AnasayfaBlogSoru Sorma Teknikleri
Soru Sorma Teknikleri

Soru Sorma Teknikleri

23 Mart 2019
Soru Sorma Teknikleri

Sağlıklı iletişim toplum ve birey açısından çok önemlidir. İletişimin nasıl daha iyi kullanabileceği ile ilgili çeşitli fikirler ve argümanlar vardır nitekim iletişim işleyişinin en önemlilerinden biri de soru sormaktır. Ama pek çoğumuz soru sorduğumuzda aslında ne demek istediğimizi yansıtan doğru soruları sormadığımızı hissederiz. İşte bu noktada soru sorma teknikleri bize yardımcı olur.

Soru Sorma Teknikleri Nedir?  

Soru sorma teknikleri konunun ne olduğuna bağlı olarak cevabını istediğiniz veya bir belirsizliği en aza indirgemek ya da ortadan kaldırmak adına soruyu doğru, net ve dolaysız şekilde sormak konusundaki soru çeşitliliği olarak tanımlayabiliriz. Bu tanıma bağlı olarak bireyle veya grupla iletişim halindeyken öncelikle konunun ne olduğunu anlamamız gerekir. 

Bazı konular örneğin yaş, cinsiyet, doğum yeri, yaşadığınız yer, yaptığınız iş net cevapları olan sorulardır. Bu soruların sorgu biçimi ‘…. Ne?’ olmalıdır. Bu durum tespiti olan Ne? Soru cümlesini okulda, iş görüşmelerinde, iş yerinde, günlük hayatta, markette, eczanede her yerde kullanırız. Cevabını öğrenmek istediğimiz soruları dolaysız sorma biçimidir yani tanımlayıcıdır. 

Soru Cümlesi Kurmak

Durum tespiti yapıldıktan sonra eğer açıklama gerektiren sorular sormak istiyorsak kullanacağımız soru cümlesi Neden/Niçin? Olmalıdır. Neden sorusu bize o durumun izahının ne olduğunu gösterir. Ama ne sorusunun cevabı her zaman neden sorusundan daha kolaydır. Öyleyse amaçladığımız hedefin ne olduğunu belirledikten sonra konuya uygun olarak sorularımızı sormalıyız. 

Eğer bir iş görüşmesinde açıklayıcı sorular sormamız gerekliyse ve sorunun cevabını alamıyorsak görüşmeyi diğer sorular ile devam edip cevabını alamadığımız soruyu içerik değiştirmeden eş anlamlı kelimeleri kullanarak örneğin yeniden sorduğumuzda karşımızdaki kişinin cevap verme olasılığı artabilir. Tabi burada şuna da dikkat etmek gerekir. 

Belki cevabını sizinle paylaşmak istemiyor olabilir ya da açıklayıcı neden sorusuna cevap vermeye hazır hissetmiyor olabilir. Belki de o sorunun bir cevabı yoktur. Sorunuz cevapsız kalsa da aslında siz bir cevap almış olursunuz, karşınızdaki kişinin o konudaki tutumunu.

Soru Sorma Teknikleri İçindeki Soru Türleri Nelerdir?

  • Açık Uçlu Sorular

  • 5N 1K – Ne (tespit), Nerede (yer), Neden (amaç), Nasıl (yöntem), Ne zaman (süre), Kim (ilgili şahıs)

  • Sıralama

  • Listeleme

  • Kategori

  • Nicelik

  • Bilgi

  • Yönlendirici soru

  • Rahatsız edici sorular

Farklı Soru Türleri

Soru sorma teknikleri konusunda farklı birkaç soru türünü açacak olursak Açık uçlu soruları sorarken karşımızdaki kişinin sorunun cevabını tanımlamasını isteriz. Bu sözel ve yazılı iletişimde rahatlıkla kullanılabilecek bir soru türüdür. 5N 1K açık uçlu sorularda aynı şekilde kullanılır. 

Kişinin veya grubun fikirleri ve tutumu öğrenilir. Sıralama, listeleme, kategori ve anket çalışmalarında kullanılan soru türleridir. Nicelik soru türünde yaklaşık bir sayı almaya çalışılır; kaç çocuğunuz var? Kaç yıldır evlisiniz? Kaç iş değiştirdiğiniz? gibi. Yönlendirici soruda karşınızdaki kişiye yönlendirerek sorduğunuz sorulardır. Örneğin bu yazı bir takım faydalı içeriklerle dolu, değil mi? ben bu kazağı çok beğendim senin fikrin ne? gibi. 

Faydalı Sorular

Rahatsız edici sorular bir görüşmede karşımızdaki kişiyi sinirlendirmek istiyorsak o konu ile ilgili sorduğumuz soruları kapsar. Sağlıklı bir iletişim için rahatsız edici sorular sormak iyi bir araç değildir. Soru sorma teknikleri konusunda yapılması gerekenler iletişimin yapılacağı konudaki soru sorma amacını belirlemek gerekir.’ Ne öğrenmek istiyorum?’ Amacınıza uygun olarak kullanacağınız soru sorma teknikleri ve soru türleri faydalı olacaktır. 

Soru sorarken kullanacağınız kelimelerin anlaşılır olması, amacınıza göre dolaysız, net ve samimi bir dille soru sormak cevabınızı bulmanızda daha faydalıdır. Yanlış ifade edilen bir soru olduğunda ise özür dilemekten çekinmeyin. Özür dileyin ve soruyu doğru ifade ederek yeniden sorun. İçtenlik iletişimde her zaman kazanır. Soru sorma teknikleri çalışması yaparak kendinizi geliştirebilir, gözlem yeteneğinizi güçlendirebiliriz. Doğru teknik, hızlı cevap.

Yazar: Sedef Mandali

faydalı sorular ifade etmekiletişim soru soru sorma teknikleri soru türleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.