AnasayfaBlogSıfırdan Japonca Öğrenmek Kolay Mı?
Video

Sıfırdan Japonca Öğrenmek Kolay Mı?

26 Mart 2021
Sıfırdan Japonca Öğrenmek Kolay Mı?

Japonca Eğitimi Eğitmeni Bahadır Atmaca ile Japonca öğrenme tekniklerini, alfabeyi ve temel konuşma kalıplarını konuştuk. Bahadır Atmaca, Japonca öğrenmek isteyenlere faydalı tavsiyelerde bulundu.

Bahadır Atmaca Kimdir?

Elektrik mühendisliği mezunu. Yolumun Japon firmasıyla kesişmesiyle hem sistemleri hem de Japoncayı öğrenmek durumunda kaldım. Japonya’da yaşamam gerekti. Enstitüde Yalın Üretim Eğitimim de var. Japonca dersine gelen feedbacklerden mutluyuz. 

Japonca Nasıl Bir Dil?

Japonca önyargıların oluşturduğu bir duvar var. Batı dilleri sebebiyle oluşan bir duvar. Türkçe ne kadar Avrupa dillerinden uzaksa Japoncaya da o kadar yakın. Türk için konuşması ve anlaması son derece kolay bir dil. Bu ortaklığın sebebi de aynı dil grubuna ait olmaları. Benzerliği görüyoruz, bazı cümle yapılarında çok paralel.

Kolay Öğrenebilir Miyiz?

Ne kadar öğrenmek istiyoruz? Derdimizi anlatmaksa niyetimiz 10 dakika. 1 hafta içinde 5 günlük 5 saatlik ders programı yürütüyoruz. İnsanları Japonya ve Japonca ile tanıştırıyorum. Temel cümle yapısı ve günlük tanışma. 5’inci günün sonunda karşılıklı soru cevap yapabiliyoruz. Beni çok şaşırtan arkadaşlar da var. Ciddi seviyede aşama kaydedenler oluyor. 

Hiragana, Katakana ve Kanji, Hangi Alfabe Daha Kolay?

Alfabeler birbirinin alternatifi değil. Japonca yazışacaksanız üçünü de bilmeniz gerekiyor. Neden 3 alfabe var? Hiragana kökeni Japonca kelimeler, kökeni Çincenin dışında yabancı dillerden geliyorsa Katakana ile yazılıyor. Bir de Japoncaya Çinceden geçen kelimeler var. Bu da Kanji alfabe. Bütün alfabelerin ayrı bir görevi var. Okuyup yazacaksanız hepsini bilmeniz gerekiyor. Kanji alfabesi için çok ciddi gayret etmeniz lazım. Liseden mezun bir Japon genç günlük gazetenin %50’sini okuyabiliyor. Japoncada bir tane de uydurma alfabe var. Romaji, kelimeleri Latin kelimelerle yazdığımız alfabe. 

Japonca Bilmek İş Hayatında Ne Kadar Etkili Oluyor?

Hangi sektörde, hangi firmada çalıştığınızla yakından ilişkili. Her sektörde böyle bir ihtimal var. müşteriniz Japon ise onunla Japonca konuşmanız onu onore eder. Japon müşteriniz varsa kesinlikle işinize yarayacaktır. Dil bir kültürün en önemli aynalarından biri. 

Uzakdoğu Dizisi İzlerken Onun Japon, Çin Veya Kore Dizisi Olduğunu Ayrıştırabileceğim Bir Tüyo Var Mı?

Çince ile Japoncayı ikisini de bilmiyorsanız yazıdan ayırmanız çok zor. Japonca ve Çincenin ortak harfleri var Kanji alfabesini ortak kullanıyorlar. Çincede çok gırtlaktan konuşulur. Japoncada gırtlaktan ses çıkmaz. Koreceyi alfabe olarak ayırmak mümkün. 

Hem Dinlerken Anlayabileceğimiz Hem De İzlerken Zevk Alacağımız Bir Japon Animesi Önerebilir Misiniz?

Japoncayı ilerletmekle ilgili konuşuyorsak animeyi tavsiye etmiyorum. Anime Japoncası çok kötü, mümkünse oradan öğrenmeyin diyorum. Hollywood filmlerini Japonca dublaj Türkçe ya da İngilizce altyazı ile izleyin diyorum. Japonca öğrenme konusunda fazlasıyla etkili oluyor. 

