AnasayfaBlogNeden Bazı İnsanlar Yardım İstemekten Çekiniyor?
Kişisel Gelişim

Neden Bazı İnsanlar Yardım İstemekten Çekiniyor?

01 Eylül 2021
Neden Bazı İnsanlar Yardım İstemekten Çekiniyor?

Ekmeğini yαlnız yiyen yükünü dişiyle kαldırır.

Peki Sizin için yardım istemek yardım etmekten daha mı zor?

Yardım almanın tembellik yada bencillik, yardım etmenin ise erdemlilikle ilgili olduğuna inananlardan mısınız? 

Şimdi size bir konudan bahsedeceğim. Cornell Üniversitesi'nden psikoloji bilimiyle uğraşanlar tarafından on yıllık deneyler boyunca tam 14 bin katılımcıdan yabancılardan yardım istemeleri konusunda talepte bulunmuşlar. Ve ne kadar kişinin yardım edeceğini tahmin etmelerini istemişler. Ve sonuç: Tahmin edilenden çok daha fazla sayıda insan yardım etmeyi kabul etmiş.

Peki siz zor kararlar alırken ya da maddi bir sorun yaşadığınızda ne yapıyorsunuz? Ya da şöyle sorayım kendi işimi kendim görür, kendi yağımla kavrulurum diyorsunuz? 
Peki, o zaman şuna cevap verebilir misiniz? Yardım istemek hiç mi aklınıza gelmiyor? Yoksa geliyorda yardım istemekten mi çekiniyorsunuz?

İnsanlar Neden Yardım İstemekten Çekinirler?

İşler tahmin ettiğiniz gibi her zaman gitmez. Zorluklarla karşılabilirsiniz. Açık konuşacaksak herkes ara sıra yardıma ihtiyaç duyar. Ama istemeye çekinir. Dünyanın en utangaç ya da en kibirli insanı olsun, konu yardım istemeye gelince nedense bazı düşünceler bir anda belirmeye başlar:

  • Daha ben kendime yardım edemezken kim bana yardım edecek? 

  • Ölürüm de kimseye gel beni kurtar demem!

  • Böyle bir konuda ondan nasıl yardım isteyebilirim ki?

  • Asla o kadar aciz olamam, daha ölmedik! 

  • Kesin hayır diyecek. kendimi rezil edemem. 

  • İnsanlar ne der? 

Bu iç sesler saymakla bitmez. Bu sesler durmazken ve bazen kendi işimi kendim görürüm derken çözüm odaklı bir insan olduğunuzu düşünürken aslında yardım istemekten çekinen ya da kaçan bir insan olarak görünüyorsunuz.


Yardım istemekten çekinmenin birkaç sebebinin üzerine şöyle bi birlikte düşünelim isterseniz.
Uzmanlar şunu bu şekilde açıklıyor; yardım istememenin ve birinden bir istekte bulunmamanın altında bir reddedilme korkusu yattığını söylüyorlar. Ya bana hayır derse? 
Oysa ki İsteyenin bir yüzü kara, vermeyenin iki yüzü.


Bunun devamında rezil olma korkusu geliyor elbette. Beklenilen cevabın alınamayacağı ve hayal kırıklığına uğrama düşüncesi de buna engel olabiliyor. Yardım istemekten çekiniliyor. Herkes reddedildiğimi konuşacak. Ah şu elalem ne der kaygısı!
Oysa ki danışan dağları aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.


Yardım istemenin hakkı olmadığına inandığı içinde bunu yapmaktan çekinen kişiler var. Hatta bir çoğu sadece başkalarının isteklerini karşılamak adına dünyaya gelmiş gibi davranırlar. İstemeleri için önce hak etmeleri gerektiğini de düşünürler. Bu hak etme durumu bir bakıma İmposter sendromuna benzer özellikler taşır. Eğer bu sendromu merak ediyorsanız daha önce paylaştığım Daha Zeki Gözükmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Sendrom adlı videoya göz atabilirsiniz.

Nerede birlik,orada dirlik.
İstemeyi ayıp sananlar da yardım istemekten çekinirler. Bu biraz geçmişten ya da geleneklerden gelen bir durumla da benzerdir aslında. Bazende kibirden! Kimse yardıma muhtaç olduğunuzu düşünmesin! 
Oysa ki komşu komşunun külüne muhtaçtır!

Evet oysa ki insan sosyal bir varlıktır. Yardım istemenin bir acziyetle uzaktan yakından alakası yoktur. 
Yardım isteyen insanları gözlemlediğinizde iletişimlerinin daha güçlü olduğunu da fark edebilirsiniz. Yardım isterken çekinmezler aksine daha rahattırlar. Çünkü bunun insanı bir durum olduğunu bilirler. İstemek var olabilmenin en büyük göstergesidir. 

Ve uzmanların görüşüne göre birinden yardım isteyen ya da bir istekte bulunanlar daha iyi hissediyor, problemlerini daha kolay çözüyor.

Ve ne yazık ki yardım istememekten dolayı kaçırılan bir fırsat, reddedilme korkusundan daha acıdır.

kişisel gelişim yardım istemekten çekinme
Münevver Birol
Münevver Birol
Blog Yazarı

Eğitim Yetkilisi olarak çağrı merkezine yeni başlayan personellere iş başı eğitimleri, çağrı yönetimi ve diğer mesleki eğitimleri vermektedir. Türkiye’nin önde gelen kargo firmalarından birinde çalıştı ve bu firmada kalite birimi kurdu. Butik çağrı merkezi hizmeti veren acentelere satış eğitimi, kalite ve koçluk destekleri vermeye devam etmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat