AnasayfaBlogSosyal Medya Bizim Yeni Dünyamız
Sosyal Medya

Sosyal Medya Bizim Yeni Dünyamız

06 Kasım 2019
Sosyal Medya Bizim Yeni Dünyamız

Sosyal medya her geçen gün daha fazla hayatımıza giriyor. İlk çıktığı zamanlarda sadece arkadaşlarımızla mesajlaşmak için kullandığımız sosyal medya platformları bugün hayatımızın her anında bizimle bulunuyor. 

Sosyal Medya Her Yerde

Artık haberlere bile sosyal medya aracılığıyla ulaşıyoruz. Sosyal medya ile eğleniyor, toplumda yer edinmeye çalışıyoruz. Daha hızlı olduğundan dolayı doğal olarak çok daha tercih edilen bir konuma geliyor. En büyük avantajı da istediğimiz herhangi bir bilgiye istediğimiz an ulaşabilmemizi sağlaması. Tüm bu artıların yanında sosyal medya giderek herkesi içine çekiyor. Sosyal medya kullanmayanlar ise sosyal medya gündemini takip etmeyenler dışlanıyor. Sosyal medya insanlar arası statüler oluşmasına neden oluyor. 

Takipçi sayınız konuşabileceğiniz veya hoşlanabileceğiniz insana karar veriyor. Sosyal medya platformları arası farkı kullanarak reklamlarla tüketim çılgınlığına katkı sağlıyorlar. Sahte haberlerle kullanıcıların manipüle edilmesine müsaade ediyorlar. Ayrıca kullanıcılarının verilerini satıyorlar. Peki biz nasıl buralara geldik?

Sosyal Medya Araştırma Verileri

Uluslararası bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre dünya nüfusunun yarısından fazlası, 4,4 milyar insan, internet kullanıyor. Bu insanların 3,5 milyarı aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Facebook 2004 yılından kurulmasından 15 yıl sonra 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip. 

Instagram 2010 yılında kurulmuş. 2019 yılı verilerine göre yaklaşık 2 milyar kullanıcısı bulunuyor. İş dünyasının son zamanlarda sıkça kullandığı LinkedIn adlı sosyal medya sitesi 600 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Twitter ise sadece 330 milyon kullanıcıya ulaşabilmiş durumda. 

Ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp 1,6 milyar kullanıcısının günlük 60 milyar mesajının iletimini sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak internet kullanıcıları günde yaklaşık 3 saatlerini sosyal medyaya harcıyor. Dünya nüfusunun Ekim 2019 verilerine göre 7,7 milyar olduğu da göz önünde bulunduğunda bu istatistiklerin korkunç derece büyük sahip olduğunun söylemek hiç de zor değil.

Sosyal Medya Pazarlamasında Influencer Olmak

Başka bir araştırmaya göre ticaret yapanların %70’den fazlası sosyal medyada dijital pazarlamanın önemli olduğuna inanıyor. Sosyal medya aramalarının %54’ü tüketiciler tarafından ticari ürün aramak için yapılıyor. Sosyal medya platformlarının üst düzey kullanıcıları Influencer’ların (sosyal medyadaki gücünü reklam için kullanan ve bundan bir gelir eden kişiye verilen isim) kullandığı ürünlere %49 oranında daha çok güveniyor. 

Influencer sosyal medyada ne işe yarar?

Başarılı bir influencer seçilecek alanda hangi hesapların olduğunu, neler paylaşıldığını ve hangi eleştirilere maruz kalındığını mutlaka çok iyi takip etmeli. Böylece rakiplerin hesaplarından da birçok şey öğrenmiş olunur. İyi bir influencer pazarlama ve marka yönetimi konusunda eksiksiz bilgiye sahip olmalı.

İyi bir Influencer olmak için eğitim almak gerekir mi?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz online eğitimleri alabilirsiniz. İçerik editörlüğü, sosyal medya uzmanlığı veya dijital pazarlama gibi eğitimler alarak bu konuda kendinizi geliştirebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu eğitimlerin sonunda alacağınız sertifika da bilgilerinizin yazılı bir temsilcisi olacaktır.

Sosyal Medyadan Keyif Alıyor Muyuz?

Günlük hayatta yaptığımız işleri orada yapmaktan memnunuz. Sosyal medya platformlarında yaşamaktan keyif alınması gayet normal. Çünkü insanlar kendilerini daha güçlü, özgüvenli ve toplumca kabul görmüş hissediyor. Kendi kimlikleriyle başkaları tarafından fark edilmek insanları tatmin ediyor. Öbür yandan sosyal medya yüzünden hayat kaliteleri de düşüyor. 

Sosyal medya toplumunun uyguladığı baskı insanları kötü hissettiriyor. Bu yüzden kötü hisseden insanlar başkalarına baskı kurarak tatmin yolu arıyorlar. Bunların hepsi de depresyon, dışlanma korkusuyla birleşerek kişiye büyük zararlar veriyor. Bir diğer zararı da oluşturduğu uyku bozukluğu problemleri. Sosyal medya insanların uyku düzenlerini altüst ediyor. Hatta uykusuzluk sosyal medyanın verdiği en büyük zarar olarak gösteriliyor.

Sosyal Medya Zararları İçin Çözüm Önerileri Var Mı?

Tüm bu sosyal medya bağımlılığı için çözüm önerileri var. Uzmanlar sosyal medya kullanım sürelerinin kısaltılmasını hatta belli aralıklarla hiç kullanmadan birkaç gün geçirmeye çalışılmasını tavsiye ediyor. Sosyal medya içeriklerinin size hissettiklerinin farkında olmalısınız. Sizi kötü hissettiren içeriklerden uzak durun, keyif almaya çalışın. Sosyal medya yaşadığınız sorunlarınıza çözüm odaklı yaklaşın. 

Sosyal medya içeriklerine karşı daha mantıklı davranılmasını gerekiyor. Karşımıza çıkan her haberi teyit ettirmeden inanmamız gerekiyor. Son olarak sosyal medyayla hayatınızı karıştırmamalısınız. Sosyal medya hayatınızın sadece küçük bir parçası olduğundan fazla anlam yüklemeyin.

Yazar: Sefa Geleri

influencer online eğitimler sertifika sosyal medyasosyal medya bağımlılığı sosyal medya uzmanlığı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259