AnasayfaBlogSanat Yönetmeni Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Meslekler

Sanat Yönetmeni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

20 Eylül 2021
Sanat yönetimi kimdir?

Sanat yönetmeni, art director ya da kreatif direktör... Reklamcılık sektörünün olmazsa olmaz pozisyonlarından biri olan sanat yönetmenliği, kreatif departmanın en yetkili kişisidir. Sanat yönetmenliği, reklamcılık alanının en çok hedeflenen iş pozisyonlarından biridir. Bunun yanında en çok çekinilen reklamcılık iş pozisyonlarından da biri.

Nedeni ise basit. Sanat yönetmenliği, geniş sorumluluklara sahip bir meslek. Ayrıca reklamcılık gibi oldukça dinamik de bir meslektir. Peki bütün bu durumlara rağmen reklamcılık alanında yükselmek isteyen yaratıcı beyinlere ne önerebiliriz? Yazı içeriğimizde, sanat yönetmenliği için hangi niteliklere ve eğitime ihtiyacınız olacağından bahsedeceğiz. 

Yaratıcılık Odaklı Meslek: Sanat Yönetmeni

Yaratıcılık, reklamcılık sektörünün en belirgin özelliklerden biridir. Az ya da çok reklamcılık alanında yaratıcı işlerin olması istenir. Reklamcılık tamamen bir ekip işi olduğu için ekibin yaratıcılık ile ilgili fikir ve bilgi sahibi olması önemsenir. Sanat yönetmenine gelecek olursak ekibi yaratıcılıkla ve ilgili alanla ilişkili yol gösterici bir pozisyonda yer alır.

Yani reklamcılık sektöründe görev alan sanat yönetmeni, ekibe liderlik edecek bilgiye ve fikre sahiptir. Her ne kadar junior art direktör alımları olsa da reklamcılık veya iletişim alanında pişmek, sanat yönetmeninin en belirgin niteliklerinden biridir. Peki gözde bir meslek olarak görülen sanat yönetmenliği tam olarak nasıl tanımlayabiliriz?

Sanat yönetmeni, bilgisini fikre dönüştürür ve bilgisini fikre dönüştürmeye hazır olan bir kreatif ekibi yönetir. Reklam tasarımından ve ajansın kreatif işlerinden sorumlu olarak ekibi tasarım konusunda yönlendirir. İşin içinde biri olarak reklamcılık ve tasarım alanının güncel bilgilerini takip eder, yaratıcı işler için gerekli olan beyin fırtınası yöntemini kullanarak ekibin potansiyeline uygun çalışma brieflerini oluşturur.

Sanat yönetmeni, geniş ve yeniliklere açık bakış açısıyla fikirler üretir ve ekibin çözüm odaklı çalışmalar üretmesine zemin hazırlar. 

Sanat yönetmeni hem geleneksel hem de dijital reklamcılık alanına işler yetiştirir. Sanat yönetmeni, genellikle grafik tasarım, halkla ilişkiler ve görsel tasarım alanında tecrübe edinerek sanat yönetmenliğine gelir. Art direktör yalnızca ulusal işlerle uğraşmayabilir. Uluslararası reklam ajanslarında çalışan art direktörler, ne kadar çok uluslararası iş yaparlarsa o kadar yurt dışında iş bulabilirler.

Aslında yurt dışından teklif almak için geniş bir iletişim ağı gereklidir ve iletişim ağı da yapacağınız işlerin çeşitliliğine bağlıdır. Kısacası sanat yönetmenliği; oldukça geniş alanlara temas eden ve kendinizi göstermenize bağlı olarak da yurt dışına açabileceğiniz bir meslektir. Bundan dolayı Görsel-Güzel Sanatlar ve İletişim Fakültelerinde okuyorsanız tasarım programlarıyla beraber İngilizce dil yetkinliğinizi de geliştirmeye çabalayın. 

Sanat Yönetmenliği İçin Gereken Nitelikler

Öncelikle iletişim sektöründe yer alan reklamcılık, pek tabii iletişim ve iletişim odaklı yetkinlikler ister. Özellikle sanat yönetmeni, işin iletişim ve kreatif boyutunu yönettiği için iletişim becerileri bu meslek için olmazsa olmaz diyebiliriz. Mesleğin önemli ve belirgin niteliklerinden biri ise sektör deneyimidir.

Bilindiği üzere reklamcılık sektöründe stajyer, junior ve senior iş pozisyonları vardır. Sanat yönetmeni görevine getirebilen birinin, daha önce senior olarak sektörde deneyim kazanması gerekir. Günümüzün reklamcılık anlayışında daha çok dijital çalışmalar ön plandadır ve sanat yönetmeninin de dijital reklamcılık alanında portfolyo sahibi olması önemsenir.

Aynı zamanda pek çok ulusal reklam ajansı, İngilizce şartını da önceden ilanda belirtir. Genel olarak ise bir sanat yönetmeninden istenen ve beklenen nitelikler şunlardır:

  • Adobe Programlarına Aşinalık (Özellikle Premier Pro, Photoshop, Illustrator)

  • Tasarım ve Sanat Bilgisi

  • Reklamcılık ve Tasarım Sektörünün Takip Etme

  • Sözlü ve Yazılı İletişim Becerileri

  • Ekip İçi Çalışmaya Aşinalık

  • Ekibi Yönetecek Yöneticilik Deneyimi

  • Yaratıcı İşlerde Çalışmış Olmak

  • Kurumsal Kimlik Çalışmaları Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

  • Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Alanını Takip Etmek

  • İyi Seviyede İngilizce Bilmek

Sanat yönetmeni arayan bir ajansın ilk dikkatini çekecek CV'den önce portfolyodur. Geniş ve çeşitli portfolyo sunumu, reklam ajanslarının en çok istediği yetkinlik ölçütüdür. Bundan dolayı Junior ya da Senior iş ilanlarına başvurmadan önce profesyonel ve tasarımı dikkat çekici bir portfolyo hazırlamaya çalışın.

Ayrıca başvuracağınız ajansın reklam ve tasarım işlerine de bakarak ajans benden ne isteyebilir ve ajans hangi işlere yoğunlaşıyor sorusunu yanıt alabilirsiniz. Şunu da unutmayın ki en zaman öne çıkmanıza yardımcı olan yetkinlikler, tasarım programlarını iyi düzeyde kullanabilmeniz olacaktır. 

Sanat Yönetmenliği İçin Hangi Bölümler Okunabilir?

Sanat yönetmenliği için mutlaka üniversite düzeyinde eğitim almak gerekiyor. Reklamcılık, medya, iletişim ve tasarım bilgisini içeren bölümler, sanat yönetmenliğine adım atabilmek için gerekli olan temeli sağlar. Aşağıda belirteceğimiz bazı bölümlerin  4 yıllık eğitimi dışında 2 yıllık ön lisans karşılıkları da vardır. 

Açıkçası sanat yönetmenliğini baştan itibaren hedefleyenler oldukça nadirdir. Sanat yönetmenliği, reklamcılık sektöründe piştikçe "ben bu işi yapabilirim" denilen bir meslektir. Dolayısıyla sanat yönetmeni olma hedefi reklamcılık alanındaki iş tecrübesine ve iyi bir reklamcı gözüne sahip olmayı gerektirir diyebiliriz.

Fakat reklamcılık ve tasarım odaklı bölümler okumak, sanat yönetmenliğine giden yolu açar. Reklamcılık sektöründeki tecrübeleriniz ve gözlemleriniz sonucunda da ajansın yeni art direktörü olarak görev alabilirsiniz. Ancak gelin ilk önce sanat yönetmenliğine giden yolda, hangi bölümlerin size büyük katkı sunacağına bir göz atalım. 

Söz konusu bölümleri okumak elbette yeterli değildir. Reklamcılık sektör deneyimi, ekip yönetimi, iletişim becerileri ve sektörün beklentileri, sanat yönetmeni olmanızı büyük ölçüde belirleyecektir. 

Junior Sanat Yönetmeni Kimdir?

Junior, ustanın yanında öğrenmeye hazır çıraktır. Henüz tecrübesi olmasa da işin nasıl yapılacağını bilir ve işin gerekli eğitimini de almış bulunur. Junior sanat yönetmeni iş ilanları, karşınıza çok nadiren çıkar.

Yayımlanan iş ilanlarında ise Güzel Sanatlar veya İletişim Fakültesinden mezun olma şartı aranır. Yaratıcı tasarımlar hazırlamaya açık, ekip içi çalışmaya yatkın ve kurumsal kimlik çalışmalarında görev alabilecek Jr. sanat yönetmeni aranır. Eğer reklamcılık sektöründe çalışmaya hazır ve tasarıma da ilgiliyseniz junior iş ilanlarını kaçırmamanızı öneririz. 

Sanat Yönetmeninin 1 Günü

Reklamcılık sektörü, sektörü pek tanımayanlar için eğlenceli ve rahat bir ortam sunuyormuş gibi görünebilir. Fakat reklamcılığın bazı gerçekleri can sıkıcı olabiliyor. Reklamcılık alanı, yoğun emek gerektirebiliyor ve müşteri briefleri ile ilgilenmek başlı başına bir iş yaratabiliyor.

Önce reklamcılık işinin bir yanının mutlaka iletişimden geçtiğini unutmayın. İletişim ile ilgili yetkinlikleri geliştirmek ve müşteri yönetimi hakkında bilgi sahibi olmak, art direktörün sahip olması gereken en önemli niteliklerdendir.

Sanat yönetmeni; reklam çalışmaları ve kampanyaları için ekibi toplar ve işlerin genel konseptini aktarır. Ajansın vizyonu, müşterinin beklentisi ve kendi bakış açısının genişliğiyle ekibin yaratıcılıklarını besler.

Sanat yönetmeni, müşteri portföyünü genişletecek işlerde de rol alır. Genel olarak reklam tasarımı alanındaki bilgi ve fikirlerinden ekibin yaratıcılığını etkileyecek imza işleri önayak olur. 

art directorkreatif direktör reklamcılık sektörüsanat yönetmeni sanat yönetmenliği
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.