AnasayfaBlogMühendislik Programları Bölümü
Bölümler

Mühendislik Programları Bölümü

12 Aralık 2020
Mühendislik Programları Bölümü

Mühendislik Programları, ülkemiz için yeni bir akademik programdır. Son zamanlara kadar, branş üzerinden açılan mühendislik bölümleri; bu programla birlikte ortak bir paydaya oturtulmuştur.

Mühendis demek, genel anlamda “sorun çözücü” demektir. Karmaşık olan teknik sorunları veya durumları çözebilen kişiler, “mühendis beyni” taşır. Ayrıca, insan hayatını kolaylaştıran çözümleri, yeni icatları da yapanlar yine mühendislerdir.

Mühendisler; insan hayatı için kolaylıklar plânlayan, yeni yöntemler kullanan, yeni çözümler bulan kişilerdir. Bunları yaparken; bilimsel bilgilerden ve tekniklerden, teknolojik yeniliklerden yararlanırlar. Bu yenilikleri hayatımıza kazandırmaları, birçok sayısal alanın eğitimlerini almış olmalarından da kaynaklanır. Matematik, kimya, fizik ve istatistik gibi branşlarda ileri eğitimler aldıklarından; sayısal ve teknik zekâları gelişmiştir. Dolayısıyla, insan hayatındaki her türlü sorunun çözümü için bu bilimlerin ortak mantığını kullanırlar.

Mühendislik branşları ve mühendisler, ülkemizin ulusal ve uluslararası gelişimi için temel yapı taşlarındandır. Yeni icatlar yapan, sorunlara teknik çözümler sunan bu beyinler, ülkemizdeki endüstrinin ve teknolojinin can yoldaşıdır. Mühendisler olmadan ne teknolojik ne de endüstriyel bir gelişmeden söz edemeyiz. Türkiye’nin hem ulusal hem de uluslararası projelerinde en önemli rollerden birini mühendisler oynar. Bu nedenle mühendis adaylarının akademik eğitimleri ve kariyer imkânları, en önem verilmesi gereken konulardandır.

Ülkemizde birçok üniversitede bulunan farklı mühendislik bölümleri, kendi alanlarına odaklanan bir eğitim sistemi yürütüyor. Ancak Mühendislik Programları olarak açılan bu yeni akademik disiplin, ortak derslerin eğitimini baz alır. Bu sağlam temelde yükselen eğitim de, öğrencinin yeteneğine göre branşlara ayrılarak devam eder. Öğrencilerin kendilerine uygun branşları seçmesi, işini sevmesi ve mesleğinde başarılı olması için gerekli bir koşuldur. Bu nedenle, Mühendislik Programları bölümünü seçen bir aday, ileriki yıllarda mutlu olacağı branşa kendisi karar verecektir.

Bugün tanıyacağımız Mühendislik Programları, yeni açılmasına rağmen; oldukça gelecek vaat eden bir disiplin olarak görülüyor. Öğrencilerin bu programı okurken tercih edebilecekleri bölümler, en temel mühendisliklerdir. Bilgisayardan makine mühendisliğine, elektrik-elektronikten endüstri mühendisliğine kadar uzanan bir tercih grubu bulunuyor. Bu bölümlerin ülkemizde ve dünya genelinde, en çok iş imkânları bulunan branşlar olduğunu da eklemeliyiz. Şimdi, bu yeni programa birlikte göz atalım… 

Mühendislik Programları Bölümü Nedir? 

Mühendislik Programları bölümü, mühendislik branşlarında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölüm için, 2020 itibarıyla sadece iki üniversitede kontenjan açılmıştır. Mühendislik Fakültesi bünyesinde bulunan bu bölüme, merkezî sınav sisteminin Sayısal puan türüyle öğrenci kabul ediliyor.

Programın eğitim hedefi; alanında donanımlı ve aranan mühendis adaylarını yetiştirmek olarak belirlenmiştir. İngilizce eğitim yapan bölümün diğer bir amacı, mezunlarına uluslararası kuruluşlarda çalışabilecek düzeyde bir yabancı dil sağlamaktır.

Programın en önemli özelliği, öğrencilere ilk yılda verilen genel eğitimden sonra, seçim şansı tanınmasıdır. Öğrenciler, birinci sınıfta ortak dersler alıp, ikinci sınıfta da kendi mühendislik alanlarını seçebilmekteler. Böylelikle, öğrencilerin kendi yetenek ve isteklerine uygun alanlarda eğitim alma imkânları sağlanmış oluyor.

Programda beş mühendislik bölümünün eğitimi veriliyor. Bu bölümler şunlardır:

Öğrencilerin, Erasmus gibi yurtdışı eğitim uygulamalarını değerlendirmeleri, mühendislik alanında uluslararası deneyim kazanmalarını sağlayacaktır. Ayrıca bu uygulama, öğrencilerin yabancı dil pratiklerinin gelişmesine de katkı yapacaktır. 

Mühendislik Programları İş İmkânları Nelerdir?

Mühendislik Programları mezunlarının iş imkânları, kamuda ve özel sektörde iş yapan kurum ve kuruluşlarda olabiliyor. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen mezunların, KPSS puanlarıyla tercih yaptıktan sonra kurumlara atanmaları gerçekleşiyor.

Bölüm mezunlarının iş imkânları, özel sektörde oldukça fazladır. Çoğunlukla mimarlık ve mühendislik ofislerinde çalışma olanaklarının olduğunu söyleyebiliriz. Mühendislerin iş imkânlarının ve çalışma ortamlarının, branşlara göre farklılaştığını söyleyebiliriz.

Mezunların çalışabilecekleri işyerleri; belediyelerden fabrikalara, yazılım şirketlerinden, inşaat şirketlerine, devlet kurumlarından özel şirketlere kadar değişkenlik gösteriyor. Bu değişkenlik, mühendisliğin türüne göre olmakta.

Mühendislik Programları Mezunları Ne İş Yapar?

Mühendislik Programları mezunları, çalışacakları kuruluşlarda “mühendis” unvanıyla çalışabilmekteler.

Mezunların ilgili kurumlarda yaptıkları işler şunlardır:

 • Kurumun alanıyla ilgili araştırmalar ve plânlamalar yapmak,

 • Alandaki karşılaşılan sorunlara teknik çözümler sunmak,

 • Bu alanda projeler başlatmak ve yürütülmesini sağlamak,

 • Branşa ait proje işlemlerinin ofiste ve sahada kontrolünü sağlamak, 

 • Projelerdeki iş güvenliği ve maliyetle ilgili rapor hazırlamak,

 • Alanla ilgili bilgisayar programlarını kullanarak çizimler yapmak,

 • Müşterilerle ve ilgili kurumlarla iletişim sağlamak,

 • Kurumdaki başka birimlerle ekip çalışmasını yürütmek,

 • Alandaki teknolojik ve bilimsel yenilikleri araştırmak, projelere uygulamak. 

Mühendislik Programları Dersleri Nelerdir?

Mühendislik Programları bölümündeki derslerin büyük bir çoğunluğu zorunlu derslerdir. İlk yıl zorunlu olan ortak dersler, öğrencilerin ikinci sınıfta ilgileri doğrultusunda bölüm seçmelerini kolaylaştırıyor. Böylelikle öğrencilerin, sevdikleri ve yetenekli oldukları mühendislik bölümünde uzmanlaşmasının önü açılmış oluyor.

Bölümde; fizikten kimyaya, matematikten biyolojiye ve istatistikten ekonomiye kadar birçok bilim dalından dersler okutuluyor. Birinci sınıfta verilen bu derslerden başka, ikinci sınıftan itibaren verilen branş dersleri de bulunuyor. Ayrıca sanayi kuruluşlarında yapılacak stajlar da öğrencilerin mezuniyet koşullarından olarak kabul ediliyor.

Mühendislik Programları ders programında bulunan ortak ve zorunlu dersler şunlardır: 

 • Bilgisayar Okuryazarlık

 • İngilizce

 • Türk Dili ve Edebiyatı 

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 

 • Matematik

 • Kimyada Kavramlar

 • Fizik

 • Kimya Lab

 • Programlamaya Giriş

 • Biyolojide Kavramlar

 • Gıda ve Tarım Uygulamaları

 • Teknik Çizim

 • Uygarlık Tarihi ve Bilim

 • Endüstriyel Materyaller

 • C Programlama

 • Olasılık ve İstatistik

 • Ekonomiye Giriş

 • Bilimsel Teknik Yazım ve Sunum

 • Diferansiyel Denklemler

 • Mühendislik Oryantasyon

Mühendislik Programları Taban Puanları ve Sıralama 

Mühendislik Programları alanında sadece iki üniversite kontenjan açmıştır: Ankara TED Üniversitesi ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesidir. Bu programı tercih etmek isteyen adaylar için bu iki üniversitenin farklı tercih seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekler; burslu, ücretli ve %50 indirimli olan seçeneklerdir.

 • 2020 yılındaki en yüksek taban puan, TED Üniversitesinin burslu ve 37 kontenjanlı seçeneğine aittir. Bu seçeneğin taban puanı 477,45846 ve başarı sıralaması da 32024 olarak açıklanmıştır.

 • Bu yılki en düşük taban puan ise Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin ücretli ve12 kontenjanlı seçeneğe aittir. Bu seçeneğin taban puanı 283,28238 ve başarı sıralaması da 300000 olarak açıklanmıştır.

mühendislik programları bölümü mühendislik programları bölümü taban puan ve sıralama mühendislik programları mezunu
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.