AnasayfaBlogSosyal Destek Nedir?
Nedir?

Sosyal Destek Nedir?

07 Ocak 2021
Sosyal Destek Nedir?

İnsanın sosyal bir varlık olduğunu özellikle pandemi sürecinde hepimiz farkına vardık. Bir başkası olmadan yaşamanın, diğerleriyle etkileşim içinde olmamanın ne kadar zor olduğunu gördük. İşte bu durum aklımıza sosyal destek kavramını getiriyor. Tanımıyla ilgili birçok farklı görüş olsa da en genel anlamıyla; bireyin zor durumda olduğu veya başa çıkamadığı bir stres halinde çevresindeki insanların ona yardımcı olması diyebiliriz.

Sosyal Destek Türleri

Sosyal destek denilince zihnimizde genelde aile ve arkadaşlarımızın yanımızda olması canlanır. Peki yanımızda olmalarından kastımız nedir? Sosyal destek birçok farklı şekilde olabilir. Örneğin ağladığını gördüğünüz bir yakınınıza sarılmak, duygusal destek dediğimiz sosyal desteğin bir türüdür.

Kuzeninize ihtiyacı olduğu durumda para vermek, partnerinizi acil yetişmesi gereken bir toplantıya bırakmak ya da hafta sonu iş için yaşadığınız şehre gelen arkadaşınızı evinizde misafir etmek ise somut desteğe örnek verilebilir. Kafası karışık olan yakınınıza tavsiye vermek, kişisel geri bildirimlerde bulunmak da sosyal destek içerisinde yer alır ve bilgi desteği denilen türüne girer.

Her sosyal destek türü her olayda aynı şekilde etkili değildir. İşini kaybeden bir yakınınıza sarılmak yerine ona yeni iş bulması için yardımcı olmak daha iyi gelebilir. Ya da yaşadıklarını anlatmaya ihtiyaç duyan birine maddi yardımda bulunmaktansa, onu dinlemek ve anlamaya çalışmak daha iyi gelecektir. Bu yüzden asıl önemli olan nokta, bireyin o anda ihtiyaç duyduğu sosyal desteği verebilmektir. Eğer bireyin ihtiyacı olan destek yerine farklı bir destek sunulursa, bu iyi niyet ters teperek olumsuz sonuçlanabilir.

Sosyal Destek Ne İşe Yarar?

Aslında sosyal destek, bizler için bir başa çıkma kaynağıdır. Bize önemsendiğimizi, sevildiğimizi, saygı duyulduğumuzu ve diğerlerine bağlı olduğumuzu hissettirir. Bu hisler de bizim zorluklar karşısında ayakta kalmamıza yardımcı olur. Diğer insanların varlığı bile bize yalnız olmadığımızı düşündürerek psikolojik sağlığımızı olumlu etkiler.

Ayrıca birçok çalışma sosyal desteğin stresle de baş etmede oldukça ilişkili olduğunu gösteriyor. Daha açık bir şekilde ifade edecek olursak sosyal destek, başımıza gelen olası stres durumlarından daha az etkilenmemizi sağlar.

Sosyal Desteğin Biyolojik Yönü

Sosyal desteğin biyolojik yönünü bir örnekle açıklamamız daha anlaşılır olacaktır. Hamile bir kadın düşünelim. Kadın doğum sırasında acı çekerken eşinin elini tutması ona iyi gelir ve ağrıyı daha az hissetmesini sağlar. Çünkü temas etmek, beyindeki ağrıyla ilgili hormonları salgılayarak acı içindeki kişinin durumunu hafifletir. Temas etmenin en güzel hallerinden biri olan sarılmak da ağrıyı hafifletmenin yanı sıra stresi ve kaygıyı azaltarak bize yardımcı olur.

Sosyal Destekçilerimiz Kimlerdir?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Çünkü herkesin çevresi farklıdır ve destek alacağı kişiler veya gruplar bireyden bireye değişim gösterir. Kimisi en büyük desteği ailesinden görürken, kimisi de arkadaşlarından görür. Bazen ikisi de olmaz ve ihtiyacını dini örgütlerden sağlar. Bir gruba ait hissetmek, insana yalnız olmadığını gösterir.

Bu yüzden çeşitli sosyal gruplardan dahi ihtiyacını giderebilir. Kimi zaman da belli bir ücret karşılığında olur. Psikoloğa gidip bireysel veya grup terapisi seanslarına katılmanın da birey için ne kadar etkili bir sosyal destek kaynağı olduğu birçok çalışmada kanıtlanmıştır.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak sosyal desteğin hem psikolojik hem de fiziksel sağlığımız için ciddi anlamda koruyucu bir etmen olduğunu söyleyebiliriz. O halde ihtiyaç duyduğunuzda size gelen destekleri geri çevirmeyin, destek alın ve verin!

Yazar: Miray Yılmaz

sosyal destek sosyal destek nedir sosyal destek neden önemlidir birey toplum
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.