AnasayfaBlogÖğretimde Parlayan Yaklaşım: 3P Metodu
Eğitim

Öğretimde Parlayan Yaklaşım: 3P Metodu

04 Temmuz 2019
Öğretimde Parlayan Yaklaşım: 3P Metodu

Günümüzde yabancı dil öğretimi çok incelikli ve hassas bir konudur. Herkes yeni bir dil öğrenmek adına birtakım çabalar sarf eder. Gerek okullardaki yabancı dil eğitimi gerek gittiğimiz kurslar veya aldığımız özel dersler ya da yurt dışı seyahatleri, hepsi yabancı dili en iyi şekilde öğrenip kullanabilmek için. Bu öğrenme hevesinin iş, hobi veya kişisel gelişim gibi pek çok etkeni olabilir. 

Yabancı dil öğretiminin kalitesi ise bu noktada büyük öneme sahip. 3P metodu bu kaliteyi barındıran önemli bir yaklaşım. Bu metot tüm dünya çapında yaygın.  90’ların başında ortaya çıkan bu yaklaşım modern ve geleneksel bir bütünlüğe sahiptir. Sunum (Presentation), Uygulama (Practice)  ve Üretim (Production) İngilizce’de 3P olarak kısaltılmıştır. Bu kavramlar 3P metodunda eğitim sürecinin basamaklarıdır.

3P Metodu Nedir?

Sunum, 3P metodunun ilk basamağıdır. Sunum eğitmenin dersi açıkladığı basamaktır. Öncelikle derse bir ısınma etkinliğiyle başlanır. Bu şekilde öğrencinin konuya merakı artırılır. Bu etkinliğin ardından işlenecek konunun dil ve kelime bilgisi öğrenciye açıklanır.

Uygulama, ikinci basamaktır. 3P metodunun bu aşamasında öğrenciler öğrendikleri şeyleri sözlü ve yazılı olarak uygulamaya geçer. Eğitmen bu aşamada öğrencinin hatalarını düzeltir. Öğrenci yarı kontrollü bir şekilde öğrendiklerini uygulama imkânı elde eder.

Üretim ise son basamaktır. Bu aşamada öğrenciler edinimlerini kullanmak adına kelimenin tam anlamıyla serbesttir. Eğitmen kontrolün büyük bir kısmını bu noktada öğrenciye bırakır ve olabildiğince az karışır. Öğrenciler 3P metodunun bu basamağıyla yabancı dili kişiselleştirme bakımından büyük bir fırsat elde eder. Rol yapma gibi eğlenceli ve etkileşimli etkinlikler tam da bu aşamada gerçekleştirilir.

3P’de Eğitmenin Rolü Nedir?

Sunum aşamasında eğitmen, ders süresinin dörtte üçünde konuşarak öğrenciyi bilgilendirir. Öğrencilerin hatalarını doğruluk odaklı bir şekilde düzeltir. Konunun anlaşılıp anlaşılmadığına dair sorular yöneltir. Uygulama aşamasında sözlü ve yazılı etkinliklerle yabancı dili öğrenciye uygulattırır. 

Uygulamada oluşan hataların kaynağı bulunur ve düzeltilir. İkili çalışmalar ve grup çalışmaları ile konu pekiştirilir. Üretim aşamasında eğitmen öğrenciye müdahale etmez ve yalnızca izler. Sonuna kadar izledikten sonra görüşünü bildirir. Buradaki odak noktası doğruluktan ziyade akıcılıktır.

3P’de Öğrencinin Rolü

Sunum aşamasında öğrenci yalnızca dersi dinler. Uygulama aşamasında yüzde altmış oranında konuşur. Yani bu aşamada söz hakkı eğitmenden daha fazladır. Üretim aşamasında ise yüzde doksan oranında konuşur. Bu basamakta dili akıcı ve doğal kullanabilmek gerekir. Eğitmenin müdahalesi minimum olmalıdır.

Neden 3P?

3P metodu sunum aşamasında klasik eğitim tarzıyla bir benzerlik içindedir. Yani bilgi doğrudan aktarılır. Yüzde doksan geleneksel yüzde on modern diyebiliriz. Çünkü konuya giriş ve ısınma ile öğrenci derse hazır hale getirilir. Bu metodun en cazip sebeplerinden birisi öğrenciye tanınan söz hakkı ve etkileşimli ders mantığı. Yabancı dili öğrenebilmenin en önemli esası o dilde pratik yapmaktır. 

Bu metodun uygulama ve üretim aşamaları sayesinde öğrenciler dili kullanma imkânı elde eder. Üstelik 3P metodu sayesinde öğrenciler hem hatalar düzeltildiği için hem de en hata yapma fırsatı tanındığı için dili en doğru şekilde kullanır.

Çocuğunuzun gelecekte kariyer adımlarını sağlam adımlarla çıkmasından yanaysanız dünyanın en seçkin okullarında kullanılan 3P metodu ile eğitim veren yabancı dil okullarına kayıt yaptırmanız mümkün.

3p metodu yabancı dil yabancı dil eğitimi Öğretimde 3P Metodu
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili Öğretme Teknikleri
Kişisel Gelişim

Etkili Öğretme Teknikleri

11 Ekim 2021
Etkili Öğretim Modeli
Eğitim

Etkili Öğretim Modeli

20 Eylül 2021
Öğretim Etkinlikleri Modeli
Kişisel Gelişim

Öğretim Etkinlikleri Modeli

11 Temmuz 2021
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
350179
İş dünyasında fark yaratacak donanımlar edinin. Teknolojinin öğrenmeye ilişkin sunduğu tüm işlevleri keşfetmek için öğrenmeyi öğrenme eğitimine katılın.
4.9
(34)

Öğrenmeyi Öğrenme Eğitimi

11 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
269134
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat