AnasayfaBlogNeden Sizi İşe Alalım Soruları ve Cevapları
İşe Alım

Neden Sizi İşe Alalım Soruları ve Cevapları

01 Mart 2022
Neden sizi işe alalım? sorusu mülakatların belki de en kritik ve stres yapan sorusudur. Bu soru en iyi biçimde nasıl cevaplanmalı, nelere dikkat edilmelidir?

“Neden sizi işe alalım?" buradan baktığınız zaman oldukça basit ve kolay bir soru gibi geliyor değil mi? Ancak bu soruyu cevaplamak da her zaman kolay olmayabilir. Üstelik bu soru size kritik bir iş görüşmesinde yöneltilmiş ise biraz zorlayıcı geldiğini düşünebilirsiniz.

Fakat birazdan bahsedeceğim stratejiler sayesinde bu sorudan artık korkmayacaksınız ve soruyu başarılı bir şekilde yanıtlayabileceksiniz. Bu soruyu cevaplamak, “Bu tam da benim işim, hemen başlamalıyız” kadar kolay olmasa bile sanıldığı kadar da zor ve stresli olmayacak.

Neden Sizi İşe Alalım Sorusu Neden Sorulur?

Neden sizi işe alalım sorusu, mülakatın en belirleyici ve kilit sorusu olabilmektedir. Çünkü bu soru ile doğrudan sizin beceri ve deneyimlerinizin öğrenilmesi amaçlanır. Bu kapsamda, tek bir soru ve tek bir doğrudan oluşan cevap yoktur. Buradaki önemli formül, işletme için doğru cevabı verebilmekte saklı.

Peki neden bu soru soruluyor? Neden bu pozisyon için en iyi aday olduğunu düşünüyorsun? İşverenler gerçekten ne istediğinizi ve bunları nasıl sağlayabileceğinizi bildiğinizden emin olmak isterler.  İşleri gerçekten beklenildiği gibi yapıp yapamayacağınızı anlayabilmek için ise sizinle yüz yüze görüşmeyi talep ederler.

Şu ana kadar neler yaptıklarınızı öğrenmek, kurumun kültürüne uyum sağlayıp sağlayamayacağınızdan emin olmak isterler. Ve bu görüşme esnasında gösterdiğiniz performansa göre bir değerlendirmeyi tabi tutulursunuz. Sizden daha nitelikli insanlar da olabilir. Mülakatta, işvereninize en uygun kişinin siz olduğunu göstermeniz gerekir.

İlgili yazı: Mülakat Soruları - Cevapları

Neden Sizi İşe Alalım Sorusu Nasıl Cevaplanır?

İş görüşmesine gitmeden önce pozisyonun gerektirdiği nitelikleri iyice gözden geçirin. 

Bu işi yapabilmek için gereken deneyim ya da yeteneklere sahip olduğunuzu belirtin. Diğer adayların neler vaat ettiğini bilemezsiniz ancak kendinizi ispatlayabilirsiniz. Şirketin ve pozisyonun gerektirdiği nitelikleri öne çıkartarak kendinizi ifade edebilirsiniz. Güçlü yanlarınızı, yeteneklerinizi, temel başarı ve iş tecrübelerinizi anlatın. Sizi işe almaları durumunda işleri nasıl kolaylaştırıp fazlasını elde etmelerine katkı sağlayacağınızı belirtin. 

Yol haritalarını ve daha pek çok bilgiyi araştırmak için şirketin web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından faydalanabilirsiniz. İş ilanını tekrar gözden geçirmekte ve sizden beklenen niteliklerden sahip olduklarınızı vurgulayın.

İş görüşmesinde sorulan sorular ve cevapları

İş görüşmelerinde zaman zaman tekrarlanan birkaç soru vardır. Bunlar en orijinal veya yaratıcı sorular olmasa da bir amaca hizmet ederler. İşverenler, mülakatlarda sıkça sorulan soruları sorarak kim olduğunuzu ve bu role nasıl uyum sağlayacağınızı daha iyi anlayabilirler. Bunu akılda tutarak, en yaygın mülakat sorularından bazılarına ve olası cevaplarına bir göz atalım.

En popüler sorulardan biri "Bana kendinizden bahsedin" sorusudur. Bu aslında kendinizi mülakatı yapan kişiye satmak ve becerileriniz ve deneyiminiz hakkında genel bir bilgi vermek için harika bir fırsattır. Bu soruyu yanıtlarken, yanıtınızın başvurduğunuz işle ilgili olduğundan emin olun. Örneğin, bir satış pozisyonu için başvuruyorsanız, müşteri hizmetlerindeki deneyiminizden veya anlaşmaları kapatma yeteneğinizden bahsedebilirsiniz.

