AnasayfaBlogMavi Renk ve Anlamı Nedir?
Kişisel Gelişim

Mavi Renk ve Anlamı Nedir?

10 Ekim 2020
Mavi Renk ve Anlamı

Mavi renk size ne çağrıştırıyor? Haydi gözlerinizi kapatıp bu rengin size neler hissettirdiğini bir düşünün. Mavi denilince ben, derin bir huzur hissediyorum. Denizin sonsuzluğu, gökyüzünün berraklığı geliyor gözümün önüne. Mavinin olduğu yerde son derece dingin, sakin ve huzur dolu duygular içine gireriz. Mavi bence özgürlüktür. Bakın bu renk için ne demiş büyük üstat Cemal Süreyya:

Mavi bir renkten daha fazlası, sonu olmayan bir gökyüzü, umut dolu bir deniz.

Cemal Süreyya

Bende ve üstat da bıraktığı duyguları bir yana koyalım. Bu renk üzerinde farklı değerlendirmeler yapılmıştır. Daha dünyaya gözümüzü açar açmaz mavinin erkek rengi olduğu pembenin kız rengi olduğu ile imgelenmişiz. Kızlara pembe erkeklere mavi kıyafetler giydirilmiş. Oysa kızı erkeği mi olur rengin? Oldum olası karşı çıkmışımdır bu görüşe. Ben mavi rengi çok seviyorsam ve kendimi mutlu hissediyorsam, sırf erkek rengi diye bu rengi giymeyecek miyim? Siz siz olun içinizden geldiği rengi giyinin. 

Mavi renk barışı çağrıştırır. Bu nedenledir ki Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletlerin kimlik görsel kimlik rengi mavidir. Mavi renk ve anlamı nedir sorusunun cevabı huzurdur, uyumdur, verimlilik ve mutluluktur. 

Mavi Rengin Anlamı

Mavi rengin anlamı aslında tonlarına göre farklılık gösterebilir. Mesela koyu tonları karamsar ve olumsuzluk duygusu yaratabilir. Aynı zamanda tembellik ve melankolik duyguları da beraberinde getirir. Ama yumuşak tondaki mavi renk duygusal arınma ve meditasyon etkisi yapar. Fiziksel ve ruhsal yönde rahatlama sağlar.

Fiziksel yönden insanı dinlendirici ve sakinleştirici etkisi olduğundan tansiyon hastalarında ve ateşli hastalıklar geçiren kişilerde iyileştirici etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Streste ve psikolojik hastalıkların tedavisinde de mavinin şifacı etkisi vardır.

Mavi rengin anlamı birçok fazla şeyi çağrıştırır. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eden mavi rengin anlamını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sakinleştirici, 

 • Modernlik

 • Masumiyet, 

 • Huzur,

 • Barış,

 • Hijyen

 • Temizlik,

 • Sadakat, 

 • Belirleyici

 • Verimlilik

 • İletişim

 • Doğruluk

 • Kanaat

 • Samimiyet

Mavi Rengi Nerelerde Tercih Etmeliyiz?

Mavi dinginliğin rengidir. Bu nedenle stresli yapıya sahip olan kişilerin bulundukları odaları mavi renge boyamasında fayda vardır. Yapılan araştırmalara göre mavi ve tonlarını odalarında kullanan insanların stres düzeylerinin azaldığı ve daha dingin oldukları gözlemlenmiştir. Çalışma ortamlarında da mavi ve tonları kullanılarak bulunan ortamda huzur sağlanabilir. Mavi aynı zamanda konsantrasyon ve odaklanma da sağlar. Verimliliğin arttırılması için işyerlerinde ve çalışma alanlarında bu renk ve tonlarını kullanabilirsiniz. 

Mavi renk aynı zamanda iştah kapatan bir renktir. Diyet yapan kişiler bu rengi mutfaklarında tercih ettiklerinde kaçamak yapmaktan kurtulabilirler. Aynı zamanda yemek odalarında da bu renk ve tonları tercih edilebilir. Yemek tabaklarında bu rengi tercih ettiğinizde iştahınızda belirgin ölçüde azalma olduğunu fark edeceksiniz. Tabi ki bu öneri sadece zayıflamak isteyenler işçin geçerlidir. Kilo almak isteyen kişiler asla mavi rengi mutfak ve yemek odalarında tercih etmemelidir. 

Huzur ve dinginlik rengi olan mavi, çocuk odalarına kullanıldığında uyarıcı renklerin aksine çocuklarda sakinleştirici etki bırakır. Yaramaz çocukların bile mavi renkli odada sakinleştikleri gözlemlenmiştir. Kan akışını yavaşlatıp kişiye dinginlik veren bir renktir. 

Mavi Rengin Psikolojik Etkileri

Renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkileri olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çoğu kişi bunun anlamsız ve saçma olduğunu düşünse de hayatımızda bulunan tüm renklerin psikolojimiz üzerinde etkisi olduğu tartışılmaz. Kimi zaman olumlu, kimi zamanda olumsuz olarak renklerden etkileniriz. Öyle ki bazı renkler siz aç olmadan yemek yemenizi sağladığı gibi, mevcut bir hastalığınızın da iyileşmesini veya kötüleşmesini sağlayabilir. Bu nedenle renklerin sizi nasıl etkilediğini bilmeniz önemlidir.

