AnasayfaBlogSenaryo Yazma Teknikleri 
Nedir?

Senaryo Yazma Teknikleri 

01 Haziran 2020
Senaryo Yazma Teknikleri 

Senaryo sinema sektörünün yarattığı bir yazı türüdür. Filmlerin kâğıt üzerinde oluşan ilk haline verilen addır. Süreç; senaryonun hazırlanması, stüdyo çalışmaların yapılması ve laboratuvar işlemleri ile tamamlanır. Senaryo uzun planlı bir yazı türüdür. Senaryo, yazarlarının yaşamlarımızdan bir kesit olarak oluşturduğu olay, oyuncu, yönetmen, teknik destekten meydana gelen kalabalık bir kadro ve senaryonun gerekliliği yer koşulu oluşturularak ekranlara yansır. Ortaya konulan senaryo söz, göz ve eylem sanatı olarak karşımıza çıkar.

Senaryo yazarlığı beceri gerektirir. İyi bir senaryo iyi bir işleyicinin elinden çıkan bir değerdir. Becerinin yanı sıra öğrenilebilir ve zaman içinde uzmanlık elde edilebilir. Çok çalışma, özveride bulunma ve emek vermenin sonucunda başarıya ulaşmak kaçınılmazdır. Senaryo yazmanın öğrenilebilir bir süreç olduğu atlanmamalıdır. Senaryo yazma teknikleri ile tanışmak, geliştirmek öğrenme sürecinde hızla ilerlemenize yardımcı olur.

Senaryo Yazmak İçin Kullanılan Teknikler

Senaryo yazmak bilgi beceri ve emek gerektiren bir süreçtir. Senaryo yazmak için bir öğrenme süreci başlatabilirsiniz. Bu süreçte online eğitimler destekleyici olacaktır. Enstitü içinde yer alan Senaryo yazarlığı eğitimi, kurallara uygun senaryo oluşturma ile ilgili öğrenmeniz gerekenlere ulaşmanızı hedeflemektedir. İyi bir senaryo oluşturmak için tüm inceliklerini bilerek işe başlamak gerekir. Çalışma sırasında fikirlerinizi derleyebilmek ve iyi bir senaryo yazmak için kullanılan teknikler, bu sürede size yardımcı olacaktır.

 • Bol bol film izlemek; hiçbir filmi ayırmadan ne kadar çok izlerseniz o kadar çok karşılaştırma yapma şansı yakalarsınız. Bol bol film izlediğiniz zaman çok sayıda olay örgüsü, yapısal unsurlar, bölümler hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bir süre sonra kırılma noktalarını zamanlayabilmek için saat değerlendirmesi yaptığınızı fark edeceksiniz. Bu durum doğru yolda olduğunuzu gösterir.

 • Bol bol senaryo okumak; çok sayıda senaryo okumak biçim konusunda fikir sahibi olmanızı sağlarken, senaryonun ekrana nasıl yansıdığını öğrenmenizi kolaylaştırır. Bu durum farklı senaristlerin dilleri ve tarzları hakkında öğrenim kolaylığı sağlar aynı zamanda yaratıcılık hakkında güzel fikirler verir. Kâğıdın nasıl kullanıldığı, bırakılması gereken boşluklar kısaca her detaya hâkim olmanızı sağlayacaktır.

 • Farklı fikirler geliştirmek; fikirlerinizin özgün ve orijinal olması önemlidir. Farklı ve iyi fikirlerin bir arada olması sizin için bir adım önde olmak anlamına gelecektir. Her zaman üretmeye devam etmelisiniz. Bir senaryo bitince hemen bir diğerine geçilmelisiniz. Kendinizi sürekli yeni ve yaratıcılık içeren fikirlerle beslemeli ve mümkün olduğunca çok üretmelisiniz. Bu konuda senaryo yazma teknikleri sürekli araştırmalarınız içinde olmalıdır.

 • Kendinizi keşfedin; herkesin kendine has bir hikayesi vardır. En iyi bildiğini yazmak bu aşamada devreye girer. Kendinizden yola çıkmak kadar sevdiğiniz konular hakkında yazmakta önemlidir. Sizi etkileyen şeyleri düşünüp derinlemesine incelemeli bu aşamada kendinizi keşfetme şansı yakalamalısınız.

 • Bir takvim hazırlamak; senarist olmanın belki de en önemli unsurlarından biri bir takvim oluşturmaktır. İyi bir zaman yönetimi ile olmazsa olmazınız olan takvimi günlük yaşamınızın içine yerleştirmelisiniz. Sürecin ne getireceğini umursamadan bu takvime uymalı ve yazmaya sürekli devam etmelisiniz.

 • Karakterler oluşturmak; hikâyenin en önemli unsuru karakterlerdir. Onlar ne kadar iyi olursa hikâye de o kadar başarılı olur. Unutulmayacak karakterler yaratmak için çaba harcamalısınız. Baş karakter, yardımcı karakter oluştururken, birbirleri ile bağlantılarını da oluşturmaya başlarsınız. Bu sırada hikâye birdenbire gelişmeye başlar.

 • Taslak oluşturmak; bir ürün ortaya çıkarırken tüm malzemelerin hazır olmasının yanı sıra bir plana sahip olunduğunda, süreç mükemmel işleyecektir. Senaristler içinde aynı durum geçerlidir. Oluşturdukları plan, taslaklarıdır. En temel taslak olsa bile, 5 unsuru barındırmalıdır. Bunlar; baş karakter ve amacı, yan karakterler ve amacı, senaryonun başlangıcı ve sonu, olay örüntüsü ve olayların en basit hali ile sıralanmasıdır.

 • Tema oluşturmak; hikâyenin bir teması yoksa hikayeyi oluşturmanın da bir anlamı olmayacaktır. Hikâyeyi meydana getiren ana tema, hikâyeyi oluşturmanın temel direğidir. Tema ile çatışma iç içedir. Kahramanın keşfi sizi çatışma ile karşı karşıya getirecektir. Tema daima kahramanın birincil görevidir.

 • Yapının oluşumu; senaryonun iskeleti 3 kısımdan meydana gelir. Birbirlerinden tamamen bağımsız olarak işlevlerini yerine getiren kısımlar olsa da yan yana geldiklerinde bir bütünün parçası olarak durmaları gerekir.

 • Farklı bir dile sahip olmak; her başarılı yazının kendi ruhunu yansıtan bir dili vardır. Bir senaryonun her bir sahnesi, kelime seçimi, o senaryonun ruhunu resmeder. Bu aşamada yapılan seçimler izleyicinin ilgisini çekecek, farklı bir tarzda olmalıdır. İyi bir senaryoda özgün ve unutulmayacak bir dil kullanmak zordur ancak imkânsız değildir. Bu durum hikayenizin değerini oldukça arttıracaktır.

 • Filmin türünü doğru yansıtmak; izleyici beklentisinin karşılığını bulmak ister. İzlemeyi seçtiği türün yansıtacağı hikâye beklentisi ile doğru orantılı olmalıdır. İlgi çeken bir senaryo oluşturmak için türleri iyi anlamak ve izleyiciyi bu konuda beklentisi ile buluşturmak önemlidir.

 • Diyalog seçimi; senaryo belli bir ritmi verir. Akıcı olmalıdır. Karakterlerin söylediği sözler, son sözü söyleyecek karakter için zemin hazırlar. Bu durum çok sayıda çatışma barındırır. Diyalog aslında alt metne yöneliktir.

 • İzleyici ile buluşmak; senaristin hedefi daima izleyicidir. Onların beklentilerine yanıt verebilmek için çabalar. Bunu yaparken zorla değil kendiliğinden kabul edilir olmalısınız. Hikâyeyi anlatmakla yetinmemelisiniz. Yeterli paylaşımı yaptıktan sonra yolu kendilerinin bulmasına izin vermelisiniz. Bu durum sizinle buluşmalarını ve sizi sevmelerini sağlayacaktır.

 • Eleştirilere açık olmak; senaryo tamamlandıktan sonra en önemli aşamaya geçilir, bunlar eleştirilerdir. İşte bu aşamada meslektaşlarınızın sizi acımasızca eleştirmelerine ihtiyacınız olacak. Bir yazar ekibi oluşturmak ve belli aralıklarla fikirlerini almak yardımcı olacaktır. Bu ekibin erkek ve kadınlardan oluşan 6 kişi olması yeterlidir. İyi bir proje çıkarmak için iyi bir yöntemdir.

 • Çevre faktörü; birçok şeyi kurduğunuz ilişkiler belirler. Bir çevre oluşturmak için çaba sarf etmelisiniz. Bir yazar grubu oluşturmak veya bir yazar grubuna dahil olmak iyi bir çevre sağlayıcıdır. Bağımsız film yapımları içinde yer almak ta çevre kazanmak için iyi bir yoldur. Düşük bütçeli yapımlarda bir ücret beklentisi içinde olmadan çalışmak, yeni insanlar tanımanıza yardımcı olur. Her an her yerde karşınıza biri çıkma ihtimali üzerine senaryonuz her zaman sunuma hazır olmalıdır.

senaryo yazma senaryo yazma teknikler kahraman baş karakter yardımcı karakter
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Senaryo Yazma Programları
Teknoloji

Senaryo Yazma Programları

24 Mayıs 2020
Senaryo Yazımına Dair
Nasıl Yapılır?

Senaryo Yazımına Dair

29 Ocak 2021