Bir başka yaygın soru da "Güçlü yönleriniz nelerdir?" sorusudur. Yine, bu kendinizi görüşmeciye satma şansınızdır. Başvurduğunuz rolle ilgili güçlü yönleri seçtiğinizden emin olun. Örneğin, mükemmel iletişim becerileri gerektiren bir pozisyon için mülakat yapıyorsanız, müşterilerle yakınlık kurma yeteneğinizi veya ekip projelerine liderlik etme deneyiminizi vurgulayabilirsiniz.

Son olarak, size "Zayıf yönleriniz nelerdir?" diye sorulabilir. Bir mülakatta zayıf yönlerinizden bahsetmek mantığa aykırı görünse de, bu soru kendinizin farkında olduğunuzu ve kendinizi geliştirmek için çalışmaya istekli olduğunuzu gösterme fırsatı sunar. Örneğin, yeni insanlarla tanışırken gergin olma eğilimindeyseniz, özgüveninizi artırmak için nasıl çalıştığınızdan bahsedebilirsiniz.

Bu yaygın mülakat sorularına düşünceli ve ilgi çekici cevaplar hazırlayarak, istediğiniz işe girmek için kendinizi güçlü bir konuma getireceksiniz.

Bu iş için neden en iyisi olduğunuzu düşünüyorsunuz?

“İş ilanınızı incelediğimde, restoranınız için orta veya üst düzeyde deneyime sahip birini aradığınızı gördüm. Özgeçmişimde göreceğiniz üzere restoran yönetiminde 5 yıllık tecrübe ve kariyere sahibim. Ve bu sırada satışların yüzde 47 oranında artmasını sağladım. Öte yandan, garsonluktan başladığım ve işi mutfağında öğrendiğim bu sektörde restoran işletmesine kadar her rolü tecrübe edindim. Kişisel deneyimlerim ve sıkı bir çalışma prensibim ile tüm bu tecrübelerim ile birlikte bu iş için harika bir aday olduğuma inanıyorum.”

Bu cevabın bize gösterdiği nitelikler; en iyi adaylık, ölçülebilir tecrübeler ve üstün deneyimler.

Bu pozisyon için neden sizi işe almalıyız?

"Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Gençlik yıllarımda her zaman hevesli bir gezgindim. Biraz daha büyüdüğümde uçuş rezervasyonları yaptırmaya başladığımda havayolu şirketiniz genelde ilk tercihim oldu. TH Airlines uzun mesafeli seyahatlerimi her zaman keyif aldığım yolculuklara dönüştürdü. Sizinle çalıştığımı söylemekten onur ve gurur duyarım. Bununla birlikte, sabır ve çoklu görev becerilerim sayesinde mümkün olduğunca uçuş görevlisine en iyi şekilde yardım edebileceğime inanıyorum.”

Bu cevap; coşku, şirkete olan ilgi ve alakayı, biraz da iltifatı gösterir.

Sizi bu pozisyon için en iyi aday yapan şeyler nelerdir?

“Üniversiteden yeni mezun olmama rağmen, aldığım kurs ve eğitimler bu pozisyonu destekleyici nitelikte. Bununla birlikte, hem önceki stajım hem de bu sırada gönüllü çalışmalarım ile bazı iş tecrübeleri elde ettim. Sonunda da bu iş için son derece heyecanlanmaya başladım. Çünkü çalışmayı tercih edebileceğim en iyi yer burasıydı!”

Bu cevap; yüksek ilgi ve alaka, övgü ve coşku gösteriyor.

Neden bu pozisyon için uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz?

"Mülakat anına kadar beklerken çalışanlarınızı inceledim ve görünüşe göre arkadaş canlısı, yardımsever, bilgili görünüyorlar. Yani onların benim gibi insanlar olduklarını gördüm. Bu konuda size ve ekibinize çok iyi uyum sağlayacağımı düşünüyorum. Bunların yanı sıra, özgeçmişim ve kapak mektubumda gördüğünüz gibi, birkaç senelik deneyimlere sahibim. Bana bir şans verirseniz, sizi hayal kırıklığına uğratmayacağımdan eminim.”

Bu cevap bize; coşku, özgüven, şirket değerleri bilgisi gösterir.

Diğer adaylardansa neden sizi işe alalım?

"Bu semte 5 ay önce taşınmış biri olarak nispeten yeniyim. Bu semtte bulunduğumdan beri mağazanıza sık sık rastladım ve güler yüzlü, yardımsever personelleriniz beni olumlu etkiledi. Bana da kendimi kanıtlama imkanı verirseniz, mevcut harika çalışanlarınıza çok iyi katkı sağlayacağıma eminim. Bütün bunlar ve bu işle ilgili tecrübelerim, bu işe beni almanızın nedenidir."

