sağlar. Bu nedenle bazı yayınlara sponsorluk yapmakla, marka ile ilgili bir etkinliği tanıtmakla veya takipçilerin ilgisini çekecek çeşitli kampanyaları yürütmek ile sosyal medya yöneticisi ilgilenir.

Topluluk Yöneticisi

Topluluk yöneticisi, sosyal ağlarda ortak bir ilgi alanı çevresinde bir araya gelen topluluğu oluşturmaktan ve onların ihtiyaçlarını analiz etmekten sorumludur. Sosyal medya yöneticisi sayısal verilerdeki değişiklikleri takip ederken topluluk yöneticisi duyarlılık ve katılımların kalitesi gibi nitel verilere daha fazla odaklanır. 

Topluluk yöneticileri marka ve kullanıcılar arasında birleşme noktasıdır. Markanın sözcüsü konumundadırlar. Görevleri daha çok müşteri odaklıdır. Takipçiler ile iletişim kurar, diyaloğa teşvik eder, müşterilerin değerli hissetmesini sağlar ve marka bilinirliğini topluluk dışına yaymaya çalışarak iyi bir imaj oluşturmasına katkıda bulunurlar. Beğeni, paylaşım ve yorum gibi eylemler sonucu oluşan farklı yaklaşımları analiz ederek elde edilen sonuçları sosyal medya ekibine bir rapor halinde sunmaları istenir.

Bu raporlar sonucu olumsuz bir tablo ortaya çıkarsa sosyal medya yöneticisinin içerik stratejisini tekrar gözden geçirmesi ve değiştirmesi gerekebilir. Topluluk yöneticisi tüm sosyal ağları bilmek zorundadır. Bu bilgisini sosyal medya yöneticisi tarafından ortaya konan stratejiyi uygulamak ve gönderilerin etkisini artırmak için kullanır.

Sosyal Medya Stratejisi

Sonuç olarak her iki görev üstlendiği rol bakımından oldukça önemli. Ancak ülkemizde pek çok markanın bu iki rolün işlevini tam olarak anlayamadığı ve bu doğrultuda bir sosyal medya stratejisi oluşturmadığı görülüyor. Artık günümüzde en cömert reklam kanalı sosyal medya. O yüzden bu iki görev arasındaki farkı anlamamak sosyal medya alanında bir iş başvurusunda bulunurken ya da şirketinize alım yaparken olumlu veya olumsuz yönde sonuçlar doğurabilir. Çünkü iki görev de aynı anda yerine getirilmeye çalışıldığında dengenin kurulması ve çalışmaların hangi kısma odaklanacağını belirlemek sizin için zor olacaktır. 

Ekibinize bir sosyal medya yöneticisi veya topluluk yöneticisi almayı düşünürken ihtiyaçlarınızı ve şirketinizin ileriye dönük beklentilerini detaylı olarak gözden geçirmelisiniz. Hedefiniz stratejinizi buna göre optimize etmek ve gelecekteki tanıtımlarınızın başarısını artırmak olmalıdır. Belki bu analizleri baştan aşağı yapmak yorucu gelebilir ancak dijital dünyanın sürekli değişim gösterdiği bu dönemde geçmişteki başarısızlıkların geleceğin başarıları olacağı da unutulmamalıdır.

Sosyal medya konusunda kendinizi geliştirmek için İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz online eğitimler kapsamında Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi de almanız mümkün.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sosyal medya yöneticisi, hizmet verdiği şirket adına sosyal bir strateji geliştirir ve bunu her açıdan yürütür. Markanın sosyal medya platformlarında imaj ve itibarını yönetmekten sorumludur.

Topluluk Yöneticisi Nedir?

Topluluk yöneticisi, sosyal ağlarda ortak bir ilgi alanı çevresinde bir araya gelen topluluğu oluşturmaktan ve onların ihtiyaçlarını analiz etmekten sorumludur. 

Topluluk Yöneticisi ve Sosyal Medya Yöneticisi Arasındaki Farklar Nedir?

Sosyal medya yöneticisi sayısal verilerdeki değişiklikleri takip ederken topluluk yöneticisi duyarlılık ve katılımların kalitesi gibi nitel verilere daha fazla odaklanır. Topluluk yöneticisi tüm sosyal ağları bilmek zorundadır. 

Yazar: Burcu E.

Görevler, Markanın sosyal medya stratejilerini oluşturur ve uygular, içerik üretir ve yayınlar, Topluluğun katılımını artırır, etkileşimleri yönetir ve topluluk ilişkilerini korur ve geliştirir, Beceri Setleri, İçerik oluşturma, SEO, data analizi ve raporlama yetenekleri, İlişki yönetimi, etkinlik düzenleme, çözümlemeler yapma ve iletişim becerileri, Amaç, Markanın online görünürlüğünü artırmak ve trafik oluşturmak, Topluluk üyelerinin marka ile olan ilişkisini güçlendirmek ve sadakat oluşturmak, Metrikler, Takipçi sayısı, beğeni ve paylaşım sayılarını analiz eder, Topluluk etkinliklerine katılım, üye etkinlik ve etkileşimleri takip eder, Rol, Daha çok dışa dönük bir roldür, geniş kitlelere ulaşmayı hedefler, Daha çok içe dönük bir roldür, belirli bir topluluğun etkinliğini ve katılımını hedefler, Kanal, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya platformları, Forumlar, mesaj panoları, VIP gruplar ve özel etkinlikler, Meslek Gelişimi, Dijital pazarlama ve sosyal medya stratejileri konusunda uzmanlaşabilir, Halkla ilişkiler ve etkinlik yönetimi alanında uzmanlaşabilir, İçerik Yönetimi, Markanın sosyal medya hesaplarını yönetir ve içerik oluşturur, Topluluk üyeleri ile ilgili değerli içerikler oluşturur ve bunları paylaşır, İlişki Yönetimi, Markanın sosyal medya takipçileri ile olan ilişkisini yönetir, Topluluk üyeleri ile marka arasındaki ilişkiyi yönetir ve geliştirir
sosyal medya sosyal medya yöneticisi topluluk yöneticisi dijital marka imaj reklam online eğitimler
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860