AnasayfaBlogMavi Renk ve Anlamı Nedir?
Kişisel Gelişim

Mavi Renk ve Anlamı Nedir?

10 Ekim 2020
Yandan beyaz dalgaların geldiği mavi bir su kütlesinin yakın plan çekimi. Güneş ışığı yüzeyden yansıyarak parıltılı bir etki yaratıyor. Ortada, mavi arka planda göze çarpan, üzerinde beyaz metin bulunan büyük bir tabela var. Metin kalın bir yazı tipiyle yazılmış ve harfler belirgin bir şekilde öne çıkıyor. Tabelanın her iki yanında sahneye hareket hissi katan ince beyaz çizgiler yer alıyor. Resmin alt kısmında mavi zemin üzerinde beyaz bir harf görülüyor. Harf ince beyaz bir kenarlıkla çevrelenerek öne çıkarılmış. Resmin sağ üst köşesinde, mavi bir su yüzeyinin yakın çekimi görülüyor ve yüzeyde beyaz dalgalanmalar var. Görselin tamamında mavi ve beyazın bir arada kullanılması sakin ve huzur verici bir atmosfer yaratıyor.

Mavi renk size ne çağrıştırıyor? Haydi gözlerinizi kapatıp bu rengin size neler hissettirdiğini bir düşünün. Mavi denilince ben, derin bir huzur hissediyorum. Denizin sonsuzluğu, gökyüzünün berraklığı geliyor gözümün önüne. Mavinin olduğu yerde son derece dingin, sakin ve huzur dolu duygular içine gireriz. Mavi bence özgürlüktür. Bakın bu renk için ne demiş büyük üstat Cemal Süreyya:

Mavi bir renkten daha fazlası, sonu olmayan bir gökyüzü, umut dolu bir deniz.

Cemal Süreyya

Bende ve üstat da bıraktığı duyguları bir yana koyalım. Bu renk üzerinde farklı değerlendirmeler yapılmıştır. Daha dünyaya gözümüzü açar açmaz mavinin erkek rengi olduğu pembenin kız rengi olduğu ile imgelenmişiz. Kızlara pembe erkeklere mavi kıyafetler giydirilmiş. Oysa kızı erkeği mi olur rengin? Oldum olası karşı çıkmışımdır bu görüşe. Ben mavi rengi çok seviyorsam ve kendimi mutlu hissediyorsam, sırf erkek rengi diye bu rengi giymeyecek miyim? Siz siz olun içinizden geldiği rengi giyinin. 

Mavi renk barışı çağrıştırır. Bu nedenledir ki Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletlerin kimlik görsel kimlik rengi mavidir. Mavi renk ve anlamı nedir sorusunun cevabı huzurdur, uyumdur, verimlilik ve mutluluktur. 

Mavi Rengin Anlamı

Mavi rengin anlamı aslında tonlarına göre farklılık gösterebilir. Mesela koyu tonları karamsar ve olumsuzluk duygusu yaratabilir. Aynı zamanda tembellik ve melankolik duyguları da beraberinde getirir. Ama yumuşak tondaki mavi renk duygusal arınma ve meditasyon etkisi yapar. Fiziksel ve ruhsal yönde rahatlama sağlar.

Fiziksel yönden insanı dinlendirici ve sakinleştirici etkisi olduğundan tansiyon hastalarında ve ateşli hastalıklar geçiren kişilerde iyileştirici etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Streste ve psikolojik hastalıkların tedavisinde de mavinin şifacı etkisi vardır.

Mavi rengin anlamı birçok fazla şeyi çağrıştırır. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eden mavi rengin anlamını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sakinleştirici, 

 • Modernlik

 • Masumiyet, 

 • Huzur,

 • Barış,

 • Hijyen

 • Temizlik,

 • Sadakat, 

 • Belirleyici

 • Verimlilik

 • İletişim

 • Doğruluk

 • Kanaat

 • Samimiyet

Mavi Rengi Nerelerde Tercih Etmeliyiz?

Mavi dinginliğin rengidir. Bu nedenle stresli yapıya sahip olan kişilerin bulundukları odaları mavi renge boyamasında fayda vardır. Yapılan araştırmalara göre mavi ve tonlarını odalarında kullanan insanların stres düzeylerinin azaldığı ve daha dingin oldukları gözlemlenmiştir. Çalışma ortamlarında da mavi ve tonları kullanılarak bulunan ortamda huzur sağlanabilir. Mavi aynı zamanda konsantrasyon ve odaklanma da sağlar. Verimliliğin arttırılması için işyerlerinde ve çalışma alanlarında bu renk ve tonlarını kullanabilirsiniz. 

