AnasayfaBlogRekreasyon Nedir? Rekreasyon mezunları ne iş yapar?
Nedir?

Rekreasyon Nedir? Rekreasyon mezunları ne iş yapar?

13 Ocak 2020
Rekreasyon Nedir? Rekreasyon mezunları ne iş yapar?

Bireyin kendini yenilmek, diğer bireylerle sosyalleşmek, daha huzurlu ve mutlu bir hayat sürebilmek için, zorunlu işleri dışında kalan boş zamanlarını kendi arzusu ve tercihleri dahilinde değerlendirmesidir. İnsanların aktif ve yoğun çalışma hayatı, olumsuz çevre koşulları zamanla alışkanlıklarını ve ruh halini etkilemektedir. Ruh sağlığını korumak, rutin hareketlerden zaman zaman ayrılmak, kişilerin temel ihtiyaçları arasındadır.

Bu durum bireyin günlük yaşamında rutin olan işlerinden zamanla yorulması ve nefes alma ihtiyacın meydana gelmesi ile boş zamanını değerlendirme isteğini geliştirir. Kişi boş zamanını dilediği gibi geçirebilmek için kendi ile kalmak veya grup olarak aktiviteler içinde bulunmak isteyebilir.

Rekreasyon, bireyin tercih ettiği aktiviteleri yaparak beyninin ve zihninin dinlenerek kaldığı yerden devam etmesini sağlar. Gelişmiş toplumların yöneticileri, çalışanlarından daha fazla verim alabilmek amacı ile rekreatif aktiviteler düzenlemeyi tercih eder. Bu durum çalışanları firma içinde fiziksel ve sosyal olarak iyileştirme hareketi olarak değerlendirilmektedir.

Rekreasyon Ne Demek?

Rekreasyon Latince “recreatic” sözcük anlamı olarak dinlenmek, eğlenmek, yeniden canlanmak anlamlarını ifade etmektedir. Rekreasyon, zorunlu hale gelmiş çalışma aktivitelerinden, ayrı olarak bireyin kendini yenilemesi ve geliştirmesi, kendine ait olan zamanı kendi istediği gibi kullanmasıdır. İnsanın fiziksel olarak gücünü yenilemeye ve ruhsal halini güçlendirmeye yönelik serbest olarak seçebileceği birçok faaliyet bulunmaktadır.

Bireyin kendi tercihi ile katıldığı tüm aktiviteler, yapmak zorunda olduğu aktivitelerden farklı olarak özgür olarak tercih ettikleridir. Zaman zaman içinde bulunduğu fiziksel çevrenin ve sosyal çevrenin yerini farklı sosyal ve fiziksel çevrelerin alması bunlara örnek verilebilir. Rekreasyon, bireyin yaşam dengesini kurmasının önemli bir parçasıdır.

Rekreasyon Bölümü                               

Rekreasyon bölümü eğitiminin amacı, iletişim yetenekleri kuvvetli, günlük yoğunluğa uyum sağlayabilecek beden yeterliliği yaratmak, çağdaş, teknolojiyi yakından takip edebilecek, zamanla alanında uzman olabilecek bireyler yetiştirmektir. Asıl amacı olan hareket yetersizliğini engellemektir. Açık alanda spor, bireylerin fiziksel ve ruhsal gelişimine önemli katkılar sağlar. Bölümün bir diğer amacı da bireyin kendine ait olan boş zamanlarını etkin kullanması için görev ve sorumluluklarını fark etmeleri için gerekli çalışmaları sunmaktır. Bölüm, ülkemizde son yıllarda gelişme göstermiş bölümden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen yıl daha fazla gelişme göstereceği öngörüler arasındadır. Çok sayıda vakıf üniversitesinde olduğu gibi devlet üniversitelerinde de rekreasyon bölümü bulunmaktadır.

Rekreasyon Yönetimi

Rekreasyon yönetimi, hareketsizliği önlemek, bireylerin zihinsel ve bedensel gelişimlerine etki sağlamak amacı ile aktiviteler yapmak anlamını taşır. Rekreasyon yönetimi bölümünün faaliyetleri, açık alanda yapılan faaliyetler ve kapalı alanda yapılan faaliyetler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sinema, tiyatro, müze gezisi olanlar kapalı alan faaliyetlerine, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, balık tutmak gibi faaliyetlerde açık alana örnektir. Rekreasyon yönetimi bölümü turizm fakülteleri içinde yer alır.

Bölümde eğitim ve öğretim 4 yıl sürmektedir. Bölümde turizmi yönlendiren, gelişimine etkisi olacak yöneticiler yetiştirmek amaçlanmaktadır. Rekreasyon yönetimi bölümünden mezun olan öğrenciler, boş zamanların değerlendirilmesi adına hizmet veren özel firmalar, kamu içinde, turizm ve hizmet sektöründe yönetici olarak çalışabilirler.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş İmkanları

Turizmin her alanında iş imkanına sahiptirler. Eğlence organizasyonları, Su ve kara sporları organizasyonu, sergi, konser, dans gibi eğlence organizasyonları, sağlık alanında ve turizm tesis alanlarında rekreatif faaliyetlere liderlik edebilirler. Turizm dışındaki kuruluşlar içinde, toplum kuruluşları, üniversiteler, organizasyon firmaları, belediyenin bazı alanlarında ve silahlı kuvvetler ve polis organizasyonları içinde görev alabilirler.

 • Üniversitenin son senesi pedagojik formasyon olanaklarını değerlendirip beden eğitimi öğretmenliği yapabilirler.

 • Üniversitelerde akademik personel olarak kariyer yolculuğu yapabilirsiniz. Akademik kariyer yapabilmek için ALES puanı ve YDS puanı ile başvurularınızı yapabilirsiniz.

 • Rekreasyon eğitimi kapsamında engelli bireylere el uzatabilirsiniz. Kendinizi eğitimlerle geliştirerek sporu hayatlarına katabilirsiniz.

 • Rekreasyon bölümü ile yaşam koçu olmanızda mümkündür. Aldığınız eğitimler ile fiziksel ve ruhsal anlamda kendinize katkılar sağlayacağınız için yaşam koçluğu iyi bir tercih olabilir.

Rekreasyon Yöneticisinin Sahip Olması Gereken Özellikler

İyi bir rekreasyon yöneticisi, organizasyonlar içinde önemi bir misyona sahiptir. Bireyin günlük iş yükünü, kendine ait zamanlarda nasıl kullanacağına dair eğitimler ve yönlendirmeler ile bireye kazanımlar sağlamaktadır. Kişinin kendine ayırdığı, ruh ve beden konforunu sağlayacak, zaman yönetimini çok iyi kurgulaması ve uygulaması gerekir. Organizasyon içindeki liderlerin yönlendirmeleri dışında sertifika eğitimleri faydalı olacaktır.

Bir yere gitmek zorunda olmadan, sadece internet olan ortamların yeterli olacağı online eğitim, bu anlamda kazanımlar sağlamaktadır. Enstitü içinde yer alan zaman yönetimi eğitimi, mesleki olduğu kadar kişisel farkındalığınıza katkı sağlayacak teknikler hakkında bilgi almanıza olanak sunmaktadır. Rekreasyon yöneticisinin sahip olduğu özellikler sayesinde firma çalışanlarına yol gösterici olması önemlidir. Bu özellikler aşağıda belirttiğimiz gibi olmalıdır.

 • İyi bir rekreasyon yöneticisinin, insanlarla iyi iletişim halinde olması önemlidir.

 • Düşüncelerini iyi ve doğru şekilde ifade eden yöneticiler daha çok rol model görülecektir.

 • Her yöneticide bulunması gereken liderlik vasfına sahip olmalıdır.

 • Duyarlı olması önemlidir. Kişilerin aktaramadığı bazı durumlara çözüm üretmesini sağlar.

 • Sabırlı ve anlayışlı olması karşısındaki kişilerin güvenini sağlar.

 • Hoşgörülü bir lider daima pozitif bir iş ortamı yaratılmasını sağlar.

Rekreasyona Neden İhtiyaç Duyulur?

Rekreasyona ihtiyaç duyulmasının en belirgin nedeni, kişiye ve topluma sağladığı faydaların önemini gözler önüne sermesidir.

 • Fiziksel sağlık için önem arz eder; teknolojik gelişmeler ve hayatımıza katılan yenilikler hareket kabiliyetimizi kısıtlamıştır. Bu durumda beraberinde bazı hastalıklara sebep olmaya başlamıştır. Yapılan fiziksel aktiviteler sağlık açısından son derece faydalıdır.

 • Ruh sağlığına etkisi; bireylerin iş, aile ve sosyal çevresi ile ilişkileri içinde zaman zaman strese sebep olacak etkenler ortaya çıkabilir. Rekreaktif aktiviteler seçiminde kişinin özgür tercihini yapması, ruhsal gelişimine yardımcı olur.

 • Sosyalleşmeye etkisi; grupsal olarak faaliyette bulunmak, sosyal ilişkilerin oluşumunda ve gelişiminde etkili bir yer kaplar.

 • Beceri ve yetenek gelişimine etkisi; kişinin beceri ve yeteneğini keşfetmesini sağlar.  Aktivite anında keşfedilen yetenek, zamanla aktivitenin devamını sağlar.

 • Yaratıcılığa etkisi; insanın içinde saklı olan yaratıcı gücünü ortaya çıkarıyor. Geliştirilmesine destek veriyor.

 • İş verimi ile ilişkisi; kişinin başarısına katkı sağlar. Kendine uygun aktiviteyi seçen ve uygulayan birey mutlu olur ve bu durum iş başarısına da yansır.

rekreasyon rekreasyon yönetimi rekreatif faaliyet zaman yönetimi turizm
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Rekreasyon Bölümü Nedir?
Bölümler

Rekreasyon Bölümü Nedir?

20 Kasım 2020
Rekreasyon Yönetimi Bölümü
Bölümler

Rekreasyon Yönetimi Bölümü

25 Aralık 2020
5 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?
Kişisel Gelişim

5 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

16 Ağustos 2021
Örgüt Kültürü ve Değişim
Kurum - Şirket Kültürü

Örgüt Kültürü ve Değişim

01 Ocak 2021
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
405205
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
510380
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat