AnasayfaBlogNasıl Dil Zengini Oluruz?
Yabancı Dil Eğitimi

Nasıl Dil Zengini Oluruz?

15 Temmuz 2021
Nasıl Dil Zengini Oluruz?

Yabancı dili öğrenmek aslında o dile bireyin kendini yabancı görmemesiyle başlar. Kültür çeşitliği içinde yaşanan dünyada yeni diller öğrenmek aslında isteğe bağlılıktan daha çok gereklilik haline dönüşmeye başlamıştır. Dikkat edelim zorunluluk demiyorum gereklilik. Yabancı dil öğrenmenin günümüzde kendimizi ayrıcalıklı kılacak elzem adımlardan biri olduğu unutulmamalı. Öyleyse gelin bakalım dil zengini nasıl oluruz?

Dil Öğrenmeye Nereden Başlayacağını Bilmek

İnsan yabancı dil öğrenmeye başlarken kendine dürüst olmalı ve sabretmeli. Çoğu insan kendine şunu söyleyerek başlıyor ya da başlamadan bırakıyor; ilköğretim çağlarından beri İngilizce öğretiliyor, peki neden hala öğrenemedik? Çünkü dil öğrenmenin gerekliliklerini bilmiyorduk, farkında değildik, yeterli sabrı göstermeden pes ediyorduk... Dil öğrenmeyi bebeğin konuşmayı öğrenmesi aşamaları gibi düşünmeliyiz. Bu aşamalarda neler olur? Bebek önce sesler çıkarmaya başlar işte öncelikle bizlerinde yapması gereken bu. Harflerin nasıl okunacağını bilmek ve bir süre bunun üzerine pratik yapmak. Sonrasında kolay seviye günlük hayatta en çok kullanacağımız temel kelimeleri öğrenmekle yolumuza devam edebiliriz. Bunda pratik kazandıktan sonra daha detaylı kelimeler öğrenmeye çalışıp dile getirme çalışmaları yapılmalıdır. Anlamlı kelimelerle yavaş yavaş konuşmayı öğrendikten sonra bunları söz diziminde anlamlaştırmaya başlamalıyız. Demek istediğim temel düzey konuşabildikten sonra gramere geçiş yapabiliriz. 

Nereden başlayacağını verdiğim bebek örneğiyle kavrayabilirsiniz. Çocuk olmadan yetişkin olamayız bu sebeple yabancı dil öğrenirken A1 seviyesini öğrenmeden ileri seviyelere geçmeyelim. Tavşan kaplumbağa yarışındaki gibi tavşana özenip hızla ilerlersek bir zaman geriye bakınca eksik noktaları görebiliriz. Orada o eksikleri kapatmaya uğraşırken kaplumbağalar bizden iyi yol kat etmiş olmasın.

Dil Öğrenirken Ne Yapsam, Ne Yapmasam?

 • Zaman almasından korkma.

 • Neden yabancı dil öğrenmek istiyorum ve özellikle öğrenmek istediğiniz bir dil varsa neden bu dil diye sorun. Kendinizden alacağınız cevap motivasyonunuzu ve azminizi arttıracaktır. 

 • Öğreneceğiniz dil farklı bir alfabeye sahip ise (Çince, Japonca vb.), o alfabe ve okunuş kurallarını öğrenmeden gramer kurallarına geçmeyin.

 • Öğrenmeye çalıştınız dilde düşünün. Türkçe düşünüp o dile çevirmeye çalışmayın. 

 • Öğrendiğiniz dilde dizi, film izleyip şarkılarını söylemeye çalışın.

 • O dilde günlük tutmaya çalışın. Başta kısa cümlelerle başlayabilirsiniz emin olun sonrasında uzun cümlelerle yazma kabiliyeti edinebilirsiniz.

 • Seviyenize göre yabancı hikaye kitapları okuyun.

 • Çevrenizde öğrendiğiniz dili bilen birileri varsa gün içinde kendini belirli saatler belirleyin ve sadece o dilde iletişim kurmaya çalışın.

 • Yabancı ülkelerden insanlarla konuşabileceğiniz pek çok uygumala mevcut, onlara üye olup konuşma pratiği yapabilirsiniz.

 • İstikrarlı çalışın. Günlük çalışma saatiniz en az 1-1,5 saat olsun.

Bunların hepsini aynı anda yapmaya çalışmayın. Unutmayın zamanla öğrendiğiniz dilde ilerledikçe hepsini yapabilir hale gelmeye başlayacaksınız. 

Yabancı Dil Öğrenirken Kullanacağım Kaynaklar Neler Olabilir?

 • İngilizce türkçe sözlük: Başlarda kelimeleri öğrenirken ya da cümle çevirip kurarken yanınızdan ayırmamanız gerektiğini söyleyebilirim. 

 • Naver arama motoru. 

 • Çeşitli dil öğrenme uygulamaları. (dualingo, cambly, hellotalk, busuu, memrise, babbel, quizlet vb.) 

 • Destekleyici kaynak kitaplar. (Limasollu Naci yayını kitapları ve daha fazlası olabilir.)

 • Yabancı dil kursuna giderek hem konuşma hem yazma becerinizi geliştirebilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenme Serüveni ve Sonucu

Uzun ve zorlu geçebilecek bu süreçte bahsettiğim şeylere dikkat ederek ilerlerseniz ve vazgeçmezseniz "sabrın sonu selamet’’ olacaktır. Çok değil verimli çalışma sistemi oluşturup öğreneceğiniz dile yoğunlaşırsanız sonrasında öğreneceğiniz dilleri öğrenmek daha kolay gelecektir. Başarıya ulaştığınızda özgüveniniz de artacaktır yani dil öğrenmek aynı zamanda kişisel gelişiminiz ve ruhsal ilerlemeniz açısından da olumlu katkıları olan bir durumdur. Başarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. 

‘’Yeni bir dil öğren, yeni bir ruh edin. ‘’(Çek Atasözü)

YAZAR: MERVE PERİNCİK

Nasıl Dil Zengini Oluruz dil öğrenmek dil öğrenmeye nereden başlayacağını bilmek yeni bir dil
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.