Mavi renk aynı zamanda iştah kapatan bir renktir. Diyet yapan kişiler bu rengi mutfaklarında tercih ettiklerinde kaçamak yapmaktan kurtulabilirler. Aynı zamanda yemek odalarında da bu renk ve tonları tercih edilebilir. Yemek tabaklarında bu rengi tercih ettiğinizde iştahınızda belirgin ölçüde azalma olduğunu fark edeceksiniz. Tabi ki bu öneri sadece zayıflamak isteyenler işçin geçerlidir. Kilo almak isteyen kişiler asla mavi rengi mutfak ve yemek odalarında tercih etmemelidir. 

Huzur ve dinginlik rengi olan mavi, çocuk odalarına kullanıldığında uyarıcı renklerin aksine çocuklarda sakinleştirici etki bırakır. Yaramaz çocukların bile mavi renkli odada sakinleştikleri gözlemlenmiştir. Kan akışını yavaşlatıp kişiye dinginlik veren bir renktir. 

Mavi Rengin Psikolojik Etkileri

Renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkileri olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çoğu kişi bunun anlamsız ve saçma olduğunu düşünse de hayatımızda bulunan tüm renklerin psikolojimiz üzerinde etkisi olduğu tartışılmaz. Kimi zaman olumlu, kimi zamanda olumsuz olarak renklerden etkileniriz. Öyle ki bazı renkler siz aç olmadan yemek yemenizi sağladığı gibi, mevcut bir hastalığınızın da iyileşmesini veya kötüleşmesini sağlayabilir. Bu nedenle renklerin sizi nasıl etkilediğini bilmeniz önemlidir.

Mavi ana renk olup, soğuk renkler arasında yer alır. Günlük hayatımızda sıklıkla kullanılan renkler arasında yer alır. Etrafımızdaki birçok nesnede, objede mavi rengi ve tonlarını görmemiz mümkündür. Deniz ve gökyüzü ile bağdaştırılan bu renk özgürlüğün rengidir. Mavi rengin çok olduğu yerlerde yaşayan insanların dingin bir ruh haline sahip, sakin kişiler olduğu gözlemlenmiştir. 
Bu renkte bir tabaktan yemek yerseniz iştahınızın kapandığını, çok kısa bir süre de doyduğunuzu hissedersiniz. Kilo vermek isteyen kişilere şiddetle önerilir. Yemek ürünleri satan yerlerde, restoran ve lokantalarda bu nedenle mavi ve tonlarının kullanılması önerilmez.

Mavinin bazı tonları, üzüntüyü, yalnızlığı, depresyonu temsil eder. Özellikle psikologların mavi ve tonlarını hasta görüşmelerinde kullanmamaları gerekir. Önemli bir toplantıya veya iş görüşmesine gittiğinizde pozitif enerji yaratmak istiyorsanız mavi renk kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Bu renk kıyafetle karşınızdaki kişiye güven verip, pozitif enerji yaratabilirsiniz. Bu sayede karşınızdaki kişilere görüşünüzü benimsetebilir, hatta işe alınmanızı bile sağlayabilirsiniz. Migren ağrısı veya şiddetli baş ağrısı çekiyorsanız evinizde mavi boyalı bir odanız varsa orada bir süre dinlendiğinizde baş ağrınızın kalmadığını göreceksiniz. Bu rengin gözleri ve zihni dinlendirici etkisi hemen şifa olacaktır.

Mavi Rengin Özellikleri 

Mavi pozitif enerji veren bir renktir. Dinginlik, sükûnet, huzur ferahlık ve umut rengidir. İç mekanlarda, bu renk kullanıldığında ferah bir ortam yaratılır. Kişiyi rahatlatan ve sakinleştiren ve huzur veren bir ortam yaratır. Bulunulan ortama güvenli ve emniyetli bir atmosfer yaratır. Sınava giren çocuklara mavi renk kıyafetler giydirilmesi önerilir. Çocukların rahatlayarak sorulara daha iyi adapte olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda iş görüşmesine giderken de mavi ve tonlarının giyilmesi karşı tarafta kararlılık ve güven duygusu oluşturur. Doktor ve cerrahlarında mavi önlükler giymeleri hastalarına güven duygusu ve rahatlık vermesinden sebeptir.

Önemli notlar alırken ve çalışırken aklımızda kalmasını istediğimiz yerlerin altını mavi kalemle çizdiğinizde bunları unutmadığınızı fark edersiniz. Hafızamızda kalıcılığı olan bir renktir.
Mavi iştah kesici bir renk olduğundan diyet yapan kişilerin bu rengi evlerinde ve yemek takımlarımda kullanmaları önerilir. Ancak yemek üzerine bir işletmeniz varsa bu rengi kullanmaktan kaçınmalısınız. Müşterilerin iştahının kesilmesini hangi işletme sahibi ister ki? 

Hayatlarında mavi rengi sıklıkla kullanan insanların çevrelerindekilere göre huzurlu, anlayışlı ve uyumlu kişiler olduğu görülür. Kendileriyle mutlu, hoşgörülü bireylerdir. Sabırlı ve özverili ve oldukça fedakar kişilerdir. 

