AnasayfaBlogMarka Değeri İçin Sloganın Önemi
Markalaşma

Marka Değeri İçin Sloganın Önemi

08 Mayıs 2019
Marka Değeri İçin Sloganın Önemi

Ekonomik, kültürel, sosyal ve teknolojik alanda günümüzde pek çok değişilik ve gelişme meydana gelmektedir. Günümüz dünyasında bu kavramlar hem iş hayatında hem de insanlar arasında rekabet olgusu oluşturmaktadır. Bu durum karşısında şirketler ve markalar diğerlerinden kendilerini farklı kılmak ve ön plana çıkartmak amacıyla çeşitli arayışlar yapmaktadırlar. Onların amaçları iş hayatında markalarının etkin ve bilinen bir unsur halini almasıdır. Bu da markaya kimliğini veren slogan ile gerçekleşir. Bir markanın en değerli yapı taşı olan ve özellikle iş hayatında önemli bir araçtır. Bu kavramı geliştirmek insanın becerisine, zekasına ve yaratıcılığına kalmıştır.

Slogan Kavramı

İş hayatında, büyük ya da küçük hiç fark etmeksizin her şirket kalıcılığı yakalamak, kendi markalarını ya da ürünlerini ön plana çıkarmak için etkili bir slogan yaratmak ister. Çünkü bu kavram kelimelerin bir araya gelerek oluşturduğu cümlelerden oluşan yaratıcı unsurlardır. Bu bir markanın ya da ürünün en önemli unsurudur. Sloganlar, markaların en etkin iletişim ağı olmakla birlikte bir markayı ya da ürünü ebedileştiren tek araçtır. Bununla birlikte, bir markanın kimliğini oluşturarak, markaya ya da ürüne değer katar. Böylelikle, ürünler ve hizmetler geniş kitlelere ulaşmaktadır. Dahası, slogan marka imajını yaratarak onu destekler ve güçlendirir. Böylece, insanlarla arasında kalıcı bir bağ yakalar. Firmalar, kurumlar ve birçok şirket slogan yaratırken özgün olmaya ve anahtar kelimeleri iyi seçmeye çalışmaktadırlar. Çünkü insan zihninde etkili ve farklı kılınmak isterler. 

Sloganın Önemi

Şirketler ilk olarak markalarıyla gündeme gelirler ve bunu ön plana çıkaran slogan kavramıdır. Markaların kalıcılığı bunun önemini bir kez daha vurgular ve markaların gücünü simgeler. İş hayatında, gerekli olduğu gibi bu kavramı güçlü bir unsur haline getirmek başarının anahtarıdır. Böylece, marka ve ürünler taşıdığı slogan ile diğer benzer marka ve ürünlerden ayrılır. Kendilerine ait orijinal olan slogan sayesinde insanların hafızalarında canlı kalırlar. Tüketici toplum olan insanlar uzun zaman dahi geçse o markanın sloganını asla unutmaz. Bu durum şunu göstermektedir ki bu markalar güçlü ve özgün sloganlar yaratarak başarıyı elde etmişlerdir. Yani, slogan kavramını önemli yapan farklılaşma, hatırlanabilirlik, algı oluşturma, markalaşma ve kurumsallaşma gibi unsurlardır. Bunun için önemli olan bu kavramlar şirketlerin markaları için önem arz etmektedir. ''Markalaşma nedir?'' sorusunun cevaplarından biri de iyi bir slogana sahip olmaktır.

İyi Bir Sloganın En Önemli Altın Kuralları

Yalın, Basit ve Anlaşılır Olmalı

Daha öncesinde de bahsettiğim gibi firmalar, iş yaşamında markalarını kalıcı hale getirmek için slogan oluşturmaktadırlar. Ancak bazı şirketler karmaşık kelimelerle, uzun ve anlaşılması zor cümlelerle yarattıkları şey sonucunda marka imajını zedelemektedirler. bu sebeplerden ötürü bir slogan, her zaman sade, basit ve açıklayıcı olmalıdır. 

Farklı Olmalı

Şirketler, diğer firmaların markaları ile rekabet halindedirler. Sloganın gücünü kullanarak farklılık yaratmak onlar için en önemli adımdır. Bunu gerçekleştirirken de oluşturdukları sloganın diğer markalar ile benzerlik göstermemesi gerekir. Farklı ve özgün bir şey yaratılmalıdır. Aksi taktirde, insanlar alıştıkları klişe kelimelerle kurulmuş olan cümleleri bir zaman sonra unutacaklardır.

Marka İsmini Çağrıştırmalı

Bir slogan, marka ismini çağrıştırırken o markanın ismini içermelidir. Bu bağlamda, tüketiciler içerisinde daha çok kalıcılık yakalanmaktadır ve sloganın marka ile bütünleşmesi sağlanmaktadır. Şu bir gerçektir ki marka hikayeleri satış rakamlarını artırır.

Orijinal Olmalı

Sloganlar her zaman aslını yaşatmaktadır. Güçlü bir slogan, orijinal olmalıdır. Aksi durumda diğer rekabet halindeki firmalar arasında kaybolur. Bu yüzden, şirketler her zaman farklı bir şey üreterek orijinalliği yakalamalıdır. 

İnanılır ve Güvenilir Olmalı

Tüketiciler için bir markanın inanılır ve güvenilir olması o markaya bağlılık oluşturur. Bu durumda sloganın tüketici zihninde nasıl etkin rol oynadığı ile doğru orantılıdır. Tüketici hiçbir zaman güvenmediği ya da inanmadığı bir markaya para vermek istemez. Bunu örnekle açıklarsak eğer Robert Bosch’un: "İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim." sözü her şeyi açıklamaktadır. 

Slogan, marka oluşumunda en önemli unsurlardan biridir. Bu kavram marka kimliğine yön verir. İş hayatında, başarılı ve etkili bir slogan şirket ve firmalara katkı sağlamaktadır. Etkili slogan yaratan şirketler markalarını daha çok ön plana çıkartır. Marka değerine ve marka imajına katkı sağlar. Böylece, markalarının tüketici tarafından hem daha çok hatırlanmasını hem de bilinmesini sağlamaktadırlar. Bu her zaman markayı güçlü tutarak markayı farklılaştırır ve firmalara katkı sağlar.

markalaşma marka imajı slogan kurumsallaşma slogan
Ecem Elçi
Ecem Elçi
Blog Yazarı

Antalya Bilim Üniversitesi'nden mezundur. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kurum Kültürü Nasıl Geliştirilir?
İşletme Yönetimi

Kurum Kültürü Nasıl Geliştirilir?

30 Ocak 2020
Marka Yönetimi Nedir?
Marka Yönetimi

Marka Yönetimi Nedir?

06 Mayıs 2020