Bu örnek cevap; olumlu algı, iltifat, ilgi ve alaka düzeyini belirtir. 

Neden Sizi İşe Alalım Sorusunu Cevaplarken Kaçınılması Gerekli Konular Neler?

  • Maaş, prim. Bu konuların doğrudan sizin tarafınızdan açılması, karşı tarafta para odaklı olduğunuz hissini uyandırabilir. 

  • Çaresizlik. Şirketler çaresiz durumda kalan birini tercih etmek istemiyor. Aksi halde orada yalnızca para için bulunduğunuzu düşünebiliyor.

  • İlgisizlik, kayıtsızlık. Yalnızca bir iş görüşmesinde değil gittiğiniz her görüşmede ilgi ve alaka düzeyinizin yüksek olması önemlidir.

Neden Sizi İşe Alalım Sorusu ile İlgili Şu Noktaları Aklınızda Bulundurun

İstenilen formda olun. Mülakat esnasında vereceğiniz cevaplar hem şirkete hem de ekibe ne kadar uyum sağlayacağınızı ifade etmelidir. Bu pozisyon için neden ideal aday olduğunuzu açıklayabilmek için bu konuda ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Çözüm odaklı yaklaşın, problemleri çözün. Şirketin içinde bulunduğu sorunları tespit edin ve işe alınmanız durumunda bu sorunları nasıl azaltabileceğinizi belirtebilirsiniz.

Dürüst olun. Mülakat esnasında yanıtlarınızı gerçekten kendinizle örtüşecek şekilde verin. Parasal ve kişisel menfaatlere dayalı iletişime odaklanmayın. Cevabınızı iyi bir şekilde yönlendirmek için şirketi iyi araştırmış olun. 

Coşku ve heyecanınızı sağlıklı ifade edin. Heyecanlandığınızı söyleyebilirsiniz. Ancak bu heyecanınızı hissettirmek için bunu ses tonunuza ve hareketlerine de yansıtın. Elbette abartmanızdan bahsetmiyorum. Yalnızca bu iş için ne kadar istekli olduğunuzu gösterin.

Hazırlıklı olun! Neden sizi işe alalım sorusunun cevabını o an saniyeler içinde düşünüp vermek gibi bir hataya düşmeyin. Bu soruya etkileyici bir cevap verebilmek için önceden hazırlanmakta fayda var.

Mülakatlardan başarılı sonuçlar elde etmek için Mülakat Teknikleri Eğitiminden faydalanabilirsiniz.

mülakat soruları mülakat teknikleri iş görüşmesi soruları iş görüşmesinde sorulan sorular mülakatta sorulan sorular
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
İş Görüşmesi - Mülakat Soru Tipleri
Mülakat Soruları

İş Görüşmesi - Mülakat Soru Tipleri

14 Nisan 2016
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
Sık sorulan mülakat soruları
Mülakat Teknikleri

Sık Sorulan Mülakat Soruları

01 Mart 2022
İş Dünyasının En Zor Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

İş Dünyasının En Zor Mülakat Soruları

17 Mart 2020
Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları

23 Ekim 2015
Sorulmuş En Zor Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sorulmuş En Zor Mülakat Soruları

18 Aralık 2015
Sinir Bozucu Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sinir Bozucu Mülakat Soruları

21 Nisan 2020
En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları

08 Ağustos 2016
Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları ve Cevapları
Yetkinlik Bazlı Mülakat

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
Mülakat Soruları - Cevapları
Mülakat Soruları

Mülakat Soruları - Cevapları

07 Nisan 2018
İngilizce Video Mülakat Soruları
Video Mülakat

İngilizce Video Mülakat Soruları

20 Aralık 2019
Apple Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Apple Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Şubat 2020
Yeni Mezun Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Yeni Mezun Mülakat Soruları

05 Haziran 2018
En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları

25 Aralık 2019
THY İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Tavsiyeleri

THY İngilizce Mülakat Soruları

23 Aralık 2019
İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

19 Kasım 2019
Online sınavlar ağırlıklı olarak gramer ve kelime bilginizi ölçen, anlama kapasitenizi bilebilmek adına boşluk doldurma ve paragraf sorularından oluşuyor.
Mülakat Soruları

En Kolay 50 İngilizce Mülakat Soruları

27 Aralık 2019
SunExpress İngilizce Sözlü Mülakat Soruları
Mülakat - İş Görüşmesi

SunExpress İngilizce Sözlü Mülakat Soruları

07 Eylül 2021