 • Belirgin Özellikleri: Güven ve sadakat duygusunu ön plana çıkarır. Sonsuzluk ifade ederken, ruh dünyamızın derinliklerinde olan duygularımıza rehber olur. Barış, sevgi ve güzelliklerin rengidir.

 • Olumsuz Özellikleri: Hayalperest düşüncelere teşvik eder. Gerçekleşmesi mümkün olmayan hayaller kurmamızı sağlar. Aşırı duygusal, özgüven eksikliği olan karakterler oluşmasını sağlayabilir. Soğuk yapılı, durgun kişilikler oluşmasında etkilidir. 

 • Fiziksel Özellikleri: Sakinleştirici ve dinlendirici etkisinden dolayı, hipertansiyon hastalarına ve ateşli hastalıklar geçiren insanlarda şifa etkisi yaratır. Tansiyon düşürmede etkilidir. Kan akışını yavaşlatır. Kırmızı renge panzehirdir. Kırmızının tüm gösterdiği olumsuzlukları alır götürür.

mavi renk ve anlamı mavi rengin anlamı mavi rengi nerelerde tercih etmeliyiz mavi rengin özellikleri kişisel gelişim
Uzun, siyah saçlı genç bir kadın mavi ve beyaz çizgili bir gömleğin önünde duruyor. Açık mavi renkteki gömleğin üzerinde hem yatay hem de dikey olarak uzanan beyaz çizgiler var. Saçları başının arkasında topuz yapılmış ve yüzü sol taraftan gelen sıcak bir ışıkla aydınlatılmış. Yüzünde sıcak ve huzurlu bir ifadeyle yana doğru bakıyor. Kollarını göğsünün önünde kavuşturmuş, kendinden emin ve güçlü bir duruş sergiliyor. Yirmili yaşlarının başında gibi görünüyor.
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir el, üzerinde çeşitli renkli şekiller ve desenler bulunan bir duvara dokunmaktadır. Ortada büyük pembe bir altıgen ve solunda daha küçük bir daire var. El altıgeni yerinde tutuyor ve parlak arka plana karşı vurgulanıyor. Ayrıca mavi ve sarı bir duvarın yanında sağa işaret eden sarı bir ok var. Görüntünün alt kısmında mavi ve pembe bir arka planla birlikte arka planda bir cep telefonu ekran görüntüsü görülebiliyor. Genel sahne renkli ve davetkârdır; şekil ve renklerin karışımı ilgi çekici bir görsel deneyim yaratmaktadır.
İş Hayatı

İş Dünyasında Renklerin Dili

24 Şubat 2021
Görüntünün sol tarafında bir kitap görünen mavi bir arka planın yakın çekimi. Kitabın ön kapağında beyaz bir 'E' harfi ve arka kapağında kırmızı bir 'E' harfi var. Görüntünün sağ üst köşesinde kırmızı ve mavi bir işaret, sol alt köşesinde ise kahverengi bir nesnenin yakın çekimi görülüyor. Kitabın çevresi koyu mavi bir renkle doldurulmuştur.
Yabancı Dil Eğitimi

Rusça Renkler Nelerdir?

30 Ağustos 2021
Bir çiçeğin bu yakın çekim görüntüsünde, ortada canlı sarı bir taç yaprağı görülmekte olup, etrafı farklı pembe tonlarında diğer birkaç taç yaprağı ile çevrilidir. Taç yapraklar mumsu bir dokuya sahip ve hafifçe açılarak çiçeğin merkezini ortaya çıkarıyor. İzleyiciye en yakın taç yaprağının merkezinde küçük, açık sarı noktalar yer alıyor. Arka plan bulanıklaştırılarak çiçeğe derinlik ve odak hissi verilmiş. Arka planda, uzaktaki bir sapı düşündüren bir miktar yeşil var. Çiçeğin parlak renkleri neşeli ve canlı bir atmosfer sağlıyor.
Kişisel Gelişim

Mor Renk ve Anlamı Nedir?

23 Aralık 2020
Beyaz zemin üzerinde birkaç parlak sarı çiçeğin yakın çekimi. Çiçekler, taç yaprakları dışa doğru kıvrılan bir küme halinde düzenlenmiştir. Her çiçeğin küçük, sarı bir merkezi vardır ve etrafı birkaç kat daha büyük, sarı yapraklarla çevrilidir. Yapraklar ince ve narindir ve kenarları hafifçe yıpranmıştır. Arka planda beyaz yüzey hafif dokulu. Işıklandırma çiçeklerin güzelliğini vurgulayarak canlı ve büyüleyici bir görüntü yaratıyor.
Kişisel Gelişim

Sarı Renk ve Anlamı

10 Aralık 2020