Münevver Birol: Eğitime başlangıcınız çok keyifli. Hatta bunun için eğitime erken girdiğini yazan öğrencileriniz de var. 

Japonca Eğitiminde Neler Oluyor? 

Japonca Eğitiminin başından sonuna kadar çok eğleniyoruz. 4-5 ders arkadaşımız gönüllü olarak canlı yayına katılıyorlar. Ders başında alttan bir müzik paylaşıyorum. Bir şiir var onu özellikle seçtim. Beğeniyor arkadaşlarım da. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 3 dil şiirini hatırlatarak başlıyoruz. Gezelim görelim yapıyoruz, Japonya’da gezdiğim gördüğüm yerlerden önerilerim oluyor. Bir de son gün küçük bir oyunumuz var, bir grupta 4 arkadaşımız oluyor. Belirlediğim kelimeleri ya da resimleri kullanarak oynuyoruz. 4 dönüyoruz oyunu koydum adını. 

Öğrendiğim Japonca Kelimeleri, Harfleri Unutmamak İçin Alıştırma Yapacağım Bir Uygulama Var Mı? 

2 dönem önceki derse Japon arkadaşımı davet ettim. Saat farkına rağmen katıldılar. Keyifliydi. Uygulamalar var. Şuanda öğrenmek istediğinizde çok avantajlı. Hiragana ve Katagana alfabelerini öğrenebilmek ve kendinize testler yapabileceğiniz uygulamalar. Yolda, serviste, trafikte kullanabilirsiniz. Alfabelerle ilgili quiz yapıyor. İlerlemenizi de görebiliyorsunuz. Pastel Kana uygulaması var İmiwa diye bir sözlük var. Roaci girerek bütün kelimeleri çıkarıyor. İmiwa İOS android versiyonu da yomiwa. Offline olarak da kullanabiliyoruz. İngilizce Japonca güzel uygulamalar var. 

Gezelim Görelimde Neler Öneriyorsunuz? Japonya’ya Gidersek Nerelere Gidelim?

Türkiye’den büyük bir ülke, gezecek çok yeri var. Dersin ortasına denk getiriyorum, konstatrasyonu toparlıyoruz. Kyoto’nun tepesinde bir tapınak var. Gezelim görelim ile okumada yaptırıyorum arkadaşlara. Dünyada sadece 2 tane olan tema parktan biri var. Burayı öneriyorum. 

Japonca Özel Dersinizden Bahseder Misiniz?

Katılanlardan örnek vereyim. Bir arkadaşımız orada yaşayacak, bir arkadaşımız da var, üniversite öğrencisi değişim programıyla gidecek. Bu şekilde çalışıyoruz. Japoncayı okumayı ilerletmek istiyorum, konuşmamı hızlandırmak istiyorum gibi taleplerle geliyor arkadaşlar. Japonca Özel dersimizde böyle çalışıyoruz.

Japonca Nasıl Bir Dil?

Türkçe ne kadar Avrupa dillerinden uzaksa Japoncaya da o kadar yakın. Türk için konuşması ve anlaması son derece kolay bir dil. Bu ortaklığın sebebi de aynı dil grubuna ait olmaları.

Japonca Bilmek İş Hayatında Ne Kadar Etkili Oluyor?

Hangi sektörde, hangi firmada çalıştığınızla yakından ilişkili. Her sektörde böyle bir ihtimal var. müşteriniz Japon ise onunla Japonca konuşmanız onu onore eder. Japon müşteriniz varsa kesinlikle işinize yarayacaktır.

Japonca Eğitimini Nasıl İşliyorsunuz? 

Başından sonuna kadar çok eğleniyoruz. 4-5 ders arkadaşımız gönüllü olarak canlı yayına katılıyorlar. Ders başında alttan bir müzik paylaşıyorum. Bir şiir var onu özellikle seçtim. Beğeniyor arkadaşlarım da. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 3 dil şiirini hatırlatarak başlıyoruz.

japonca
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Deming ve 5 Yönetim Kuralı
Kalite Yönetim Sistemleri

Deming ve 5 Yönetim Kuralı

10 Mart 2016
En Çok İzlenen Animeler
Nedir?

En Çok İzlenen Animeler

22 Eylül 2021
Japonca Online Eğitim
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
750209
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
750229