AnasayfaBlogMobbing ve Çözümleri
Mobbing

Mobbing ve Çözümleri

30 Mayıs 2019
Mobbing ve Çözümleri

Mobbing kökeni Latince’den gelen kişiler üzerinde baskı kurma, kişilerin sabrını zorlama, onları zor duruma düşürme ve terör olarak adlandırılabilir. İnsanlar üstünde hakimiyet kurarak onları bezdirene kadar psikolojik taciz anlamına gelir.

Zor insanlar, bazen anlamayan, bazen işine geldiği gibi davranan bazen ise sırf karşısındaki kişiyi ya da rakibini zor duruma düşürmek için elinden gelen her zorbalığı yapan kimi zaman kazanan çoğu zaman kaybeden insan topluluğudur.

Bu haksız vaziyet karşısında rakibi elemeleri kişilerin üstün olduğunu göstermez.

Mobbingi Kimler Uygular?

Hakkını vererek ya da başkalarının üstünden konum yükseltmek hiç adil değildir. Genelde iş yerinde müdürler ve yönetimde sözü geçen mevkii sahibi kişiler uygular. Fakat küçük gruplar halinde çalıştığımız ortamlarda da bazı arkadaşlar böyle ufak tefek oyunlara başvurabilirler.

Bu zor insanlar kişilikleri bakımından sağlıklı düşünmeye aç bırakılmış beyinleriyle kendisine rakip gördüğü kişiye karşı saldırgan tavırlar sergiler. Bu küçük gruplarda da yükselme şansı daha yüksek olan insanlar, bu grubun içinde kendisinden daha başarılı olan insanları çekemez.

Mobbing’e maruz kalan kişi işe yeni alınmış, işini düzenli ve titiz yapıyor olabilir. Mobbing uygulayan insanlar için bunun önemi yoktur. Onlar her daim bu tür kişileri rakip tablosunun en başına yazarlar ve üstünü çizmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya meyilli bir kişilikleri vardır. 

Merhaba Mobbing!

Hepimiz günlük iş sıkıntılarımızın arasında kayboluruz. Bazen elimizde bir bardak kahve pencereden dışarı bakarak bulutlu havanın nasıl güneşli bir güne merhaba diyeceğini merakla bekleriz. Bu kadar yoğunluğun arasında kafamızı toplayabilmek için çabalarken bir bakarız Mobbing karşımızda ve bize gülümsüyor. Hayır! Bu güneşli hava değil aldanmayın. Bu bizi bekleyen fırtına öncesi sessizlik: Mobbing.

Mobbinge Uğrayan İnsanların Psikolojik Durumu

Mobbing bazen sakin kişiliği bazense çıkarcı düşünceleriyle bize dost gibi görünebilir. Yaklaşımları samimi, içten ve fedakar yaptıkları ise alenen saygısızca kişinin alanına girmektir. Psikolojik yıldırma politikaları sözlü ya da fiziksel olabilir. Mobbing uygulanan kişilerin doğal olarak sağlık durumları günden güne yıkıma uğramış bir bina gibidir.

Bilinçli yapılan bu olaya karşı direncimizi kaybetmeden işlerimizi düzgün bir şekilde yapabilmemiz imkansız hale gelebilir. Her gün bir kazma darbesiyle sınırlarımızı zorlayan mobbinge karşı önlemler almamız gerekmektedir. Bu taciz karşısında vücudumuz doğal olarak bazı reaksiyonlar gösterebilir. 

 • Uykuda düzensizlik

 • Panik atak

 • Dışlanmışlık hissi

 • İş yerinden uzaklaşma hissi 

 • Hata yapmaya elverişli olmak

 • İş yerine zorla gelmek ve çıkış saatini iple çekmek,

gibi düşüncelere kapılabiliriz. İşimizi en kaliteli biçimde yapmalı, kulağımızı her şeye tıkamamalı ve gerektiğinde kendi savunmamızı yapabilir durumda olmalıyız.

Mobbinge Karşı Sağlıklı Çözümler

Mobbing ile ilgili mücadelemizde aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Yaptırım uygulanan, psikolojik şiddet gören kişinin öncelikle yasal haklarını ve kişisel haklarını bilmesi gerekmektedir.

 • Kurumlardaki olumsuz olayları sindirmek yerine buna gerektiği gibi önlemler alınabilir. Örneğin; iş yerinde insan kaynakları ile olayı çarpıtmadan paylaşmak bir önlemdir.

 • Psikolojik açıdan kendimizi kötü hissetsekte karşımıza çıkan bunun gibi zorluklarla her zaman mücadele etmeliyiz.

 • Gerekirse psikolojik bir danışmana başvurulabilir.

 • Bu tür mobbing olaylarına maruz kalan tüm çalışanlar şikayetlerini bildirmek, bilgi almak ve mobbing hakkında her şey için Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi (Alo 170) hattına ulaşabilirler.

mobbing mobbing ve çözümleri mobbing hakkında her şey alo 170 psikolojik şiddet
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
17099
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat