AnasayfaBlogSatış Koçluğu ve Satış Yönetiminde Verimlilik
Online Eğitim

Satış Koçluğu ve Satış Yönetiminde Verimlilik

21 Ekim 2019
Satış Koçluğu ve Satış Yönetiminde Verimlilik

Duygusal zeka ikna gücü, söylem ve eylemde ve düşüncede hassasiyet, başarılı yöneticiler ve girişimciler için zorunludur. Disipline sahip, istekli ve titiz bir yönetici bu yönlerini geliştirmek için çalışabilir. Satış koçluğu eğitimi isteğe bağlı bir lüks değil kendi kariyerinize ve şirketinize önemli bir yatırımdır.

Satış Koçluğunu Bir Kitaptan Öğrenemezsiniz

Ne yazık ki, satış görevlileri seminerlerin, kitapların ve satış numaralarının işe yaramadığını öğrenerek hayal kırıklığına uğramıştır. Başarılı satış bir alışkanlıktır. Bir alışkanlık geliştirmek için kişi yalnızca ne yapacağını değil aynı zamanda nasıl yapılacağını anlamalıdır. Bu alışkanlıklar tek bir sınıfta öğrenilmez ancak sahip olunana kadar uygulanmalıdır.

Satış koçluğu eğitimi nedir?

Satış koçluğu eğitiminde kişi, motivasyon ve performansını geliştirmek için yeteneğini ve tecrübesini kullanır. Nerede durduklarını gerçekten bilmek isteyenler bireysel görüşmelere, iş başında eğitime ve satış koçluğu sürecindeki etkili rehberliğe yani açık ve yapıcı geri bildirimlere katılırlar.

Satış koçluğu eğitimi nereden alınır?

Konusunda tecrübe sahibi uzman eğitmenler İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitim programları kapsamında satış koçluğu eğitimi veriyor. Üstelik verilen online eğitimin sonunda başarılı olunduğu takdirde sertifika alma şansı yakalanmaktadır. Bu sertifika sayesinde hem kamu hem de özel sektörü üzerinden iş bulmak ve kariyer basamaklarını emin adamlarla tırmanmak mümkün.

Davranışsal Değişim Şart

Etkili olmak için eğitim davranışsal bir değişim yaratmalıdır. Aksi halde, insanlar daha önce başarısız olan rahat satış stillerine geri dönme eğilimindedirler. Satış koçluğu eğitimi kapsamında başarı stratejisinin geleneksel olmayan, kapsamlı sisteminin, onlarca endüstri ve meslek alanında çalıştığı kanıtlanmıştır. Satış görevlileri liderlik yapabilir, izleyebilir veya yoldan çekilebilirler.

Geleneksel satış yaklaşımları, satış profesyonelini satış sürecini güvenle yönetmek ve kontrol etmek yerine, potansiyel müşterinin inisiyatiflerine cevap vermekte zor bir pozisyona yerleştirmektedir. Satış görevlileri iyileştirmeye çalışan eğitim seminerlerine katılırlar ancak kendilerini hızla eski konfor bölgelerine ve verimsiz alışkanlıklarına dönerken bulurlar. 

Satış Koçluğu Eğitiminin Amacı Nedir?

Satış koçluğu eğitimi size sadece nasıl satmayı öğretmekle kalmaz aynı zamanda size satış sistemini nasıl yeniden programlayacağınızı da öğretecektir. Satış koçunun koçluk becerilerini en yükseğe çıkarabilmek ve daha verimli bir potansiyel elde edebilmek için oldukça önemlidir. Böylece daha düzenli ve etkin organizasyon altında ekipler çalışma şansı bulur.

Eğitim Sonrası Kazanımlar

Verilecek eğitim sonrası hayati öneme sahip özellikler kazanmak mümkün. Bunlar hedef yönelimi, liderlik özellikleri, hassas yetenek, disiplin, motivasyon, ikna gücü çatışma yönetimi becerileri, duygusal zeka, karizma, otantiklik, vücut dilinin ideal kullanımı olarak sıralanabilir. 

Satış koçluğu bireyin niteliklerinin, becerilerinin, değerlerinin ve davranış tercihlerinin profesyonel olarak değerlendirilmesini kolaylaştıran bir program kullanılarak bir kişilik profili analizi ile tamamlanmaktadır. Yapılan araştırmalar yöneticilerin koçluk yeteneği ile ekibinin performansı arasında doğrudan ve güçlü bir ilişki olduğunu gösterir. İyi satış koçları farklı hareket eder. Bu performansı iyileştirir, ekibin katılımını arttırır ve personel cirosunu azaltır.

İşletmeler Hedeflerine Daha Kolay Ulaşıyor

İşletmelerin satış ve hizmette lider olmalarına yardımcı olan satış koçluğu eğitimi müşterilerine kaliteli hizmet deneyimleri sunmak, olumlu bir hizmet oluşturmak, müşteri sadakatini artırmak ve işin savunucularını oluşturmak, satışları ve genel performansını artırmak isteyen kuruluşlar tarafından tercih ediliyor. Ustalıkla tasarlanmış eğitim sayesinde bir koçluk ve profesyonel danışmanlık hizmetlerinde işletmelerin hedeflerine ulaşmak ve lider olmalarına yardımcı olunuyor.

Ne yazık ki bugün müşterilerin yetersiz ve memnun hissetmedikleri bir satış veya hizmet deneyimi çok yaygın hale geldi. Satış görevlileri, mağaza asistanları, danışmanlar ve servis sağlayıcılar çoğu zaman temel satış ve müşteri hizmetleri becerilerinden yoksundur. 

Programın Müşteri Sadakatine Katkısı 

Bugünün zorlu ortamında her potansiyel müşterinin son derece değerli olduğunun bilincinde olanlar satış koçluğu eğitimi almak isteyenlere yalnızca bu fırsatları en üst düzeye çıkarmakla kalmayıp aynı zamanda iş ve müşteri sadakatini tekrar teşvik etmek için satış becerilerini uygulamak için kolaylıklar sağlıyor. 

Satış ve müşteri hizmetleri konusunda uzman olan eğitim programları işletmelerin müşterileri için üstün hizmet ve deneyimler sağlayan liderler haline gelmesine yardım eder. Program, istisnai bir hizmet düzeyi sağlamada satış becerilerinin yanı sıra uzmanlığı da geliştirmektedir.

online eğitim satış pazarlamasatış koçluğu satış yönetimi
Korcan Evin
Korcan Evin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209