Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Ve Topluluk Yöneticisi

08 Temmuz 2019, 1480 defa okundu.
Sosyal Medya Ve Topluluk Yöneticisi
sosyal medya, sosyal medya yöneticisi, topluluk yöneticisi, dijital, marka, imaj, reklam, online eğitimler,

İnternetin gelişmesi ve sosyal ağların hayatımızda daha etkin rol almasıyla birlikte sosyal medya yöneticisi ve topluluk yöneticisi adı verilen yeni meslekler ortaya çıktı. Birçok kişi aynı anlama geldiğini düşünüyor olsa da bu iki kavram görevleri ve işlevleri bakımından birbirlerinden ayrılır. Peki bir sosyal medya yöneticisi ile topluluk yöneticisi arasındaki fark nedir?

Aradaki Fark Nedir?

Küçük şirketlerde iki rolü bir kişi üstlenebilir ancak orta ölçekli bir marka veya şirketin sosyal medya hesabı tek bir kişi tarafından yönetilemez. Tipik olarak birçok şirket en az bir sosyal medya yöneticisine ve bir topluluk yöneticisine ihtiyaç duyar. Sosyal medya endüstrisi geliştikçe pazarlama takımındaki her görevde bu değişmeye bağlı olarak gelişme gösterir. 

Bu nedenle genel anlamda iki iş birbirinden farklılık göstermekle beraber iki karşıt meslek değil tersine tamamlayıcı niteliktedir. Sosyal medya yöneticisi ile bir topluluk yöneticisi arasındaki en önemli farklardan biri müşteriler ile kurulan ilişkinin yapısıdır. Son yıllarda tüm dünyada sosyal medya ve markalar arasında sıkı bir bağ oluştu. Sosyal medya yöneticileri temel olarak markanın kendisi gibi davranırken, topluluk yöneticileri kendilerini tanıtmakta oldukları marka adına temsil eder ve savunur.

Sosyal Medya Yöneticisi

Sosyal medya yöneticisi, hizmet verdiği şirket adına sosyal bir strateji geliştirir ve bunu her açıdan yürütür. Markanın sosyel medya platformlarında imaj ve itibarını yönetmekten sorumludur. Sanıldığının aksine topluluk yöneticisi sosyal ağlarda yayınlanan içerikleri oluşturmaz. Bu görev sosyal medya yöneticisi tarafından gerçekleştirilir. Sosyal medya yöneticisinin temel hedefi sosyal bir marka olmaktır. Yani her açıdan bir marka gibi hareket ederek markayı yansıtan en iyi içerikleri yayınlamak, düzenlemek, içerik takvimini yönetmek ve diğer görsel içeriklerin oluşumunu denetlemekle ilgilenir. 

İyi bir sosyal medya yöneticisi tüm sosyal ağlara iyi düzeyde hakim olmalı ve her birine uygun şekilde hazırlanmış çeşitli içerikler sunmayı bilmelidir. Burada ana hedef sosyal medya kanallarının büyümesidir. Ne kadar içeriğin yayınlandığını insanların nasıl tepkiler verdiğini, en çok hangi içeriğin ilgi gördüğünü ve takipçilerin daha fazla nasıl artabileceğini analiz eder. Sosyal ağlar aracılığıyla müşterileri web sitesine çekerek nitelikli müşteri adaylarının kazanılmasına katkı sağlar. Bu nedenle bazı yayınlara sponsorluk yapmakla, marka ile ilgili bir etkinliği tanıtmakla veya takipçilerin ilgisini çekecek çeşitli kampanyaları yürütmek ile sosyal medya yöneticisi ilgilenir.

Topluluk Yöneticisi

Topluluk yöneticisi, sosyal ağlarda ortak bir ilgi alanı çevresinde bir araya gelen topluluğu oluşturmaktan ve onların ihtiyaçlarını analiz etmekten sorumludur. Sosyal medya yöneticisi sayısal verilerdeki değişiklikleri takip ederken topluluk yöneticisi duyarlılık ve katılımların kalitesi gibi nitel verilere daha fazla odaklanır. 

Topluluk yöneticileri marka ve kullanıcılar arasında birleşme noktasıdır. Markanın sözcüsü konumundadırlar. Görevleri daha çok müşteri odaklıdır. Takipçiler ile iletişim kurar, diyaloğa teşvik eder, müşterilerin değerli hissetmesini sağlar ve marka bilinirliğini topluluk dışına yaymaya çalışarak iyi bir imaj oluşturmasına katkıda bulunurlar. Beğeni, paylaşım ve yorum gibi eylemler sonucu oluşan farklı yaklaşımları analiz ederek elde edilen sonuçları sosyal medya ekibine bir rapor halinde sunmaları istenir.

Bu raporlar sonucu olumsuz bir tablo ortaya çıkarsa sosyal medya yöneticisinin içerik stratejisini tekrar gözden geçirmesi ve değiştirmesi gerekebilir. Topluluk yöneticisi tüm sosyal ağları bilmek zorundadır. Bu bilgisini sosyal medya yöneticisi tarafından ortaya konan stratejiyi uygulamak ve gönderilerin etkisini artırmak için kullanır.

Sosyal Medya Stratejisi

Sonuç olarak her iki görev üstlendiği rol bakımından oldukça önemli. Ancak ülkemizde pek çok markanın bu iki rolün işlevini tam olarak anlayamadığı ve bu doğrultuda bir sosyal medya stratejisi oluşturmadığı görülüyor. Artık günümüzde en cömert reklam kanalı sosyal medya. O yüzden bu iki görev arasındaki farkı anlamamak sosyal medya alanında bir iş başvurusunda bulunurken ya da şirketinize alım yaparken olumlu veya olumsuz yönde sonuçlar doğurabilir. Çünkü iki görev de aynı anda yerine getirilmeye çalışıldığında dengenin kurulması ve çalışmaların hangi kısma odaklanacağını belirlemek sizin için zor olacaktır. 

Ekibinize bir sosyal medya yöneticisi veya topluluk yöneticisi almayı düşünürken ihtiyaçlarınızı ve şirketinizin ileriye dönük beklentilerini detaylı olarak gözden geçirmelisiniz. Hedefiniz stratejinizi buna göre optimize etmek ve gelecekteki tanıtımlarınızın başarısını artırmak olmalıdır. Belki bu analizleri baştan aşağı yapmak yorucu gelebilir ancak dijital dünyanın sürekli değişim gösterdiği bu dönemde geçmişteki başarısızlıkların geleceğin başarıları olacağı da unutulmamalıdır.

Sosyal medya konusunda kendinizi geliştirmek için İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz online eğitimler kapsamında Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi de almanız mümkün.

Yazar: Burcu E.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!