Mavi ana renk olup, soğuk renkler arasında yer alır. Günlük hayatımızda sıklıkla kullanılan renkler arasında yer alır. Etrafımızdaki birçok nesnede, objede mavi rengi ve tonlarını görmemiz mümkündür. Deniz ve gökyüzü ile bağdaştırılan bu renk özgürlüğün rengidir. Mavi rengin çok olduğu yerlerde yaşayan insanların dingin bir ruh haline sahip, sakin kişiler olduğu gözlemlenmiştir. 
Bu renkte bir tabaktan yemek yerseniz iştahınızın kapandığını, çok kısa bir süre de doyduğunuzu hissedersiniz. Kilo vermek isteyen kişilere şiddetle önerilir. Yemek ürünleri satan yerlerde, restoran ve lokantalarda bu nedenle mavi ve tonlarının kullanılması önerilmez.

Mavinin bazı tonları, üzüntüyü, yalnızlığı, depresyonu temsil eder. Özellikle psikologların mavi ve tonlarını hasta görüşmelerinde kullanmamaları gerekir. Önemli bir toplantıya veya iş görüşmesine gittiğinizde pozitif enerji yaratmak istiyorsanız mavi renk kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Bu renk kıyafetle karşınızdaki kişiye güven verip, pozitif enerji yaratabilirsiniz. Bu sayede karşınızdaki kişilere görüşünüzü benimsetebilir, hatta işe alınmanızı bile sağlayabilirsiniz. Migren ağrısı veya şiddetli baş ağrısı çekiyorsanız evinizde mavi boyalı bir odanız varsa orada bir süre dinlendiğinizde baş ağrınızın kalmadığını göreceksiniz. Bu rengin gözleri ve zihni dinlendirici etkisi hemen şifa olacaktır.

Mavi Rengin Özellikleri 

Mavi pozitif enerji veren bir renktir. Dinginlik, sükûnet, huzur ferahlık ve umut rengidir. İç mekanlarda, bu renk kullanıldığında ferah bir ortam yaratılır. Kişiyi rahatlatan ve sakinleştiren ve huzur veren bir ortam yaratır. Bulunulan ortama güvenli ve emniyetli bir atmosfer yaratır. Sınava giren çocuklara mavi renk kıyafetler giydirilmesi önerilir. Çocukların rahatlayarak sorulara daha iyi adapte olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda iş görüşmesine giderken de mavi ve tonlarının giyilmesi karşı tarafta kararlılık ve güven duygusu oluşturur. Doktor ve cerrahlarında mavi önlükler giymeleri hastalarına güven duygusu ve rahatlık vermesinden sebeptir.

Önemli notlar alırken ve çalışırken aklımızda kalmasını istediğimiz yerlerin altını mavi kalemle çizdiğinizde bunları unutmadığınızı fark edersiniz. Hafızamızda kalıcılığı olan bir renktir.
Mavi iştah kesici bir renk olduğundan diyet yapan kişilerin bu rengi evlerinde ve yemek takımlarımda kullanmaları önerilir. Ancak yemek üzerine bir işletmeniz varsa bu rengi kullanmaktan kaçınmalısınız. Müşterilerin iştahının kesilmesini hangi işletme sahibi ister ki? 

Hayatlarında mavi rengi sıklıkla kullanan insanların çevrelerindekilere göre huzurlu, anlayışlı ve uyumlu kişiler olduğu görülür. Kendileriyle mutlu, hoşgörülü bireylerdir. Sabırlı ve özverili ve oldukça fedakar kişilerdir. 

 • Belirgin Özellikleri: Güven ve sadakat duygusunu ön plana çıkarır. Sonsuzluk ifade ederken, ruh dünyamızın derinliklerinde olan duygularımıza rehber olur. Barış, sevgi ve güzelliklerin rengidir.

 • Olumsuz Özellikleri: Hayalperest düşüncelere teşvik eder. Gerçekleşmesi mümkün olmayan hayaller kurmamızı sağlar. Aşırı duygusal, özgüven eksikliği olan karakterler oluşmasını sağlayabilir. Soğuk yapılı, durgun kişilikler oluşmasında etkilidir. 

 • Fiziksel Özellikleri: Sakinleştirici ve dinlendirici etkisinden dolayı, hipertansiyon hastalarına ve ateşli hastalıklar geçiren insanlarda şifa etkisi yaratır. Tansiyon düşürmede etkilidir. Kan akışını yavaşlatır. Kırmızı renge panzehirdir. Kırmızının tüm gösterdiği olumsuzlukları alır götürür.

mavi renk ve anlamı mavi rengin anlamı mavi rengi nerelerde tercih etmeliyiz mavi rengin özellikleri kişisel gelişim
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sarı Renk ve Anlamı
Kişisel Gelişim

Sarı Renk ve Anlamı

10 Aralık 2020
Mor Renk ve Anlamı Nedir?
Kişisel Gelişim

Mor Renk ve Anlamı Nedir?

23 Aralık 2020
Turuncu Renk ve Anlamı
Nedir?

Turuncu Renk ve Anlamı

29 Kasım 2020
Kırmızı Renk ve Anlamı
Nedir?

Kırmızı Renk ve Anlamı

13 Kasım 2020